Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / USA, 2010, 93 min

Typický Marshall jak ho nemám rád. Scenáristicky stupidní, akčně chaotický a režijně s přibývající stopáží notně rozkolísaný. Proč tedy 3 hvězdy (resp. 5/10)? Protože Michael Fassbender, jehož charisma by utáhlo i reklamu na prací prášek a intimky dohromady. Je to právě stoupající britská hvězda, která - jako jediná - dokáže prodat Marshallovy psavecké kiksy s vážnou tváří, aniž by se musela stydět. Což se o zbytku rozhodně říct nedá. Obzvlášť Kurylenko je v akční poloze vyloženě k smíchu a navíc má zhruba o pět vrstev oblečení víc, než se v jejím případě sluší a patří. Zbytek si pak alespoň vydělal na nájem a bude do budoucna dělat, že o téhle laciné vykrádačce Gladiátora, Pána prstenů a bůh-ví-čeho-ještě jaktěživ neslyšel.(13.8.2010)

Nad historickými fakty Centuriona se radši vůbec nezamýšlím (už jen ty kostýmy mě mlátily do očí), nad těmi dvěmi děvenkami bojovnicemi také radši přimhouřím oko, ale co, já byla napjatá až do konce, herci byli příjemně neznámí, končetiny a hlavičky tam lítaly jedna radost, tak téhle milé oddechovce klidně trochu přilepším.(25.8.2010)

Soundtrack Ilan Eshkeri: 1. Centurion [3:06] ,2. Fort Attack [1:08] ,3. The Ninth Ride Out [3:00] ,4. Quintus Escapes [1:37] ,5. Arianne [1:10] ,6. The Ninth March On [1:34] ,7. The General Falls [2:09] ,8. On The Run [2:31] ,9. The Village [2:50] ,10. Funeral [1:18] ,11. She Wolf (Etain) [2:34] ,12. A Sacred Rite [3:24] ,13. We Are The Prey [2:56] ,14. Waterfall [3:41] ,15. Necromancer [2:58] ,16. Wolves [2:51] ,17. Battle At The Fort [3:57] ,18. Quintus Returns [1:01] ,19. Fate Of The Ninth [2:03],(10.6.2011)

Je to fajn Akční Řezba téměř od začátku do KOnce ! Krev stříká Tam a Sem a teče pomalu z Obrazovky.. Ale se špatně fungujícími Střihy! Což mě strašně otravovalo a štvalo !! Ale bavil jsem se Dobře!(2.12.2012)

Působivá a sympaticky neambiciózní řežba se skromným rozpočtem a (přesto) působivou vizuální stránkou. O historické věrohodnosti by se sice dalo diskutovat (no, i když znám větší a slavnější adepty do diskuse), ale tentokrát se na to tolik nehraje. Herci jsou charismatičtí, akční scény správně drsné a i pro to poselství (stejně jako pro lásku) se nakonec místo najde. Po delší době příjemné překvapení na téma "starý Řím". 85%.(3.11.2013)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)

• - Zbroj filmových centurionů byla vyrobena ze sklolaminátového materiálu. (Conspi)

• - Dej film sa odohráva v roku 117, počas ktorého v skutočnosti zomrel rímsky cisár Traján a novým cisárom sa stal Hadrián. Hadrián rozhodol o stavbe múru, známom ako Hadriánov val, ktorý sa stal severnou hranicou ríše v Británii a mal zabrániť nájazdom piktských a iných barbarských kmeňov na územie Rímskej ríše. Hadriánov val sa dodnes považuje za jednu z najlepšie chránených hraníc v histórii ríše. (AxelWers)