poster

O patro výš

 • USA

  Safety Last!

Komedie / Thriller / Romantický

USA, 1923, 74 min

Scénář:

Tim Whelan, Harold Lloyd

Kamera:

Walter Lundin

Hudba:

Carl Davis

Producenti:

Hal Roach
(další profese)
 • NinadeL
  *****

  "Tak co myslíte, mladý muži? Přeci jenom bych si vzala jen na ukázku z té první látky." - "Wie bitte???" Chudák Harold pak dostal infarkt a šel zase o dům dál. A pak už to všichni známe, pověsil se na rafičku od hodin a kapitola z dějin filmu byla zanesena pevně do základů tohoto nesmrtelného umění. Nesmrtelný mladý Američan s brýlemi a slamáčkem má to štěstí, že je esencí mládí a to je neměnné, a proto i Lloydovky zůstávají stejně atraktivní dnes jako i tehdy. Neb dívky obdarovávat a míti uplatnění v životě je stálý světa bol a je nutné za něj bojovat. Při závěrečném šplhu samozřejmě napětím ani nedýchám, nehty okousané až na kost, tak moc je to přesvědčivé. "I'll be right back - Soon as I ditch the cop."(20.5.2012)

 • Houdini
  ****

  NFR 1994(5.4.2004)

 • liquido26
  *****

  Komentář napíšu hned, jakmile se zbavím toho poldy :-)(26.9.2009)

 • Kulmon
  *****

  Neuvěřitelný film Harolda Lloyda, který se tímto kouskem (aspoň u mne) vyšvihl na první místo mezi komiky němé éry. První část této komedie ničím nevyniká, semtam nějaký podařený gag (např. Lloyd visící na věšáku), zato závěrečných dvacet minut je naprosto geniálních. Jsem si jist, že Scottie Ferguson z Hitchcockova Vertiga by z tohoto filmu neměl sladké sny. Film je založen na Lloydově akrobacii a smrtelnými záběry, ve kterých brní prsty, když lítá ve vzduchu připevněn za provaz nebo scéna, ve které visí za ručičky na obřích hodinách a pod sebou má pět pater. Za Lloydův výkon musím dát plný počet hvězdiček! Zajímavosti: Harold Lloyd jako první ověřoval bezpečnostní opatření pro akrobacii na hodinách svržením figuríny na žíněnku dole. Figurína se odrazila a sletěla dolů na ulici. *** V roce 1919 omylem osvítil cigaretou bombu, která explodovala a utrhla mu pravý palec a ukazováček, poté byl půl roku dáván dohromady v nemocnici. Když se zotavil, vrátil se zpátky k točení filmů a začal nosit bílou rukavici, která zakrývala jeho handicap. Bylo senzací, když v tomto filmu i filmu Feet First (1930) visel z římsy, hodin a oken, za užití jen osmi prstů. *** Tento film byl vybrán do Národního filmového registru v roce 1994. *** Během proslulé scény s věžními hodinami Lloyd není tak daleko od země, jak se ve filmu jeví. Stavba, na kterou leze byla vlastně padělkem zdi, vybudovaným na střeše skutečného mrakodrapu a obratně vyfotografovaný, aby diváka udržoval v přeludu. *** Bill Stroher, který hraje Pala nebyl herec, objevil se jen v tomto snímku, ale artista, který zdolával výškové budovy. *** Harold Lloyd dostal nápad na tento film, když viděl lézt Billa Strohera na Brockman Building v Los Angeles jako senzaci jednoho dne. Lloyd zažíval těžké časy, když sledoval někoho jiného, kdo veřejně vystupuje v nebezpečném představení, protože neměl kontrolu nad situací - ukrýval se za rohem a dohlížel nad každičkým momentem Stroherova představení. Když Stroher dospěl na střechu, Lloyd šel nahoru a představil se. *** Přestože se Lloydova postava uvádí jako "The Boy", když dostane výplatu, je na ní jasně napsáno "Harold Lloyd". *** Časopis Premiere zvolil tento film v roce 2006 mezi 50 nejlepších komedií všech dob. *** Americký filmový historik Jeffrey Vance v roce 2006 odhalil, že Harold Lloyd byl mezi léty 1921 - 1927 dublován Robertem A. Goldenem. Golden byl však vždy uváděn jako asistent režie. Podle Vance Golden dubloval Lloyda např. ve scéně, kdy Harold tančí na římse, když mu do nohavice vlezla myš.(8.5.2009)

 • formelin
  *****

  Poslední veselohra s Mildred Davis Příběh o mladíkovi z venkova, krerý odjíždí do města za prací. Stává se prodavačem v jednotkovém domě, píše však domů své dívce, že má skvěle placené místo, které získal díky svým vyjímečným schopnostem. Mildred za ním nečekaně přijíždí a Harold, který je bez peněz, nejdříve předstírá, že je ve firmě vážený a na vysoké pozici, později po různých trampotách se dozví, že obchodní dům je na mizině a vyplatí tisíc dolarů tomu, kdo přiláká lidi do jejich obchodu, Lloyd přijde s nápadem že jeho kamarád, který je znám jako "muž-moucha" vyšplhá po fasádě mrakodrapu až nahoru, pro něhož je taková věc přímo hračkou. Jenže ten má nevyřízené účty se strážníkem, který je mu neustále v patách a tak se domluví, že Harold vyleze do prvního patra a tam že ho vystřídá. Jenže strážník je mu stále v patách a tak Harold musí přidávat patro za patrem a překonávat různé překážky, jako jsou rolety, ptáci, pes ale i velké hodiny, až se nakonec ocitá na střeše mrakodrapu, kde už čeká Mildred, aby jeho odvahu korunovala zásnubním polibkem. a co natáčí Chaplin & Keaton v tomto roce? Chaplin Poutníka (1923) a také uvádí svoje dramatické dílo v hl. roli s Ednou Purviance Dáma z Paříže (1923) Keaton Frigo v balonu (1923) . Frigo kapitánem (1923) . Tři doby (1923) a v listopadu dotáčí Frigo, oběť krevní msty (1923)(21.3.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace