Čas hlupáků (festivalový název)

The Age of Stupid

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 89 min

John Battsek

Kostýmy:

Heidi Miller

Podíváme se na to a pokud tomu věříme, tak nás to asi vyděsí, asi určitě! A tak většina z nás začne doufat, že ti, co tomu nevěří mají pravdu, zavře oči, objedná si letenky od nízkonákladové společnosti, zajede si autem do kaufalndu a svým dětem koupí spoustu dalších a zbytečných plastových hraček z Číny! A ať to vyřeší někdo jiný - to by bylo moc hezké!(27.3.2010)

Dokonalý příklad nebezpečného dokumentu. Nadšení budou ti, co byli nadšení u Goreovi Nepříjemné pravdy - tedy ti, co ani neuvažují o tom, že by svá tvrzení podkládali argumenty, byli ochotní přijímat názor druhých a uvažovat mimo svojí bublinu "mojí pravdy". Globální oteplování je - tečka. Lidi zničí planetu - tečka. Je to dobře natočené a Postlethwaiteho charisma to táhne kupředu, jako dokument by to ale mělo být především pravdivé a objektivní. Je rozdíl mezi Moorem, který si na nic nehraje, a něčím, co se tváří jako hromada pravdy. Přitom jde jen o další politickou agitku a obviňování bez náznaku reálného řešení s jasným cílem. (A teď neřeším, jestli jsou ty věci, co tvůrci tvrdí, pravdivé - říkám, že jsou propagované špatně a hloupě.)(8.5.2011)

• teutates

V poslednej dobe vzniká množstvo týchto dokumentov, popravde väčšina je len bla bla bla... ovládanie masy ľudí vydieraním, zastrašovaním, mediálnym tlakom no a v neposlednom rade nevedomosťou. "Gro" týchto dokumentov tvoria "bludy" (hlúposti). Toto téma je na dlhú debatu a ani 89 min. dokument na to nestáči... určite trochu pravdy sa nájde všade, ale proste "vek hlupákov" sedí v tomto prípade v inom slova zmysle. 3/10 nevýrazne, ničím poučné, myšlienkovo prázdne.(20.6.2010)

Podľa mňa to bola perfektná paródia celej tej našej konzumnej civilizácie a pokrytcov, pre ktorých je vrcholom environmentálneho aktivizmu recyklácia papiera a šetrenie elektriky. Obraz nadnárodných korporácií, ktoré si platia verejnú mienku, políciu, ale aj samotné vlády chudobných krajín. Je to krutý obraz čias hlupákov.(2.12.2013)

Autorka dokumentu mala dobrý úmysel. Ukázať ľuďom, že svojou hlúposťou sa postupne dopracujú ku skaze. Treba si k tomu preštudovať viacero faktov a prognostík a potom môžme zostaviť akýsi rebríček, čo nás čaká a neminie" (úvodzovky sú tam preto, lebo sa to môže stať a nemusí) od 2005 po 2055. To sa však udeje v posledných necelých 5 minútach filmu. Ostatok pozostáva s toho, ako si starý chlapík pozerá ľudí, ktorý sú buď 1. obeťami systému (ľudia v Afrike, Iraku), alebo 2. Akýmsi záchrancami,a lebo prorokmi toho, čo sa môže stať. Sú to však malé ryby, ktorým netreba venovať pozornosť. Pozornosť treba naopak venovať ľuďom, ktorý stoja za vládou, podnikateľom, bojujúcich až do úplného kolapsu (ropa) a iným veľkým rybám, ktorý vedeli, že sa to deje a mali prostriedky na zmenu. Čo však môže proti milionárom a ropným magnátom chudobné dievča z Afriky, ktorá pije vodu plnú žubrienok a žiab? Mňa by zaujímali veru iný ľduia, aj keď niektorým treba venovať pozornosť (angličan z veternou energiou a hlúpe protesty odporcov). veru nechcem vidieť hrdinu z hurikánu Katrina, ale Bilderbergov a ich zahrávanie sa zo životmi, ktoré má väčší dopad ako pár tiel z hurikánu.(17.12.2009)