Alfa a Omega

Alfa a Omega: Volanie divočiny

Alpha and Omega

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Romantický

USA / Indie / Kanada, 2010, 88 min

V tomto animáku se vlci dělí na dva nesmiřitelné rody. Alpha a Omega. Vlci z Alphy mají ve svých řadách zdatné lovce a vlci z Omegy oproti nim v lovu značně zaostávají a jsou proto věčně hladoví a podřadní. Vlci se od sebe na první pohled liší i vzhledem a ti z Omegy připomínají tak trochu zaostalce. Vůdci z obou smeček trvají na uzavření sňatku s mladou vlčicí Kate a už jí vybrali i ženicha. Pokud však manželství nebude zpečetěno, vyústí to v boj o údolí nabízející hojnost potravy. Srdce si však ani u vlků poroučet nedá a vlčice Kate se spřátelí s nešikovným, ale dobráckým vlkem Humphreym z Omegy. Následně jsou oba odvezeni správci z jejich parku do vzdálené rezervace pro rozšíření stavu. Zde se seznamují s novými přáteli, ale stesk po domově je silný, a tak se vydají na cestu domů, na které zažijí dobrodružství a vzájemné sblížení. Je to mnohem sympatičtější animák, než nedávný sovičkový povrchní opus od Snydera. Na jeho bombastickou animaci sice nedosáhne ani ve snu, ale rozhodující je v tomto případě příběh, který je divákovi předkládán poutavějším stylem. Vidět film v původním znění je také plus. Vlci promlouvají hlasem Justina Longa, zesnulého Dennise Hoppera nebo Christiny Ricci, ale u mě se nejlépe prezentovala hlasově nejlépe vybavená Hayden Panettiere jako Kate. Vlčí animák disponuje svižným tempem a není skoupý na akční, poměrně napínavé sekvence. Body mu však sráží velmi naivní pojetí vedlejších postav a například kachny hrající golf nebo roztomilý medvídek do konceptu nezapadly ideálně. Rovněž scény, ve kterých vlci tančí nebo vyjí na měsíc, byly slabé, zvláště když po zavití jednoho z vlků z oblohy popadali ptáci a v několika dalších záběrech byli jako v mrákotách. Sympatický průměr se přes všechnu snahu tvůrců překročit nepodařilo. 60%(14.3.2011)

• Pethushka

V porovnání s animáky dnešní doby je tenhle opravdu nepovedený. O žádné velké dobrodružství se tu nejednalo a vtip tu postrádám úplně. Příběh není poutavý pro malé dítě, ani pro dospělého. Animace není také nijak zvlášť vyvedená. Mám pocit, že se jedná spíše o romantiku pro děti..což je docela nelogické. Pro mně adept na nejhorší animovaný film za posledních 10 let...sotva 2*.(31.7.2011)

• Beastmaster4

Prvních 10 minut jsem bojoval s nutkáním to celé ukončit, ale lenost a žádný jiný nový film po ruce mě donutili k tomu, abych se tím prokousal. No a nakonec musím AaO přiznat pár opravdu dobrých momentů, rád bych dal hvězdy 3, ale vzhledem k celku mi to svědomí nedovolí. Animace nabízí chvílema dokonalé a roztomilé momenty, které jsou tady o mnoho lepší než v ostatních animovaných filmech, což mě velmi překvapilo. Jenže tyhle výjimečné momenty střídají zas scény, které lze označit jen jako velké fiasko. Animace tedy místy značně pokulhává za konkurencí a jinde je prostě úžasná. Smutná očička, omráčení ptáčci a zejména animace malého medvíděte, to jsou ty nejlepší a nejroztomilejší záběry. I kdyby animace byla jen na té lepší hladině, tak AaO sráží další zápory - ujeté popové vytí vlků a jejich tanečky aj., což je moc i na animovanou pohádku. No, a protože jsem zastánce originálního znění a AaO jsem jako jeden z mála filmů viděl s dabingem českým, tak musím zmínit, že i ten stojí za prd a je opravdu hrozný (a není to zaujatostí proti neorig. znění).(20.7.2011)

• Kryton

Nudný příběh s ještě nudnější animací. Po 20 minutách jsem s tímto filmem skončil.(27.6.2011)

• ..Lucas..

Jeden z nejhorších animáků, co jsem za poslední dobu viděl, hodně nudný.. ale pár světlejch momentů to mělo..(15.5.2011)