300: Vzestup říše

• slovenský

300: Vzostup impéria

Válečný / Fantasy / Akční / Drama

USA, 2014, 102 min

300: vzestup Noama Murry, Izraelce, kterého do teď znali jen chorobní sjížděči reklam. Druhá třístovka v mnoha věcech převyšuje tu první, například už postava Leny Headeyové (ha, počeštil jsem to, komu se to tak nelíbí, ať si Lannisterského lva políbí) už není k uzoufání nudná, nýbrž nahláškovaná a zábavná. Nový testosteroňák v hlavní gerojské úloze taky získává kladné body, jelikož to není jen osvalená hora, nýbrž logicky uvažující entita, která má určité povědomí i o takových náročných disciplínách, jako je ironie, nadsázka a humor (navíc má modrý plášť, což je kladný bod jako dobře rostlé prase). Děj je taky lepší, jenže... V jedné věci druhá třístovka ztrácí, v prvním díle byla akce geniální, v záběru byli ZCELA vidět oba soupeřící bojovníci, tady jsou jen záběry, kdy je přes celé plátno vidíme rameno a omečenou paži ( mnohem méně kopí, jak trudmé), akce je tak mnohem méně přehlednější a tuctovější, její pravdivost z hlediska historické taktiky se taktéž odploutvila kamsi do hlubin Egejského moře. PS: Eva green je roztomilá, živočišná, přitažlivá a obávaná a vše v naprosto skvostné podobě.(9.3.2014)

Boj se přesouvá na athénskou frontu, na moře, a je to kupodivu... slušnej nářez. Všeho všudy už to (logicky) není takový překvápko jako posledně, tenhle "vizuál na steroidech" už je dneska stará písnička, ani dvojka nepředvede až tak ultimátní akční orgáč jako jednička, krev je digitální, ale tím tam moje výhrady končí. Od začátku do konce jsem visel na tý nádheře, děj neměl slabších míst, ty rubací scény na jeden záběr se nedají okoukat, charisma dvojice Stapleton-Greenová velmi dobré, jejich milostná scéna jedna z nej. Plochá zábava to možná je, ale mně prostě bohatě stačila. Obě třístovky se navíc hezky doplňují a odehrávají současně.(20.12.2014)

Prvý diel milujem a musím povedať, že ten druhý ma príjemne prekvapil. Aj keď Zack Snyder nie je na poste režiséra, Millerová komiksová predloha a Snyderov scenáristicky a producentsky dohlaď stačí aby tento film nedopadol zle. Dopadol prekvapivo dobre a v akčných scénach Leonidasa miestami aj tromfne. Choreografia akčných scén skrátka nemá chybu, takže to čo ste v prvom filme tak milovali sa v druhom o chlp zdokonalilo. Rozpočet filmu je o pár melónov väčší, takže sa dočkáme tento krát aj "väčších" záberov, kde horiace Atény, či postup vojsk oku polahodia rovnako ako námorné bitky alebo Eva Green. Čo sa týka hereckého obsadenie tak generál Themistokles Sullivan Stapleton nemá charizmu Butlera, ale budete mu fandiť. O dosť lepšie obsadenie je na druhej strane, kde Eva Green ako Artemisia si to doslova užíva a okrem toho je aj brutálne sexi. Príbehová línia je fajn, príjemne ladí a obohacuje prvú tristovku. Hudbe rovnako ako filmu chýbajú výraznejšie emócie, čo je asi jediné mínus, inak Junkie XL v akčných scénach trieska na hudobné nástroje efektne a presne. Film je predovšetkým stále len o akcii, ktorej je dostatok a hlavne jej nechýba nápad, či moment prekvapenia. Obľúbený soundtrack: Marathon. 85% - 4*(10.3.2014)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,470 // Otvárací Víkend v USA: $45,050,000 //(7.3.2014)

Vice než slušný přídavek k řežbě u Thermopyl. Méně testosteronu více taktiky, úskoků a ženských. Což dělá z pokračování mnohem rozmanitější podívanou. Evička Greenová s přehledem krade film pro sebe, hlavně proto že Stapleton prostě nemá Buttlerovo charizma - ví to a jeho postava je úskočnější spíš než síla z něj vyzařuje inteligence. Xerxes, který měl být podle prvotních nástřelů hlavním tahounem je pak překvapivě v pozadí, ale Rodrigo Santoro si svou nejznámější roli patřičně užívá. Určitě oprávněný (jak že se tomu říká?) sidequel, který funguje i bez první třístovky.(7.3.2014)