Tak trochu jsem to čekal a stejně jsem za to rád. Hlavní hvězdou třetího dílu Iron Mana je nakonec právě Shane Black, který si s železňákem padnul do noty, jako nikdo před ním. Trailery lákaly k potemnělým stezkám, vyšlapaným Temným rytířem, ale výsledek je nakonec ten nejvíce osvěžující letní mix velkolepého blockbusterového dobrodružství. Přes dvě hodiny jsem obdivoval, jak Black dává osobní závody v tom, zda-li bude lepší scénárista, nebo režisér, aniž by přitom slevil z nároků na nejzábavnější postavu marvelovského světa a pere to do diváka se suverenitou, která je u člověka, který za kamerou stojí teprve podruhé, obdivuhodná. Iron Man přestal být piedestalem Downeyho ega a namísto toho je pevně sevřen v příběhu, který funguje ve všech oblastech, aniž by se některá z nich zásadněji vylučovala. Od parádních dialogů, perfektních postav, skvělé akce a emoční smršti. Třeba ta epizoda s malým klukem, kde se setkávají dva techničtí nadšenci, prostě divákovi připomene, že někteří z nás nikdy nevyrostou. A ta netradiční love story… když je to pak osobní, i tu akci prostě vnímáte krapet jinak, navíc poctivě, bez obleku. Mám chuť sypat superlativa jako málokdy předtím, ale tak aspoň jednu jedinou (ale pro mě možná docela zásadní) výtku si dovolím: co do ultimátnosti akce je přepadení Starkova domu přeci jen o chlup lepší, než závěr, takže akční orgasmus přijde krapet dřív. Jinak díky Shane, za všechno. A díky Marvele za to, že máš odvahu svěřovat svá dítka nekonvenčním tvůrcům. (Co na to Asgardský bůh v rukou Alana Taylora?)(3.5.2013)

Takhle jsem si to (ani ne)představoval. Dokonalá komiksová zábava dnešní hi-tech planety. Vtipná, působivá, na odreagování, Downeyho kouzlo je zpět. V podstatě naprosto bez chyb.(28.9.2013)

Výborná práce. Povedené završení trilogie i další rozšíření marvelovského univerza, ve kterém je ale tentokrát jasně vidět rukopis autora - a to způsobem, který slouží nejen hlavní postavě, ale i jeho zapuštění do docela velkorysé popcornové řeže. Jednička a dvojka byly výrazně slabší.(11.5.2013)

Shane Black naznačuje poněkud temnější vývoj a ve své podstatě tomuto slibu i dostává, přesto je třetí železňák stále tatáž rozverná blbinka, jen v poněkud jiném (těžko říct, zda lepším, rozhodně zajímavém) režijním pojetí. Humor funguje na výbornou. Opět za 4 hvězdy a ani o ťuk víc ani míň.(27.5.2013)

• TheRaven

Tvůrci se snažili dát divákovi vše, co od Tonyho Starka očekává. Bohužel to dopadlo jen tak nějak napůl. Špatně načasované a křečovitě vtipné hlášky, naprosto nezajímavý hlavní hrdina (rozuměj, diváku je zcela ukradené, co se s ním nakonec stane), „mechanik“-pasáž krátká a nudná, stejně jako nové hi-tech serepetičky, obleků spousta a přesto málo - viz koment uživatele "legas" (navíc závěrečný ohňostroj (??)), děj průměrný. K tomu nezáživné, předigitalizované a nepřehledné akční scény. Celkovému dojmu nepřidá ani absence nějakého výraznějšího soudtracku. Hlavním tahounem se nakonec stává stylový záporák Guy Pearce. Nevím, jak hodnotit takový blockbuster. Bavil jsem se? Ani ne, ale neusnul jsem. Není to zase tak děsivě špatné, jak by se z výše napsaného mohlo zdát, ale prostě mi to vše bylo tak nějak zcela jedno, což by asi nemělo (pro srovnání musím pořád myslet na Avengers, kteří ani jeden z výše uvedených nedostatků nemají a jsou pro mě ve všech ohledech ideálem komiksového blockbusteru). Chtěl jsem dát tři, ale vlastně pro ně nenacházím ospravedlnění. Zatím nejhorší díl IM. A třeba to bylo jen tím zbytečným tři-déčkem. Rozhodně tomu dám ještě jednu šanci.(2.5.2013)

• - Jedná se o první film o Iron Manovi bez ředitele SHIELDU Nicka Furyho (Samuel L. Jackson). (karlik4801)

• - Keď Tony Stark (Robert Downey Jr.) vypočúva Mandarina (Ben Kingsley), mieri naňho zbraňou, následne má ruku zvislo vedľa seba a v ďalšom zábere mu už znovu mieri na hlavu. (Methodix)

• - Ve snímku byla možnost spatřit jedny z nejkomplexnějších akčních scén, jaké kdy byly ve filmech Marvel Studios k vidění. 13 lidí ve filmu vypadne z letadla a Iron Man (Robert Downey Jr.) se je snaží všechny zachránit, a to navzdory skutečnosti, že najednou unese pouze čtyři z nich. S pomocí parašutistického týmu Red Bull a díky pečlivému a vytrvalému plánování pomocného režiséra Briana Smrze a vedoucího kaskadérů Jeffa Habberstada proběhlo v průběhu 10 dní celkem 630 seskoků bez jediného problému. (Zdroj: Falcon)