Castle na zabití

Z natáčení 4
Krimi / Komedie / Drama / Mysteriózní
USA, (2009–2016), 124 h 47 min (Minutáž: 40–45 min)

Předloha:

Barry Schindel (povídka)

Nathan Fillion, Stana Katic, Molly C. Quinn, Susan Sullivan, Jon Huertas, Seamus Dever, Tamala Jones, Ruben Santiago-Hudson, Penny Johnson Jerald (více)

Série(8) / Epizody(173)

Z natáčení 4

Scylla

Příběhově se jedná o klasickou kriminálku, která je ozvláštněná nevšedními typy smrtí. Některé zápletky jsou silnější, u některých zas pozornějšímu divákovi dojde rozuzlení dřív než by mělo... Ale na tom tady tolik nezáleží. Skvělá ústřední dvojice (přiznávám upřímně - Castleovu kouzlu jsem zcela podlehla), jejíž energie nevyprchá po celou dobu seriálu. Velmi zábavný seriál, který mě velmi moc hodně baví :) ()

Phobia

Sympatičtí hrdinové, spousta vtipného popichování a k tomu víceméně standardní kriminální případy. Mám k tomu jen jednu podstatnou výhradu: u tohoto seriálu jsem definitivně dospěla k vlastní diagnóze... narkolepsie. Ze zhruba šesti pokusů jsem nebyla schopná ani jeden díl vidět celý. Třiadvacátá hodina je prostě kritická - trávit ji v posteli před televizí, málokdy se přes ni přehoupnu v bdělém stavu. Někdy si "Castla", ehm, koupím a pravděpodobně přihodím hvězdičku. Zatím 68%... chce se mi spát... EDIT: Tak se mi konečně podařilo vidět několik dílů celých a můžu s čistým svědomím zvýšit hodnocení. Pořád sice nevím, proč by při zásahu proti zločinci mezi neprůstřelnými vestami s nápisem POLICE měla být i jedna s nápisem WRITER, ovšem za ten příjemný humor ta trocha nelogičností a přehánění stojí. Akorát mě sere Castlova přemoudřelá dcerunka a neškodilo by od sebe jednotlivé díly trochu odlišit (vidět jeden je jako vidět všechny). 72% ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nad Castlem jsem dlouhou dobu váhal. Na jednu stranu mě lákal Nathan Fillion jehož postavu Mala Reynoldse jsem ve Firefly zbožňoval. Na druhou stranu mě neustále trochu odrazoval fakt, že Castle je další z řady case-of-the-week kriminálek, u kterých já často moc dlouho nevydržím a chtě nechtě začnu brzy zívat nudou. Castle je ale trochu jiný. Castle má Castla. A Castle nejde pro hlášku daleko. Na jednu stranu je to tak trochu nevyspělý puberťák, ale na tu druhou je to dobrosrdečný otec, jakého by si přálo každé dítě. A společně se sympatickou detektivkou Kate Beckett tvoří sehranou dvojku a zatraceně to mezi nimi jiskří. Nejednou jsem si vzpomněl na Chucka (a Sarah). Tyto seriály jsou si ve stylu v lecčems podobné. Dotýkají se vážnějších témat, ale přesto jsou odlehčené, mají inteligentní humor, nesmírně sympatické postavy a přesto umí v dramatických momentech pořádně přitlačit na pilu. Silnější hlavní linka jim sice chybí, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadí. Ani vyšetřovací část není vůbec suchá. Případy na mě působí svěže, propracovaně a hlavně jsou nepředvídatelné. Abych pravdu řekl, občas musím dávat sakra pozor aby mi něco neuniklo a nejednou jsem byl donucen některé scény vracet, abych stíhal pochopit myšlenkový gejzír hlavní dvojky. Rodinné trable s Castleho rodinou jsou už jen takovou třešničkou na dortu. Prozatím 4* spíše vinou krátkosti série, ale pokud kvalita neklesne a vztahová část začne mířit směrem, který očekávám, nebudu váhat sáhnout po ultimátním hodnocení. Tohle mě opravdu baví! Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série přináší více jak dvojnásobný počet epizod. 24 dílů na sérii je v dnešní době opravdu neobvyklá porce a jsem potěšen, že kvalita nijak neutrpěla. Spíše naopak, jednotlivé případy jsou ještě rozmanitější, neméně zajímavé, často i poměrně komplexní a dočkáme se dokonce i jedné velmi adrenalinové dvojepizody. "Napětí" mezi Beckettovou a Castlem se stupňuje a já jen očekávám, kdy to konečně bouchne. A jsem opravdu velice rád, že na rozdíl od hlavních postav nemusím na další případy čekat až do podzimu. