Kapitán Abu Raed

Captain Abu Raed

Kapitán Abu Raed

Jordánsko, 2007, 102 min

Amin Matalqa

Já, ač jsem založením pacifistka, které je líto zabít i pavouka, jsem si v duchu napůl přála, aby starý uklízeč ten kámen hodil, protože mužský, jako byl Muradův otec, mě dokážou rozpálit do ruda. Jsou to lidské vši, které nejsou nikomu k užitku a jediné co dokáží je škodit všem okolo, takže co se mě týče, nebyla by jich žádná škoda. Jinak je Kapitán Abu Raed jeden z těch snímků o nespravedlnosti světa a lidských osudů, u kterých hodně záleží, jestli se tvůrci vydají vypočítavou cestou patosu a citového vydírání, nebo jako v tomto případě dají přednost něčemu méně okázalému, zato natočenému citlivě a s vkusem. Ani příběh není nijak přehnaný, pro jednu rodinu tu čeká možná relativně dobrý konec, ale jsou tu i jiné smutné příběhy lidí, kteří svou naději na štěstí už ztratili nebo na ně v budoucnu ani nečeká. Protože tak to prostě chodí. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(12.4.2015)

Příjemný civilní snímek o lidskosti, inspiraci a pomoci druhým. Tentokrát tak trochu z jiného konce světa - Ammánu, hlavního města Jordánska. Charismatický Nadim Sawalha ve svých 74 letech hraje postavu Abu Raeda, letištního údržbáře. Jednoho dne najde v odpadkovém koši kapitánskou čepici a místní děti začnou věřit, že je pilot. Abu je samozřejmě nechce zklamat a tak jim začne vyprávět své příběhy z různých zemí. U většiny sklízí úspěch, ale ne všichni věří, že říká pravdu. Postupně se setkává s dalšími lidmi a snaží se jim pomoci s jejich problémy. Seznámí se s mladou a pohlednou letuškou, které táhne na 30 a její otec jí stále dohazuje všelijaké nápadníky. Ona je stále odmítá, ale jak stárne, začíná trochu pochybovat sama o sobě a o světu, který na ní čím dál tím více tlačí. Další, kterému Abu nepřímo nabídne pomocnou ruku, je malý chlapec, kterého otec využívá na prodej zboží, místo aby jej poslal do školy za vzděláním jako ostatní rodiče. Abu si ale od něj hned po ránu jídlo koupí a pošle ho rovnou do školy. Třetí a nejzávažnější problém má jméno domácí násilí. Neúspěšný a věčně opilý obchodník, manžel a otec dvou chlapců, který je Abuovým sousedem, postupně páchá fyzické i psychické týrání na své ženě a záhy dojde i na jeho syna. Abu neváhá a i v tomto případě se snaží pomoci. Když však nepomůže policie, rozhodne se jednat na vlastní pěst a to za každou cenu. Film má slušnou jak vizuální stránku, tak i tu hudební a to obzvlášť když uvážíme jeho rozpočet, který byl pouhé $2 miliony. Výborná je především hlavní postava důstojného a neobyčejného Abua, který dokázal změnit život několika obyvatelům Jordánska, jehož neokoukané a ve své podstatě i atraktivní prostředí je už takový malý bonus navíc. (7/10)(5.4.2009)

Nesmírně příjemně pozvolna plynoucí vyprávění, jako by se držela černá hodinka, a přitom drama s náležitým napětím, hloubkou, navíc umocněné téměř pohádkovým prostředím. Herci jsou skvělí, civilní, uvěřitelní, příběh se vine cestičkami, které jsou zcela logické, ale přitom jen těžko předpověditelné.(27.9.2010)

Za prvý musím pochválit krásu Jordánských žen. Rana Sultan je fakt nádherná ženská. Doufám, že tuto Jordánskou herečku sem do databáze někdo přidá, protože krom toho že je krásná umí ještě ke všemu hrát a to je dobrá kombinace. Nicméně největší prostor má pochopitelně Nadim Sawalha jako kapitán Abu Raed. Já ty jména píšu schválně, protože ty herce jsem vůbec neznal a myslím si, že za své herecké výkony si nezaslouží aby zde byli jen jako nějaký "no name". Velmi zvláštně dělaný film. Působí mile až úsměvně a z ničeho nic dokáže tvrdě udeřit, třeba scény z násilnickým otcem a manželem a pak se zase jako by nic vrátí k nádhernému vyprávění o člověku, který je životní outsider, ale jeho lidskost z něj dělá velkolepého chlapa. Nádhera a na rovinu říkám, že na konci jsem neměl daleko k slzám. Cinemaxu patří pochvala za to, že se nebojí uvést naprosto neznámé filmy ze zemí jejíž kinematografie je v ČR jinak zcela opomíjena a velmi citlivě u podobných filmů volí původní znění s titulky.(22.10.2009)

Film, který se pro mě stává nezapomenutelným a který se dotkl mého srdce tak, jako málokterý jiný snímek. Jordánskou tvorbu ani Jordánsko samotné neznám, a snad i to zapůsobilo ve prospěch filmu. Úžasné prostředí Jordánska je totiž jakýmsi milým bonusem pro českého diváka neznalého tamních reálií. K tomu sympatičtí v Česku neznámí herci, kteří umí hrát a jimž člověk věří každé slovo, každý pohyb, každou gestikulaci. Představitel hlavní role je nepřekonatelný a já myslím, že nemůže pochyb o tom, že svou roli zvládl naprosto bravurně. Stejně tak představitelka hlavní ženské role je nejen sympatická, ale i půvabná a krásná žena, na kterou se dobře dívá. Taktéž dětští herci se určitě pekelně snažili a je to vidět. Tenhle film řeší několik témat, a ať přijde na přetřes domácí násilí nebo zanedbávání školní docházky, vždy je to velice snadno uvěřitelné a hlavně ohromně zajímavé. Tenhle film se zkrátka a jednoduše povedl a je nutno složit poklonu českému kanálu Cinemax, který tento film u nás uvedl. Těžko odhadovat, jestli bychom se ho někdy dočkali ve Filmovém klubu na ČT2. Každopádně tohle první setkání s Jordánskem a jeho filmem pro mě zůstane stejně nezapomenutelné, jako když jsem před necelými dvěma lety viděl na Cinemaxu film z Maroka, kdy se taktéž jednalo o mé první setkání s Marokem a jeho filmovou tvorbou. Takže tenhle film rozhodně stojí za to vidět a ode mne získává plně zasloužených pět hvězd.(6.4.2010)