poster

Dar

 • USA

  Greatest, The

 • Slovensko

  Dar

Drama

USA, 2009, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mysiak
  ***

  Rozhodne zaujímavá psychologická dráma...(1.6.2010)

 • eLeR
  ****

  smutné ... výborne zahrané ... Mulligan neskutočná ...(11.9.2013)

 • Handle
  ***

  Psychologie postav je opravdu poměrně uvěřitelná, herci hrajou skvěle a film má i pár emotivních scén, přesto mi ve filmu něco chybělo a rozhodně se nejedná o TAK silný snímek, jak jsem předpokládal.(2.3.2012)

 • rikitiki
  **

  Bulení, smutnění, fňukání a nakonec? Kdo by to čekal: usmíření! Nechci nijak zlehčovat tragičnost smrti a její dopady na pozůstalé, ale tohle hraje tak prvoplánově na city, že to bylo k nesnesení.(18.5.2016)

 • Molly
  ****

  Křehké na povrchu, silné uvnitř. Rosein něžný monolog o své životní lásce si budu pamatovat ještě dlouho... "I knew this boy who was really wonderful to me. The first time I saw him was in freshman English. He wore a baseball hat on the first day of school and our teacher made him take it off and his hair was all pasted on top of his head. And he smiled at me while he tried to fix it. We watched each other after that. And I started to feel like I knew him. I looked at his yearbook picture so often, I knew his face by heart. Our senior year, I took piano and he had soccer so we would pass each other every day after school in the exact same spot. And it became something I looked forward to so much so that I could tell you all the days he was absent because those were the days I was disappointed. And sometimes he would look at me, sometimes he would turn away, sometimes it would be so intense that we would start looking at each other from the very beginning of the steps. And then, on the last day, he talked to me. And everything he said was exactly how I pictured it would be, and he felt the way he felt in my dreams, and I thought everything was happening exactly the way it was supposed to. And I was the happiest I’ve ever been. Happy and scared all at the same time… And I was in love with him for four years. I barely knew him but everything was exactly how I imagined it, everything was just how I pictured it... I think he was the love of my life."(22.5.2010)

 • - Herec Aaron Taylor-Johnson, ktorý hral vo filme staršieho z bratskej dvojice, je v skutočnosti o 4 roky mladší ako jeho kolega Johnny Simmons. (MikaelSVK)

 • - Filmovanie prebiehalo v meste Rockland, ktoré sa nachádza v americkom štáte New York. (MikaelSVK)

 • - Spisovateľka a režisérka v jednej osobe Shana Feste písala scénar tri mesiace, zatiaľ čo pracovala ako opatrovateľka v Južnej Kalifornii. (EleKtris)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace