Chata v horách

Chata v horách

The Cabin in the Woods

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2012, 95 min

Joss Whedon je nejen v Hollywoodu, ale vlastně na celém světě pojem, co se týče scénáristické originality, srší nápady na všechny strany a když se mu povede něco dotáhnout do konce, je to často událost. A nebo taky ne, protože leckteré nápady dokáže zabít přímo fascinujícím způsobem. Jestli je něco na Chatě v horách opravdu zajímavé, je to právě námět, který spojuje starého dobrého Lovecrafta s moderními teenagerskými vyvražďovačkami a spoustou hororových rekvizit, celé to pak zastřešuje sympatickým nadhledem. Potíž je v tom, že Chata v horách je přeplácaná, nedotažená, osciluje mezi několika žánry, přičemž to, v čem je nejlepší, tzn. komediální poloha, se jako už ostatně tradičně na ČSFD v hlavičce neobjevuje. Drew Goddard nemá režijní zkušenosti a nejspíš ani dostatečný filmový cit na to, aby dal filmu nějakou fazónu, Whedonovy nápady pročesal a především tomu vtisknul atmosféru. Scény, které jsou potenciálně hororové, strach nevyvolávají. Ty, které mohou být napínavé, jsou uspěchané nebo promarněné. Ironické prvky sice fungují, ale mohly by být mnohem účinnější - takovému Samu Raimimu a jeho nejlepším kouskům se to ani nepřibližuje. Nakonec z toho vychází plichta, rozhodně se nedá říct, že by šlo o vyloženou ztrátu času. Na jedno podívání s Chatou v horách nemám nejmenší problém, ale vracet se k ní nebudu. Celkový dojem: 55 %.(1.12.2013)

Horror dreams come true ... Upřímně - strachy u toho neumřete. Pokud ovšem nesdílíte poměrně rozšířené nesmyslné přesvědčení, že horor se musí brát smrtelně vážně, čeká vás zábava přímo královská. Ono to míchání hororu s humorem je dost ošemetná věc. Filmy, které se označují jako "hororové komedie" (Dead Snow, Beetlejuice), taky nemám zrovna dvakrát v lásce, neboť v nich většinou funguje jen ten humor - a používání hororových propriet mi pak přijde jen jako zbytečná provokace typu "mohli jsme pro vás natočit super horor, ale radši se s námi pojďte zasmát". The Cabin in the Woods je jiný případ. Nejedná se přímo o hororovou komedii, ale o horor, jehož tvůrci se nebojí film okořenit špetkou (či dvěma špetkami) humoru a nadhledu. Projevuje se to neustálým pohráváním si s nejrůznějšími klišé, náhledy "za oponu" (až uvidíte, pochopíte) a totálně ujetým a nesmírně zábavným vyvrcholením, které je naprosto masakrózní, trvá asi dvacet minut a představuje něco jako splněný sen hororového fanouška. Těžko říct, jak ho docení lidé, kteří nemají žánr příliš nakoukán, ale já u toho finále slastí vrněl a bezprostředně po zhlédnutí jsem si jej pustil znova... Že The Cabin in the Woods nebude obyčejná variace na pokažený výlet do hor, to tušili všichni, ale že nakonec není ani tím, co jsem čekal po traileru (který jsem považoval za zbytečně spoileroidní), to mě příjemně šokovalo. Fakt paráda. Prozatím nejlepší, nejoriginálnější a nejzábavnější horor roku - a nejde ho doporučit dostatečně důrazně. Více by se dalo napsat jen se spoilery... Hanba české kinodistribuci. - "The evil is defeated. Now Kiko's soul will live in the happy frog!" - "Fuuuuuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you!" :-D :-D :-D Horror movie of the year(15.8.2012)

• zelvopyr

Byl bych schopen dát 5 hvězd nebo odpad, oboje ze stejných důvodů. Jako pubertální kravinka dobré, ale ze seriózního pohledu... no, raději nechám bez hodnocení.(1.4.2013)

Cink, další patro "jatka" :D Výborná vyvražďovačka monstry.. Zbytek nuda, ale přiznám se, chtěla jsem to dokoukat a zjistit, co to sakra všechno má znamenat :D(4.9.2013)

Je to veľmi zaujímavý horor. Má dosť dobrý príbeh o skupinke piatich priateľov, ktorí sa rozhodnú stráviť voľno na osamotenej chate, ale po nájdení tajomnej pivnice sa začne boj o život a postupne zisťujú, že sú súčasťou niečoho väčšieho. Spracovanie je mimoriadne zaujímavé, celkové univerzum tohto filmu je skutočne dokonalé a z neho som nadšený, ale dalo sa to podať aj o niečo lepšie. Film sa originálne a inteligentne pohráva so žánrovými klišé a zahŕňa tým celú oblasť klasických vyvražďovačiek a príbuzných subžánrov, no napriek tomu na mňa celá prvá hodina pôsobí skôr len ako len kombinácia niekoľkých zásadných diel žánru s pár perfektnými prvkami, ako napríklad vysvetlenie dôvodu, prečo sa vždy americká mládež v podobných filmoch správa tak hrozne hlúpo alebo aj viaceré scény, ktoré čiastočne odkrývajú celú skutočnosť. Ale všetko sa zmení v záverečnej dvadsaťminútovke, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo som vôbec v tomto žánri videl za dlhé roky, vyvinie sa perfektným fanúšikovským smerom a našťastie nenechá žiadne otázky, všetko sa skvelo vysvetlí a dopadne najlepšie, ako sa vôbec dalo. Čo sa týka samotných hororových prvkov, tak sa to ťažko hodnotí, o to tu až tak moc nejde, nie je tu žiadna temná atmosféra, napätie sa tiež drží len na minimálnej úrovni, ale najviac ma sklamalo, že ani krvavé scény až tak moc nezaujmú, aspoň počas prvej hodiny, je ich pár a kvôli neustálej noci nie sú moc prehľadné. Ale zase ten záver to bohato vynahradí. Herecké obsadenie je celkom slušné, ani ma moc nezaujali herci, ako postavy, obzvlášť neustály zhulenec, ktorému to ako jedinému skutočne myslí stojí za to. A aj postavy zo zákulisia sú zaujímavé. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru nadmieru vydarené, až na tie tmavé úmrtia nemám čo vytknúť. Za tú záverečnú časť by som dal jednoznačne plný počet, celkovo musím ísť o niečo nižšie, ale aj tak som veľmi spokojný, film s takýmto originálnym a prepracovaným univerzom sa len tak nevidí. 78%(17.8.2012)

• - Ruka, která se sápe po člověku v čase 1:12, odkazuje na komediální horor Ruka zabiják (1999). Postavy s bílými maskami přes obličej jsou odkazem na film Oni (2008). (karlik4801)

• - Spoiler: Jedna z postav se zmiňuje o neúspěšném rituálu z roku 1998, který zpackalo chemické oddělení. Jde o odkaz na film Fakulta (1998). Jsou zde všechny potřebé archetypy, žádný z hrdinů nezemře a mimozemské narušitele přemůžou za pomoci po domácku vyrobených drog. (PanTumnus)

• - Jazyk vlčej hlavy bol vyrobený zo silikónu a bol odnímateľný. (misterz)