Příběh Rudého zla

Sovietsky príbeh

Dokumentární

Lotyšsko, 2008, 86 min

Edvīns Šnore

Lev Davidovič Trockij (a.z.)

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw?(21.2.2010)

Veľmi silný dokument. Som rád, že v ňom bolo spomínané ono Engelsovo a Marxovo vyhladení "druhotriednych menejcenných" národov Európy (Bretónci, Srbi, horskí škóti, špinaví Slovania). Je to film o nezmyselnej moci. "Dám Ti do rúk moc, a zmeníš sa na diabla" :(. Ten plátok o obesení sto kulakov aby boli vidieť široko ďaleko, podpísaný Leninom , by mali zväčšiť na transparent a pribiť Iljičovi na bránu jeho mauzólea. A to nebol spomínaný hladomor v Ukrajine v časoch takzvaného vojnového komunizmu, Kedy matky ,aby prežili, jedli mŕtvoly svojich detí. Keď bol v tých časoch americký reportér John Reed v Rusku (autor 10 dní ktoré triasli svetom) pýtal sa na to priamo Lenina. Dostal len lakonickú odpoveď ..."taká je doba: :(. Každý bod, každá hviezda menej za ocenenie takéhoto filmu by bolo potieraním toho o čom ten film je :((23.2.2013)

Dokument se mi zdál povrchní, nicméně netvrdím, že je k ničemu. Přinejmenším může myslící část populace dovést k otázce: proč je propagace nacismu zakázána, ale propagace komunismu nikoliv? Jinak mám dojem, že dokument hovoří jen o tom, o čem chce, o některých podstatných faktech mlčí. Kdo ví, jak se dnes učí dějepis na školách...(10.1.2013)

Filmová Černá kniha komunismu. Srovnávání národního socialismu a sovětského komunismu je působivé. Samozřejmě je to uděláno tak, aby se to co nejvíce hodilo. Provokativní proklamace a důkazy o bratříčkování jsou super. Zakomponování Putina je na místě, dát tam současnou ruskou neonacistickou scénu..., budiž to je lehce zavádějící. Drobné nedostatky přebíjí úžasný tah na branku. Už dlouho jsem neviděl podobně nebojácný dokument, který si nebere servítky. 84%.(4.11.2010)

Zase jsem se něco přiučil. Rusko z toho rozhodně nevychází s dobrým obrázkem.(10.11.2014)