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- V rámci jednotlivých případů drobný krok zpátky. Občas se objevují epizody méně vtahující a například epizoda odehrávající se v soudním prostředí mě nudila k smrti. Ovšem většina dílů je přesto vysoký nadstandard, pracovně-osobní vztah Castla a Kate se opět o něco vyvíjí. Dočkáme se konečně i nějakého toho odhalení týkajícího se hlavní dějové linie a díky propojení osobního života s tím pracovním se dočkáme i jistého zvážnění. A přesně tyhle epizody patří mezi to nejlepší, co Castle nabízí. Finále série přináší infarktový finiš (vím, mám tohle slovní spojení rád), který jistojistě změní pravidla hry pro budoucí dění. Neutuchající touha a odhodlání Beckettové dopadnout vraha své matky mě nepřestává fascinovat. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Zlatý věk. Ještě originálnější případy - tentokrát mnohem přehledněji odvyprávěné, ještě větší důraz na vztahy mezi postavami (jejich vývoj za ty roky je hodně výrazný) a tím i pádem pomalá gradace a příprava na dramatické finále. Jediné, co mi i nadále vadí je, že Castleova rodina stále hraje spíše druhé housle a jejich vedlejší linky ani zdaleka nevyužívají svůj potenciál. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Kvalita nijak neklesá, dostáváme další ohromnou porci případů okořeněných o povedené hlášky, dozvídáme se více o Castleho otci a i příběhová linie Beckettové se hýbe kupředu. Nechybí ani infarktový dvojdíl a posun vztahu Castle/Beckett o kus dopředu. Přesně ty samé ingredience, jako v sériích předchozích. A funguje to pořád skvěle! Hodnocení série: 5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Krok zpátky. Máme tu jednu skvělou epizodu Under Fire, ale jinak šestá série není vůbec ničím výjimečná. Kvalita jednotlivých epizod je i nadále vysoko, leč zamrzela mě některá ne moc povedená zakončení několika dlouho-táhnoucích se linek. Zejména dlouho očekávané uzavření případu mamčy Beckettové se stihlo narychlo v jedné epizodě a závěrečný díl mě svým klišé průběhem vyloženě naštval. Člověk by těm dvou přál taky trochu toho klidu. Hodnocení série: 4/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Je až s podivem, že i po celých sedmi sériích scénáristé neustále srší nápady a zajímavými epizodickými zápletkami a seriál je stále svižný a plný příjemného humoru. Jenže! Ústřední dějové linky jsou nadobro uzavřené a vysvětlení, co se vlastně s Rickem během těch tří měsíců stalo, vyloženě trapné. Castleho rodina je mimo dění více než kdy jindy a přitom epizody, kde se přímo zapojují do vyšetřování (The Time of Their Lives, In Plane Sight) patří mezi úplně ty nejlepší. Dějově seriál zamrzl trochu na mrtvém bodě, byť poslední díl by jednak mohl být symbolickou tečkou za celým seriálem a jednak naznačuje, že by další (dnes už potvrzená) série mohla přinést do seriálu svěží vítr. Hodnocení série: 4/5 --- OSMÁ SÉRIE --- Vlažnější rozjezd, solidní dojezd, ale pravdou je, že už to není tak úplně ono. Z Castla se stal podobný případ jako tehdy z Chucka, kdy z odlehčeného seriálu s relativně vážným dějem udělali estrádu. Ačkoli byla osmá série i nadále rozmanitá a plná zajímavých případů a žánrových odboček, samotný průběh vyšetřování trpěl jistým zesměšňováním a zjednodušováním, čímž hodně trpěla reálnost. Naštěstí dynamika vztahu mezi Castlem a Beckettovou i nadále funguje a přes kratší nešťastné odloučení v druhé polovině šlape jako hodinky a to i přestože se již nikam nevyvíjí. Uzavření linie s LokSatem je očekávaně slabší a samotný závěr působí jako šitý horkou jehlou. Vzhledem k situaci pro štáb je to pochopitelné, ale to nemění nic na tom, že to ABC dost pohnojila. Castle si po těch letech rozhodně zasloužil lepší konec. Hodnocení série: 3,5/5 () (méně) (více)

