Jaderná havárie: Den první (TV film)

• Rakousko

Der Erste Tag

Rakousko / Francie, 2008, 89 min

• LIVINGDEAD

Stupidní sračka o neschopni a neorganizovanosti Rakouské vlády.(11.4.2010)

• Big Bear

Tenhle film mně celkem upřímně nasr....A to je vlastně asi prvním rakouským filmem, který jsem kdy viděl... Dokonce ani Amíci si netroufnou u bývalých zemí Sojuzu je ve filmech nazývat jejich skutečnými jmény. A tak své agenty posílají do Azburií, Turgestánů - Tom Hanks v Terminálu byl také ze smyšlené země.... Nechtějí totiž nikoho naprdnout i když jim to může být v případě třeba Uzbekistánu šumák. To naši rakouští sousedé jsou jiná liga. Ti jdou do sousedů Čechů hned a natvrdo. Udivilo mne, že film dokonce platila ORF! Navrhuji ať ČT natočí fiktivní katastrofický film o ,,invazi rakouských svišťů'' z oblasti Dolního Rakouska - konkrétně z Hornu a okolí na Vysočinu, nebo např. o jejich uhelné brutální elektrárně Dürnrohr, kterak ekologie neekologie chrlí popílek a uran do čistého rakouského ovzduší. Proč uranu? Ten je totiž v nemalých koncentracích obsažen v hnědém uhlí, které tam spalují... Celé ,,pseudo fiktivní drama'' je hnusná propaganda o zlých Češích a jejich hnusné primitivní elektrárně tam za kopcem. Mimochodem podle Rakušáků jsou Dukovany v Jižních Čechách ! Asi si je spletli s Temelínem :-). Zlí Češi mají atomovou elektrárnu - nezabezpečenou, zlí Češi tutlají informace o havárii reaktoru, zlí Češi informují pozdě až když radioaktivní mrak dopadá na rakouská kinder hrající si v jeslích na pískovištích... Oproti tomu je Rakousko idylickou krajinou lesů, luk a strání s rozvinutým zemědělstvím , kde průzračně čisté ovzduší jen občas protne trocha toho dýmu z rakouského traktoru... Filmaři nám, resp. rakouské veřejnosti předvedli, jak se hasí doma průser vzniklý a utajený v Čechách. Až vybouchnou Dukovany, Rakušákům na to postačí : Dva Blachawky, kteří budou vrtulemi rohánět radioaktivní mrak, 4 hasičská auta, 2 policejní a sedm vojenských aut. Jo a pekař s nouťasem. Prostě machři! Film je nejen napínavý, ale i dojemný. Uvidíme kterak radiace zasáhne do života prostých Rakušáků, jen tak mimochodem to schytá těhotná mamča s chlapečkem, školka, zamilovaní pubescenti na posedu a sedlák se sedlačkou jezdící na traktoru v radioaktivním dešti. Také jedna novinářka - fotografka. Jo a zase pekař s nouťasem. Po dokoukání jsem se styděl, že jsem Čech a až bude jen chvilka času navíc - zajedu do Hornu položit květiny k hrobu ubohého pekaře. Ano budou to kopretiny natrhané na lukách kolem Temelína. - ODPAD! PS. Doufám, že se ČEZ nebo ČR za tuhle nenávistnou sra... minimálně ORF ozvali!(13.12.2015)

Takové poněkud bez cíle. Nijak to nekončí nic moc se nestane. Prostě tomu něco chybí. Ale na druhou stranu, mě to asi docela bavilo, teda spíš nenudilo. 55%(6.5.2011)

• vanadium

Drama o tom, co by se mohlo stát, ale s pravděpodobností blížící se jistotě se nikdy nestane. Jaderné elektrárny jsou bezpečné, celé problematice radioaktivity bohužel drtivá většina obyvatelstva vůbec nerozumí. Ač je Rakousko moje nejoblíbenější země, ten rakouský strach z jaderné energie jsem nikdy nechápal. Ve filmu jsou obsažena snad všechna klasická klišé (spořádané rodiny v ohrožení, těhotná manželka v ohrožení, děti ve školce v ohrožení, mladý pár v ohrožení, hádka mezi otcem a synem a následné usmíření, testosteronové souboje na pracovišti atd atd..), no prostě hrůza, ale to se dalo čekat (zpívání dětí ve školce mi připomnělo bohužel snad nikdy nezapomenutelnou scénu z filmu Oktopus 2, kdy děti zpívaly v uvězněném autobuse Old McDonald had a farm...). Celkové vyznění je mdlé, radioaktivita bohužel nejde vidět, ale tvůrcům se docela povedlo vykreslit ten pocit, že něco visí ve vzduchu, nicméně film je zakončený hodně otevřeným koncem, takže čekám pokračování ala Jaderná havárie: Den druhý.(30.4.2010)

• koba

Najlepšou zbraňou je demagógia. Nebezpečie tejto demagógie spočíva v tom, že oproti iným hlúpostiam sa tvári vierohodne. Ovce jasajú.(2.7.2013)