Barbar

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn
  • verbal

Na tohle jsem se těšil jako Viking do Valhally. Teď, když Valkýry konečně přiletěly, mám chuť nacpat jim tohoto křížence Nového světa a Tenké červene linie do recta jejich okřídlených koní! Když se rozdávala přeceňovaná umělecká nuda, stál pan Refn ve frontě ihned za panem Malickem. Až na dva páry opravdu vypečených scén (4!!) jsem dostal v podstatě soubor statických fotografií zasněně do dáli čumících Vikingů, kteří cca. v desetiminutových intervalech změní lokaci a pronesou něco esoterického. Jo, a když už tady mluvím o prdeli, tak pozadí těchto fotografií je vskutku uhrančivé a čarokrásné (proto ta hvězda). Pokud si však ještě dobře pamatuju, tento film se nejmenuje "National Geographic rising" ... Hoši z filmové teorie ale bezesporu opět pocítí ono příjemné pnutí mezi krkem a koleny provázené neodolatelným nutkáním hledat v hovně nestrávené zbytky.(21.5.2010)

• Superpero

Film který vznikl asi jen proto, aby si režisér mohl natočit mraky, kapradí, hory a lesy. Příběh není. Zato nuda je a veliká. V půlce filmu jsem usnul a dokoukal jsem to vlastně jen proto...vlastně ani nevím proč. Záběry jsou samy o sobě krásné, ale to nestačí. Ať si příště režisér radši zajde do přírody a kochá se jí tam o samotě, než aby divákům předkládal takovéhle filmy.(1.6.2010)

Půjdu raději proti proudu, než s proudem. Dávám přednost přírodě a horám, před neónovým městem, obdivuju slovutný a zároveň samotářsky vyspělý Hrdiny, než televizní anti-reky. Valhalla není žádnej luxus, ale blbečka jako já dozajista odprostí od všech starostí, jimiž se momentálně zaobírá. A pohled na tu neuvěřitelnou přírodu - to byla spíš poezie, než pouhý záběr kamaramanův. Pro mě osobně velmi oduševnělý zážitek. Taková extrémní intimita par excellence!(22.7.2010)

Drsný rozjezd, divný dojezd. První půl hodina nemá chybu - je to masakrální řežba přesně jak jsem od filmu čekala. Mikkelsen, ač ani jednou nepromluví, je se svou vizáží tak "cool", že mu stačí jen koukat nebo pozorovat mraky, aby si ho divák svým způsobem oblíbil. Křesťanský motiv by nebyl špatný, ale bohužel se to směrem ke konci rozbředává, nic se neděje, sem tam přiletí šíp nebo někdo pronese cosi o bohu, popřípadě se dva porvou aby nabíhal bodycount. Někde tam taky vyjde najevo, že to vůbec není ten film, co chceme vidět, nýbrž úplně jiný film, kde je zřejmě zašifrované důležité poselství. Lidi, co od toho čekají pořádnou řežbu ve viking stylu, ne filozofii a rozebírání náboženství, ten film zákonitě nemůžou moc schroupat. Patřím k nim, ale i tak mě to místy dost zaujalo. 60%(12.1.2011)

Minimalistický počin, se kterým si upřímně nevím rady. Dobře se mi na to dívalo, zároveň ale musím přiznat, že nevím, co si z toho vzít. Myslel jsem, že půjde o sepětí s přírodou, tak, jak je to třeba v pozoruhodném snímku Terrence Malica Nový svět. Ve skutečnosti to nejsou vůbec srovnatelná díla. Valhalla Rising je, jak jsem již zmínil, naprosto minimalistický film, ať už co se týče děje (dá se zde vysledovat tak leda putování z bodu A do B, ale důležitější je duchovní pouť), výpravy (jeden kůl, jedna klec, jedna loď), pohybu kamery (kamera je statická), pohybu herců (postavy téměř neustále sedí či stojí na místě!), jejich promluv (téměř se zde nemluví) režie i střihu. Podobný film jsem asi nikdy neviděl a to mně velmi znesnadňuje jakoukoliv recepci.(15.9.2010)

• - Ve filmu je přibližně 120 řádků dialogů. (filmsim)

• - Rozpočet filmu byl 39 000 mil. DDK. (mahler)

• - Počas post-produkcie filmu sa režisérovi narodila druhá dcéra. (m.a.t.o.)