Průvodce

Departures

Japonsko, 2008, 130 min

Kundó Kojama

Takeshi Hamada

Film o jedné "cestovce", která vypravuje své klienty na cestu všech lidí. Krásný melancholicko-humorný film, který dojímá, aniž by nás musel ždímat. Který osloví hloubkou myšlenek, aniž by vedl přemoudřelé mentorské monology. To, co ve vás film vykouzlí při obřadu ukládání do rakve nenáviděného otce, to se nepodaří jen tak leckterému filmu.(11.8.2012)

Krásne. Nevyrovnané, chvíľami prehnane melancholické (všetky scény s violoncellom, labute), ale i tak krásne. Ako píše kolega Renton (nevyjadrím to lepšie) - oveľa zaujímavejšie vo všeobecnej prvej časti než v druhej, osobnej. Ale i tak. Krásne.(16.10.2010)

Velmi silný a působivý film, který nastíní japonskou psychiku ohledně smrti a přístup k lidem, kteří se živí prací s mrtvými. Intenzivní zážitek.(4.12.2009)

,,KDYŽ TAK NAD TÍM PŘEMÝŠLÍM, VEDL JSEM TAK VŠEDNÍ ŽIVOT“..... /// Zvyknout se dá na všechno. I na mrtvá těla. Jen nesmíte natrefit na to ,,špatný“ (to by se pak jeden poblil.) Jinak se tu samozřejmě jedná (ve vší vážnosti) o poetiku rituálu k oživení těla a zajištění posmrtné krásy. Tragédie úmrtí versus obřad plný klidné a precizní práce. Právě ten je silnou částí filmu. Osobní starosti, usmíření a odpuštění mě moc neberou. Stejně jako nevnímám žádný filosofický (ani jiný) podtext. Až to přijde, prostě mě jen spalte! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem ladič – pijan a hraju na čelo (NETÝKÁ SE spíš pijanů než ladičů a těch, co na čelo hrajou před zavíračkou na stole.) 2.) Říká se o mě, že jsem v pálení věcí dost dobrej. 3.) Neumím přečíst kamenný dopis. 4.) Zjistím, že s každý práce se dá donést něco domů. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(18.4.2011)

Je dobré o filme nič vopred nevedieť, nič od neho nečakať a potom zažiť dvojhodinové príjemné prekvapenie. Okuribito je zaujímavý film o málo známom rituáli obradného lúčenia sa so zomrelými. Aj keď som japonskými filmami vycepovaný a bol som pripravený na chvíle, pri ktorých je európsky divák nútený niečo ázijsky cudzie strpieť, aby bol vzápätí odmenený niečím ázijsky krásnym, tento film považujem za dobre zrozumiteľný aj pre našinca. Našinca vnímavého, citlivého a podľa možnosti nie hluchého, aby ho mohla potešiť aj krásna hudba.(2.11.2010)

• - Masahiro Motoki jako přípravu na natáčení podstoupil kurz obřadního ukládání do rakví u skutečného pohřebního mistra. Režisér Yojiro Takita se pak ůčastnil mnoha náhodných pohřebních obřadů, aby ve filmu zachytil skutečné chování pozůstalých. (Raztubyl)