Doors - When You're Strange, The

Doors - When You're Strange, The

Dokumentární / Hudební / Historický / Životopisný

USA, 2009, 86 min

Tom DiCillo

Johnny Depp, John Densmore (a.z.), Robby Krieger (a.z.), Ray Manzarek (a.z.), Jim Morrison (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Janis Joplin (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Robert F. Kennedy (a.z.), Martin Luther King (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Elvis Presley (a.z.), Ed Sullivan (a.z.), Andy Warhol (a.z.)

Kdo četl Hopkinsovo Nikdo to tu nepřežije (podle kterého byl natočen i Stoneův film), nemůže být žádnou informací překvapen. Přesto je to krásný sestřih, který má převážně díky hudbě opojný efekt.(14.6.2010)

"If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, infinite." Na pódiu vládne eufória, medzi fanúšikmi koluje panika, do policajtov sa vkráda čo raz väčšia bezradnosť, čo by nie, vystupujú "The Doors" a zákony prestávajú platiť. Jim Morrison, preňho iniciátor javiskových obscéností, veliteľ nekontrolovateľných vystúpení, odporca morálnych kritérii, preňu básnik splínovej poézie, divoch pôvabnej kategórie, ikona jasná ako svitanie. Alebo všetko dohromady? Bol pod parou, bol extrém, bol v tom sám. Napriek tomu sa stal lídrom kapely, ktorá počas cca. 72 mesiacov vydala okolo 12 albumov/kompilácií a inšpirovala nielen nastávajúcich interpretov (Iggy Pop, Joy Division, Young Gods), ale aj prevažnú časť načúvajúcej populácie, od vtedy až dodnes. Toma DiCilia s jeho pojatím možno označiť rovnako ako samotný podtitul "When You're Strange", nepečuje moc o zovňajšok, nepredkladá nové informácie, nekladie si laťku príliš vysoko, ale dvere, ktoré mi (aj s výrečným Deppom) ladne otvoril privolali ku mne taký prievan ušlachtenosti, autentickosti a osobitosti, že vo mne veta this is the end vyvolala radosť a rozrušenie zároveň.(22.1.2011)

Skvěle natočený a výborně Johnny Deppem podaný dokument o jedné velké kapele a speciálně o jejím hlavním zpěvákovi, který dělal to, co dělal, a stal se slavným (i když já mám ten názor, že to jeho hudba stojí za jeho slávou, jsem taky jeho fanda). Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých věcí a jsem rád, že se do zapadlých českých kin dostane i takovýto snímek, což pokládám za menší zázrak.(11.7.2011)

Naprosto perfektně zvládnutý dokument,o skvělé kapele a jejím geniálním frontmanovi,s podmanivým komentářem Johnyho Deppa.Dal bych cokoliv,abych mohl žít v době,kdy byla tahle kapela na vrcholu.Dnešní doba je zlá,krutá,umělá,vyvoněná,zkažená.Každý žije ve lži,nevkusu a omezenosti,jen aby nevyčníval z řady,měl ty správné přátele,kariéru atd.Z týhle doby je mi nazvracení.Proto poslouchám The Doors,proto píšu básně,proto píšu texty,proto strašně chlastám,mám plno vous,i když všichni řikaj ať se oholim,ať nepiju,ať píšu jiný texty....fuck off...this is my freedom.Moje svoboda kterou vyjadřuju nesouhlas s touhle dobou a zapíjím žal,že nemůžu žít v době Jima Morrisona,Jimyho Hendrixe nebo Janis Joplin.Proto jsem rád,že existují dokumenty a filmy jako je tento,při kterých můžu vždy zavzpomínat a zapomenout.Pane Diccilo,děkuji.(20.6.2011)

Téměř zbytečný dokument, který pouze omýlá ta nejznámější fakta a nejprofláklejší historky. A to ještě komentář Johnnyho Deppa patří k tomu lepšímu, co film nabízí. Pokud je vůbec možné na téma The Doors a jejich frontmana Jima Morrisona nudit, tak zrovna Tomu DiCillovi se to málem povedlo (50%). :((1.11.2010)