Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Piráti Karibiku: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Mě to přišlo spíš jako Indiana Jones, jenže namísto dobrodruha s kloboukem na hlavě a bičem v ruce tady pobíhala parta připomínající spíš než piráty, zkouřený polotransvestity. Nevím proč Gore netočil čtyřku, ale Rob teda žádný novum po kterým by mě zvhlo v gatích nepředved. Ok pár záběrů mu neupřu, třeba mořský panny, to byla dobrota, ale jinak...lodě, náhaněčka na moři, pořádná námořní bitva, to prostě šmudla hledal, ale nenašel. Spousta věcí pojal scénarista jako hurvínek válku. Johnny a Geoffrey dobrý, ale jen pod podmínkou že se nebudu koukat na předchozí díly. Penelope, kráska na kterou bych nejradši přilepil svoje oči byla sice fajn, ale ona je vždycky v každým filmu tak výrazná a tady já nevím proč, ale kdyby jí v půlce filmu vyměnili za Angelinu tak bych si toho snad ani nevšimnul. Mám karibský piráty hrozně rád, ale měl jsem pocit, že právě na to se tvůrci filmu až příliš spoléhali. P.S: Barbosso naval tu nohu ! :-)(27.5.2011)

Nejspíš nejslabší z Pirátů. Zběsilost a dobrodružnost předchozích dílů mi tu výrazně chyběla. S kapitánem Jackem Sparrowem jako s hlavní postavou nemám vůbec žádný problém. Už v předchozích dílech mi jeho postava přišla nejlepší a nejzábavnější a fakt, že se tvůrci rozhodli Jacka dostat do popředí a prakticky se věnovat jen jemu jsem kvitoval s povděkem. Rob Marshall však ukázal, že na velkolepé podívané nemá koule. Už jeho předchozí muzikál Nine naznačoval, že by snad Robovi časem mohla dojít šťáva, noví Piráti toto nepotvrdili, ba ani nevyvrátili. Škoda absence podobných scén jako byla krádež Perly či bitka s mlýnským kolem, škoda absence postav jako Davy Jones a Barbossa (ano, Barbossa sice v Pirátech je, postrádá však šmrnc z předchozích dílů), Ian McShane jako Blackbeard je určitě kvalitní náhrada, ale v Pirátech bylo herectví vždy až druhořadé. Pro příště by to chtělo alespoň jednu námořní bitvu a vyměnit režiséra. S kým jsem krom Johnnyho neměl vůbec žádný problém byl Hans Zimmer, ale toho zmiňovat je jako sypat sůl do moře.(8.12.2011)

Na vlnách podivna je přiléhavej název, páč podivně působí skoro celej film. Putování postav je dost nudný a neucelený, fontána je podaná nezáživně a celou dobu mi byla šumák, postavy jsou neslaný nemastný - a to včetně Cruz a hlavně McShanea - ten to projel asi nejvíc. Depp se tak vyčerpal, že mě kolikrát už vyloženě sral a tak jediná postava, který se dá trochu fandit, je Rushův perfektní jednonohej kapitán. Ten to má prostě na háku. Jako nejnenucenější pak vyznívají právě scénky s Deppem a Rushem. Jinak se film skládá ze 70% pořád stejnejch, strašně dlouhejch a neuvěřitelně nudnejch šermovacích a jinejch bitek, kdy furt někdo vlaje po lanech, skáče po palmách, visí na lustrech a podobný hovadiny, z 15% keců o fontáně, z 10% z rádoby sexuálně napjatejch konfrontací Cruz a Deppa (přičemž jejich "vztah" nebyl za celej film vůbec nastíněnej a na konci vyšumí zcela do pryč) a zbytek připadá na příběh a Deppovu úmornou opilou chůzi. Pár zajímavejch scének tu je, jako například mořský panny, který pak zas pohřbí přímo idiotská linie se zamilovaným misionářem (která se naštěstí dá chápat i trochu ironicky). A nejlepší vtip zazní těsně před koncem (je to ten o třech kozlech), jedinej moment, kdy jsem se vážně zasmála. Takže abych to shrnula, nikdy se na to znovu nepodívám a vážně mě to vůbec nebavilo.(5.8.2013)

• - Snímek překonal v době svého uvedení hned několik rekordů. V mimoamerických tržbách dosáhl nejrychleji hranice vydělaných 500 milionů amerických dolarů, na které si přišel už po 14 dnech. Rekordní je i rychlost celosvětového výdělku 700 milionů dolarů, které si autoři na konto připsali po 16 dnech. Druhým nejrychlejším časem se může titul pyšnit mezi filmy, kterým se podařilo vydělat 800 milionů amerických dolarů. Snímek se stal rovněž finančně nejúspěšnějším filmem studia v Rusku a Číně. (J*A*M*A*L)

• - Jedná se o jediný film z prvních čtyř v sérii "Pirátů", který nerežíruje Gore Verbinski. (hellstruck)

• - První díl z celé série, kde se neobjeví Orlando Bloom ani Keira Knightley. (StrYke)

• Ian McShane