Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Zatímco v sedmdesátých letech se reflektoval stav společnosti po prohrané vietnamské válce a její dopad na americké obyvatelstvo, na konci první dekády nového století je tím ústředním významem stav americké společnosti po 9/11, invazi, Guantanámu ad., přičemž survival horor je intenzifikován paranoidním thrillerem, což umožňuje vypovědět o pocitech široké skupiny lidí. PODIVNÍ jsou tak jeden z nejlepších horových remaků, který svou kvalitou překoná Romerův originál, aniž by významové roviny zplošťoval ("jen" je obohacuje) a měl potřebu cokoliv divácky zatraktivnit zakčněním, a zároveň jeden z nejlepších "ryzích" hororů poslední dekády, ve kterém je naprosto vše motivováno transtextuálně pro potěchu fanoušků. Mohlo by se zdát, že některé scény slouží k tomu, aby se postavy prokreslily tím, že se jim přidá trauma, jenže "odprásknutí místního opilce před zraky dětí na stadionu" či "nezabránění uškvaření blízké kamarády a jejího syna" je zde proto, aby se vyvolala určitá atmosféra a později to sloužilo k hororovému střetu s monstrem. A i když má někdo tendenci povzdechnout si nad tím, že Rkový rating nebyl náležitě využit, co se týče gore efektů, je to zcela vynahrazeno jednak až carpenterovskou nekompromisností (malé děcko hoří, kladné postavy chcípají jako první), jednak sérií intertextuálních narážek právě na vrcholná díla Carpentera, Raimiho, ale i Romera a Hoopera (jehož exploatačnímu opus magnum tento remake dluží vzhledem k práci se zvukovou stopou hodně). Takže vstupte do této "globalizované vesnice", teoretici masmédií a interpretátoři symptomatických významů si užijí stejně jako žánroví fanoušci. Pro mě zatím jeden z filmů tohoto roku (i když uznávám, že druhé REC je formálně progresivnější a SURVIVAL OF THE DEAD mnohem radikálněji přepracovává žánrová schémata k tomu, aby se vypovědělo o současnosti). P.S. Pokud se někdo v kině směje, pravděpodobně si užívá ono kubrickovské satirické podhoubí, které je korunováno aluzí na DR. DIVNOLÁSKU: http://www.youtube.com/watch?v=s4VlruVG81w . P.S. Ne ve všem, pod čím je nějak podepsán George A. Romero, jde o zombie. V tom filmu nejsou a nikdy nebyly zombie.(18.4.2010)

Je všeobecně známo, že příliš tvrdá voda vám může kamenem zanést pračku a v Ogden March to zašlo tak daleko, že zanáší vidle krví, městečko armádou a márnici mrtvolami. Remake Romera Rating R na velmi dobré technické úrovni plný "volume up" lekaček, last minute výstřelů z kategorie "já jsem tvé klišé, pozvi mě dál" a romantického vodění se za ručky s vycházejícím ra(dioaktiv)nním sluncem na pozadí mírně ztroskotává na nedotaženém scénáři, kdy se mi chvílemi zdálo, že ta skupinka autorů na něm sice dělala na směny, ale nikdy si je nepředaly. Varování pro pálkaře: Nikdy nechoďte zkoušet odpaly na baseballové hřiště pažbou brokovnice, protože můžete být velmi rychle vyautováni..(13.1.2011)

Nebudu lhát, ale The Crazies je pro mě velké zklamání a to hlavně po akční stránce. Jak tady už někteří píší, delší akce a úderné není moc (žádná pořádná top scéna). Herci si své odehráli a nejsou slabou stránkou filmu. Na to že je film „erko“, je krve a gore překvapivě málo…V hlavě mi zůstali hlavně dvě akce a to scéna v márnici s frčkou a akce v myčce. I tak tento film můžu doporučit. -7/10*(14.4.2010)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $39,123,589Tržby Celosvetovo $54,956,140Tržby za predaj DVD v USA $11,169,866 //počet predaných kusov 722,980║ milé prekvapenie, normálne horror čo celkom dobre funguje a nepôsobí laxným dojmom, a to prekvapenie sa hlavne týka réžie Brecka Eisnera fakt dobre zvládnuté, silná atmosféra a napätie /80%/(16.1.2011)

V zásadě stejné jako Snyderův Dawn of the Dead - rychlejší, akčnější a krvavější než originál, ale prakticky bez atmosféry. Taková průměrná sterilní podívaná pro teenagery, s několika (málo) zajímavými scénami.(10.5.2010)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)

• - Ženu projíždějící prázdným městem na kole si zahrála Lynn Lowry, která hrála Kathy v původní verzi (1973). (c.tucker)

• - Ve vězeňské cele je mezi nápisy na zdích také nápis "Romero". (Chatterer)