Dny vína a růží

• slovenský

Dni vína a ruží

Romantický / Drama

USA, 1962, 117 min

Zpočátku úsměvná romantika, postupně však čím dál depresivnější drama stojící na velmi přesvědčivé ústřední dvojici. Výborný film o závislosti a jeho (pro mě překvapivý) konec jenom potvrdil, že zdaleka nejde o obyčejný snímek s nalajnovaným vyústěním. Jen ta péče o dítě trochu drhne, přitom ono samo mohlo být pro příběh využito ještě lépe. Celkově hodnotím 4* a kvituju, že můj oblíbenec Edwards si uměl dobře poradit i s nekomediálním žánrem.(19.5.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $8,123,077Tržby Celosvetovo $-(21.5.2009)

Blake Edwards sa mi spája predovšetkým s Ružovým panterom, ku ktorému nemám nejak zvlášť vrelý vzťah. Podvedome som teda nečakal nič prevratné, no ako veľmi som sa mýlil... Dni vína a ruží je jeden z mála filmov, ktorý po vzhliadnutí ostane vo mne už navždy. Mám rád opilecký námet a problémy s alkoholom vo filme, možno práve preto, že som si v detstve v rodine prešiel niečím podobným, preto postavy, najmä tie detské, dokážem dokonale pochopiť, v tomto smere ma neoklame absolútne nič. A čo sa týka tohto filmu môžem len potvrdiť, že ide o chirurgicky presnú, dokonalú a desivo reálnu anatómiu moci alkoholu nad človekom, od nevinných začiatkov a prvého potykania si s fľašou až po trpký a smutný koniec (hlavne v prípade jednej postavy). Obaja herci boli fantastickí a absolútne presvedčiví, napr. na Lemonovu scénku v skleníku nezabudnem nikdy, tak deprimujúce až sa mi chcelo zakrývať si oči. Nádherný snímok, film, na ktorý sa nezabúda!(11.5.2016)

Alkoholická dramata mám moc rád, přímo je vyhledávám ( Leaving Las Vegas, Ztracený víkend ). Dny vína a růží jsou jedním z těch nejlepších. Expozice příběhu je, pravda, poněkud delší, ale zase si můžete vychutnat Lemmonovy komediální grimasy, protože to, co přijde pak, je na 60. léta silné kafe. To, že jde o alkoholický manželský pár a propadnutí závislosti je vykreselno postupně během dlouhého časového období, je příjemné ozvláštnění klasického schematu. V širší divácké obci nepříliš známá Lee Remick zde předvedla stejně dobrý výkon jako slavný Jack Lemmon. Prostor je věnován i nelehkému odvykání a při nejednoznačném závěru si uvědomíte, že ta flaška tam někde pořád je...(23.2.2006)

Vynikající studie vztahu, postaveného na alkoholické závislosti. Jack Lemmon i Lee Remick jsou naprosto úžasní. Blake Edwards je spíše známý sérií s Růžovým panterem, ale tady jasně dokazuje, že umí skvělým způsobem natočit i vážně položený příběh na choulostivé téma.(9.8.2002)