Legenda o létajícím Cypriánovi

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

• Polsko

Latający mnich i tajemnica da Vinci

Drama / Historický

Slovensko / Polsko, 2010, 108 min

Zhruba do polovice takmer vynikajúca záležitosť. Potom ("po dvanástich rokoch") akoby to zobral do rúk iný, omnoho horší scenárista. Príbeh sa rozsypal a začal byť rozvláčny, dej sa pohyboval cez náhody, do stratena padajúce línie (Nitra) a nefunkčné vedľajšie postavy (maliar - WTF?!), skrátka išlo to prudko pod fialky. Dojímavý záver to trochu vytiahol, ale pocit rozčarovania už neprebil. A je to škoda, pretože je to inak veľmi slušne natočené a zostrihané, herci sú fajn a má to solídnu výpravu a tučnú dobovú atmosféru.(17.1.2011)

Po veľmi dlhej dobe som zašiel do kina na film, na ktorý som vopred nečítal žiadne recenzie, nebol som ovplyvnený žiadnymi názormi a môžem objektívne preniesť svoje pocity do recenzie, ktorú píšem po včerajšej návšteve kina. Netajil som sa tým, že som sa na tento film tešil. Prajem slovenskému filmu, aby vstal z popola, pretože ono aj keď sa natáčanie nepochybne rozbehlo, skutočne kvalitné dielo okrem filmu Nedodržaný sľub zatiaľ nevzniklo. Trailer bol opäť šikovný a lákavý, pieseň od Zuzany Smatanovej krásna a príbeh, obsadenie aj lokalita Červeného kláštora, to všetko hralo do kariet. Obavy vo mne vzbudzovalo meno režisérky, predsa len ženy majú tendenciu príbeh podať inak, čo sa mi potvrdilo a zmiešané pocity som mal pri prívlastku historický veľkofilm. Na film, ktorého dej sa na 80% odohráva za múrmi kláštora, je až príliš komorný na to, aby sa nazýval veľkofilmom. Mnoho scén je strašne zdĺhavých s minimom dialógov, čo chvíľu funguje, ale po hodine to začína byť nudné. Akonáhle prišiel dlhší dialóg, filmu to prinieslo oživenie, ale stále iba na chvíľu. Scény v interiéroch kláštora sú nádherné, ale po čase je to monotónne a chcelo by to viac scén z obdobia pred Cypriánovým príchodom. Hudba je výborná, naozaj veľmi kvalitná, ibaže k záveru som mal pocit, že jej bolo na tak chudobný dej až priveľa. Obsadenie výborné, Marko Igonda ako jeden z mála slovenských hercov, okrem neho mi napadá ešte Milan Bahul, ktorý má charizmu a je neopozeraný. Herecké výkony všetkých boli na vysokej úrovni, sklamalo ma iba obsadenie bývalej veľkej slovenskej a československej filmovej hviezdy menom I.Palúch, ktorého meno v titulkoch vzbudzovalo dojem, že si naňho niekto spomenul. Neviem, ale štyri zábery, ktoré netrvajú dlhšie ako päť sekúnd mi pripadajú trápne, navyše ak v nich neprehovorí ani slovo. Napätie a pomsta, ktorá vysela vo vzduchu funguje medzi Cypriánom a drábom dobre, ale nebola úplne využitá a prečo Cypriána nazvali lietajúcim, sa tiež nedozvieme. Aspoň nie tak, aby ma to uspokojilo. Prevažne kritické riadky môžu vzbudiť dojem, že film je prúser. Nie nie je. Je to skôr premárnená príležitosť, neoblieval ma pocit trápnosti ako pri Rozhovore s nepriateľom, jednoducho iba film neprekročil hranice priemeru. 60%.(1.8.2010)

Tento Slovenský film má síce spomalený dej a niekomu sa môže zdať nudný ale má myšlienku,dobrú hudbu a hercov, ktorý hrajú svoje maximum.Koniec pri ktorom možno aj nejaké to oko bude plakať.Legenda o lietajúcom Cypriánovi nie je žiadnym veľkofilmom ani sa tak netvári.Tvári sa ako dielo pre dušu človeka, ktorý sa hľadá a je možno stratený a čaká na niekoho kto ho nájde.Keď je tým niekým Boh či už v neho veríme alebo nie to je absolútne jedno.(Hodnotenie 3,5)(2.8.2010)

• Flipper

Zručne natočené flashbacky, pekne zostrihané s dejom, našepkávali, že Slovenský film možno urobil konečne krok vpred. Nádeje som však postupne zakopával ako Cyprián mníchov. Pomaly, smutne a mlčky. Išlo to už len s kopca. Žiaden premyslený rozbor vrahovej mysle a la Normal, žiadna poetika vykúpenia. Len postupné vykladanie faktov, ktoré oplývajú hluchým scenárom. Ku koncu prenasledujúca história neurobila žiadny očakávaný emotívny boom a preto možno Cypriána zaradiť k x-tému historickému veľkofilmu, ktorý nepovie o našej kinematografií nič nové. Dolietal hneď na štartovacej rampe...(2.1.2011)

Jsem z toho trochu zmatená... Proboha: proč létající Cyprian? Vždyť to mohl být klidně Nemluvící a vystihlo by to postavu přesněji. Líbí se mi prostředí a dost se povedl výběr herců: Marek Igonda mě opravdu velmi mile překvapil, plynne slovensky hovořící Vladimír Javorský byl skvělý a Lukáš Latinák je opravdu... Lukáško :) Slováci mají tak zajímavou historii a spoustu podobných hrdinů, o kterých stojí zato natočit film. No, pokud nepřijde ale režisérka a scénaristka Čengelová-Solčanská, která to všechno pohřbí hlouběji, než kam pohřbil Cyprián své druhy. Potenciál obrovský, leč využití vázne. Zatímco první půlka se zmateně ohlíží do vzpomínek hlavní postavy, druhá půlka se nese v podivných nedovyprávěných příbězích (jak zminuje Cervenak: Nitra nebo malíř, dodávám zážitek se Židem a biblí), které jsou namotované jakoby úplně zbytečně. Kdyby se tvůrci omezili "jen" na klášter a Cyprianovy vzpomínky podaly jen jakoby souvislý útržek, udělali by líp. I tak ale tenhle snímek stojí za pozornost, protože jde o jeden z lepších slovenských filmů současnosti.(4.10.2011)