Průvodce

(Japonsko)

Departures

Japonsko, 2008, 130 min

Kundó Kojama

Zasloužený oscar a další japonský film, který mě chytl za srdce. Nevhodný film pro cyniky, mé hodnocení 4,5 hvězdičky...(14.4.2011)

Scénář: Kundo Koyama .. O odchodech. V rovině obecné (první půle) mnohem intenzivnější než v rovině osobní (druhá půle).(17.6.2009)

Stotřicetiminutová melancholie v podobě exkurze do světa, ve kterém si ani chladní Japonci nenasazují své každodenní masky. Nic víc, nic míň.(11.6.2009)

Ušlechtilá práce řekl bych. I když na první pohled film vypadá velmi fádně a nezajímavě, ponoření do děje nám přinese ponětí nad krásou života a smrti. Hudba doprovázející film se krásně hodí do žánru a přesně vystihuje náladu při různých scénách. 80%(2.2.2010)

Japonské drama se zajímavý tématem - Jaké je to mít práci ukládače mrtvých do rakve? Je to něco, zač se stydět? Podřadná práce? Nebo je to přesně naopak? ... Sledujeme, jak se k této práci dostane mladý muž, který se cítí být ztracen ve svém životě. A v této práci nalézá svůj úděl. Stejně tak jeho okolí nakonec pochopí... neřekla bych, že se jedná o snímek na pohled "krásný", přece jen se zde obejevuje i ta trochu černého humoru, i když jen okrajově. Okuribito však rozhodně nepostrádá cit a myšlenku. ~(3,9)~(29.12.2009)