Chata v horách

Chata v horách

The Cabin in the Woods

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2012, 95 min

|| Scenár: Drew Goddard, Joss Whedon | Hudba: David Julyan | Produkcia: Joss Whedon | Distribúcia: Lionsgate | Štúdio: Mutant Enemy Productions | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 65,902,967 $ || Nebyť Hemswortha na listine obsadenia, určite sa k tomu nedostanem. Teraz za sebou mám ďaľší mega úlet, ktorý mi k prežitiu nechýbal. Podpriemerné to ale nie je, pretože koniec s epickou bitkou v mátrixovskej predsieni s výťahmi je výborná.(1.7.2011)

První hodinu jsem z toho byl otrávenej a nelíbilo se mi to. Pak to ale začne být fakt zábava. Bez spoilerování nejde nic napsat, ale nepouštějte si to jako horor. Spíše jako takový experiment, který z hororů mohutně těží.(4.9.2012)

No, moc ma to nebavilo. Všetci si to chvália, ale tron sa dosť nudil. Humor sa do hororov podľa mňa nehodí, scenár sa tvári strašne šikovne a originálne, ale inak je to dosť veľké klišé. Po prevalení istého twistu film získava nový rozmer (a v podstate aj žáner), ale že by sa úroveň zábavy nejako extra zvýšila, to sa povedať nedá. Po vizuálnej stránke je to relatívne vypiplané, sem-tam to poteší hrou s klišé (tupý svalovec ako hlavný hrdina?) a finále je vcelku veľkolepé, ale inak to prešumelo okolo mňa bez výraznejšieho záujmu.(15.1.2017)

Jednoznačné zklamání. Očekával jsem bezbariérovou pecku bourající klišé veškerých teen hororů, přičemž její pointa bude mířit za hranice běžného tisíckrát omletého konceptu. Dostal jsem jen neochucený guláš, snažící se být co nejvíc cool. Tvůrci skutečně originální byli a přinesli do žánru spoustu nového, což by mohlo v budoucnu někoho inspirovat, aby konečně po těch 40 letech teen vyvražďovaček v odlehlém lese, vymyslel kurva už něco nového. Bohužel ale vlastní originalitu pochcávají sami tvůrci skutečností, že celý film je vlastně nepřiznaná komedie bez špetky napětí a atmosféry, a veškerý film stojí pouze na pár vtipných hláškách a scénkách, kterých je za celý film asi tak pět. 55%(18.8.2012)

Horror dreams come true ... Upřímně - strachy u toho neumřete. Pokud ovšem nesdílíte poměrně rozšířené nesmyslné přesvědčení, že horor se musí brát smrtelně vážně, čeká vás zábava přímo královská. Ono to míchání hororu s humorem je dost ošemetná věc. Filmy, které se označují jako "hororové komedie" (Dead Snow, Beetlejuice), taky nemám zrovna dvakrát v lásce, neboť v nich většinou funguje jen ten humor - a používání hororových propriet mi pak přijde jen jako zbytečná provokace typu "mohli jsme pro vás natočit super horor, ale radši se s námi pojďte zasmát". The Cabin in the Woods je jiný případ. Nejedná se přímo o hororovou komedii, ale o horor, jehož tvůrci se nebojí film okořenit špetkou (či dvěma špetkami) humoru a nadhledu. Projevuje se to neustálým pohráváním si s nejrůznějšími klišé, náhledy "za oponu" (až uvidíte, pochopíte) a totálně ujetým a nesmírně zábavným vyvrcholením, které je naprosto masakrózní, trvá asi dvacet minut a představuje něco jako splněný sen hororového fanouška. Těžko říct, jak ho docení lidé, kteří nemají žánr příliš nakoukán, ale já u toho finále slastí vrněl a bezprostředně po zhlédnutí jsem si jej pustil znova... Že The Cabin in the Woods nebude obyčejná variace na pokažený výlet do hor, to tušili všichni, ale že nakonec není ani tím, co jsem čekal po traileru (který jsem považoval za zbytečně spoileroidní), to mě příjemně šokovalo. Fakt paráda. Prozatím nejlepší, nejoriginálnější a nejzábavnější horor roku - a nejde ho doporučit dostatečně důrazně. Více by se dalo napsat jen se spoilery... Hanba české kinodistribuci. - "The evil is defeated. Now Kiko's soul will live in the happy frog!" - "Fuuuuuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you!" :-D :-D :-D Horror movie of the year(15.8.2012)

• - Ve scéně, kde postavy uzavírají sázky která příšera zabije hlavní hrdiny, jsou na tabuli uvedeny následující monstra: vlkodlak jako klasické hororové monstrum, Alien Beast jako odkaz na film Vetřelec (1979), mutanti jako odkaz na film Hory mají oči (1977), Wraiths jako odkaz na původní 13 Ghosts (1960), zombie jako odkaz na Noc oživlých mrtvol (1968), reptilicus jako odkaz na film Reptilicus (1961), klauni jako odkaz na film To (1990), čarodějnice jako klasické hororové monstrum, sexy čarodějnice jako odkaz na film Čarodějky z Breastwicku (2005), démoni jako odkaz na film Noc démonů (1988), Hell Lord jako odkaz na film Hellraiser (1987), Angry Molesting Tree jako odkaz na film Lesní duch (1981), obří had jako klasické hororové monstrum, umrlci jako další odkaz na film Lesní duch, mumie jako klasické hororové monstrum, nevěsta jako dokaz na film The Blood Spattered Bride, strašák do zelí jako odkaz na film Dark Night of the Scarecrow (1981), sněhulák jako odkaz na film Jack Frost: Sněhový zabiják(1997), Dragonbat jako odkaz na film Blade II (2002), upíři jako dokaz na film Upír Nosferatu (1922), Dismemberment Goblins jako odkaz na filmy Ghoulies (1985) a Hobgoblins (1988), Sugarplum Fairy jako odkaz na příšery stvořené Guillrermem Del Torem, mořský muž jako odkaz na film Netvor z Černé laguny (1954), reanimátor jako odkaz na film Re-Animátor (1985), jendorožec jako klasické fanatsy zvíře, Huron, což je indián, Sasquatch-Wendego-Yetty jako klasické hororové monstrum, dolls jako odkaz na film Oni (1972), doktoři jako odkaz na film Dům na Hounted Hill, buranská mučící rodina jako kombinace zombie a zároveň odkaz na film Texaský masakr motorovou pilou (1974), Jack O. Lantern jako klasické hororové monstrum, obr jako další klasické hororové monstrum a dvojčata jako odkaz na film Osvícení (1980). (PanTumnus)

• - V scéne, kde Jules (Anna Hutchison) pobozká hlavu vlka na stene je vlčí jazyk pokrytý práškovým cukrom, a to preto, aby dodal jazyku zaprášený vzhľad, a aby scéna bola znesiteľná pre herečku. (ambrosko1)

• - Natáčanie prebiehalo vo Vancouvri, Coquihalla Canyon Park a Britskej Kolumbii. (Danny88)