Neopouštěj mě

Neopúšťaj ma

(festivalový název)

Drama / Romantický / Psychologický / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 2010, 100 min

Britský neakční Ostrov, který není o vzbouření se systému, ale o smířeném životě v něm, což možná ještě naléhavěji působí odstrašujícím dojmem, že je něco špatně. Do půlky jsem uvažoval o 4*, pak se tempo ještě zpomalilo, poutavost poklesla a měl jsem dojem, že už se nemá co stát a nemohl jsem se doškat konce. Přece jen nad tím odevzdaným postojem zůstává trochu rozum stát. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 6 | humor 1 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5(5.1.2013)

Když parádní herci v podstatě nemají co hrát a v doslovně přepsaném scénáři si mohou přečíst jen o melancholických pohledech do nitra nicotné duše toho druhého, je to vždycky těžké. Na festivalech se to ovšem věřím že neztratilo, Neopouštěj mě totiž rozhodně není odpočinkovým filmem. Vyžaduje od diváka mnohem více pochopení, než by se mohlo na první pohled zdát, oplácí však jen děsivým kukučem Keiry Knightley a trestuhodně nevyprofilovaným Garfieldem. Carey vládne.(15.2.2015)

• hellstruck

Největší chybou je jednoznačně obsazení.Ošklivá Carey Mulligan s parukou na hlavě (byla to doufám,paruka)mne vyloženě rozčilovala svou lhostejností po celý film.Nedokázala ze mě vymáčknout jedinou slzu,připadalo mi,že je to prostě herečka bez emocí.Jako Kathy jen tiše seděla,civěla,občas brečela a údajně potichu doufala,že se její údajně nejlepší kamarádka rozejde se svým přítelem,aby ho mohla mít pro sebe.Když už ho získá(ne snad,že by pro to něco udělala,impuls jí dala Ruth),brzy ho zase ztratí.Já se ale ptám.. proč,když do sebe byli Tommy a Kathy tak zamilovaní,společně neutekli?Proč se nedali dohromady hned jak se zamilovali?Odpovědí je,že tohle celé vlastně nemá vůbec smysl.Možná bych měla jiný názor,kdyby roli Kathy dostala Keira.Jsem si jistá,že ta by mě ohromila a možná i dohnala k slzám.Prkenné Carey se stejným výrazem v nesympatickém ksichtíku po celý film se to fakt nepovedlo.Dojatá jsem byla až když jsem viděla umírající Ruth (Keira),ačkoliv se nikdo její smrtí moc nezabýval.To bylo samé Tommy tohle,Kathy tamto..na jednu stranu opravdu poutavý námět a děj,na druhou zkrátka špatně zvolení herci.Láska hlavní dvojice snad ani nikoho nemohla dostat,protože to zkrátka nemělo žádnou jiskru,nic.Upřímně jsem ještě nikdy nebyla tak nejistá ohledně hodnocení filmu.Nakonec dávám tři hvězdičky;jedna za příběh&originalitu,druhá za atmosféru a třetí za Keiru.Ale opravdu to není moc zasloužené..no,škoda nevyužitého potenciálu.(28.9.2011)

You need to know who you are and what you are. It’s the only way you’ll live decent lives. Tento komentář je bohatý na spoileroidní DNA. Vážení, zkuste se příště na film dívat, ne na něj bezmyšlenkovitě čumět a pak možná nebudete zmatení, „o čem to vlastně bylo“. Ústřední myšlenkou filmu není krutost a nehumánnost vůči lidským bytostem, ani utrpení a vzpoura jako v Bayově Ostrově; NLMG je o vědomí vlastní smrtelnosti, zodpovědnosti za svůj život a jeho smysluplné prožití. Zatímco Ostrov pojednává o snaze zůstat naživu, NLMG vypráví o pocitech, s nimiž opouštíme tento svět. V jednom lidé chtějí víc, než mají, v druhém se zase snaží z toho, co mají, vytřískat co nejvíc. Příběh používá staré známé kulisy, ale dělá s nimi něco úplně jiného, než jsme zvyklí, a tedy výčitka, že film se nezabývá otázkami morálky a etiky klonování a postavy jsou v něm pasivní a nevzpírají se svému osudu, je fundamentální nepochopení. V Ostrově měl útěk smysl, neb projekt byl utajeným podnikem několika amorálních miliardářů. V NLMG se jedná o celospolečensky žádanou věc, jejíž zrušení se rovná zrušení transfuze. Postavy žijí v totálním odloučení od vnějšího světa, který je nepřijímá a v němž se neumějí chovat. Mohou se realizovat pouze ve vlastním světě, což znamená kráčet po příšerné cestě, která jim byla vybrána. I jejich jediný pokus o vzpouru se vztahuje nikoli ke zrušení, ale k odložení, jehož ideou je prokázání schopnosti žít plný život. Útěk jednoduše nelze realizovat bez účasti druhé strany a její ochoty uprchlíka přijmout mezi sebe (která zde není přítomna). Navíc se vtírá myšlenka, že prchat nemá smysl, neb před smrtí má třicetiletý i stoletý pocit nedostatku času a nejistoty, zda se svým životem naložil správně. Problémem filmu je, že toto vše se dá spíš racionálně vytušit než vycítit, protože z hlediska emocí, hudby i kamery je to celé neskutečně chladné. Všechno je utlumené a i ty důležité věci se přiházejí jakoby mimochodem. Postavy o citech (někdy) mluví, ukáží je ale jen zřídka a Romanek nám moc nedává nějaký náznak jejich vnitřního života. Snímek je tak jemný, náznakový a odosobněný, že na konci sice vím vše o jeho myšlence, ale skoro nic o jeho postavách. 70%. PS, technická: Kniha Kazua Išigura vyšla ve stejném roce jako Bayův film. DOST těch blábolů, že námět je kopií Ostrova. A i kdyby se tvůrci NLMG skutečně Bayem inspirovali, tak je to úplně jedno, neb tematicky se jedná o jabka a hrušky, a film je tedy i přes „nepůvodnost“ námětu pořád originální dílo.(8.1.2011)

Ústřední trio hraje výtečně v této komorní romanci nutící člověka položit si nějakou tu etickou otázku, avšak právě ono rozjímání nad daným tématem je snad to jediné, co si divák ze sledování Never Let Me Go odnese. Knižní předlohu jsem nečetl, ale i tak jsem z filmu ucítil jistou odevzdanost vůči ní (ne nepodobnou odevzdanosti postav vůči svým osudům), neboť na mě působil jakožto pokorná inscenace nijak výrazněji nevyužívající předností filmového vyprávění. Jakoby tvůrci veškeré své naděje na kvalitní dílo vložili do nepochybně silného příběhu a talentovaných mladých herců, avšak vzhledem k filmovému médiu postrádali jakékoliv ambice. Je to prostě řemeslně dobře odvedené převyprávění...ale takříkajíc bez srdce, bez duše.(23.1.2011)

• - Některé scény byly natočeny na pláži v Holkham, kde Keira Knightley natáčela film Vévodkyně (2008). (rafix)

• - V záběru kdy se Tommy (Andrew Garfield) rozběhl k ztroskotané lodi, za sebou nechává stopy v písku, které v dalším záběru zmizely. (AAnubis)

• - Natáčanie začalo v apríli 2009. (Greenpeacak)