poster

Příběh Rudého zla

 • Lotyšsko

  The Soviet Story

 • Lotyšsko

  Padomju stāsts

 • Slovensko

  Sovietsky príbeh

Dokumentární

Lotyšsko, 2008, 86 min

Režie:

Edvīns Šnore

Hrají:

Lev Davidovič Trockij (a.z.)
 • Hans.
  ****

  Pokládám si stále stejnou otázku, jako je na začátku tohoto dokumentu. Proč jsou nacistické symboly a nacismus všeobecně zakázány a komunismus nikoliv? Když mezi těmito ideologiemi není žádný rozdíl. Nacisti byli (alespoň většina z nich) za své činy souzeni a potrestáni ale u komunistů se po jejich pádu tak nestalo a většina z nich si žila nebo žije vesela dál a jejich slavná strana dělá jako by se nic nestalo a to zamordovali a zničili životy mnohem více lidem než nacisti. Stalin byl největší vrah v dějinách, Hitler byl proti němu jenom ,,slabý" odvar.(24.5.2013)

 • Mariin
  ***

  Dokument se mi zdál povrchní, nicméně netvrdím, že je k ničemu. Přinejmenším může myslící část populace dovést k otázce: proč je propagace nacismu zakázána, ale propagace komunismu nikoliv? Jinak mám dojem, že dokument hovoří jen o tom, o čem chce, o některých podstatných faktech mlčí. Kdo ví, jak se dnes učí dějepis na školách...(10.1.2013)

 • Fr
  ****

  Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw?(21.2.2010)

 • ghatos
  ****

  Filmová Černá kniha komunismu. Srovnávání národního socialismu a sovětského komunismu je působivé. Samozřejmě je to uděláno tak, aby se to co nejvíce hodilo. Provokativní proklamace a důkazy o bratříčkování jsou super. Zakomponování Putina je na místě, dát tam současnou ruskou neonacistickou scénu..., budiž to je lehce zavádějící. Drobné nedostatky přebíjí úžasný tah na branku. Už dlouho jsem neviděl podobně nebojácný dokument, který si nebere servítky. 84%.(4.11.2010)

 • NinonL
  ****

  Dokument srovnává obě vražedné diktatury minulého století - nacismus a komunismus. Hledá mezi nimi podobnost i rozdíly. Obě působily ruku v ruce s jediným cílem - zavést diktaturu ve jménu své (velmi podobné) ideologie. Je třeba odsoudit nejen propagátory těchto ideologií, ale i okolní svět, který např. v letech 1932/3 masivně skupoval ukrajinské obilí, zatímco 7 miliónů Ukrajinců v témže roce zemřelo hlady. Známý dramatik a nositel Nobelovy ceny G .B. Shaw veřejně prosazoval utracení všech osob, které "nejsou schopny prokázat svůj přínos společnosti" (nemocní, staří, postižení ap.). Za tímto účelem byl vyvinut Cyklon B, který usmrcoval humánně, na čemž si nacisté zakládali. (Při té příležitosti se mi bohužel vybavilo humanitární bombardování Srbska, které před 15 lety ve světě prosazoval zase jeden náš dramatik.) Hitler si k Shawově doktríně přidal ještě aspekt rasový. Dokument rozebírá obě totalitní ideologie a také reakce zbytku světa, který na genocidě druhých bezostyšně vydělával. Vytýkám mu však, že nevysvětlil, proč velký spojenec Stalina Hitler nakonec napadl Sovětský svaz a také propagandistické zaměření rozvoje neonacismu v dnešní době pouze v Rusku.(16.2.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace