Idiots and Angels (festivalový název)

Idiots and Angels

Animovaný

USA, 2008, 78 min

Bill Plympton

Mam rad Plymptonove kratucke animaky a na tento plnohodnotny som bol velmi zvedavy. Idiots and Angels je velmi zaujimavym pocinom , myslim tym pretovsetkym tematicky, pretoze boj dobra so zlom v cloveku samotnom, som zrejme este v obdobnom podani nevidel, teda aspon si na to nepamatam. Napriek tomu, ze film je nemy, skrz vydareny hudobny podmaz to vobec nevadi a dialogy by mi asi skor vadili. Osobne mi vsak prekazal zaver, bez ktoreho by som siel z hodnotenim este vyssie. Ale spokojny som urcite :)(4.12.2009)

Plympton pridal na stopáži, mierne ubral z absurdity svojich predchádzajúcich vtípkov...V Idiots and Angel je tentokrát viac emócií a nehy, dokonca plnohodnotne rozvitý a vkusne vypointovaný príbeh, ktorého dĺžka mi ani sekundu neprekážala. Naopak ešte razantnejšie podtrhla celkový feeling o čom to vlastne celé malo byť. Žiadna dramatická ani epická gradácia, tentokrát žiadne drastické deformácie a morbiditky, aj keď miestami sú evidentne ukojené Plymptonove sadistické chúťky (kto videl predchádzajúce skeče, vie porovnať)...Tentokrát sa hrá viac na city, viac na druhú signálnu cez citlivú animovanú réžiu. Aj takéhoto Plymptona mám rada.(23.12.2009)

Plympton mě ze začátku hodně chytil, ale nakonec upadl do značného stereotypu a co hůř, uvěřil nejspíš, že je veliký umělec. Bohužel ale tenhle jeho "art" je hrozně myšlenkově banální a konkrétně myšlenka "nápravy z donucení" mě hodně iritovala, protože co to je za nápravu, když není dobrovolná ani nucená, ale prostě automatická? Co si z toho mám jako odnést?(21.7.2013)

Ja, herr inspektor, gute. Zábavné ve vizuálu (kresbičky a temné barvičky, haleluja) a hodně silné v atmosféře, dokonce natolik, že je mi vlastně úplně jedno, že děj je kulhavý jako třínohý had a vlastně je jeho základ "kterak morální bastard k prozření přišel" věc už tisíckrát viděná a originální asi tak jako Dünyayı Kurtaran Adam, jenže ono je to dělaný prostě tak, že sem se bavil, kresba je dost fajn (a tleskám tvůrcům, protože ruční kresba je náročná vždycky, obzvlášť, když na filmu pracovalo nemnoho lidu) a svůj díl práce odzvučí i hudba (což je v podstatě samozřejmost, když se jedná o film bez jediného slovního dialogu). Proto je tak velká škoda, že závěr je moc přepálený, málo Kavkovský a o pár minut delší, než by bylo záhodno.(10.5.2014)

Určitě jeden z nejzajímavějších a nejcitlivěji udělaných animovaných filmů. Neotřelou technikou animace podporovanou vynikající scénickou hudbou vypráví jednoduchý, ale velice emotivní příběh o muži, který bojuje s se svým Andělem i Idiotem, které si nosíme v sobě, přičemž stále naráží na Idioty kolem sebe. S nadsázkou a černým humorem, pro Plymptona klasické, řeší otázku jestli je nám vlastně dobro a soucit přítěží, a jak bychom dopadli bez nich.(8.5.2009)