Čas hlupáků (festivalový název)

The Age of Stupid

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 89 min

John Battsek

Kostýmy:

Heidi Miller
  • teutates

V poslednej dobe vzniká množstvo týchto dokumentov, popravde väčšina je len bla bla bla... ovládanie masy ľudí vydieraním, zastrašovaním, mediálnym tlakom no a v neposlednom rade nevedomosťou. "Gro" týchto dokumentov tvoria "bludy" (hlúposti). Toto téma je na dlhú debatu a ani 89 min. dokument na to nestáči... určite trochu pravdy sa nájde všade, ale proste "vek hlupákov" sedí v tomto prípade v inom slova zmysle. 3/10 nevýrazne, ničím poučné, myšlienkovo prázdne.(20.6.2010)

výstižne a stručně řečeno vše podstatné a to místy s nečekanou zdrcující razancí..spousty skvělých ztvárnění různých propletených ať už ekonomických nebo politických systémů, kterým nechybí nápad a nutně požadovaná značná dávka ironie a sarkasmu, která míří na dané problémy a ukazuje tak jejich absurditu a zároveň bezmoc s danou situací něco dělat, i přes to, že se většina shoduje na tom, že je potřeba něco změnit, skoro nikdo neumí nic jinýho než jen o tý situaci debatovat a tvářit se při tom důležitě..(21.3.2009)

Autorka dokumentu mala dobrý úmysel. Ukázať ľuďom, že svojou hlúposťou sa postupne dopracujú ku skaze. Treba si k tomu preštudovať viacero faktov a prognostík a potom môžme zostaviť akýsi rebríček, čo nás čaká a neminie" (úvodzovky sú tam preto, lebo sa to môže stať a nemusí) od 2005 po 2055. To sa však udeje v posledných necelých 5 minútach filmu. Ostatok pozostáva s toho, ako si starý chlapík pozerá ľudí, ktorý sú buď 1. obeťami systému (ľudia v Afrike, Iraku), alebo 2. Akýmsi záchrancami,a lebo prorokmi toho, čo sa môže stať. Sú to však malé ryby, ktorým netreba venovať pozornosť. Pozornosť treba naopak venovať ľuďom, ktorý stoja za vládou, podnikateľom, bojujúcich až do úplného kolapsu (ropa) a iným veľkým rybám, ktorý vedeli, že sa to deje a mali prostriedky na zmenu. Čo však môže proti milionárom a ropným magnátom chudobné dievča z Afriky, ktorá pije vodu plnú žubrienok a žiab? Mňa by zaujímali veru iný ľduia, aj keď niektorým treba venovať pozornosť (angličan z veternou energiou a hlúpe protesty odporcov). veru nechcem vidieť hrdinu z hurikánu Katrina, ale Bilderbergov a ich zahrávanie sa zo životmi, ktoré má väčší dopad ako pár tiel z hurikánu.(17.12.2009)

Postmoderní dokument. Manipulující, citově vydírající, ve své podstatě až bulvární (zaostřeno na děti, neštěstí, mediální vyvolávání strachu atd.). Avšak velká témata si takovou metodu možná vyžadují. Globální chaos (zjednodušeně už zažitý termín globální oteplování) je problematika, která vzbuzuje silné emoce. Dá se jí buď věřit, či nevěřit. Osobně tomu sice věřím, leč ohledně dokumentu mám svá ale... Mimochodem, kolik energie asi stálo jeho natočení?(8.1.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $346,176(22.7.2010)