Legenda o létajícím Cypriánovi

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

• Polsko

Latający mnich i tajemnica da Vinci

Drama / Historický

Slovensko / Polsko, 2010, 108 min

Film plný rozporov. Začína celkom svižne, tajomne, temne, aby sa doňho začal postupne vkrádať pátos a sentiment. Hold sme v kláštore a tam musíme byť svedkami veľavravných- ničnehovoriacich pohľadov miestnych mníchov a chorálnej hudby, ktorá musí doprevádzať každú kvázi dramatickejšiu scénu. Legenda však pôsobí prekvapivo filmovo, má vydarený vizuál, čiže nepôsobí ako televízny film a byť na tom v kine, určite by ma na filme trápili iné veci. Zároveň sa domnievam a stojím si za názorom, že Marko Igonda je charizmatický herec, ktorý dokáže utiahnuť celovečerný film a ak by mal lepšie možnosti sa ukázať, mohol by sa stať slávnym a žiadaným hercom hlavných úloh. Réžia je však chvíľami mdlá a namiesto realistického vyznenia tohto obdobia tu kombinuje rozprávku s oným pátosom, zastupujúcim dobovú vierohodnosť, čo je škoda. Ale zase je to legenda, tak čo. 50%(14.1.2015)

Po dlhšej dobe kvalitnejší slovenský film o duchovnej premene človeka, z prostredia kamaldulských mníchov na severovýchode Slovenska (Pieniny - Červený kláštor). Zaujal ma svojim kresťanským posolstvom a jasnou výpoveďou o obrátení a víťazstve ducha nad hmotou, ale napriek tomu má ako "historický veľkofilm" niektoré nedostatky. V prvom rade v scenári príliš vyniká (navonok originálna ale historicky nepravdepodobná ) subjektivita autorky. Myslím, že dostatočne nevyužila potenciál, ktorý sa jej núkal v takom zaujímavom námete. Príbeh nazvala síce legendou, takže by sme mohli odpustiť faktografickú nepresnosť, ale zbytočne sa uchýlila k prílišnej fiktívnosti. Výrazne mi to vadilo napr. aj pri stretnutí Romualda Hadbavného, kamaldulského mnícha, prvého prekladateľa Svätého písma do slovenčiny s vtedajším nitrianskym biskupom Ladislavom Maťašovským. Akoby chcela byť originálnou, priam až komerčnou - na úkor pravdivých skutočností (menovaný biskup práveže výrazne podporoval kamaldulov, vo filme to bolo naopak). Čo ma zaujalo bol pomalý, ale duchovne hlboký príbeh prerodu hlavnej postavy, jeho katarzia k novému životu, ktorý bol podávaný v dvoch meniacich sa dejových líniách. Vo svete plnom násilia (nekontrolovateľné pudy, vraždy, špina, hriech..), z ktorého prišiel - a vo svete za múrmi kláštora (ticho, pokoj, oddanosť, dôvera a služba Bohu), kde sa rozhodol ostať. Veľmi oceňujem herecký výkon Marca Igondu v hlavnej postave a vydarenú, takmer gregoriánsku hudbu Vladimíra Martinku. Je otázne, či súčasného filmového diváka, túžiacieho viac po vizuálnych efektorch a akčných nápadoch tento komorný príbeh zaujme. Pravdepodobne nie, ale Mariane Čengel Solčanskej sa po dlhšej dobe podarilo trochu pozdvihnúť úroveň súčasného slovenského filmu. A zato jej patrí uznanie.(7.8.2010)

len ten záver. a ako je spomenuté, niektoré časti kratšie iné dlhšie. Námet si pýtal dlhšiu stopáž, viac charakterových postáv. Mohlo to byť ešte o čosi lepšie ale i tak milé, neurazí. Je aj badať dejový oblúk, čo je v Našich vodách kompliment. Hlavná postava prechádza akousi morálnou premenou...Škoda, že napríklad tá, tu nie je detailnejšie zobrazená, ale len tak vyplynie. Mohla byť podobná tej z filmu Misia, napokon hneď vedľa boli Tri korunky. Nerozumiem prečo je počas celého filmu počuť gregorián. Ak by som aspoň raz videl tých mníchov ako spievajú abo viac krát, nevadila by mi ta kvantita gotických zborov. Ďalšia je tá a to nie len pri tomto filme, ale i pri iných slovenských, takmer žiadny reálny kontaktný zvuk. Všetko len dabing. Čím to je? Kvôli hercom? Režisérka to rozohráva dobre, no niektoré postavy si vyžadujú trochu viac, než napokon v strižni dostali. A to je mínus. Kamera je však plusom. Navyše ten wtf koniec ktorý zase odkazuje na to, že slovenský tvorcovia ešte stále nevedia poriadne zakončovať filmy inak než nejakou veľavravnou expresiou na konci...Vsuvky z ustavičnej back flashovej línie sú zrozumiteľné, ale lacné. Napokon aj to že na konci sa dozvieme že ten srdcu blízky mních je jeho potomok. A pred tým žiaden náznak. Mariana, mal tam byŤ ten náznak :) fakt. Potom by som ten back flash z obesením aj spapal, ale nie ak to tam hodíš na konci filmu akože twist ala Shyamalan. Potom to nefunguje. Divák by mal aspoň niečo tušiť...ale on nemal ako tušiť že on je jeho..hm Inak fajn, Igonda je zaujímavý herec. Šikovný...(4.8.2010)

Rozpočet €1,502,000Tržby Celosvetovo $270,000║ Pre mňa nečakane režisérsky zvládnutý projekt, škoda že príbeh nie je o niečo viac húževnatý mohlo to viac rezonovať, takto to je slušná komorná dráma o utópii životom skúšanej mysle a konečnom vykúpení. Taktiež prekvapili herci, aj keď dialógovo jednoduché ale zahrané dobre, vizuálne tiež film spĺňa nejaké tie kritéria, priemer čo poteší. /videl v kine: 60%/(18.8.2010)

• bourec

Jediný,co v tomhle blbym filmu až tak nenudilo byly ty flashbacky do minulosti,jinak kravina.Děs.10%.(7.1.2012)

• - Soundtrack k filmu naspievala Zuzana Smatanová, pieseň sa stala hitom. (tommy187)

• - Médiá často citujú archívny zápis levočského kronikára o verejnom spálení Cypriánovho stroja na námestí v Spišskej Belej. Kronikár uvádza, že príkaz na spálenie vydal nitriansky biskup Ladislav Mattyasovszký z Markušoviec, ale vtedy už tento biskup nežil. (krasomama)

• - Natáčalo sa aj v Červenom Kláštore v Pieninách, na miestach, kde skutočný mních Cyprián žil a pôsobil. Ďalšími lokalitami boli: Hronský Beňadik, Muzeum Kysuckej dediny, Lesnica, Ludrová, Pieninský národný park, Nitra či Tatranský národný park. (BathoryMan)