Legenda o létajícím Cypriánovi

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

• Polsko

Latający mnich i tajemnica da Vinci

Drama / Historický

Slovensko / Polsko, 2010, 108 min

• WANDRWALL

Legendy jsou pro filmaře vděčné a věčné téma. Tahle mě moc nenadchla.(1.4.2011)

• Jordan

nepáčilo sa mi to. nebavilo ma to.(29.9.2010)

Rozpočet €1,502,000Tržby Celosvetovo $270,000║ Pre mňa nečakane režisérsky zvládnutý projekt, škoda že príbeh nie je o niečo viac húževnatý mohlo to viac rezonovať, takto to je slušná komorná dráma o utópii životom skúšanej mysle a konečnom vykúpení. Taktiež prekvapili herci, aj keď dialógovo jednoduché ale zahrané dobre, vizuálne tiež film spĺňa nejaké tie kritéria, priemer čo poteší. /videl v kine: 60%/(18.8.2010)

Zhruba do polovice takmer vynikajúca záležitosť. Potom ("po dvanástich rokoch") akoby to zobral do rúk iný, omnoho horší scenárista. Príbeh sa rozsypal a začal byť rozvláčny, dej sa pohyboval cez náhody, do stratena padajúce línie (Nitra) a nefunkčné vedľajšie postavy (maliar - WTF?!), skrátka išlo to prudko pod fialky. Dojímavý záver to trochu vytiahol, ale pocit rozčarovania už neprebil. A je to škoda, pretože je to inak veľmi slušne natočené a zostrihané, herci sú fajn a má to solídnu výpravu a tučnú dobovú atmosféru.(17.1.2011)

• Dale

Podobne ako Jánošík a Bathory, po vizuálnej stránke dobré, no ten obsah... Asi v našich končinách chýba nejaký poriadny scenárista, ktorý by dokázal vymyslieť zaujímavý príbeh, ktorý by hlavne o niečom bol.(6.1.2011)

• - Natáčalo sa aj v Červenom Kláštore v Pieninách, na miestach, kde skutočný mních Cyprián žil a pôsobil. Ďalšími lokalitami boli: Hronský Beňadik, Muzeum Kysuckej dediny, Lesnica, Ludrová, Pieninský národný park, Nitra či Tatranský národný park. (BathoryMan)

• - Soundtrack k filmu naspievala Zuzana Smatanová, pieseň sa stala hitom. (tommy187)

• - Cypriánov Herbár sa dnes nachádza v zbierkach Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea v Bratislave. Je to najstarší zachovaný herbár na Slovensku (datovaný 1766) a má 2 časti - prvá obsahuje 283 bylín s názvami v 4 jazykoch a druhá poznatky o chorobách a Cypriánove liečiteľské postupy. (krasomama)