Barbar

Morten Søborg

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn

Jednak brutální a surový nářez, jednak vizuální žranice, která přímo volá po velkém plátně :-( , a v neposlední řadě taky jeden z těch filmů, v nichž se toho moc nenamluví a s nimiž se divák musí vypořádat tak nějak sám. Aneb milovníci filmové transcendence rychle sem. Mnoho podobných filmů se do roka neurodí, což je svým způsobem dobře, protože alespoň si tak můžeme takovéhle perly užít včetně příjemného pocitu setkání se s něčím netradičním a jedinečným. Žánrovou škatulku akční/dobrodružný každopádně berte s hodně velkou rezervou.(18.5.2010)

Obraz hodný prezentací dokonalosti moderních televizí v rukou dánského Terence Malicka (nebo jeho dánského syna? Raději bych nededukoval o dánských asistentkách Terence:)). Vizuální krása, která není podpořená tou zvukovou, ale dává hodně prostoru pro milovníky dlouhých záběrů, zpomalených zabíjení a neskutečně charismatického Madse Mikkelsena. Bohužel stejně jako v případě Bronsona, hrál tenhle film na trochu jiné noty, než bych si přál. Možná i proto jsem dvakrát usnul (to víte, noc, nulová hudba, dlouhé záběry, příroda...) a druhou půlku v podstatě protrpěl. Ovšem proti gustu ... PS: po první půlce bych šel možná i do pěti, ale nakonec velmi slabé 3*(28.5.2010)

Mě osobně přijde, že tomuhle filmu nelze dát jiné hodnocení, než buď odpad!, a pak tři nebo pět hvězdiček. Neboť úplně živě vidím, jak někdo při závěrečných titulcích znechuceně mávne rukou a odsoudí snímek do horoucích pekel (tipuji ženy a milovníci akčních filmů), další připlácne Refnovi tři hvězdičky za "nádherné obrazy, skvělého Mikkelsena, ale nezáživný děj", no a my ostatní se po uplynutí spirituálně laděného napůl-eposu poškrábeme na čele a od boku vystřelíme maximální hodnocení. A je to. Valhalla Rising je umělecká fantasy pro malou skupinku lidí, kteří znají požitek plynoucí z natáčení dechberoucích obrazů. Vizuálně je to neopakovatelné (HD), po herecké stránce chvályhodné, a příběhově tíhne k rozčarování. Pak zapadnou kousky skládačky do sebe a spokojený divák (já) má pocit, jako by se právě vrátil z týdenního výletu po severských lesích s hrstkou barbarů po boku. Jako úplně jiný člověk...(19.6.2010)

Co se týče všech těch srovnání s filmy Terrence Malicka, nebyl jsem si jimi tak úplně jistý a bral jsem je s velkou rezervou. Vydrželo mi to zhruba první minutu filmu. Pak už jsem o nich nepochyboval. Valhalla Rising (důmyslný český název odmítám používat) je snímek stejně tak brutální (zavíral jsem oči) jako poklidný a tak nějak i meditativní. Na postavě Jednookého nám v působivých obrazech podbarvených minimalistickou hudbou názorně ukazuje, jak vypadá cesta do pekla, a co tam člověka může čekat. Pátou hvězdu ovšem nedám a nedám, protože: Vadilo mi, že se ve filmu mluvilo anglicky. A té otevřené brutality mohlo být buď méně, nebo (v případě scény kámen--->hlava obzvlášť) mělo zůstat jen u náznaků. Úplně by to stačilo.(15.8.2011)

Tohle se pánům distributorům z H.C.E. nějak nepovedlo : / Zmršit na filmu to nejlepší, tedy záběry na ponurou a odcizenou krajinu tím, že obraz na DVD oříznou ze širokoúhla do užšího nudloidu, by se mělo trestat podobně, tedy amputací jejich libovolného údu. Refnův umělecký záměr je tím pádem ten tam a já se tak musím obléknout do pirátského a vrhnout se do vod internetu uloupit ten správný "rip". Až teprve pak můžu čestně (byť v očích OSA nečestně) poreferovat, jak že se mi mlčenlivý Barbar líbil ..(3.1.2014)

• - K roku 2013 byl snímek označen za nejoblíbenější film Nicolase Windinga Refna z jeho tvorby. (filmsim)

• - Počas post-produkcie filmu sa režisérovi narodila druhá dcéra. (m.a.t.o.)

• - Jednooký, v originále One-Eye, byla přezdívka pro boha Odina, který v severských legendách dal jedno své oko jako oběť do studny Mimer, aby získal moudrost. Oběť mu také dala moc vidět skryté věci. (filmsim)