poster

Kapitán Abu Raed

 • Jordánsko

  Captain Abu Raed

 • Slovensko

  Kapitán Abu Raed

Drama

Jordánsko, 2007, 102 min

Režie:

Amin Matalqa

Producenti:

Kenneth Kokin

Scénografie:

Gerald Sullivan
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aky
  ****

  Nesmírně příjemně pozvolna plynoucí vyprávění, jako by se držela černá hodinka, a přitom drama s náležitým napětím, hloubkou, navíc umocněné téměř pohádkovým prostředím. Herci jsou skvělí, civilní, uvěřitelní, příběh se vine cestičkami, které jsou zcela logické, ale přitom jen těžko předpověditelné.(27.9.2010)

 • Blizzard
  ****

  Příjemný civilní snímek o lidskosti, inspiraci a pomoci druhým. Tentokrát tak trochu z jiného konce světa - Ammánu, hlavního města Jordánska. Charismatický Nadim Sawalha ve svých 74 letech hraje postavu Abu Raeda, letištního údržbáře. Jednoho dne najde v odpadkovém koši kapitánskou čepici a místní děti začnou věřit, že je pilot. Abu je samozřejmě nechce zklamat a tak jim začne vyprávět své příběhy z různých zemí. U většiny sklízí úspěch, ale ne všichni věří, že říká pravdu. Postupně se setkává s dalšími lidmi a snaží se jim pomoci s jejich problémy. Seznámí se s mladou a pohlednou letuškou, které táhne na 30 a její otec jí stále dohazuje všelijaké nápadníky. Ona je stále odmítá, ale jak stárne, začíná trochu pochybovat sama o sobě a o světu, který na ní čím dál tím více tlačí. Další, kterému Abu nepřímo nabídne pomocnou ruku, je malý chlapec, kterého otec využívá na prodej zboží, místo aby jej poslal do školy za vzděláním jako ostatní rodiče. Abu si ale od něj hned po ránu jídlo koupí a pošle ho rovnou do školy. Třetí a nejzávažnější problém má jméno domácí násilí. Neúspěšný a věčně opilý obchodník, manžel a otec dvou chlapců, který je Abuovým sousedem, postupně páchá fyzické i psychické týrání na své ženě a záhy dojde i na jeho syna. Abu neváhá a i v tomto případě se snaží pomoci. Když však nepomůže policie, rozhodne se jednat na vlastní pěst a to za každou cenu. Film má slušnou jak vizuální stránku, tak i tu hudební a to obzvlášť když uvážíme jeho rozpočet, který byl pouhé $2 miliony. Výborná je především hlavní postava důstojného a neobyčejného Abua, který dokázal změnit život několika obyvatelům Jordánska, jehož neokoukané a ve své podstatě i atraktivní prostředí je už takový malý bonus navíc. (7/10)(5.4.2009)

 • Enšpígl
  ****

  Za prvý musím pochválit krásu Jordánských žen. Rana Sultan je fakt nádherná ženská. Doufám, že tuto Jordánskou herečku sem do databáze někdo přidá, protože krom toho že je krásná umí ještě ke všemu hrát a to je dobrá kombinace. Nicméně největší prostor má pochopitelně Nadim Sawalha jako kapitán Abu Raed. Já ty jména píšu schválně, protože ty herce jsem vůbec neznal a myslím si, že za své herecké výkony si nezaslouží aby zde byli jen jako nějaký "no name". Velmi zvláštně dělaný film. Působí mile až úsměvně a z ničeho nic dokáže tvrdě udeřit, třeba scény z násilnickým otcem a manželem a pak se zase jako by nic vrátí k nádhernému vyprávění o člověku, který je životní outsider, ale jeho lidskost z něj dělá velkolepého chlapa. Nádhera a na rovinu říkám, že na konci jsem neměl daleko k slzám. Cinemaxu patří pochvala za to, že se nebojí uvést naprosto neznámé filmy ze zemí jejíž kinematografie je v ČR jinak zcela opomíjena a velmi citlivě u podobných filmů volí původní znění s titulky.(22.10.2009)

 • nascendi
  ***

  Prvé, a celkom príjemné, zoznámenie sa s exotickou jordánskou kinematografiou. Jednoduchý, uveriteľný príbeh o túžbach ľudí, pre ktorých je zložité tieto túžby meniť na skutočnosť. Krásna Nuur, dôstojný Abu a prirodzení detskí herci vytvárajú z tohto filmu plnohodnotné dielo, pri ktorom netreba prižmúriť jedno oko nad jeho pôvodom.(10.11.2009)

 • kajda.l
  *

  Svatá sprostoto. A tak se nám zasmušilý starec a emancipovaná pilotka rozhodli spasit svět. Hvězdu dávám za krásu pilotky (Enšpígle, pravdu máš) a za její vtipnou hlášku "Jdu se zastřelit.", když jí tatík dohazoval dalšího z ženichů. Jinak se nejedná o nic jiného než stominutovou, lacinou ždímačku plytkých emocí a sbírku těch neotravnějších žánrových klišé a navíc je to ukrutná nuda. Škoda, že to celé nejelo v duchu závěrečného pohádkového "Bylo nebylo...". Kdyby se divák alespoň dozvěděl něco o jordánských tradicích a životním stylu. Brak. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií](14.4.2015)

 • - Na castingu k filmu se štáb ptal jednotlivých dětí, co by chtěli v dospělosti dělat. Většina dětí odpověděla, že by chtěli být učitelem nebo lékařem. Malý Hussein Al-Sous odpověděl, že by chtěl být pilotem. Proto ho režisér Amin Matalqa obsadil do role Murada. (topesto)

 • - Kapitán letectva, kterého Murad (Hussein Al-Sous) mine cestou na letiště, je skutečným důstojníkem jordánského královského letectva. Jde o kapitána Ramziho Matalqu, otce režiséra. (Mr.Hudson)

 • - Jde o první jordánský hraný film po více než padesáti letech. (Mr.Hudson)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace