Kapitán Abu Raed

Jordánsko, 2007, 102 min

Amin Matalqa

Scénografie:

Gerald Sullivan

Film, který se pro mě stává nezapomenutelným a který se dotkl mého srdce tak, jako málokterý jiný snímek. Jordánskou tvorbu ani Jordánsko samotné neznám, a snad i to zapůsobilo ve prospěch filmu. Úžasné prostředí Jordánska je totiž jakýmsi milým bonusem pro českého diváka neznalého tamních reálií. K tomu sympatičtí v Česku neznámí herci, kteří umí hrát a jimž člověk věří každé slovo, každý pohyb, každou gestikulaci. Představitel hlavní role je nepřekonatelný a já myslím, že nemůže pochyb o tom, že svou roli zvládl naprosto bravurně. Stejně tak představitelka hlavní ženské role je nejen sympatická, ale i půvabná a krásná žena, na kterou se dobře dívá. Taktéž dětští herci se určitě pekelně snažili a je to vidět. Tenhle film řeší několik témat, a ať přijde na přetřes domácí násilí nebo zanedbávání školní docházky, vždy je to velice snadno uvěřitelné a hlavně ohromně zajímavé. Tenhle film se zkrátka a jednoduše povedl a je nutno složit poklonu českému kanálu Cinemax, který tento film u nás uvedl. Těžko odhadovat, jestli bychom se ho někdy dočkali ve Filmovém klubu na ČT2. Každopádně tohle první setkání s Jordánskem a jeho filmem pro mě zůstane stejně nezapomenutelné, jako když jsem před necelými dvěma lety viděl na Cinemaxu film z Maroka, kdy se taktéž jednalo o mé první setkání s Marokem a jeho filmovou tvorbou. Takže tenhle film rozhodně stojí za to vidět a ode mne získává plně zasloužených pět hvězd.(6.4.2010)

Já, ač jsem založením pacifistka, které je líto zabít i pavouka, jsem si v duchu napůl přála, aby starý uklízeč ten kámen hodil, protože mužský, jako byl Muradův otec, mě dokážou rozpálit do ruda. Jsou to lidské vši, které nejsou nikomu k užitku a jediné co dokáží je škodit všem okolo, takže co se mě týče, nebyla by jich žádná škoda. Jinak je Kapitán Abu Raed jeden z těch snímků o nespravedlnosti světa a lidských osudů, u kterých hodně záleží, jestli se tvůrci vydají vypočítavou cestou patosu a citového vydírání, nebo jako v tomto případě dají přednost něčemu méně okázalému, zato natočenému citlivě a s vkusem. Ani příběh není nijak přehnaný, pro jednu rodinu tu čeká možná relativně dobrý konec, ale jsou tu i jiné smutné příběhy lidí, kteří svou naději na štěstí už ztratili nebo na ně v budoucnu ani nečeká. Protože tak to prostě chodí. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(12.4.2015)

Prvé, a celkom príjemné, zoznámenie sa s exotickou jordánskou kinematografiou. Jednoduchý, uveriteľný príbeh o túžbach ľudí, pre ktorých je zložité tieto túžby meniť na skutočnosť. Krásna Nuur, dôstojný Abu a prirodzení detskí herci vytvárajú z tohto filmu plnohodnotné dielo, pri ktorom netreba prižmúriť jedno oko nad jeho pôvodom.(10.11.2009)

"TEN, KTO SI ZVOLÍ POKORNÝ ŽIVOT, RIADI SA SRDCOM" - aká škoda, že sa autori nezamerali viac na život osamelého (pokorného) pána, resp. na jeho vzťah ku krásnej Nour. Rozvinuli totiž príliš mnoho línií a to na úkor uveriteľnosti a i preto ostáva Abu Raed pozoruhodný viac geografickým zaradením než príbehom samotným.(13.9.2010)

Mám radost, že v Česku existuje program, který se nebojí a dokáže vysílat filmy, o kterých člověk nikdy neslyšel a slyšet ani nemohl, tedy Cinemax. Znáte snad nějaký Jordánský film? Já tedy ne, tedy až do dnešní doby. Kapitán Abu Raed je nádherně natočený příběh zapomenutého člověka. Nádherně, lidsky, upřímně s klasicky dramatickým příběhem. Ale není to takové, jako většina depresivních filmů, tenhle prostě a jen ukazuje scenérie a život, který je v každé zemi chápán jinak. V Jordánsku to není jednoduché, ale furt je to tam života schopnější, než v takovém Afghanistánu. Proto na takovéto filmy koukám. Zajímá mě ta mentalita lidí, jejich životy, jejich myšlení. Každopádně Kapitán Abu Raed v podání fantastického Jordánského herce Nadima Sawalha mi představuje obyčejného laskavého člověka, který už je bohužel sám a tak si to stáří snaží trošičku zpříjemnit. Ale to není otázka jen v Jordánsku, ten příběh je určen pro každého, kdo se bude chtít podívat, protože Kapitán Abu Raed za to rozhodně bude stát. Lidskost a krutá realita se skloubí v tomto filmu a já si ho budu pamatovat, jako první Jordánský film, který jsem měl tu čest vidět.(18.10.2009)