Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: V neznámych vodách

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Po čase stráveném nervózním okusováním Sparowova klobouku pořízeného z ebay, jsem se konečně dočkal dalšího pirátského dobrodružství. Sice nezačalo na moři, ale v ulicích už tenkrát dosti rušného Londýna, ale to bylo asi to nejmenší, co by mi na filmu vadilo. Ona ta výprava vůbec byla celou dobu dosti úchvatná a komické kousky kapitána Sparowa taky neubraly na intenzitě. Kam se ale poděla ta mystérie předchozích dílů? Že by restart celé známé trilogie a příprava na novou, lacinější? Nevím. Řekl bych, že tvůrci prostě vzali jednoduchý příběh a roztáhli ho na předlouhé vyprávění, navíc s absencí dvou hvězd, které táhly první trilogii, totiž Orlando Bloom a Kiera Knightly. Byla to jízda, to ano, ale je jasné, že mohla být daleko divočejší, temnější, vtipnější, akčnější a nakonec i záživnější.(30.8.2011)

Jakožto věrná fanynka prvních tří dílů jsem se na tento překvapivě netěšila. V nejlepším se má přestat a nejlepší mají Piráti za sebou. Bohužel, když to stále sype, proč z toho nevytřískat maximum - ač za cenu zničení původně kvalitní série. Chabá náhrada dvojice (která velice schází!) Knightley a Blooma( ale ti měli alespon rozum, že do toho nešli!) - tedy Penelope Cruz - mi jen potvrdila, že je všude maximálně na ozdobu. Naštěstí tam nebyla tolik, jak hlásaly reklamy a tak se dala překousnout. Akce, kostýmy, hudba a prostředí na jedničku. Jackovy kousky a nápadité útěky opět stály za to, jen tak vtipné už to nebylo. Příběh mě nebavil a opravdu se mi líbil jen vztah mezi mořskou pannou a knězem, který byl ale příšerně zakončený. Propad je sakra znát.(5.12.2011)

Pijáti z Kajibiku se nám doufejme slavnostně uzavřeli čtvrtým dílem, bohužel (dle předpokladů) nejslabším. Není to vysloveně průser, jak by se mohlo dle některých komentů zdát, ale na vlnách blažena se divák taky rozhodně nenadnáší. Johny Depp je pořád stejný, hraje dobře, ale to je ta potíž, že už je to jenom dobře - protože skvěle to bylo snad jen v jedničce a dvojce. Geoffrey Rush je taky ucházející, stejně jako Penélope Cruz. Pro mě osobně jediné milé překvapení (ale určitě ne kvůli hereckému výkonu) byla Astrid Berges-Frisbey v roli Syreny...(23.2.2015)

• Superpero

První díl byl naprosto dokonalý trhák ve všech směrech, dvojka byla pořád fajn, trojka už byla sračka, ale tadyto to je přímo epicentrum hoven. Sterilní, vykonstruovaná nuda s minimem zábavných momentů. Vyškrtnout Orlando Blooma a dát tam místo něj debilního, otravnýho misionáře byl opravdu exkrementální tah. Je smutné vidět tolik dobrých herců jak se snaží a ten film je pořád na hovno. Rob Marshall selhal.(2.9.2011)

• flanker.27

Hopsa hejsa na Černovousa. Kočička Rossio s pejskem Elliottem pekli dort podle receptu Magdaleny Dobromily Rettigové, ale někdo jim před přípravou ingrediencí podstrčil návod na makrobiotickou luštěninovou kaši. Místo "vraž tam deset vajec, půl litru oleje, dvě měrky cukru, kilo mouky" v podobě dobrodružnýho příběhu, fungujícího humoru a zajímavejch smysluplnejch postav tak dostaneme zoufale bezbarvou bezchutnou bezvonnou napodobeninu napínavýho zábavnýho dobrodružství, na kterým se možná dá přežít (narozdíl od trojky), ale není co na ní ochutnat. Naprosto chybí smysl existence řady postav na plátně (Penélope tam byla proč? Nejen že nemá prakticky žádnou roli v ději, ale ani z ní není nic vidět, PG-13), gradace děje, časování komediálních scén a, což u filmu za čtvrt miliardy překvapí nejvíc, jakákoli výraznější akční scéna. Černovousovi chybí jakýkoli tajemno a síla, jaký měl v prvním díle kostlivej Barbossa. A to samý se dá říct o zbytku. Pár dobrejch nápadů, který by s lepším scénářem a větším citem pro komedii mohly vytvořit slušnou dobrodružnou záležitost, jsou díky záměně receptu podaný doslova kapátkem. Škoda krásný lodi The Rose, kterou jsme mohli vidět v Master and Commmander. Tady je zoufale nevyužitá. Proč je takovej problém napsat dobrodružnej příběh, kterej by s takovejma možnostma dokázal stvořit fungující napětí, tajemno, romantiku, kvalitní šermovačku a hlavně nějakej závěr. Film totiž vpodstatě nemá ani žádný finále, všechno se stane tak nějak mimochodem. Slušná scéna na člunu mezi mořskejma pannama (jen než to začne kolem bouchat) je snad to jediný, co se dá pochválit. A koukám, že jsem tomuhle komentáři věnoval mnohem víc času, než si vůbec film zaslouží.(12.3.2012)

• Johnny Depp

• - V polovině ledna 2011 se objevily informace o tom, že při průzkumu vraku jeho vlajkové lodi Queen Anne's Revenge u pobřeží Severní Karolíny (kde v 19. století najela na mělčinu) byly nalezeny úlomky Černovousova meče. Možná se jedná o skutečný Tritonův meč? (Danny F.)

• - 106dňový maratón nakrúcania absolvovali na Havaji (ústredná časť filmu), v Los Angeles (havajské interiéry), v Portoriku (záver filmu) a v Londýne (úvod), a to všetko v pôsobivom 3Dformáte! (Zdroj : FilmMax) (ash99)

• - Výzdoba lode The Queen Anne’s Revenge bola inšpirovaná svetoznámou Kostnicou v Kutnej Hore. Produkčný dizajnér filmu John Myhre osobne kvôli tomu navštívil Českú republiku. (odvedle)