Dny vína a růží

Days of Wine and Roses

Dni vína a ruží

Romantický / Drama

USA, 1962, 117 min

Jack Lemmon v ukázkové nemoci z povolání, která ho plíživě přinutí nosit si práci domů a v zájmu manželského souznění zapojit i Lee Remick - mít obojí však lze jen do okamžiku, než si jeden z dvojice přizná, že víno začíná s děsivou naléhavostí růže zaplavovat... a mně nezbývá, než žasnout nad Edwardsovou režijní syrovostí a Lemmonovým dramatickým výkonem, až jsem v pokušení si myslet, že dnešní herecká elita by musela určité party odehrát před modrým pozadím za elektronické výpomoci, která by jim adekvátně odpohybovala mimiku a doladila abstinenční chroptění. Určeno osobám pohybujícím se v "public relations" a ženám na MD, neplatí pro kvartální pijany :-).(27.4.2013)

Zpočátku úsměvná romantika, postupně však čím dál depresivnější drama stojící na velmi přesvědčivé ústřední dvojici. Výborný film o závislosti a jeho (pro mě překvapivý) konec jenom potvrdil, že zdaleka nejde o obyčejný snímek s nalajnovaným vyústěním. Jen ta péče o dítě trochu drhne, přitom ono samo mohlo být pro příběh využito ještě lépe. Celkově hodnotím 4* a kvituju, že můj oblíbenec Edwards si uměl dobře poradit i s nekomediálním žánrem.(19.5.2013)

Tak ako mi rozvláčna snímka s kráľovnou Hepburn spríjemnila pochmúrne popoludnie (Snídane u Tiffanyho), Lee Romick si nedokázala uchmatnúť celý film pre seba a hoci je námet i scenár (bohužiaľ, až v druhej polovici) dokonalý, filmové prevedenie s typickým pomalým štýlom Edwardsa, ma nepríjemne nudilo. Sentimentálni hudobníci Mancini a Mercer však dodali tejto chvíľami mdlej drámičke hlbší rozmer a hlavne druhá polovica je úkažkou obsahovej geniality, keď si predstavujem, že takto nejako to medzi dvoma manželskými bláznami asi vyzerá. Jacka Lemmona netreba komentovať, len škoda, že patetický Tiffany ulahodil môjmu romantickému srdiečku viac. :-) 70%(29.4.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $8,123,077Tržby Celosvetovo $-(21.5.2009)

Alkoholická dramata mám moc rád, přímo je vyhledávám ( Leaving Las Vegas, Ztracený víkend ). Dny vína a růží jsou jedním z těch nejlepších. Expozice příběhu je, pravda, poněkud delší, ale zase si můžete vychutnat Lemmonovy komediální grimasy, protože to, co přijde pak, je na 60. léta silné kafe. To, že jde o alkoholický manželský pár a propadnutí závislosti je vykreselno postupně během dlouhého časového období, je příjemné ozvláštnění klasického schematu. V širší divácké obci nepříliš známá Lee Remick zde předvedla stejně dobrý výkon jako slavný Jack Lemmon. Prostor je věnován i nelehkému odvykání a při nejednoznačném závěru si uvědomíte, že ta flaška tam někde pořád je...(23.2.2006)

• - Aby Lee Remick, představitelka Kirsten Arnesen Clay, v opilecké scéně v motelu podala co nejpřesvědčivější výkon, byla před natáčením hypnotizována. (Cherish)

• - Jack Riley v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Lynn Borden v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)