Dny vína a růží

Days of Wine and Roses

Dni vína a ruží

Romantický / Drama

USA, 1962, 117 min

Já nevím. Tři hvězdičky dávám za vynikající herecké výkony a pár dobře napsaných dialogů. Ale jinak mi tento film příliš nesedl: Mám totiž dojem, že v něm chybělo to nejpodstatnější - osvětlení toho, proč se ústřední dvojice alkoholiky stala/přestala jimi částečně být atd. Scénář jako by si ukousl příliš velké sousto. Ukazuje hrdiny v průběhu několika let, ale nikdy se na žádnou časovou etapu pořádně nesoustředí a vykreslení charakterů je tak poměrně povrchní. Nikdy se vlastně nedozvíme, jak byli motivováni k tomu, co (ne)dělají - a ještě hůř jsou na tom vedlejší postavy, které se ve filmu vždycky z ničeho nic objeví a potom zase beze stopy, bez vysvětlení zmizí. (Rozumějte, jsem odkojen drasťáky jako Ikarův pád, kde jsou hrdinové v ibsenovsko-čechovovské tradici pitváni až na atomy. Proti nim jsou Dny vína a růží poměrně čajíček.)(20.10.2006)

Tak ako mi rozvláčna snímka s kráľovnou Hepburn spríjemnila pochmúrne popoludnie (Snídane u Tiffanyho), Lee Romick si nedokázala uchmatnúť celý film pre seba a hoci je námet i scenár (bohužiaľ, až v druhej polovici) dokonalý, filmové prevedenie s typickým pomalým štýlom Edwardsa, ma nepríjemne nudilo. Sentimentálni hudobníci Mancini a Mercer však dodali tejto chvíľami mdlej drámičke hlbší rozmer a hlavne druhá polovica je úkažkou obsahovej geniality, keď si predstavujem, že takto nejako to medzi dvoma manželskými bláznami asi vyzerá. Jacka Lemmona netreba komentovať, len škoda, že patetický Tiffany ulahodil môjmu romantickému srdiečku viac. :-) 70%(29.4.2010)

Alkoholická dramata mám moc rád, přímo je vyhledávám ( Leaving Las Vegas, Ztracený víkend ). Dny vína a růží jsou jedním z těch nejlepších. Expozice příběhu je, pravda, poněkud delší, ale zase si můžete vychutnat Lemmonovy komediální grimasy, protože to, co přijde pak, je na 60. léta silné kafe. To, že jde o alkoholický manželský pár a propadnutí závislosti je vykreselno postupně během dlouhého časového období, je příjemné ozvláštnění klasického schematu. V širší divácké obci nepříliš známá Lee Remick zde předvedla stejně dobrý výkon jako slavný Jack Lemmon. Prostor je věnován i nelehkému odvykání a při nejednoznačném závěru si uvědomíte, že ta flaška tam někde pořád je...(23.2.2006)

Celovečerní dokument o tom, jak snadné je stát se alkoholikem a co všechno lze kvůli tomu ztratit. O bravurné ztvárnění opilých postav se postarali Jack Lemmon a Lee Remick. A já konečně při zaslechnutí jména Blake Edwards nebudu neustále říkat jen: "Jo to je ten, co natočil Růžového pantera".(16.1.2011)

Opilcov svet je úplne iný, než svet triezveho. Prvá polovica filmu ma vôbec nepripravila na to, čo príde. Prišla mi preto, vzhľadom k hlavnej téme filmu, odbitá. Druhá polovica dokonalá, a herci zahrali úžasne ... hlavne ona. (filmová výzva 2017 - misterz)(20.1.2017)

• - Jack Riley v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Lynn Borden v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Aby Lee Remick, představitelka Kirsten Arnesen Clay, v opilecké scéně v motelu podala co nejpřesvědčivější výkon, byla před natáčením hypnotizována. (Cherish)