Legenda o létajícím Cypriánovi

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

• Polsko

Latający mnich i tajemnica da Vinci

Drama / Historický

Slovensko / Polsko, 2010, 108 min

• hygienik

SPOILER! Tento film si objektívne určite aspoň jednu, maximálne 2 hviezdy zaslúži. Ja dávam 0, lebo za celý život som nevidel tak nevyužitý potenciál námetu ako dnes. Film pojednáva o skutočných historických postavách. Vy sa však nedozviete, ako vyzerá bežný deň v kamaldulskom kláštore, či prečo ho Jozef II. zrušil. Nedozviete sa explicitne ani, že vtedy bola BIBLIA úplne PRVÝKÁT PRELOŽENÁ DO SLOVENČINY http://sk.wikipedia.org/wiki/Kamaldulsk%C3%A1_Biblia a z toho prekladu budete počuť jedinú vetu, hoci sa o ňom bude často rozprávať. JE TO DIVÁCKY MÁLO ZAUJÍMAVÉ? Nuž asi áno, lebo namiesto nadčasových ideí uvidí divák remake Jánošíka 2009 (šteklivé scény,pár intríg, útek pred zemepánom a nenaplnená láska) pričom všetky tieto ideové linky sú nerozpracované a podané divákovi ako mozaikovité spomienky postupne v priebehu filmu. Nebyť retrospektívnej línie, divák sa unudí k smrti. O Cypriánovi a jeho spolubratoch sa toho veľa nevie, preto som bol prekvapený, že si scenáristka vybrala túto tému. Tento film nie je historický a o spomínanej histórii podáva oveľa menej informácii než mal. Je to pseudoromantická zlátanina.(30.7.2010)

Ďalší slovenský pokus s niečo viac v našej kinematografii a zase fiasko. To už nie je možné, ďalší sľubne vyzerajúci projekt a opäť spackaný hlavne kôli scenáru a neschopnosti vyrozprávať príbeh. Z trojice Cyprián, Jánošík a Bathory je ale Lietajúci Cyprián natočený najlepšie. Vizuálne celkom pútavé, režisérsky znesitelné, hudba a ozvučenie fajn, prostredie danej doby fajn, kostými fajn a dokonca aj niektorý herci fajn. Škoda len zase príbehu, ktorého scenár treba prepísať, zjednodušiť, vypustiť zbytočnosti, pritvdiť na správnych miestach a dať tomu nejakú lineárnosť, aby to diváci pochopili. Ja som polovicu filmu ani nevedel o čo vlastne ide a to je zle a čo som počul a čítal nie som sám. No som rád, že film vznikol, hanba to nie je, ale do sveta by som Cypriána nevydával. Treba na Slovensku viac podobných projektov a pokusov, snáď to raz príde a natočí sa u nás plnohodnotný celovečerák, ktorý bude znesitelný aj zahraničnému divákovi. Cyprián zatiaľ dostáva odo mňa snáď zaslúžených 50%(30.1.2011)

len ten záver. a ako je spomenuté, niektoré časti kratšie iné dlhšie. Námet si pýtal dlhšiu stopáž, viac charakterových postáv. Mohlo to byť ešte o čosi lepšie ale i tak milé, neurazí. Je aj badať dejový oblúk, čo je v Našich vodách kompliment. Hlavná postava prechádza akousi morálnou premenou...Škoda, že napríklad tá, tu nie je detailnejšie zobrazená, ale len tak vyplynie. Mohla byť podobná tej z filmu Misia, napokon hneď vedľa boli Tri korunky. Nerozumiem prečo je počas celého filmu počuť gregorián. Ak by som aspoň raz videl tých mníchov ako spievajú abo viac krát, nevadila by mi ta kvantita gotických zborov. Ďalšia je tá a to nie len pri tomto filme, ale i pri iných slovenských, takmer žiadny reálny kontaktný zvuk. Všetko len dabing. Čím to je? Kvôli hercom? Režisérka to rozohráva dobre, no niektoré postavy si vyžadujú trochu viac, než napokon v strižni dostali. A to je mínus. Kamera je však plusom. Navyše ten wtf koniec ktorý zase odkazuje na to, že slovenský tvorcovia ešte stále nevedia poriadne zakončovať filmy inak než nejakou veľavravnou expresiou na konci...Vsuvky z ustavičnej back flashovej línie sú zrozumiteľné, ale lacné. Napokon aj to že na konci sa dozvieme že ten srdcu blízky mních je jeho potomok. A pred tým žiaden náznak. Mariana, mal tam byŤ ten náznak :) fakt. Potom by som ten back flash z obesením aj spapal, ale nie ak to tam hodíš na konci filmu akože twist ala Shyamalan. Potom to nefunguje. Divák by mal aspoň niečo tušiť...ale on nemal ako tušiť že on je jeho..hm Inak fajn, Igonda je zaujímavý herec. Šikovný...(4.8.2010)

• Marek1991

Obrovské sklamanie. Keďže, dané miesta som navštívil, naša história ma zaujíma, kresťanské morálne hodnoty podporujem, čakal som niečo, čo ukáže jeho osobu, jeho život. Bolo tam veľa nepríjemných retrospektív. Môj dedo to ani nevydržal dopozerať a povedal, že si mám zobrať preč toho Cypra. Marko Igonda a Kristína Koprdová sú skvelí herci zaslúžili si lepší scenár. Slabé dialógy tam boli a film bol veľmi temný. To, že dopadol tak, že sa upísal Bohu a chcel odčiniť hriechy a zomrel pri pokuse vyskúšať lietajúci stroj mi nevadilo, trocha to korešpondovalo s legendou, ale predsa nič nové nepriniesol, nebavil, nezaujal, neprekvapil, dejovo zlyhal. Za tento celoslovanský počin, urobiť niečo spolu s Poliakmi, Čechmi, či myslím Rusmi tlieskam aj za krásnu pieseň od našej interpretky, ale režisérka tu zlyhala. Snáď to niečím naši odčinia.(6.1.2012)

Hviezdicku pridavam za vytvarno. Najma uzasne exteriery.(3.1.2013)

• - Soundtrack k filmu naspievala Zuzana Smatanová, pieseň sa stala hitom. (tommy187)

• - Hlavnú úlohu mnícha Cypriána tu stelesnil slovenský herec Marko Igonda, ktorý si už zahral aj vo filmoch Za nepriateľskou líniou či Hannibal: Zrodenie zla. (BathoryMan)

• - Médiá často citujú archívny zápis levočského kronikára o verejnom spálení Cypriánovho stroja na námestí v Spišskej Belej. Kronikár uvádza, že príkaz na spálenie vydal nitriansky biskup Ladislav Mattyasovszký z Markušoviec, ale vtedy už tento biskup nežil. (krasomama)