Jaderná havárie: Den první (TV film)

• Rakousko

Der Erste Tag

Rakousko / Francie, 2008, 89 min

• koba

Najlepšou zbraňou je demagógia. Nebezpečie tejto demagógie spočíva v tom, že oproti iným hlúpostiam sa tvári vierohodne. Ovce jasajú.(2.7.2013)

• lennyd

V jaderné elektrárně v Dukovanech dojde k havárii, neviditelná radiace se šíří vzduchem a jedním z ohrožených míst je i rakouské příhraničí. Starosta Hornu musí řešit obrovské dilema - oznámit neověřené informace a způsobit paniku, ale ochránit obyvatele, nebo počkat na oficiální vyjádření úřadů? A radiace se stále blíží ... To že jsou Rakušané proti jaderné energii je věc obecně známá. Tento film je jedním z dalších rýpnutí do české strany, která se naopak jaderné energii nebrání. Ve filmu jsem zaznamenal (nevím jestli to nebyla chyba dabingu) zmínku o _jihočeských_ Dukovanech, což - předpokládám - měla být narážka na nenáviděný Temelín. Ale zpět k filmu - ten se mi docela líbil, hlavně svoji - téměř dokumentární - formou. Žádná velká akce, ani hrdinné projevy, ani nic podobného nelze od filmu čekat - jen život obyčejných lidí zasažených touto havárií. Jak jsem si po skončení filmu zjistil, tak k Dukovanům bydlím mnohem blíže než obyvatelé ve filmu, tak nevím :)(19.10.2011)

• LIVINGDEAD

Stupidní sračka o neschopni a neorganizovanosti Rakouské vlády.(11.4.2010)

• Wacoslav1

Ach bože to je shit. Ne, že bych se u toho občas nepobavil nad tím jak je to blbý, ale obsahově je pro mě ten film naprosto nepřijatelnej. My Češi jsme pěkně zkurvenej národ. Bouchne nám elektrárna a my lžeme, mystifikujeme zatím co chudáci Rakouští jsou ozařováni!!! Stupidní propaganda nic víc. ODPAD! 0%(5.2.2015)

V pravém slova smyslu kontroverzní fikce o havárii jaderné elektrárny Dukovany a následných opatření rakouských úřadů v pohraničí. Po technické stránce se jedná o povedené drama, které mapuje osudy několika málo postav, ať už ve věci zainteresovaných úředníků, či nic netušících venkovanů. Ovšem po obsahové stránce, zejména stránce politické se jedná o "rejpanec mezi žebra" českým úřadům, které jsou ve snímku svou aktivitou nepřímo přirovnány k mlžícímu státnímu aparátu při jaderné havárii v Černobylu. Pokud divák překousne rakouský pohled na Český stát, celkem slušně se pobaví. Já se filmově bavil na tři hvězdy. PS: snímek by měl věrně rekonstruovat postupy rakouských úřadů při jaderném ohrožení.(4.4.2010)