Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / USA, 2010, 93 min

Po odpadovém Soudném dni jsem od Marshalla už raději nic neočekával. Centurion je tak díky tomu, minimálně pro mne, velkým překvapením. Krev tady cáká po litrech, všechno je správně špinavé a vůbec má celý film, už jen díky divoké krajině severní Anglie, ten správný dobový feeling. Jen škoda, že vše viditelně kazí malinkatý rozpočet, kvůli kterému si nemůže režisér dovolit ani jednu pořádnou válečnou bitvu ála Gladiátor. Posledních patnáct minut děje, kde ultimátní bad-ass baba chcípne během sekundy, u Hadriánova valu jsou narychlo odkráglování rovnou dva hrdinové a vše zakončuje dojemný polibek, zatímco na scénu romanticky sněží, to už zazdilo. A sexuální scéna nebo alespoň nahatá Olga nikde? Hanba ti, Neile.(29.8.2010)

Centurion - The Last Fassbender!! Neil Marshall sice není příliš originální a kopíruje snad úplně vše, od Gladiátora, Krále Artuše, Pána prstenů Cestu bojovníka, Posledního samuraje a Apocalypto až po Valhalla Rising. Podstatné ale je, že se mu film tentokrát nerozsypal pod rukama do naprosto nekonzistentní slátaniny všeho možného, jako se mu to "podařilo" u třeskutého Doomsday a udržuje si konstantní stylizaci, atmosféru a sice pozvolné, nicméně nekolísající tempo. Přidáte-li k tomu slušné herecké výkony, ucházející hudbu (Ilan Eshkeri umí i lepší) a slaďounkou Imogen Poots, máte další letošní oldschoolovou muziku, za málo peněz velmi slušnou. 7/10(15.8.2010)

Marshall je dobrý režiser, ale není dobrý scénarista. Tento film si sám napsal a zrežíroval a dle toho to také vypadalo. Přenesl do něj skvěle vyglančené scény s geniálními prvky, ale nezapomněl přidat i scény naprosto trapné, nelogické a tak trochu stupidní. Feministky musely dostávat záchvaty orgasmů, když prsatá, geniálně namalovaná a upravená "nejobávanější bojovnice" nakopávala prdel římskému generálovi, který by sám rozsekal vlastní legii. Já u toho ale brečel smíchy. Samotná podstata filmu je předem zábavná - přeživší masakru utíkají domů, honí je bezcitní stopaři a chtějí je za každou cenu zabít. Kdyby se pouze tohoto Marshall držel, film by byl i na pět hvězdiček. Bohužel, Marshall chce být jednou v Hollywoodu, proto si neodpustil zběsilé odběhy od dějové linie. Z vojáků udělal pitomce, už jen proto, že všichni byli klaďasové a za tři vteřiny konec filmu z některých udělal svině a zrádce, naprosto nelogicky tím potopil celou dosavadní podstatu filmu. Úplný konec je ovšem totální výsměch, překombinovanost, trapnost. Dost kritiky. Marshall díky "Pádu do tmy" a "Psím vojáků" získal dobrý cit pro akci, krev a masky. Proto zde všechny akční bojové scény vypadají ŠPIČKOVĚ. Krev, useknuté končetiny, litý boj, vše naprosto skvělé. Postavy vojáků jsou až na chybu, kterou jsem zmínil, velmi dobří a sympatičtí, skvěle je doplňují vtipné dialogy. Oceňuju i detaily - mluva vojáků, když mrznou zní, jakoby fakt mrzli. Tenhle film jsem předem zatracoval, ale je skutečně dobrý ve všech směrech. Marshall ho udělal skvěle, ale ten samý Marshall do něj vnesl zbytečně moc chyb, které z naprosto dokonalého filmu, který v současnosti nemá konkurenci, udělal jen nadprůměrné survival drama. 80% 15. 08. 2010(15.8.2010)

Neil Marshall a opäť absolútna spokojnosť. Oľga Kurylenko odtínaním hlavy protivníkovi konkuruje Solomonu Kaneovi. Neil to so žeskými hrdinkami skrátka vie. Takéto béčka môžem. Videné: 3x.(20.8.2010)

• Enšpígl

Jo, jo byla to tenkrát drsná doba. Ukrajinský fotomodelky vážící 40kg i s postelí nemilosrdně zabíjely stokilové a k boji perfektně vycvičené vojáky římských legií a v soubojích jeden na jednoho dokázaly vyhublé supermodelky ranama pěstí porážet i ty nejtvrdší leginářský generály. Ne, tohle bylo fakt směšný, aby nějaká vychrtlá nána naháněla strach dršnákům z legií. Líbilo se mě, jak Olgu navlíkli asi do třiceti kožichů, aby jí neodnes vítr a působila mohutně a dále jsem ocenil, že i když Olga má náhnět hrůzu na míle daleko a tváří se jako kyby si k obědu dávala grilovanej penis s hranolkama, má krásně vyfoukaný vlásky, aby byla pořád fešanda. Ale jo, ideální pro holky, kteří se čerstvě naserou na svýho drahýho, ideální pro kluky, kteří se rádi smějou.(20.2.2012)

• - Dej film sa odohráva v roku 117, počas ktorého v skutočnosti zomrel rímsky cisár Traján a novým cisárom sa stal Hadrián. Hadrián rozhodol o stavbe múru, známom ako Hadriánov val, ktorý sa stal severnou hranicou ríše v Británii a mal zabrániť nájazdom piktských a iných barbarských kmeňov na územie Rímskej ríše. Hadriánov val sa dodnes považuje za jednu z najlepšie chránených hraníc v histórii ríše. (AxelWers)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)

• - Namísto třmenů používala římská kavalérie pro jezdcovo bezpečné usazení těžká sedla se čtyřmi vystupujícími rohy. (Conspi)