Ač zůstávám s hodnocením při zemi, nemám třetímu Železnému muži až tolik, co vytknout. Postava Tonyho Starka se po nepodařeném pokusu o "vývoj" v Iron Manovi 2 nějaké slíbené dynamiky dočkala. Konečně musí kromě plné peněženky a arogance zapojit také pověstnou genialitu a pracovní píli. Záporák také není k zahození, obzvláště s kličkou v podobě úžasného Bena Kingsleyho. A když už nám funguje proti sobě stojící duo, v čem je teda problém? Všechno je načnuto skvěle, ale člověk se nemůže zbavít pocitu nevyužitého potenciálu. Charaktery jsou ok, ale že by nás vyloženě zajímaly, se říct nedá. Akce se blyští honosným rozpočtem, ale stačí se jednou vyspinkat a slije se nám v mysli v neurčitý patvar. Civilní Shane Black byl mnohem příjemnější než ten zdejší - velkolepý. Snaha o propojení světa s Avengers, Cpt. Americou a Thorem se mi jeví jen jako výhodný komerční tah, ve skutečnosti se světy těchto superhrdinů příliš neslučují a absolutně se o jejich kompatibilitu a logickou provázanost nepečuje. Proto mě odkazy na výše zmíněné filmy zanechávají absolutně chladným. 7/10(5.5.2013)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $409,013,994Tržby Celosvetovo $1,215,439,994Tržby za predaj Blu-ray v USA $49,648,667 //počet predaných kusov 1,443,348Tržby za predaj DVD v USA $22,651,027 //počet predaných kusov 1,086,847║ Shane Black namiešal s každého rožku trošku ale dobre, je to o dosť iný Iron Man než sme zvyklí z prvých dvoch dielov, akcia je nabitá, prehľadná, hlášky sa tu chrlia a rovnako tak úlety, hlavne tie kde účinkuje nevyspytateľný Ben Kingsley, ten teda vie zamávať s postavou, trikovo vybrúsené, možno keď si zvyknem na tento štýl prednesu príbehu upravím hodnotenie ale aj tak spokojnosť. /videl v kine: 85%/ __ moja recenzia(11.5.2013)

Tony Stark je v Blackově pojetí dalším z jeho drsných hrdinů, kteří sice prožívají zásadní osobní problémy a nejsou zrovna reprezentanti vysoké sociální inteligence, ale umí si ze sebe soustavně utahovat a ve správnou chvíli potlačit svoje ego a pustit se do těch nejbláznivějších kousků s radostí malých kluků vrhajících se do nebezpečí, protože je to děsná zábava. Prostě... The Last Boy Stark. Více viz Douglasovy poznámky.(3.5.2013)

Po řádění Avengers, které bylo velkolepé, ale emocionálně nezasáhlo, jde o příjemnou snahu dodat marvelovské komiksové adaptaci lidskost. Třetí Iron Man je filmem, který dělá (záměrně) chyby. U Blacka jsme na osvěžující upřímnost hrdinů a prohřešky proti žánru zvyklí, film za 200 milionů ale jeho nadhledu poskytuje nečekaný kontext, což vede k většímu obdivu a údivu (u velkolepého akčního finále užití jistých sebeparodických prostředků zpravidla nečekáte). Na nižší úrovni chybuje také protagonista. Tony Stark se třetinu filmu chtě nechtě musí obejít bez rozptylujících technologických hraček, což ho nutí spoléhat se na vlastní důvtip a pomoc druhých. Svou identitu očišťuje od mediálních nánosů (přičemž není jedinou filmovou obětí mediální re-konstrukce reality) a shazuje superhrdinské břímě, hlavní příčinu jeho úzkostných stavů. Do doby před nadvládou technologií se film vrací také oživováním – a zároveň relativizací – westernového mýtu (namísto romantického osidlování západu je připomenut masakr u Sand Creek, Stark nemá problém vzít na sebe nejdříve indiánské pončo a posléze kovbojský klobouk). Větší důraz na lidský faktor Blackovi umožnil vystavět film jako řetěz buddy movie kolaborací. Stark má stále na blízku stroj nebo člověka, na němž si může cvičit svůj ostrovtip (Jarvis, Harley, Rhodes) a dokazovat svou převahu. Přes všechna zaškobrtnutí, přes prohlášení, že tentokrát půjde o osobní mstu, zůstává pravým americkým hrdinou, který vás dokáže se šarmantním úsměvem a suchou hláškou na rtech přesvědčit o nezbytnosti použití zbraní hromadného ničení. Příliš neokázalý rozjezd (na film tohoto formátu), natahované akční scény, nevyužitý voice-over (na pomezí filmů Woodyho Allena a filmů noir) a občas násilná snaha o vtipnost jsou v konečném součtu jen drobné nedostatky letní zábavy, kterou vnímám především jako velký návrat Shanea Blacka. Místy jsem měl pocit, že jsem se časem propadnul do devadesátých let a sleduji některý z tehdejších audiovizuálních návodů, jak chytře a nápaditě točit akční komedie. Jon Favreau může klidně zůstat ležet na lůžku a užívat si Panství Downton. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, InJo, ScarPoul(13.5.2013)

Mám Iron Mana rád. Keď sme s Rižom boli v britskom Leicestri a nebolo nám ľahko na duši, okrem spomienok na domov a Vreca kostí od Stephena Kinga nám život uľahčovala práve blížiaca sa premiéra jednotky. Ten nápad nás zaujal, nakoniec sme sa z Británie ako-tak, ale predsa, dostali úspešne domov a na Tonyho Starka sme si zašli do kina. Nasledovala dvojka a potom sa Tony konečne stal vodcom Avengers, ale trojka ma už príliš nebavila. Tony ako postava je fajn, ale podľa mňa už do tretice nedokáže sama utiahnuť celý film (Hulk má len cameo v záverečných titulkoch). Nijako mimoriadne to nezachránil ani zábavný Ben Kingsley, ani poriadne nečakaný twist, čo sa týka Mandarina. Poteší, že do istej miery ide o Shaneovo milované buddy movie (s malým chlapcom!), ale skrátka ma to nechytilo za srdce a relatívne dosť som sa nudil.(14.11.2016)

• - Autor původního komiksu Stan Lee si ve filmu zahrál malou roli porotce v soutěži Miss. (Habansz)

• - Dračí tetování na hrudníku Aldricha Killiana (Guy Pearce) značí draka, který je také nepřítelen Iron Mana (Robert Downey Jr.), Fin Fang Fooma. (Shadowspark)

• - Krycím názvom snímky bolo označenie Caged Heat. (MikaelSVK)