Barbar

Morten Søborg

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn

Živočišný chlapák Mads na řetězu, co víc může primitivní žena od filmu chtít. Jenže jakmile se odpoutá, primitivní žena se začíná ošívat, začne si všímat zvláštně laciných filtříků a dialogů jak z chtěného béčka. Ale pořád tomu filmu od toho relativně šikovného režiséra a s tim oblíbenym hercem fandí, i když úplně chápe, proč to někomu může přijít jako naprostá píčovina. Líbí se jí vyhrocené situace, které téměř nedávají smysl, líbí se jí podivně neproniknutelná atmosféra, líbí se jí i zachycená příroda, kterou by nejradši sevřela mezi stehny jako jednookou hlavu. Film ale končí a primitivní žena se cítí nedodělána.(5.9.2011)

Minimalistický počin, se kterým si upřímně nevím rady. Dobře se mi na to dívalo, zároveň ale musím přiznat, že nevím, co si z toho vzít. Myslel jsem, že půjde o sepětí s přírodou, tak, jak je to třeba v pozoruhodném snímku Terrence Malica Nový svět. Ve skutečnosti to nejsou vůbec srovnatelná díla. Valhalla Rising je, jak jsem již zmínil, naprosto minimalistický film, ať už co se týče děje (dá se zde vysledovat tak leda putování z bodu A do B, ale důležitější je duchovní pouť), výpravy (jeden kůl, jedna klec, jedna loď), pohybu kamery (kamera je statická), pohybu herců (postavy téměř neustále sedí či stojí na místě!), jejich promluv (téměř se zde nemluví) režie i střihu. Podobný film jsem asi nikdy neviděl a to mně velmi znesnadňuje jakoukoliv recepci.(15.9.2010)

Bohužel velká nuda, kterou nezalepí ani úžasnej vizuál drsnýho a Bohem opuštěnýho prostředí a brutání scény, který tam předvádí Mads Mikkelsen, kterej celej film projde bez jedinýho slova, ale zato mu nedělá problém vyvrhnout člověka přivázanýho ke kameni.(29.5.2010)

Drsný rozjezd, divný dojezd. První půl hodina nemá chybu - je to masakrální řežba přesně jak jsem od filmu čekala. Mikkelsen, ač ani jednou nepromluví, je se svou vizáží tak "cool", že mu stačí jen koukat nebo pozorovat mraky, aby si ho divák svým způsobem oblíbil. Křesťanský motiv by nebyl špatný, ale bohužel se to směrem ke konci rozbředává, nic se neděje, sem tam přiletí šíp nebo někdo pronese cosi o bohu, popřípadě se dva porvou aby nabíhal bodycount. Někde tam taky vyjde najevo, že to vůbec není ten film, co chceme vidět, nýbrž úplně jiný film, kde je zřejmě zašifrované důležité poselství. Lidi, co od toho čekají pořádnou řežbu ve viking stylu, ne filozofii a rozebírání náboženství, ten film zákonitě nemůžou moc schroupat. Patřím k nim, ale i tak mě to místy dost zaujalo. 60%(12.1.2011)

Lidí co tento film pochopí je, a bude málo. Unikát, který skončí v zapomění, stejně jako přenádherná Fontána Darrena Aronofského.(31.5.2010)