Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / USA, 2010, 93 min

Těšil jsem se.. a sakra jak.. schopný řemeslník Neil Marshall, nehostinná příroda, římští vojáci, drsné holky, syrová atmosféra, spousta krve, stále zajímavější Michael Fassbender, stále krásnější Olga Kurylenko.. Výsledek ale není to pravé ořechové. Zlé to není, ale celé to působí jak bez ladu a skladu. Žádné zapamatovatelné scény, jen pěkně ve stejném rytmu a napětí odvyprávěná jednohubka s velmi úsporným rozpočtem, která je sice dostatečně krvavá, ale právě mezi akčními sekvencemi scházejí pevnější švy. Celému vyprávění chybí nápad, scénář neurazí, ani nenadchne, herci se snaží jen po výši svých honorářů. Kdo Marshalla (který si za to málo snímku dokázal vytvořit identifikovatelný rukopis) zná, přesně věděl, co může čekat. Tempo zvládá, jen ten konec se mu trochu rozpadnul. Finále není ani velkolepé, ale jednoduše bez šťávy. Pobaví, nenadchne. Třeba takoví Psí vojáci nebo Pád do tmy si mě získaly víc.. přesto se už teď na dalšího Marshalla těším!! Na tom se nic nemění..(25.1.2011)

Fassbender jako syn gladiátora, který spolu s hrstkou dalších přeživších římských vojáku běhá sem tam severskou divočinou, a je pronásledován nepřátelským kmenem Piktů, respektive jejich drsnou stopařkou, čarodějkou a 'vlčicí' v jedné osobě. Kdo čekal z VALHALLA RISING něco akčnějšího a méně artového, tady se dočká. Není to ale žádná kdovíjaká sranda, ani znamenitou atmosférou oplývající podívaná. Většinu času se jednoduše zdrhá a pronásleduje hezkou přírodou, sekání a píchání (krve) není zase tolik. Tak tak že to není nuda. CENTURION se prostě měl víc hnát kupředu, víc bavit / víc ničit a zabíjet, anebo přidat po dějové stránce. [HD](17.8.2010)

To, co právě teď zažívám, jsou smíšené pocity. Na jedné straně upřímná radost, protože jsem před okamžikem zhltnul jednoduchou přímočarou akční večeři, jejímiž hlavními ingrediencemi byly drsné přírodní (i životní) podmínky, digitální krev, syrové prostředí, dobří herci, dramatická hudba. Prostě vyvážená porce obsahující ve správném poměru všechny živiny. A na straně druhé stojí od teď nejistota, obava až hrůza z toho, že Conana dostal do rukou Kozí mozek Marcus Nispel. Když si totiž připomenu žánrově podobnou Cestu bojovníka a porovnám ji s Marshallovým Centurionem, drobátko se mi derou do úst zvratky. To není dobrý. Jestli to ten chuj podělá, okamžitě si mažu po ksichtě modrou barvu, beru do ruky oštěp se zpětnými hroty a dojdu si pro něj, i kdyby se schoval do tábora Piktů... p.s.: herci odvedli výbornou práci, role jako ušité na míru, zvláště pro Kurylenko, Fassbendera a Poots. 12 miliónů dolarů(rozpočet)/6,6 miliónů dolarů(výdělek celosvětově, ve státech byl nasazen pouze do 12 kin)(10.1.2011)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $123,570Tržby Celosvetovo $6,814,789Tržby za predaj DVD v USA $2,793,063 //počet predaných kusov 171,379║ Banalita až hrôza, dejovo výplachové, akcia ako vždy od Marshall neprehľadná, rýchly strih opäť otravný, herci nemajú čo hrať. /20%/(13.3.2011)

Je to dosť dobrý akčný dobrodružno-historický film od Neila Marshalla. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa počas rímskej invázie v Británii, ktorú sa im kvôli vzdorujúcim domácim kmeňom dlhodobo nedarí podrobiť, preto je vyslaná deviata légia, ktorá to už má konečne zmeniť. Lenže légia je zmasakrovaná a generál zajatý a tak sa skupina preživších na čele s vojakom, ktorý im už kedysi unikol rozhodne vydať ho zachrániť a vrátiť sa domov, lenže protivníci na čele s mimoriadne vytrvalou bojovníčkou to len tak nenechajú. Spracovanie sa mi páči, v prom rade musím pochváliť práve túto kombináciu žánrov, samozrejme sa nejedná o nič originálne, no nie je to tradične vystavaný historický film, ale hlavne príjemne dynamická naháňačka dvoch skupín. Kvôli tomu je síce dej úplne jednoduchý, ale má to mimoriadne svižné tempo, tu sa skutočne stále niečo deje, už úvodná fáza pôsobí veľmi dobrým dojmom, ale o nič nezaostáva ani hlavná časť filmu, teda samotné prenasledovanie, ktoré prebieha na veľkej ploche v nádhernom prostredí, k tomu ma potešilo aj pár dobrých prvkov, ako hlavný hrdina, ktorý pochádza z inej skupiny, ale aj tak si hneď získa rešpekt, veľmi vytrvalá bojovníčka so skvelými stopárskymi schopnosťami, žena žijúca v lese a pár ďalších, tu sa je skutočne stále na čo pozerať a v rámci možností tu ani nemám čo vytknúť. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Mrzí ma jedine ten strih, je ho zbytočne moc a kvôli nemu viaceré scény nie sú až tak dobré, ako by mohli. Ale inak mi to v rámci žánru veľmi sadlo, všetka akcia pôsobí tak správne divoko a poriadne drsne, takže krvi a rôznych drsných likvidácií je tu nespočet a tak či už sa jedná o trochu väčšie scény alebo len menšie súboje, bavilo ma všetko. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Michael Fassbender v hlavnej úlohe, ale aj celá rímska skupina preživších je ideálne obsadená, takže ma bavili prakticky všetci, k tomu Olga Kurylenko, ktorej táto postava drsnej bojovníčky sadla skvelo a nesklame ani tých pár vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Neil Marshall je môj obľúbený režisér a ani tentoraz nesklamal, skvelá vizuálna stránka, hlavne to prostredie a prelety cez neho sa mi veľmi páčili, k tomu spomínaná celková dynamika a kvalitné krvavé efekty, v rámci žánru tomu až na ten strih nemám čo vytknúť. Centurion je vydarená dynamická akčná jazda v zaujímavej dobe a skvelom prostredí, dá sa to pozrieť aj viackrát. 77%(21.9.2013)

• - Technickými modifikacemi musely projít i zapůjčené sněžné skútry norských armádních jednotek. Důvodem bylo přemístění filmového štábů do odlehlejších lokací skotské pahorkatiny s ležící pokrývkou sněhu. (Conspi)

• - Děj filmu se odehrává v roce 117 za vlády Julia Agricola. Ten ale zemřel už v roce 93. (Butcher of Blaviken)

• - O tom, jak by snímek ve finále měl vypadat, diskutoval režisér Niel Marshall s hlavním kameramanem Samem McCurdym po dva roky. Jedinou věcí, na které se ale shodli už od samého začátku, byl fakt, že film by se měl natáčet v opravdové krajině a ne před tzv. zeleným plátnem. (Conspi)