Večírek

• slovenský

Večierok

Komedie

USA, 1968, 99 min

Totální bingo, komedie dovedená do absolutna. Peter Sellers mně sice trošku znervózňoval tou barvou pleti, vypadal jak nedomrlej cikán, ale za ten blázinec co v tom filmu předved mám pro něj jen pět hvězdiček. Tohle je klasickej chcací film, nebo-li chcacák, protože u filmu doslova chčijete smíchy.(16.10.2007)

Film bez hlbšieho deja či myšlienky je postavený na neskutočnom Sellersovom výkone. Tento film položil základný kameň situačným komédiam a mnohé vtipy z tohoto filmu sú neustále vykrádané. Začínam mať po tomto filme pocit, že inšpektor Clouseu, určite nebola najlepšia Sellersova postava.(15.5.2009)

Ve filmu jsou scény, které bych 5* odměnil, ale jako celek mi to nepřipadá až tak kompaktní. Nicméně skvělá hudba a výborný Sellers z tohoto filmu dělají velmi příjemnou podívanou. "Nazdar pardále" .(3.5.2007)

"Paní spadla do bazénu." "Zachraňte šperky." Výborná komedie, ale jiná, než byste čekali. Připravit se na to znamená předejít možnému zklamání. Takže: indický herec Hrundi V. Bakshi je díky administrativní chybě pozván na večírek hollywoodského producenta a v sérii nehod likviduje jeho vilu... Když to takhle napíšu, nejspíš si pomyslíte, aha, další varianta inspektora Clouseau. Vůbec ne! Clouseau se pokaždé znemožnil vlastním přičiněním a jeho komika počítala se škodolibým smíchem nad tím, jak se díky své nadutosti zas a znovu chytá do vlastních pastí pod heslem "pýcha předchází pád". Hrundi je v tom nevinně. Je slušný, tichý a zdvořilý. Do prekérních situací se dostává, když se snaží s někým spřátelit, udělat dobrý dojem nebo si prostě jen ze slušnosti netroufá obtěžovat své hostitele s nějakým problémem. Tam, kde by například Mr. Bean zbaběle uprchl z místa činu nebo to svedl na někoho jiného, snaží se Hrundi napravit chybu a tím spouští lavinu dalších nepříjemností. Jestliže dokázal Sellers vzbudit divákovu empatii i jako nafrněný blb ze Surreté, tak v roli outsidera, k němuž se všichni obracejí zády a ignorují ho, boduje dvojnásob. Daleko víc než panterovské anabáze mi Večírek připomíná filmy Jacquesa Tatiho a konkrétně třeba scénu garden-party v Mém strýčkovi. Jiná věc ale je, že v české verzi (s brněnským dabingem, kupodivu obstojným) nejspíš přicházíme o celý jeden rozměr filmu. Sellers si potrpěl na slovní komiku a není žádná náhoda, že je hrdinou Ind; škoda, že to dabing ignoruje. Jinak bychom věděli, proč se hosté tváří tak pohoršeně, kdykoli se Hrundi představí nebo by bylo patrnější, že mluví vlastně jen ve zdvořilostních frázích z anglické konverzace. 80%(29.3.2006)

Petera Sellerse z nějakého důvodu příliš v oblibě nemám a jeho komediální výstupy mě moc nerozesmívají...ale v tomhle případě udělám vyjímku a i zásluhou ostatních herců a zajímavého scénáře dávám nálepku "zatraceně vtipné".(17.9.2006)