Přenašeči

Scénografie:

Clark Hunter

Kostýmy:

Jill Newell

Velké překvapení. V rámci subžánru post-apokalyptických filmů jeden z nejlepších kousků. Chytré (ani v jednom okamžiku jsem neměl problém s chováním postav), atmosférické a dobře zahrané. A nečekaně umírněné, žádné cool filtry, agresivní muzika nebo rychlé střihy. Pokud bude stejně dobrá Hillcoatova Cesta, budu spokojen. P.S. jen zajímavost - Carriers je film, který se líbil Stephenu Kingovi.(28.11.2009)

• Momo_desu

Určite to vyzerá reálnejšie bez chodiacich zombies, ktorí túžia popapkať si na chutnom ľudskom zdravom mäsíčku, ale bez nich to bola neuveriteľná nuda.. to bolo len samé bla bla bla ty si debil, pako, bla bla, pár ženských kecov, ja ťa milujem, no tak ma zastreľ bla bla dojímavá scéna na konci a zrazu titulky. Mohol ju aspoň na konci znásilniť aspoň niečo by sa tam udialo.(26.2.2013)

Je konec světa. Virus, šířící se jako chřipka a nechávající své oběti vyhnít zaživa zdecimoval většinu lidské populace a poslední přežívající hrstky "šťastlivců" se potulují pustou krajinou bývalých Spojených států. My sledujeme dva bratry a dvě dívky, kterak se za každou cenu pokouší dostat do přímořského letoviska, se kterým mají (bratři) spojeny nejkrásnější vzpomínky na dospívání. Carriers jsou zvláštním filmem. Nemoc je zde brána jako něco automatického, běžného, něco, co okamžitě odsuzuje napadeného k vyhnanství a smrti. I když se plakát snaží o něco jiného, fakt je ten, že uvidíte jen několik málo mrtvol, špetku akce a jinak vynikající drama, které se řadí k těm vzácným případům, ve kterých se postavy chovají tak, jak byste se v podobné situaci zachovali vy. Má to logiku, šlape to a je to nekompromisní. Ze všeho nejvíc mi Carriers připomínali Kingovu povídku Noční příboj (mimochodem Kingovi se film dost líbil), ale měl-li bych je přirovnat k nějakým filmům poslední doby, tak bych řekl, že jsou jakousi realistickou a sakra vážnou kombinací Zombielandu (bez zombie) a 28 dní poté (opět bez agresivních nemocných). Škoda jen, že autoři hodně epizod jen naťukli a nedotáhli je do konce. I když to byl možná záměr, který měl podtrhnout bezvýchodnost celé situace.(8.12.2009)

Zajímavá antiteze typické verze katastrofického filmu - namísto sblížení a obnovení vazeb skrze mezní situaci sledujeme rozpad přítelství, zánik sexuální přitažlivosti a odcizení dvou bratrů (z bližních se tedy stávají hroziví sousedé a ne vice versa, jak bývá v Hollywoodu zvykem). Film je komponován jako série deziluzivních setkání, která jen prohlubují pocit beznaděje. Přenašeči mají blízko k Soderberghově Nákaze, na rozdíl od ní jsou ale filmařsky pouze průměrní a v aranžování některých scén spíše televizní. Přesto absencí tradičních klišé a schémat pozornost udrží - i proto, že Chris Pine je jako hlavní (anti) hrdina snesitelně nesnesitelný.(23.4.2013)

• tron

„Ale oni tam zomrú...“ – „Všetci raz zomrieme.“ Videl som desiatky zlých hororov. A teraz nemám na mysli zlých, ale FAKT ZLÝCH (Asylum, TROMA). Príšernosti, z ktorých vás bolela hlava a priali ste si, aby boli dočerta aspoň priemerné, ako CARIERS. Potom si ale pozriete „skutočných“ CARRIERS a uvedomíte si, že priemernosť je rovnako zlá, ako amatérstvo. CARRIERS nie sú zlý horor (ak to teda vôbec JE horor, nakazení sa „iba“ nakazia a zomrú, nezmenia sa na zombíkov od Romera ani agresívne nemysliace monštrá z THE CRAZIES, je to skôr infekčná road movie dráma s jemným filozofickým presahom). Minimálne po „technickej stránke“ im ťažko niečo vytknúť. Ľudoprázdna výprava miest a dedín, zvuk, masky, strih, vyľudnená atmosféra atď. Takisto herci fajn (Chris Pine – Kirk z Abramsovho STAR TREKU). Lenže, potrebovalo to zatlačiť na pílu (najhoršie, čo sa vám môže stať, je „iba“ to, že na vás infikovaný kýchne a vy zomriete). A, ako som spomenul, ten film je zručne nakrútený priemer – všetko som už niekde videl, zvraty, postavy, scény, príbehové otočky. Ale aspoň za jedno pozretie snaživé CARRIERS stoja.(27.5.2011)

• - Kiernan Shipka, která ztvárnila nakaženou malou holčičku, byla v roce 2010 za roli v tomto filmu nominována na Young Artist Awards. Tuto cenu každoročně udílí nezisková organizace Young Artist Foundation, která se finančně i jinými způsoby snaží podporovat mladé herce a herečky. (JardaBauer)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 3. (ShortyIC)