Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Moderní podání staršího originálu se ničeho nebojí a jde do všeho po hlavě. Chvílemi až moc sází na klasické lekačky, místo atmosférického útěku a strachu, ale přesto se divák dočká velmi pěkných momentů a děj nabírá slušné obrátky aniž by na okamžik zastavil. Dvojici Timothy Olyphant - Radha Mitchell se těžko odolává, i když hezčí půlka zapomněla své uplé oblečení a kozačky v Silent Hillu (ten sedlák s vidlemi mi evokoval Pyramid Head, způsobem, kterým vyvolával strach, náhoda?:)). Herecky, technicky a i příběhově je to prostě skvěle odvedená práce za pár šlupek. PS: dvojka bude za dvojnásobek s 10ti násobkem úmrtí?:-)(16.5.2010)

When people run in circles It's a very, very mad world. Ne The Crazies opravdu nejsou filmem o zombies a ani o naší lásce k tlejícímu se masu nebo střelbě ze střech obchodních center do mrtvých, leč pohybujících se hor masa s pocitem, že tamten chlápek vypadá jako ten, který se pokusil pohřbít námi milovaného Batmana pod nánosem neonu, nebo ta mátoživě se plahočící žena nám zas zatápěla na hodinách matematiky. Ale i přes tento fakt se překvapení skutečně koná. Ve výsledku je přeci jen jedno, jestli kolega jdoucí Vám po krkavici je mrtvým a nebo pouze nakaženým nově vyšlechtěnou biologickou zbrání. Snímek rozdělující lidstvo na šílence v plynových maskách a ŠÍLENÉ coby vedlejší produkt biologického průmyslu je z ranku kvalitnějších remaků u kterého jsem chvíli uvažoval i o plném hodnocení. Typicky americký a hezky postaru natočený horor s atmosférickými scénami o kterých by si jiní tvůrci mohli nechat jen zdát. Je až s podivem kolik napětí se dá vyždímat z pouhého průjezdu mycí linkou nebo škrábáním vidlemi o zem. Příjemná chuťovka fungující coby horor i drama o cestě za novým životem. Dnes už bez přízraku strachu z atomového věku. 8/10(18.4.2010)

Krutopřísná pecka, jejíž dějovou předvídatelnost (pointu jsem uhodnul cca po pěti minutách) bohatě vynahrazuje Eisnerův um, jehož prostřednictvím režisér s divákem manipuluje jak se mu zachce. Při lekačkách jsem skákal až ke stropu, při akci byl zaražený do sedačky, a jakmile šlo říznému Olyphantovi o krk (byť jsem věděl, že o něj přijít nemůže), málem jsem se v sedačce doškrábal až na molitan. Zajímavé, že ve správných rukách mají remaky smysl. Jen je nesmí dostat do ruky Bay a jeho banda patlalů. Na Eisnerův Útěk z New Yorku (pokud k němu nakonec dojde) se každopádně těším jako na máloco. A Timothymu bych prosil přihrát Snakeovu pásku přes oko.(4.6.2010)

Po dlhom čase poriadna horrorová popcornovka, ktorú by Romero určite s dnešnou technikou natočil asi podobne. V sedemdesiatych rokoch vyznel tento námet pomerne ťažkopádne, i keď jeho hĺbka mala oveľa väčší efekt. Hlavne samotný záver bol v pôvodnej verzii oveľa depresívnejší a komornejší. Z originálu si teda tvorcovia preniesli len torzo a všetko ostatné si (na moje prekvapenie) upravili podľa svojho. Ale vôbec tým kvalita snímku neklesla. Zimomriavkové momenty mali skvelú fazónu počas celého trvania a boli porciované v skvelom tempe a so skvelými inovačnými nápadmi. Herecký potenciál hlavných predstaviteľov, ktorí ho vo svojich postavách mali možnosť predviesť, bol využitý naplno, Tymothy Olyphant si pomaličky dláždi cestu medzi hereckú elitu. Charizmu má obrovskú, ešte trošku na sebe popracovať a bude to tip-top. Takže záverom - jeden z mála remakeov, ktorý kvalitou presahuje originál. 80%.(6.5.2010)

Jo, líbilo se mi to. Po dlouhý době jsem v podobnym filmu nezaznamenal přítomnost osoby, která by mě rozčilovala, lidi jsou sympatický, jednaj v rámci možností celkem logicky, i ta "zlá" armáda je tu docela zlidštěná díky scéně ve stodole, brutalita v přiměřený míře, aby působila reálně a ne samoúčelně, žádný současný genderový klišé, Radha Mitchell je takřka ozdobou. Je znát, že to tvůrce i herce bavilo. Troufám si film označit v rámci žánru v současný době za nejlepší/nejsympatičtější - pro mě lepší než Úsvit mrtvých, 28 dní poté i Rec 2. Zážitek byl podobnej jako u Sirotčince, prostě jsem si pořád říkal "pěkný, ale teď by se mi líbilo, kdyby se stalo tohle" - a bác bylo to tam.(25.4.2010)

• - Ve vězeňské cele je mezi nápisy na zdích také nápis "Romero". (Chatterer)

• - Všichni herci, kteří se ve filmu „dočkali“ své proměny v monstrum, strávili kvůli tomu v maskérně nejméně tři hodiny. (MeanWhile)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)