Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Piráti Karibiku: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Po čase stráveném nervózním okusováním Sparowova klobouku pořízeného z ebay, jsem se konečně dočkal dalšího pirátského dobrodružství. Sice nezačalo na moři, ale v ulicích už tenkrát dosti rušného Londýna, ale to bylo asi to nejmenší, co by mi na filmu vadilo. Ona ta výprava vůbec byla celou dobu dosti úchvatná a komické kousky kapitána Sparowa taky neubraly na intenzitě. Kam se ale poděla ta mystérie předchozích dílů? Že by restart celé známé trilogie a příprava na novou, lacinější? Nevím. Řekl bych, že tvůrci prostě vzali jednoduchý příběh a roztáhli ho na předlouhé vyprávění, navíc s absencí dvou hvězd, které táhly první trilogii, totiž Orlando Bloom a Kiera Knightly. Byla to jízda, to ano, ale je jasné, že mohla být daleko divočejší, temnější, vtipnější, akčnější a nakonec i záživnější.(30.8.2011)

Neslábnoucí Sparrow a výborný Barbossa vyzdvihují jinak nikterak originální, ani nikterak svěží film minimálně o dvě třídy. Postava Penelope pak sice nemohla nahradit skvělou Keiru, no narozdíl od mnoha naprosto zdrcených fandů mi nijak nevadila a byla i docela sympatická. Černovous je ale tragéd, nevýrazný, nudný, pryč jsou asi časy právě Barbossy nebo Jonese, chybí podklad, chybí charisma. Akce je slušná, hlavně scéna s útokem panen je velká paráda, částečně skrytý element, který se nakonec vyjeví jako nejdůležitější byla zajimavá klička, no nejde nepoznat, že se to docela podobá prvnímu dílu a čerpá to ze všech dílů dalších. A Marshall neumí tak epic look jako Verbinski. Raději at zůstane propříště u muzikálů, ty mu jakžtakž jdou. Jako jednohubka to ale zasytí můj nenasytný chřtán pořádně a trpká pachuť toho, že všechny vzpomínky na film vyprchají do jednoho dne, mi nikterak nevadí. Vždy si můžu pustit Černou perlu a pokochat se prvotřídním dobrodružstvím a nejlepší lodičkou, jaká kdy byla vymyšlena. Hans Zimmer těžce ownuje svým hispaniolským, ale stále pirátským soundtrackem(15.9.2011)

• CheGuevara

Jako by v Hollywoodu neuměli natočit prostý a jednoduchý blockbuster, který by dával smysl od začátku do konce. Tolik vaty, zbytečných postav a banalit, včetně akčních eskapád, jsem dlouho neviděl. Vždyť Ian McShane i Geoffrey Rush si o větší prostor vyloženě říkali. Místy to vypadalo, jako když jsem si v dětství hrával s lego piráty - podobně překombinované a podobně povrchní. Navíc mě překvapuje, jak moc Robu Marshallovi, muzikálovému harcovníkovi, nejde práce s choreografií a hudbou, ta byla dokonce až natolik zoufalá, že si bezmála vystačila pouze s několika variacemi na ústřední pirátský motiv. Pirátská atmosféra a romantika v závěru sice zachraňovala, co mohla, ale u již tak potápějící lodi toho moc nezmohla. Ale stále mě baví, jak slovutný Hollywood glorifikuje piráty, kus ironie se v tom přeci jen skrývá.(24.3.2012)

Prvně co mě při začátku natáčení napadlo: Rob Marshall a blockbuster? Tahle kombinace mě nešla dohromady a dopadlo to přesně tak jak jsem očekával… nejvíce jsem se obával akčních sekvencích, se kterými nemá režisér kdovíjaké zkušenosti a bylo to hned poznat... akce je mdlá, bez energie a hlavně bez eye-candy momentů - což u hlavního blockbusteru léta obzvlášť nepotěší. Nejšťastnější nebyla ani změna v obsazení. Sice jsem nepostrádal Blooma ani Knightley, jen cenu za zbytečnou a nezajímavou postavu ve vedlejší roli by si ode mě odnesla Penelope Cruz. Překvapivě nejvíce se mě líbila dějová linka mořské pany a misionáře, která bohužel nedostala tolik prostoru, jak bych si představoval. Mám pocit, že Gore Verbinski a jeho cit pro akci a vtip tu chybí víc než jsem si myslel, tak je pro mě nové pokračování pirátů mírným zklamáním, jak v akci tak v nezajímavém průběhu děje… bohužel i typické nudné momenty Roba Marshalla se zde objevily… mé hodnocení 2,5 hvězdičky…(3.9.2011)

• verbal

Stotřicetsedm minut nabubřelé, čarokrásné nudy mě přivedlo k hluboké vnitřní polemice nad několika existenciálními otázkami: Kam ho vrazit mořské panně, abych z ní udělal mořskou štětku? Bude k odstranění pachu rybiny stačit běžné osprchování jako obvykle? Jak se účinně chránit, aby mě posléze nestáhla z kůže na výpalném za jikry? Pokud by ochrana selhala a já ji přinutil jít na potrat, bylo by neetické si jej pak namazat na jemně osmažený toast a zapít šampaňským? Odpovědí jsem se samozřejmě nedočkal, protože se jedná o další anemickou, komerční disneyovskou tupost pro retardované školáky, která stojí a padá na čurákování Johnnyho Deppa (no neztrapňujte se za ty prachy !) a slouží výhradně k ultimativnímu vykrmení Bruckheimerova prasátka. Takže, kdybych někdy toužil po vyváženém vztahu s mořskou pannou, trval bych rozhodně na tom, aby měla normální kundu a od pasu nahoru ať si je klidně třeba kapr.(25.8.2011)