Kapitán Abu Raed

Captain Abu Raed

Kapitán Abu Raed

Jordánsko, 2007, 102 min

Amin Matalqa

Za prvý musím pochválit krásu Jordánských žen. Rana Sultan je fakt nádherná ženská. Doufám, že tuto Jordánskou herečku sem do databáze někdo přidá, protože krom toho že je krásná umí ještě ke všemu hrát a to je dobrá kombinace. Nicméně největší prostor má pochopitelně Nadim Sawalha jako kapitán Abu Raed. Já ty jména píšu schválně, protože ty herce jsem vůbec neznal a myslím si, že za své herecké výkony si nezaslouží aby zde byli jen jako nějaký "no name". Velmi zvláštně dělaný film. Působí mile až úsměvně a z ničeho nic dokáže tvrdě udeřit, třeba scény z násilnickým otcem a manželem a pak se zase jako by nic vrátí k nádhernému vyprávění o člověku, který je životní outsider, ale jeho lidskost z něj dělá velkolepého chlapa. Nádhera a na rovinu říkám, že na konci jsem neměl daleko k slzám. Cinemaxu patří pochvala za to, že se nebojí uvést naprosto neznámé filmy ze zemí jejíž kinematografie je v ČR jinak zcela opomíjena a velmi citlivě u podobných filmů volí původní znění s titulky.(22.10.2009)

Příklad toho druhu nepateticky a nevtíravě milého filmu, jaký je pro kinematografie Blízkého východu typický. Medovým filtrem podpořený příjemný vizuál se snoubí s rozvolněným vyprávěním a přirozenými hereckými výkony a pospolu utváří film, který sice ničím výtazně neční, ale své téma zpracovává s jistotou a působivostí.(27.1.2010)

Nesmírně příjemně pozvolna plynoucí vyprávění, jako by se držela černá hodinka, a přitom drama s náležitým napětím, hloubkou, navíc umocněné téměř pohádkovým prostředím. Herci jsou skvělí, civilní, uvěřitelní, příběh se vine cestičkami, které jsou zcela logické, ale přitom jen těžko předpověditelné.(27.9.2010)

Prvé, a celkom príjemné, zoznámenie sa s exotickou jordánskou kinematografiou. Jednoduchý, uveriteľný príbeh o túžbach ľudí, pre ktorých je zložité tieto túžby meniť na skutočnosť. Krásna Nuur, dôstojný Abu a prirodzení detskí herci vytvárajú z tohto filmu plnohodnotné dielo, pri ktorom netreba prižmúriť jedno oko nad jeho pôvodom.(10.11.2009)

Mám radost, že v Česku existuje program, který se nebojí a dokáže vysílat filmy, o kterých člověk nikdy neslyšel a slyšet ani nemohl, tedy Cinemax. Znáte snad nějaký Jordánský film? Já tedy ne, tedy až do dnešní doby. Kapitán Abu Raed je nádherně natočený příběh zapomenutého člověka. Nádherně, lidsky, upřímně s klasicky dramatickým příběhem. Ale není to takové, jako většina depresivních filmů, tenhle prostě a jen ukazuje scenérie a život, který je v každé zemi chápán jinak. V Jordánsku to není jednoduché, ale furt je to tam života schopnější, než v takovém Afghanistánu. Proto na takovéto filmy koukám. Zajímá mě ta mentalita lidí, jejich životy, jejich myšlení. Každopádně Kapitán Abu Raed v podání fantastického Jordánského herce Nadima Sawalha mi představuje obyčejného laskavého člověka, který už je bohužel sám a tak si to stáří snaží trošičku zpříjemnit. Ale to není otázka jen v Jordánsku, ten příběh je určen pro každého, kdo se bude chtít podívat, protože Kapitán Abu Raed za to rozhodně bude stát. Lidskost a krutá realita se skloubí v tomto filmu a já si ho budu pamatovat, jako první Jordánský film, který jsem měl tu čest vidět.(18.10.2009)