Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Psychotická sklizeň na maloměstě aneb nearktická denní verze 30 Days of Night... Původní sedmdesátkový originál The Crazies od George A. Romera pamatuji jen v útržcích, takže mě při sledování tohohle remakeu nesvazovala jakákoliv snaha porovnávat neporovnatelné. Nutno přiznat, že Breck Eisner vzal na vidle pořádnou porci toho, čemu já říkám submoderní zabíječe atmosféry - klipová kamera i střih (byť s několika opravdu povedenými záběry) a těžce naspeedované šílenství. I přesto však aktuální The Crazies disponují (kupodivu) jakous takous funkční atmosférou, nikoliv však hororovou a jistou dějovou sinusoidou (řekněme napětí dávkované s mezipauzou). K tomu vcelku sympatický Timothy Olyphant, chilloutově (akusticky) kontrastní hudební doprovod Marka Ishama a správně ujetý závět dohromady dává jedenu z těch přesvědčivějších soudobých předělávek, která neprudí, neoprudí. P.S.: Proč ale sakra ti hrdinní zachránci nechávají své nebohé manželky vždycky čekat na zdánlivě opuštěných prostranstvích, když je to asi stejně moudrý, jako hodit balíček rumovejch pralinek v sezení anonymních alkoholiků??!! [final rate: 65%](15.3.2011)

Super horůrek se SUPER PŘÍBĚHEM ... díky vládním experimentům se tato reálná hrozba může vyskytnou "KDEKOLI a KDYKOLI" na naší planetě. Vždy vás někdo nebo něco sleduje a vždy se vás to bude snažit "UMLČET a ZABÍT". Další pokračování jistě bude zajímavé ...(22.7.2010)

Proč nedat plné hodnocení, když jsem se královsky bavil. Nenudil jsem se ani minutku, vše bylo dle mého gusta. Kouzlo se nevypařilo ani po šestém zhlédnutí, a tak sahám na mety nejvyšší. O Guilty pleasure se bavit nelze, neboť nejde o brakové dílo, a tak se mi asi nějak zvráceně Podivní trefili přímo do noty. Svou zásluhu na tom má určitě výborný Timothy Olyphant, který po tomto snímku a po Dokonalém úniku našel cestu do mé TOP10. Jeho drahá polovička v podání Radhy Mitchell mi však neskutečně lezla na nervy. Uječenější ženskou jsem už dlouho neviděl, navíc její chování nemá nic společného s logickým uvažováním. Skvělou práci odvedl i Mark isham, jehož hudební doprovod ke scénám sedl jako prdel na na míru vyrobenou záchodovou mísu. U Podivných jsem se zkrátka smál (Everything is fucking moving), lekal (jen párkrát, ale dost), koukal s otevřenou hubou dokořán (vidle, hledání místa havárie, závěr) a v neposlední řadě měl na krajíčku (Fuck you for what you did).(18.8.2010)

• choze

Tak jsem se pro jednou zpronevěřil své zásadě nechodit do kina na žádné remaky, speciálně pak ne na ty hororové (loni jsem přitom odolal i PÁTKU TŘINÁCTÉHO a to jsem na té sérii vyrostl!) a samozřejmě jsem si pěkně nabil hubu, takže vám všem moc děkuju. Obludně klišovité, dokonale předvídatelné a bez zapamatovatelných scén (výjimku tvoří scény zapamatovatelné svou blbostí), marně se to snažící maskovat svižným tempem a náloží stereotypních lekaček. Jediné pozitivum - Olyphantovic Timmy. Klasická "scenáristická inspiračka" (film bavící tím, že si u něj vymýšlíte jeho vlastní zábavnější verze). Hodný šerif, zlá armáda a hromada lidí, co se chovají hnusně ne proto, že je jim to vlastní, ale protože jsou nakažení. Zkrátka pohádka pro děti. Připadal jsem si, jako by se mě někdo pokoušel strašit klekánicí a já mu zato ještě zaplatil stopade. Prostě jako idiot.(28.4.2010)

Eisner chytře využil toho, že rozlehlé a liduprázdné obilné lány amerického středozápadu jsou ve své podstatě děsivější než temné kobky plné živých zombie... Pro mě podobně účinný film jako 28 týdnů poté, byť je to i v rámci žánru lepší nadprůměr... Za Cashovu country cover verzi Divnoláskové Very Lynn "We'll Meet Again" überdík. Eisnerovy další kariéry si budu všímat.(1.5.2010)