300: Vzestup říše

300: Vzostup impéria

Válečný / Fantasy / Akční / Drama

USA, 2014, 102 min

• Psema

300: Vzestup lobotomie. Congrats každému, kdo tuhle repetetivní a nuzně vydestilovanou selanku dokázal dojet až k Perské porážce napoprvé, protože něco tak uloudaného, nudného a bezdějového jsem naposledy viděl, když režíroval papá Snyder. Jenže ten alespoň zvládal nějakou gradaci, obsadil lidi s charismatem a do spartských pytlíků (haha) přibalil i nějakou tu hlášku. Murro má Stampletona zábavného asi jako Primalex plus, šmahem degraduje Santorova Xerxa na pohou figurku v rukách magora. A ani tu Evičku nenechá zamávat stříbrné plachtě po pořádném "fightu". Zbývá jen jedna oukej-soft-porn-zábavička, úderná hudba a otevřená vrata nejen pro sequel, ale i pro analýzu estetiky násilí. Dlouho jsem neviděl film, který by s podobným zápalem dělal z krvavé řeže o tisícech mrtvol respektuhodné krásno. A vlastně nevím, jestli zvracet, anebo být fascinován.(23.7.2014)

• Bloody13

Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal (mravenčení v noze se nepočítá, že ne?). Pokračování "tříkilovky" je tak prázdné, nudné a bez duše, že to nezamaskují ani krásné kozy Evičky Green, ani závěrečná mela, ani těch pět bazénů digitální krve. Díky tomu přehnanému počtu zpomalených záběrů horký kandidát na nejpomalejší blockbuster roku.(19.5.2014)

Překvapivě lepší, než Třístovka první. Ta druhá sice nemá Gerarda Butlera, jak všichni s oblibou papouškují, nicméně Stapleton je docela sympaťák, akce je celkově parádnější (už úvodní rubačka u Marathonu strčí do kapsy celou jedničku) a troufám si říct, že i choreografie s dynamikou došly o krok dál. Především je tu ale Eva Green, jejíž mořská válečnice Artemisia je neuvěřitelně rajcovní arcidémonická supersvině - mlask! No a pak, pak je tu mně dosud neznámý Junkie XL, jehož epické hudební inferno je patrně vůbec největší ofenzivní silou filmu (hudba v jedničce nestála za nic). 7/10(9.3.2014)

Výsostne efektný, komiksovou krvou zaliaty fotbalový zápas s neodolateľne živočíšnou rozdávačkou v polčase (ktorá ma vzrušila), a na ňu nadväzujúcim poetickým výrokom vo finále (ktorý ma knokautoval). Pochvala tvorcom za honosné poňatie sequelu čoby mohutnej nadstavby na prvý, odteraz skromne vyznievajúci film.(3.4.2014)

Obvykle ve svém vztahu k filmu vycházím z toho, jestli se dá ztotožnit s jeho příběhem a postavami, ale u tohoto typu filmu dostávám něco jiného - přirovnala bych to k návštěvě muzea. U obrazů krajin a portétů osob si taky dokážu mnohé užít, aniž bych hledala příběh, takže v tomto ohledu u mne Vzestup říše (ačkoli jinak bez standardní úrovně příběhu) výborně fungoval. Vizuální potěšení, které mi mezi svými obrazy dodalo spoustu energie a z kina jsem odcházela namotivovaná na příští trénink. A nikdy se nevzdávat, bojovat do poslední chvíle. Navíc, kdo by chtěl vypadat jako tahle parta nevyrýsovaných a nesymetrických lidí v mimosezóně. Takže, je potřeba přidat! :)(8.3.2014)