Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / USA, 2010, 93 min

krvavý běh napříč skotskou divočinou, vlci a vlčice lovící ubohé bezmocné přeživší, a hlavně jedna z teorií na to, co se stalo se slavnou a ztracenou 9. legií. V režii typického Marshalla, který si jako obvykle z ničím nedělá těžkou hlavu, a servíruje nám historii tak, jak opravdu vypadala. špinavou, krvavou a hnusnou. Jen přidává démonické divoké pikty pod velením vlčice v lidském těle, Olgy Kurylenko. Ta tu jednak vypadá naprosto k sežrání, na druhou stranu bych se s ní zde chtěl jen velmi nerad potkat. Na kusy porcuje totiž mnohem větší a silnější chlapáky než mně. Potěší ve dvou rovinách se odehrávající úvod, který po chvíli ale splyne v jeden děj, a pak jsou to čistokrevné jatka. Nejde nenajít podobnost s Doomsday, někdy to je dokonce na můj vkus podobné až moc, no celkově na mně film působil pozitivně. I když to koneckonců bylo jenom béčko.. Po technické stránce paráda, až na občas méně přehledný střih, jinak hudba i vše ostatní funguje jak má.(19.5.2011)

Esenciálny Marshall. Scenár je v podstate zbierka blbostí, klišé, z prsta vycucaných zvratov a fakt ťažkotonážnych logických failov. Lenže čo s tým, keď je to tak nadšenecky natočené, divožienky sú rozkošné, chlapi drsne hláškujú, tempo je ostré a z plátna/obrazovky sa valí majestátna lavína čriev, mozgov a odseknutých kotŕb a hnátov? Skrátka ďalšia marshallovsky neodolateľná mäsnatá zábava. Škoda veľmi slabej záverečnej bitky a málo šťavnatej Olinkinej smrti. P.S.: Milovníci realistických historických filmov si samozrejme už po niekoľkých minútach vypichnú oči vidličkou.(11.8.2010)

Centurion není vůbec špatný film. Teda, není to nudný film a to se cení. Řekl bych, že to, co mi chybělo v Solomonu Kaneovi, mi dal právě tento film. Bitvy jsou zde sestříhaný skvěle, dočkáte se mnoha useknutých končetin a hlavně uvidíte tři skvělé herce. Z Fassbendera se klube prvotřídní herec, který konečně dostává šanci v lepších filmech, Jimmy McNulty (pardon, Dominic West :-)) byl generál, pro kterého by opravdu každý muž dobrovolně obětoval život, no a Olga Kurylenko tu sice moc nemluvila (resp. nemluvila vůbec) ale vynahradila to skvělými bojovými scénami a částečně i vzhledem. Je jasné, že příběh je "trošku" předvídatelný, ale i přes to, jak už jsem zmínil na začátku, nenudí a já opravdu prožíval tu cestu a boje s nimi. Navíc já mám slabost pro filmy, kde jsou opravdoví chlapi - silní, držící své slovo a ochotní i zemřít jeden pro druhého. Takže proto mírně zaokrouhluju nahoru.(13.8.2010)

Je mi to líto, ale za sebe musím říct, že tohle je pro mě nejnudnější Marshall. Kdybych se chtěl pokoušet o nějaké objektivnější zhodnocení, dostal bych se nejspíš někam k sedmi bodům z deseti ... no s mým nepěkným vztahem k historickým filmům (historicky přesným i nepřesným) se přes 50 % nepřehoupnu. Centurion je podobně nablblý jako Doomsday, k jeho vlastní smůle se však bere citelně vážněji. Akční scény opět spíše nepřehledné, složené z mnoha detailních záběrů na odsekávané / letící / dopadající části lidského těla, celkový pohled na "bitevní pole" absentuje. Z té letošní nadílky drsných historických filmů vyhrává Valhalla Rising naprosto bezkonkurenčně(12.8.2010)

Schématická lesní honička bez větší dávky napětí a výraznějších postav. Nevím proč, ale tentokrát jsem to Marshallovi prostě nevěřil. Jeho typická režijní osobitost se nedostavila a nebýt těch několika krvavých výstřiků, domníval bych se, že se jedná o začátek historické televizní minisérie z dílny Hallmark. Průměrné a lehce zapomenutelné.(15.1.2011)