Šachová královna

Die Schachspielerin

(Německo)

Queen to Play

Francie / Německo, 2009, 97 min

Evropský film z okolí, ke kterému si člověk málokdy najde přístup - Korsika. Taky proto mě tenhle film dost zajímal. V podstatě je to ale naprosto průměrné drama. Takové nenápadné, tichounké, občas i nudné, ale pořád svoje.(3.10.2012)

Na můj vkus až moc ženské a takové niterné,ale s obdivem jsem sledovala hrdinku, jak se učí šachy. Navíc se mi líbilo nádherné prostředí Korsiky.(10.8.2011)

• Tomatáš

Film pod taktovkou ženy, což vůbec není na škodu. Je ovšem příšerně nemastný-neslaný, nezaujme, nemá totiž vůbec čím..snad jen nádhernou výpravou, prostředím, kde se příběh odehrává. Pro mne mírné zklamání, čekal jsem více..(8.5.2012)

...takový film, co neurazí, ale 10 minut po zhlédnutí si už ani nevzpomenete, o čem to vlastně celé bylo ;-)(4.3.2014)

Film má dvě úžasné přednosti. Krásnou korsickou krajinu a nepolopatičnost. Všechny věci jsou jen jemně naznačeny a je na divákovi, aby si je přebral. Helene žije jednotvárný život v intelektuálně nestimulujícím prostředí a náhle jí do něj vstoupí šachy. Jsou pro ni vším. Potravou pro mozek, vášní, komunikací se světem, flirtem. Manžel nemůže, než přihlížet jak se mu žena vzdaluje nejen doslova-na trajektu směřujícím do Evropy, tak přeneseně-do světa intelektu, do jakéhosi jejího vnitřního exilu, kam on sám nemá přístup.(24.2.2014)