Oko nad Prahou

Eye Above Prague

Oko nad Prahou

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2010, 78 min

sice horsi nez prvni dokument o kaplickym ale i tak je to velice silne . smutné ze se deji takove veci! a ano! knihovna mela byt.! at si kazdy rika co chce!(17.2.2011)

• xxmartinxx

Je úplně jedno, jestli autoři mají nebo nemají pravdu (dost možná mají), ale odporně jednostranný a manipulující způsob, jakým to propagují, dělá z Oka nad Prahou doslova slizký film.(13.2.2011)

Byl jednou jeden.....mladý narcis „GodComplex“, který zřejmě sežral veškerou moudrost světa a patent na rozum a zřejmě si o sobě naivně myslel, že je dobrý umělec, spisovatel, architekt.... Filmový vkus (to musím přiznat) má ale dobrý. Po Letné chodím téměř každý den a že by zrovna zde na mě dýchala odevšad gotická atmosféra, jsem si dodnes nepovšimnul. Že by z nedalekého novorenesančního zámečku, či letenského fotbalového „svatostánku“ popř. budovy ministerstva vnitra? Můj subjektivní názor naopak je, že zrovna na Letné by se tato bohulibá, nádherná a plně funkční budova náramně vyjímala. Na jednu stranu nezastírám, že Jana Kaplického si nesmírrně vážím jako člověka i jako architekta, který hodně dokázal, přesto zůstal „svůj“.(Vzdáleně se nabízí jistá paralela s dalším mým oblíbencem a to prosím nikým jiným, než-li Milošem Formanem). Na stranu druhou nemám nejmenší problém si přiznat, že tento dokument Olgy Špátové v dosti ohledech selhává. Největším nedostatkem (mnohokrát zde již zmiňovaným) je do očí bijící neobjektivnost a nevyváženost, což u tohoto typu dokumentu nelze opomenout a přejít bez povšimnutí. Trefně a výstižně to popsala uživ. Payushka. Přesto doufám, že definitivní tečkou za tímto dokumentem mající největší význam zcela jistě pro samotnou Elišku a za pár let (možná) i pro Johannku, bude „Chobotnice“ stojící na Letné. Vyserte se pls všichni politici a zainteresovaní lidé na svoje žabomyší války a „malé (velké) domů“ a udělejte jednou něco pozitivního pro nás „obyčejné občany“. Ostatně, my tu nejsme pro vás, ale vy pro nás. P.s. pane profesore Václave Klausi. Když už jste si nedavno tak obratně po „Houdiniovsku“ (já vím, každý nějak začínal a žadný učený z nebe nespadl) opatřil stylové pero, bylo by hezké, kdybyste si právě s ním v „Janově chobotnici“ pročítal bibli a zaškrtával nepokradeš.(15.4.2011)

• Snorlax

Adoraci Kaplického a jeho práce nelze považovat za dokument. Ale zdá se, že většina se ke špatné práci Špátové postavila velmi neobjektivně a dokument pojala jako malé referendum o Chobotnici. K té se zde vyjadřovat nechci. Ráda bych se však vyjádřila k předpojatosti Špátové. Nechat promluvit odpůrce, ke kterým se Kaplický vyjádřil argumentem, že to není pravda, považuji za značně neobjektivní. Špátové se evidentně po celou dobu natáčení nepodařilo uzavřít ústa rozevřená obdivem ke Kaplickému, proto se ho tedy nemohla zeptat, jaká ta pravda podle Kaplického je. Zatímco ostatní uváděli argumenty proti stavbě, Špátová se svého idolu nepoptala na to, zda s nimi nesouhlasí a hlavně proč. Zbytečně tím celý svůj dokument degradovala pod úroveň hodně hloupé agitky.(18.10.2014)

Najhodnotnejší je dokument vo chvíľach, keď ukazuje Kaplického tvorbu. Tá je zaujímavá. Či má stáť Blob nad Prahou, tak na to som si vďaka Špátovej réžii názor dokázať neurobil, pretože keď mám počúvať názory zúčastnených strán pri ich konfrontácii, tak mi do toho hrá hudba, ktorá mi má naznačiť, že jedna strana sú debili. Žiaden systém názor- argument- protiargument, z ktorého by vyplynul nejaký výsledok. Pre mňa by mal byť dokument filmovým útvarom, ktorý by mi dal šancu si urobiť vlastný názor na vec vďaka argumentom viacerých strán. Ak sa dokumentarista stavia na jednu, je to už agitka. To by nevadilo, ak by mal v rukáve esá v podobe nezvratných dôkazov o svojej pravde. Ale vďaka téme sa na Oko dobre pozerá, takže ten istý prípad, čo naša Kauza Cervanová. Istý účel film splnil, celý čas som rozmýšľal, či sa do prostredia tento nesporne originálny počin hodí. A nechápem, prečo Špátovú nenapadlo sa "zlej" strany spýtať, že keď robí súťaž na stavbu na takéto kontroverzné miesto, prečo potom rieši dôsledky svojho činu takouto formou. Je to ako keď sa tehotná žena, ktorá dieťa plánovala rozhodne ho uprostred tehotenstva zbaviť s odôvodnením, že ho vlastne ani predtým vôbec nechcela.(2.3.2014)