Londýnský gangster

London Boulevard

Kšeft za všetky prachy

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 103 min

Pokus o melodramatickou gangsterku, který je úplně mimo – psychologií, dialogy i režií, která místo rytmizace čile retarduje. Pokud si odmyslím, že to celé nedává vůbec žádný smysl a film je spíš věšák na klišé (která se mezi sebou navíc mlátí), musím ocenit skvostného Farrella – když v kvádru a s pistolí v ruce krouží po plátně, je v tom až bondovská elegance... A Thewlis, jehož postava je imrvére na tripu, takže mu člověk to nelogické blábolení odpustí (ostatní postavy, pokud vím, drogy neberou). Jinak je to ale dost prostoduchá slátanina chlapa, co se snaží tvářit jako Ritchie políbený duchem de Palmy. **1/2 (nahoru zaokrouhluju víte proč)(3.2.2011)

• Hunt

Hudba: Sergio Pizzorno. Příběhová linka (která téměř není) stále jen kmitá mezi několika více či méně nezáživnými (často i zbytečnými) mini scénkami. Je mnoho lepších filmů s podobnou atmosférou a daleko lepším scénářem a režii.(6.3.2011)

„To nemusíš.“ – „Musím. Za to, aký si ku mne bol.“ Vďaka dôveryhodnému Colinovi Farrellovi ma to bavilo vždy, keď bol na scéne – a to bol v podstate stále. No nie je to ani žiadny zázrak: vedľajšie postavy (Thewlis, Frielová) sú zbytočné, niektoré zvraty rušivé, koniec mi pripadal nadrogovane nevtipný, mnohé pasáže načrtnuté a následne zabudnuté (šialený fotograf s pištoľou) a hoci sa tomu vzhľadom na plagáty, trailer či obsah a fotky ťažko verí, Keira Knightleyová má, prehnane povedané, skôr cameo. Ak by scenárista nechcel naraz povedať asi milión vecí a zostal by pri niečom, čo pripomína remake môjho milovaného OSOBNÉHO STRÁŽCU, bolo by to lepšie. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/triler/519-kseft-za-vsetky-prachy-6o-(31.3.2011)

Většina z těch, co film zhlédli, si snad téměř u každé druhé scény řekne "to už jsem někde viděl" a nebude daleko od pravdy - ať už jde o filmy jako Po krk v extázi, Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k, RocknRolla, Východní přísliby, Špinavé ulice nebo Carlitova cesta. Podobnost s těmito filmy můžeme nalézt hned trojí - čistě námětovou (napravený zločinec + nepříliš zřetelný příběh, kde jde spíše o vystižení atmosféry), lokační (prostředí Londýna) nebo hereckého obsazení (stejní/podobní herci v typologicky totožných rolích). Co Londýnského gangstera od žánrových kolegů odlišuje je jakási narativní roztříštěnost, která je ve spojitosti s filmem často zmiňována. Série více či méně na sebe navazujících zápletek je spojena do (pro někoho, ne však pro mě) nepřesvědčivé mozaiky. Základní dějová kostra je jasná, propuštěný trestanec (Mitchell) plánuje poctivý život a snaží se odpoutat od své zločinecké minulosti. Nicméně mnohé filmy (tento není výjimkou) jsou prezentovány stylem "pokud jednou vkročíš do gangsterské řeky, živý z ní nevyjdeš". Druhá podstatná linie se věnuje vztahu Mitchella a Charlotty, vycházející filmové hvězdy. Ona je vlastně katalyzátorem Mitchellovy změny a tím je posouván děj vpřed. Další mikroděje už jen dokreslují atmosféru dnešního Londýna a spolu s hudbou vytvářejí neuvěřitelný feeling. Co víc si také přát než záběr na lehce prošedivělého Colina Farrella za doprovodu Heart Full of Soul od THE YARDBIRDS. Vlastně celý film vytahuje nahoru přítomnost Colina Farrella, který si doslova každý záběr krade jen pro sebe a scény s Rayem Winstonem (boss Gant) patří mezi to naprosto nejlepší, co se ve filmu objevuje (zejména scéna v restauraci a Mitchellova návštěva u Ganta doma ala James Bond v rukavičkách).(26.2.2011)

Největší zápor? Vše už tu bylo několikrát k vidění!, včetně rádoby "WTF cool konce" (zdravíme Carlitovu cestu). O to více je překvapivé, že ač není Londýnský gangster ničím jiným, než žalostným slepencem několika fungujících scén a hlášek ze starších slavných gangsterských filmů, jako celek vlastně funguje více než obstojně. Sympatická stopáž netrpí na moderní neduhy nudy a stereotypu, charisma dvou hlavních představitelů je příjemně osvěžující. Pak už jen stačí, aby Keira nasadila roztomilý kukuč anebo Colin udělal drsňáka, a rázem je o zábavu postaráno. To vše zamíchané v chutné omáčce fungující režie a postupně dávkovaného napětí potom nemůže zklamat nikoho, kdo čekal slabší krimi s nejslavnějším irským hercem 21. století...(31.3.2011)

• - Spoiler: Mezi filmem a původní knihou lze najít několik rozdílů. Tím nejpodstatnějším pak může být závěr. Zatímco ve filmu hlavní postava Mitchel (Colin Farrell) zemře, v knize tomu tak není. (BLANIK.)

• - Natáčení probíhalo od 19. června 2010 v Londýně, Hammerwoodském parku a v Los Angeles. (Kuzmik)

• - Mitchel (Colin Farrell) nosí ve filmu hodinky Omega Railmaster. (Roland Sands)