Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Je to dosť dobrý akčný sci-fi thriller s hororovými prvkami. Má veľmi dobrý príbeh o menšom mestečku, v ktorom sa niektorí ľudia začínajú správať podivne, čo sa prejavuje na ich vražednom správaní a po vypuknutí epidémie je celé mestečko izolované a obkľúčené armádou, ktorá je možno ešte nebezpečnejšia ako samotní nakazení. A tak hlavným hrdinom nezostáva nič iné ako bojovať o svoje životy a snažiť sa dostať z izolácie. Spracovaný je dobre, nemá žiadne vyslovene slabé miesto a ani zbytočne dlhý úvod, jednoducho stále sa niečo deje a to je v tomto type filmu len dobre. Ale myslím, že je dôležité tento film nebrať ako horor, aj ked´ na prvý pohľad tak vyzerá, ale vsádza v prvom rade na iné prvky ako atmosféru alebo napätie, ktoré tu miestami síce je, ale v inej podobe alebo násilie, ktoré tu taktiež je, ale nie je ho moc a nie je ani moc drsné. Ale na celý film sa dobre pozerá kvôli dostatku zaujímavých scén. Najviac ma zaujalo neskoršie stretnutie s rodinou prvého zabitého, s doktorom, väčšina scén s vojakmi alebo veľmi zaujímavý záver. Chválim aj zaujímavých a originálnych záporákov, ktorí aj po nákaze robia to, čo bolo pre nich typické aj predtým. Uznanie si zaslúžia aj herci, ktorí sú v rámci tohto typu filmu veľmi dobrý nadpriemer, hlavne duo Olyphant a Mitchell je na tom veľmi dobre a aj po stránke správania jednotlivých postáv som spokojný. A technická stránka filmu je samozrejme kvalitná. Ja som dosť spokojný a dostal som približne to, čo som aj čakal. Určite sa nejedná o žiadny kult, ale po žiadnej stránke ma film nesklamal. 77%(23.4.2010)

Tak a ode dneška budu pít jen balenou vodu... Solidní řemeslo. Timmy Olyphant po DOKONALÉM ÚNIKU pokračuje v linii sympaťáku s kvérem, fešná Radha Mitchell nejde pro fuck daleko a postavy se chovají celkem rozumně takže člověk nemá problém jim při jejich cestě z města držet palce. Jsme sice v klasickém hororovém béčku, ale pár scén vážně vyčnívá, akce je natočená opravdu zdařile a některé nápady jsou celkem neokoukané. Užil jsem si to. :)(19.6.2010)

Ani chvilku som sa nenudila, malo to spravne grady, skvele obsadenie, niektore vrazdicky bomba (umyvarka). Timothyho mam cim dalej, tym radsej. No ale az na ten koniec no. Ale nevadi, asi to k tomu patri...(20.4.2010)

Nenápadité mainstreamové překopání Romerova geniálního díla nikdy nemůže být znepokojující, neboť namísto drásavé vyšinutosti originálu dosazuje pouze tuctová schémata. Lze se bát či cítit napětí, když je od začátku jsané, že kdykoli jsou postavy v nesnázích, přispěchá v poslední chvíli hrdina na pomoc či když každá napínavá sekvence skončí lekačkou? Řemeslně sice bezchybný film, ale to z něho mimořádné dílo v žánru nedělá, a to ani v oblasti remaků. 5/10(8.12.2010)

Žánrově si tenhle film splnil vše, co si splnit měl. Pro lidi, kteří horory s tímto tématem sledují sporadicky, to byla skvělá podívaná, pro absolutní neznalce průměrný film. Já tyhle filmy miluju, infekce, nákaza, postupný rozklad společnosti, to je přesně pro mě. The Crazies je skvěle zvládnutý film, ale je bohužel bez napětí. Vyděsit mě Eisner nedokázal ani jednou, zato mi nabídnul velmi kvalitní a originální scény. Odvoz lidí a třídění bylo geniální, scéna s vidlema se stane kultovní, stejně tak myčka aut. Hlavní herecké duo působilo velmi sympaticky, celkově herecké výkony byly nadprůměrné, škoda pouze té sterility, když mělo být pořádné dusno a ztísněno. Nadprůměrný film, který je ve skutečnosti tak na 80%. 10% přidávám za můj nejoblíbenější subžánr, který se povedl a Timothy Olyphanta, který mě utvrdil o svých kvalitách. 90% nejočekávanější film roku 2010(1.5.2010)

• - Ženu projíždějící prázdným městem na kole si zahrála Lynn Lowry, která hrála Kathy v původní verzi (1973). (c.tucker)

• - Rory Hamill (Mike Hickman) má ve filmu zbraň Rossi Overland ráže 12 Gauge. (dc125)

• - Ve vězeňské cele je mezi nápisy na zdích také nápis "Romero". (Chatterer)