Wallander (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008, 12x90 min

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham

Dost atmosférická záležitost. Parádní Branagh.(27.11.2013)

Detektivní seriál pro fajnšmekry. Vymakaný, vyhraný a vypiplaný po všech stránkách. Kenneth Branagh svou úlohu lidsky rozháraného policejního komisaře spíše žije než hraje. K tomu tolik nádherných záběrů na krajinu, až máte pocit, že je Švédsko nejkrásnější zemí na světě S nimi skvěle ladí působivá hudební složka. Co se týká samotných kriminálních případů, ty mají ve většině dílů zajímavé a přtom uvěřitelné záplety i rozuzlení. V každé řadě by se našla jedna epizoda, která mi sedla trochu méně, ale i ty hodnotím jako velmi dobré.(3.1.2013)

SPOILERY: Já prostě mám nesmírnou slabost pro depresivní, realistické kriminálky s ústřední postavou, která má osobní život v úplné destabilitě a do práce vkládá naprosto všechno. K případům je natolik spjatý, až je bere osobně a stále není schopen pochopit násilí kolem sebe. Ty pětihvězdičkové komentáře, už zřejmě interpretovali vše, co mne fascinuje. Perfektní vizuální stránka, nasnímané okolí a město Ystad, ta seriál nadstardantní technická stránka. Hudba fantastická, hned když jsem viděl opening prvně, tak mi tělem projela husí kůže. Za což může Kenneth Branagh. Ty jeho deprese, beznadějnost, únava, vrásky, ten herec odevzdává stoprocentní výkon a kdybych někdy měl já hrát nějakého detektiva, tak tímto způsobem. Vlastně jedná se o mojí ideální představu o tom, jak by měl vypadat člověk, který si prošel největším svinstvem a sotva se drží na nohou. Tyhle sebedestruktivní chlápky považuji za skutečné hrdiny. Ať už se jedná o Vicka z Shield, Hooda z Banshee, nebo Raymonda Donovana. Byl to Jack Bauer, bude to zřejmě i Bosch ale momentálně je má pozornost magnetizována k Wallanderovi. Únava, stres, až teď si uvědomuji i momenty, o kterých jsem nevěděl co si mám myslet.. kupříkladu vražda jednoho kolegy a usnutí Kurta během vyšetřování, furt chlastá, lisuje se v sebelítosti a úplně mne zabijí ta propast mezi nim a jeho otcem. Stále nosí snubní prsten, cíleně se ničí psychicky a v ničem se mu nedaří. Nikdy nezapomenu na tu seznamku, kdy se Wallander konečně i smál, aby na konci dílu přišla naprosto zdrcující rána ohledně jeho nové známosti. Nebo třebas hnedka úvodní díl první série, kdy se před ním upálí mladá slečna.. s tím chlapem bych zašel na pivo a hodiny s nim filozofoval. Nejvíce mne ovšem dostal výstřel v sebeobraně, který na několik měsíců odstaví Kurta a další důvod k sebenenávisti je na světě. Rozhodně si však nenechává nic líbit a v práci si umí skvěle otevřít hubu. Přeci jen některé případy se spíš hodí do akčních filmů, bo kriminálek jako Las Vegas/Miami, naštěstí veškeré případy plynou pomalu, klidně a uzavřou se dost přirozeně. Potěší i slušná akce, jen střihů by mohlo bejt méně, jinak přestřelky, ač krátké, tak realistické a nesmírně napínavé. A veškeré epizody vždycky v posledních 20ti minutách naberou takovej spád, tempo a nervy-drásající momenty, až mi ani nestačí dech. Díl s transvestitem, který měl šanci zničit Kurtovi život mne v posledních 5ti minutách topil v nervozitě a chtěl jsem si trhat vlasy, pač jsem se bál, že to dopadne špatně... a je toho sakra tolik, co bych chtěl vynachválit, jen nechci uživatelům vyspoilerovat veškeré momenty, dění, musíte to vidět sami. Na Wallandera však musíte mít náladu. Těším se na další, tohle je klenot.(10.1.2016)

1. seria - 80%, 2. seria - 90%, 3. seria - 70%(18.12.2011)

Melancholii a skepsi hlavního "hrdiny" kvituji a chápu. Příběhy jsou však, porovnám-li třeba s nedávno dokoukaným Endeavourem poněkud jednodušší. Nebude pro nikoho problém odhalit, co, kdo, jak a proč. Druhá řada začala politicky korektními přistěhovalci. No, vidíme dobře, co jim ve Švédsku dělají. Když o tom tak přemýšlím, na seriálu je hezky vidět, kam desetiletí liberální a socialistické výchovy společnosti vedla - většina postav je buď rozvedená, nebo nevěrná svým partnerům, k policjatům se chovají jak k poslíčkovi, farářku ani nezmiňuji. Severští luteráni jsou zkrátka v prdeli.(6.8.2014)

• - Téma agentů KGB v díle „The Dogs of Riga“ je dané tím, že knižní předloha „Hundarna i Riga“ vyšla v roce 1992 – pouze rok poté, co se Lotyšsko definitivně odtrhlo od Sovětského svazu. (Ezis)

• - Závěrečná přestřelka v 3. epizodě 2. série s názvem „The Dogs of Riga“, po které policisté nechají ležet na zemi svého mrtvého kolegu (Artūrs Skrastiņš), se odehrává před zdí, na které je nasprejovaný lotyšský nápis: „Savāc aiz sevis!“, což v překladu znamená: „Sesbírej po sobě odpadky!“. (Ezis)