Chata v horách

Chata v horách

The Cabin in the Woods

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2012, 95 min

Trochu konšpirácií, a záver ma tiež milo prekvapil. "Lidstvo... Je načase dát šanci zase někomu dalšímu."(16.8.2012)

Jsou zde nepopiratelný plusy. Škoda jen, že to není zrovna TEN horor, co by děsil. Tenhle spíš, než že by děsil, tak baví. V kolonce žánru totálně schází pojem "komedie," možná snad i "parodie". Ale to nevadí. Protože takhle origoš zápletku už jsem dlouho neviděla a pak ten chlap, co hraje postavu vyhula, tak ten je naprosto jasnej. Hlavně jeho "You think I'm a puppet, ha? You think I'm a puppet! Gonna do a little... fucking puppet things?!" za zběsilého pohazování končetin, no to mě rozsekalo, geniální. Rozhodně nečekejte vážně se beroucí strašidelnej horror, spíš něco jako horrorovu recesi a skoro určitě se budete dobře bavit.(23.9.2012)

Jednoznačné zklamání. Očekával jsem bezbariérovou pecku bourající klišé veškerých teen hororů, přičemž její pointa bude mířit za hranice běžného tisíckrát omletého konceptu. Dostal jsem jen neochucený guláš, snažící se být co nejvíc cool. Tvůrci skutečně originální byli a přinesli do žánru spoustu nového, což by mohlo v budoucnu někoho inspirovat, aby konečně po těch 40 letech teen vyvražďovaček v odlehlém lese, vymyslel kurva už něco nového. Bohužel ale vlastní originalitu pochcávají sami tvůrci skutečností, že celý film je vlastně nepřiznaná komedie bez špetky napětí a atmosféry, a veškerý film stojí pouze na pár vtipných hláškách a scénkách, kterých je za celý film asi tak pět. 55%(18.8.2012)

Je to veľmi zaujímavý horor. Má dosť dobrý príbeh o skupinke piatich priateľov, ktorí sa rozhodnú stráviť voľno na osamotenej chate, ale po nájdení tajomnej pivnice sa začne boj o život a postupne zisťujú, že sú súčasťou niečoho väčšieho. Spracovanie je mimoriadne zaujímavé, celkové univerzum tohto filmu je skutočne dokonalé a z neho som nadšený, ale dalo sa to podať aj o niečo lepšie. Film sa originálne a inteligentne pohráva so žánrovými klišé a zahŕňa tým celú oblasť klasických vyvražďovačiek a príbuzných subžánrov, no napriek tomu na mňa celá prvá hodina pôsobí skôr len ako len kombinácia niekoľkých zásadných diel žánru s pár perfektnými prvkami, ako napríklad vysvetlenie dôvodu, prečo sa vždy americká mládež v podobných filmoch správa tak hrozne hlúpo alebo aj viaceré scény, ktoré čiastočne odkrývajú celú skutočnosť. Ale všetko sa zmení v záverečnej dvadsaťminútovke, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo som vôbec v tomto žánri videl za dlhé roky, vyvinie sa perfektným fanúšikovským smerom a našťastie nenechá žiadne otázky, všetko sa skvelo vysvetlí a dopadne najlepšie, ako sa vôbec dalo. Čo sa týka samotných hororových prvkov, tak sa to ťažko hodnotí, o to tu až tak moc nejde, nie je tu žiadna temná atmosféra, napätie sa tiež drží len na minimálnej úrovni, ale najviac ma sklamalo, že ani krvavé scény až tak moc nezaujmú, aspoň počas prvej hodiny, je ich pár a kvôli neustálej noci nie sú moc prehľadné. Ale zase ten záver to bohato vynahradí. Herecké obsadenie je celkom slušné, ani ma moc nezaujali herci, ako postavy, obzvlášť neustály zhulenec, ktorému to ako jedinému skutočne myslí stojí za to. A aj postavy zo zákulisia sú zaujímavé. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru nadmieru vydarené, až na tie tmavé úmrtia nemám čo vytknúť. Za tú záverečnú časť by som dal jednoznačne plný počet, celkovo musím ísť o niečo nižšie, ale aj tak som veľmi spokojný, film s takýmto originálnym a prepracovaným univerzom sa len tak nevidí. 78%(17.8.2012)

Jsem ten divák, který v tomto nenašel zdaleka to, co většina dnešních hororových nadšenců. První polovina nic moc, vykrádačka klasik, chata v lese, teenagerské téma atd. Divák sice od začátku tuší, že s celým filmem není něco "krapítek" v pořádku, ale nějak nejde poznat a odhadnout co. A pak to příjde ... Druhá polovina je sice fakt jízda, ale nic, zo by zde nebylo ... Film třeba evidentně čerpá z klasiky Waxworks (1988) a dalších "přenosových" srandiček. Je to vlastně taková kombinace Kostky (a jejích pokračování) a Waxwork (1997). Takže revoluce se nekoná, triky jsou nenápadité, příšerky počítačové a ne příliš kvalitní, humor umělý ... Dobře se na to dívá samozřejmě, ale je to taková pohodovka, i když ten "průjezd výtahem" je fakt pecka!! Ale jinak krásný průměr, revoluce příště ... možná ve dvojce ... ;-)(24.8.2012)

• - Ve filmu jsou zmiňováni staří bohové, tak zvaní Prastaří, kteří kdysi vládli světu. Jedná se o mýtus vytvořený na počátku 20. století americkým spisovatelem H. P. Lovecraftem. (Chuppa)

• - Na jednom z monitorů lze zahlédnout postavu podobnou Patricu Batemanovi ze snímku Americké psycho (2000) nebo členy Ku Klux Klanu. V jedné z kostek lze pak zahlédnou zahradního trpaslíka, kyklopa, obří stonožku, poletující hlavu nebo divoké psy, (PanTumnus)

• - Spoiler: Na seznamu monster na tabuli sázek jsou vlkodlak, mimozemská bestie, mutanti, přízrakové, zombíci, Reptilius, klauni, čarodějnice, sexy čarodějnice, démoni, Hell Lord, Angry Molesting Tree, obří had, Deadites – posedlí lidé, Kevin z filmu Musíme si promluvit o Kevinovi (2011), mumie, nevěsta, The Scarecrow Folk, sněhulák, drakopýr neboli Camazotz z mayské mytologie, upíři, Dismemberment Gobllins, Sugarplum Fairy, mořský muž, The Reanimated, jednorožec, Huron, Sasquatch/Wendigo/Yeti, panenky, doktoři, Zombie Redneck Torture Family, Jack O' Lantern – svítící dýně s vyřezaným obličejem, obr a dvojčata. (Corpsegrinder)