Pereval

(Sovětský svaz)

Animovaný / Sci-Fi / Krátkometrážní

Sovětský svaz, 1988, 30 min

Kir Bulyčjov

Výjimečná animace novely o bezmoci a naději, která mě v dětství velmi ovlivnila. Už ten koncept ztroskotání a lapání po civilizovanosti protékající mezi prsty - je a není to klasický "námořní" román. Film předlohu zcela respektuje, není ale trapně doslovný a filosofické úvahy si nechává pro sebe. Není nad čím váhat...(29.7.2013)

Neskutečně originální animace, hnaná v hávu hnědých barviček doprovázená skvostně zvolenou hudbou zajišťuje výborný zážitek sám o sobě, naštěstí je ale doprovázen fajn příběhem, který je sice místy úsměvný (jako u mnoha a mnoha dalších věcí, kde jsou v hlavních úlohách náctiletí), ale pořád nosný a atmosféru podporující. Navíc má šestinohého, článkovitého kozla s chobotem, což je zcela samozřejmě plus jako prase. Snad jen závěr by mohl být méně sentimentální a kondenzovaného -mléka-prostý.(15.3.2014)

Úžasné survival scifíčko s až surrealistickým vizuálem. Chvilku jsem přemýšlel o plné palbě, ale nakonec to nechám střízlivě na čtyřech rudých.(3.7.2014)

Animovaný film na motivy románu Kira Bulyčeva "Slyšel jsem Zemi..."http://www.youtube.com/watch?v=VMqf81U8RoU&feature=related(26.6.2012)

Paradni sci-fi animovana pulhodinka. Zajimavy namet, perfektni pisnicky (dve). 5-(25.3.2015)

Pěkné. Moc hezky použitá animace ilustrující jak cizí mimozemský svět plný neznámého a nepochopitelného, tak prostředí vesmírného korábu, jakési pohádkové země. Četl jsem od Bulyčova "Země je příliš daleko", jež na "Slyšel jsem Zemi" navazuje a tak nějak jsem si ten svět představoval. Kreslené obrazy z filmu nepřekryly mé vlastní (jak se mi mnohdy stává u hraných snímků) a za to jsem rád.(3.7.2012)

Opravdu speciální záležitost... Hard sci-fi téma je uchopený podobně jako Tarkovskij pojednal Stalkera (nebo Solaris) - jako základ pro formálně i myšlenkově extravagantní dílo, který s původní předlohou nemá zas až tak moc společnýho. Možná by v animaci člověk našel nějaký ozvěny například z filmu Divoká planeta (1973) a podobně, ale jsou to jen náznaky, protože Pereval je výtvarně naprosto osobitej. I ten kozel, kterýho jsem si při četbě předlohy nedoved moc představit, je přesvědčující, natož gigantická kosmická loď ve finále. Zážitek, plná palba 5/5(17.9.2013)