Psema

Jedna věc je zřejmá už po pilotu - Fillionovo charisma funguje v jakémkoliv případě, a to i když se musí potýkat s otřepanou zápletkou o spisovateli, spolupracujícím na vyšetřováních newyorské policie. Trochu to připomíná To je vražda, napsala, avšak na rozdíl od téhle babičkovské odpolední show tu padají sexuální narážky, Fillion hláškuje, co mu síly stačí, a těch 40 minut utíká až nečekaně rychle. ()

Drunk_Queen

Richard ,,Rick'' Castle, hlavní hrdina tohoto příběhu a spisovatel detektivek, má spoustu kladných i záporných vlastností. Na jednu stranu je to arogantní, jako dítě se chovající otrava, na stranu druhou je to milý, vtipný, hláškující, šarmatní muž, co je milujícím otcem, a má velké srdce a skvělé teorie :D. Pak tu máme detektivku Kate Beckettovou, odtažitou, přísnou, tvrdohlavou, drsnou a přitažlivou policajtku poznamenanou smrtí matky. Tihle dva kolegové - Castle a Beckettová si lezou na nervy a nejspíš by se nejradši navzájem zabili. Naštěstí se jim to nedaří a postupem času se z nich stávají parťáci. A později také pár. Vídáme také dva nejlepší kamarády / detektivy Kevina Ryana a Javiera Esposita, zvídavou drbnu / patoložku Lanie Parishovou, vstřícného a laskavého kapitána Roye Montgomeryho, kvůli tragickým událostem později tu nejpřísnější, nejotravnější kapitánku Victorii Gatesovou, která se ovšem taky dokáže ve správnou chvíli projevit, a ukázat tak, že je taky člověk a ne jen ,,Železná brána". Nedá se zapomenout ani na Castleovu rodinu - Rickovu mámu / trhlou herečku Marthu Rodgersovou a dokonalou dceru Alexis. Tihle všichni tvoří dost nesourodou a přesto dokonale sehranou partu lidí, vyšetřující ty nejzvláštnější a nejnápaditější vraždy, co by se mohly udát. Partu nacházející se v různých vtipných situacích, hláškující a vtipkující o 106. Zápory nenacházím. 100% ()

Galerie (2 633)

• V 6. epizóde 2. sezóny sa Castle oblečie ako vesmírny cowboy. Je to odkaz na sci-fi seriál Firefly, v ktorom Nathan Fillion stvárnil hlavnú úlohu a ten kostým nosil vo všetkých dieloch. Tiež odznie narážka na ukončenie tejto sci-fi série - jeho dcéra mu povie, že si ho naposledy obliekol pred 5 rokmi (čo bol rok, kedy seriál predčasne skončil). (igirazor)
  • Kvůli útoku na Bostonském maratónu byla epizoda "Still", kde se zneškodňuje bomba, prohozena s nadcházející epizodou "The Squab and the Quail". (Tichošlápek)
  • V každém díle první série můžete zahlédnout detektiva Kevina Ryana (Seamus Dever) s jedním z Castlových románů v ruce. (Ajka1)