Specialita šéfkuchaře (TV film)

Horor / Mysteriózní

Česko, 1999, 61 min

Lábus v horroru jako něco nepředstavitelného? Ale hovno. Tady si ho představovat nemusíte. Tady je a budete si ho pamatovat hodně dlouho. Výtečná adaptace Lucie Bělohradské je plně funkční i v případě, že znáte bravurní povídkovou předlohu. A stejně jako onu povídku řadím k tomu nejlepšímu, co bylo v horroru napsáno, tuhle adaptaci řadím k tomu nejlepšímu, co u nás bylo z horroru natočeno. Krásné na tom všem je, že "pouhá" televizní inscenace tomu jen a jen pomáhá.(28.10.2014)

Brilantně natočená záležitost, u které výjimečně vůbec nevadí, že je to "jen" tv inscenace. Obrovské (a naplno využité) herecké příležitosti pro Jiřího Lábuse a Lukáše Hlavicu. Skvost!(2.5.2003)

Šedesátiletá povídka Stanleyho Ellina patří ke klasice horrorové literatury a její televizní adaptace je na tom kvalitativně prakticky stejně. Příběh návštěvníků velmi specifické restaurace U Sbirra zůstal prakticky nezměněn a co je zásadní, režisérce se podařilo udržet i atmosféru. Ta staví především na hereckých výkonech, ze kterých nutně musím vyzdvihnout Jiřího Lábuse v jeho životní roli Lafflera. Mlhavé záběry interiéru restaurace, podobizna E.A.Poa, všudypřítomná černá kočka....to vše vám navždy zůstane pod kůží. Osobně tuhle adaptaci řadím mezi pět nejlepších českých filmových horrorů.(29.8.2004)

Sice naprosto čitelná, ale (na české poměry) výborně natočená a ještě lépe zahraná povídka o jedné podivné restauraci s podivnými zvyklostmi, podivným menu a podivnými hosty. Příjemná hodinovka. 75%(8.7.2013)

I když všichni už od prvních vteřin ví, o čem to bude, - nejenom klasická povídka, ale i zfilmovaná verze - stejně se rádi dostanou až na konec a budou spokojeni. Televizní zpracování je příjemné, herecké obsazení s Lábusem v hlavní roli také. Je to sice už hodně dávno, co jsem povídku četl, ale myslím, že se to drželo hodně věrně. Takže zapomeňte na alkohol, cigarety... důležité je, jestli je dnes večer specialita....(24.9.2010)

• - V roce 2012 vznikla rozhlasová adaptace Ellinovy povídky pod stejným názvem. V režii Hany Kofránkové účinkovali Josef Somr, Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka a Petr Lněnička (Přemek)

• - Spoiler: Film těží z podobného tématu jako povídka "Guláš" ze seriálu Draculův švagr (od r. 1996) nebo film Dravci (1999), a to závislost na lidském mase a zvědavost strávníků po původu lahodného pokrmu. (Kirman)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Stanleyho Bernarda Ellina "Specialty of the House" z roku 1967. Jeho další díla se stala předlohou například i pro televizní seriál Příběhy Alfreda Hitchcocka (od r. 1985). (Candid)