Wallander (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008, 12x90 min

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham

Pokud někde pracují maximálně schopní tvůrci, kteří i z neoriginálního námětu (kriminální linky), dokáží vytvořit originální kousek (všechno ostatní), je to v BBC. Spolu s Lutherem a Sherlockem je Wallander kriminalistou, který práci dal vše a ona si to bezezbytku vzala. Ta životní únava z nepochopitelnosti tohoto světa jakoby vypadla z nějakého Shakespearova díla, tudíž proto ani nepřekvapí Kenneth Branagh v hlavní roli, který se svého partu zhostil naprosto dokonale. Věčné strniště, vrásky na čele, vaky pod očima a pohled plný prázdnoty, se nakonec stanou tím, co Wallandera dělá absolutně netuctovým a zajišťují mu tak místo ve vrcholných pozicích žánrové tvorby. Plus excelentní kamera a fantastická hudba.(22.1.2012)

SPOILERY: Já prostě mám nesmírnou slabost pro depresivní, realistické kriminálky s ústřední postavou, která má osobní život v úplné destabilitě a do práce vkládá naprosto všechno. K případům je natolik spjatý, až je bere osobně a stále není schopen pochopit násilí kolem sebe. Ty pětihvězdičkové komentáře, už zřejmě interpretovali vše, co mne fascinuje. Perfektní vizuální stránka, nasnímané okolí a město Ystad, ta seriál nadstardantní technická stránka. Hudba fantastická, hned když jsem viděl opening prvně, tak mi tělem projela husí kůže. Za což může Kenneth Branagh. Ty jeho deprese, beznadějnost, únava, vrásky, ten herec odevzdává stoprocentní výkon a kdybych někdy měl já hrát nějakého detektiva, tak tímto způsobem. Vlastně jedná se o mojí ideální představu o tom, jak by měl vypadat člověk, který si prošel největším svinstvem a sotva se drží na nohou. Tyhle sebedestruktivní chlápky považuji za skutečné hrdiny. Ať už se jedná o Vicka z Shield, Hooda z Banshee, nebo Raymonda Donovana. Byl to Jack Bauer, bude to zřejmě i Bosch ale momentálně je má pozornost magnetizována k Wallanderovi. Únava, stres, až teď si uvědomuji i momenty, o kterých jsem nevěděl co si mám myslet.. kupříkladu vražda jednoho kolegy a usnutí Kurta během vyšetřování, furt chlastá, lisuje se v sebelítosti a úplně mne zabijí ta propast mezi nim a jeho otcem. Stále nosí snubní prsten, cíleně se ničí psychicky a v ničem se mu nedaří. Nikdy nezapomenu na tu seznamku, kdy se Wallander konečně i smál, aby na konci dílu přišla naprosto zdrcující rána ohledně jeho nové známosti. Nebo třebas hnedka úvodní díl první série, kdy se před ním upálí mladá slečna.. s tím chlapem bych zašel na pivo a hodiny s nim filozofoval. Nejvíce mne ovšem dostal výstřel v sebeobraně, který na několik měsíců odstaví Kurta a další důvod k sebenenávisti je na světě. Rozhodně si však nenechává nic líbit a v práci si umí skvěle otevřít hubu. Přeci jen některé případy se spíš hodí do akčních filmů, bo kriminálek jako Las Vegas/Miami, naštěstí veškeré případy plynou pomalu, klidně a uzavřou se dost přirozeně. Potěší i slušná akce, jen střihů by mohlo bejt méně, jinak přestřelky, ač krátké, tak realistické a nesmírně napínavé. A veškeré epizody vždycky v posledních 20ti minutách naberou takovej spád, tempo a nervy-drásající momenty, až mi ani nestačí dech. Díl s transvestitem, který měl šanci zničit Kurtovi život mne v posledních 5ti minutách topil v nervozitě a chtěl jsem si trhat vlasy, pač jsem se bál, že to dopadne špatně... a je toho sakra tolik, co bych chtěl vynachválit, jen nechci uživatelům vyspoilerovat veškeré momenty, dění, musíte to vidět sami. Na Wallandera však musíte mít náladu. Těším se na další, tohle je klenot.(10.1.2016)

1.seria zatial velke sklamanie. Na rozdiel od ostatnych nezdielam nadsenie, naopak, Wallander sa mi javi ako velmi priemerna kriminalka v porovnani s inymu kuskami v tomto zanri. Kenneth je vyborny, hudba tiez, prostredie nadherne a zaroven pochmurne, ale celkovo je to pre mna bohuzial nezazivna nuda a pristihla som sa, ze diely dopozeravam na trikrat a len preto, aby som samozrejme zistila, kto je vrah. Ale zamyslela som sa aj nad tym, ci by mi chybalo, keby som to nevedela. A odpoved je: asi nie.(7.6.2015)

Mám za sebou první řadu a na rozdíl od některých tedy nemám dojem, že bych viděla revoluční kriminálku. Má to atmosféru švédského maloměsta, takže spíš než britskou ponurost si představte chladnou melancholii. Na nějakých výstředních postavách to taky nestaví. Postava Wallandera je asi můj největší problém. Branagh je velmi dobrý, ale Kurt je prostě nudný patron, který se neustále tváří, jako by mu někdo sebral oblíbenou hračku. Navíc si v jednom kuse otvírá hubu na Magnuse, který se mu jen snaží pomoct. Z případů mě dostal hlavně ten třetí, který skvěle pracuje s emocemi.(12.8.2012)

Hodnotit seriál již po 2 dílech je (možná) dosti předčasné, tentokráte mi to ale nedá. Po dlouhé době kvalitní Tv krimi seriál, na jehož pozdní večerní vysílací čas se rozhodně vyplatí počkat! Hodně myšlenek se mi honí hlavou, nicméně právě mé oči spočinuly na komentáři uživatelky StarsFan a ta to všechno napsala " za mě " . Tak pouze za sebe dodám... AMEN :o) p.s. možná časem dodám nějaký smysluplnější komentář či postřeh, možná taky ne :o) Silné 4*, tu 5- tou si ponechávám " v zásobě " na později......(13.9.2010)

• - Téma agentů KGB v díle „The Dogs of Riga“ je dané tím, že knižní předloha „Hundarna i Riga“ vyšla v roce 1992 – pouze rok poté, co se Lotyšsko definitivně odtrhlo od Sovětského svazu. (Ezis)

• - Závěrečná přestřelka v 3. epizodě 2. série s názvem „The Dogs of Riga“, po které policisté nechají ležet na zemi svého mrtvého kolegu (Artūrs Skrastiņš), se odehrává před zdí, na které je nasprejovaný lotyšský nápis: „Savāc aiz sevis!“, což v překladu znamená: „Sesbírej po sobě odpadky!“. (Ezis)