Zločin a la Neapol

• slovenský

Zločin a la Neapol

Komedie / Mysteriózní

Itálie, 1978, 114 min

Marcello Mastroianni v pro něj trochu netypické roli jako lehce uťápnutý pouliční hráč na mandolínu Raffaele Capece dostávající se do problémů díky hráčské vášni jeho otce. Snímek funguje jako napínavá krimi a zároveň jako výborná černohumorná komedie. Parádní herecké výkony v čele s již zmiňovaným M.M., brilantně napsané a následně zahrané dialogy, skvělým způsobem vystavěná atmosféra, povedený hudební doprovod a jako třešínka na dortu uhrančivá kráska Ornella Muti. Pohodový snímek na So večer s notnou dávkou humoru, nic víc nic míň.(10.1.2010)

Slušně promakaný propletenec, v němž se chlápek nechtíc přifaří ke zločinu, následuje sled mnoha peripetií a závěr, v němž se celý rébus jakštakš srozumitelně rozplétá. Komplikovanou zápletku vyvažuje jemný humor a kvalitní herecký ansábl.(20.3.2007)

• mortak

Připadal jsem si jako Neruda při Cimrmanově Němém Bobši.Scénarista asi každý den jako rozcvičku před psaním šňupal z toho medailonku s koksem, co si s ním ve filmu Zeudi Araya sladí sexuální život. Marcello nasadil submisivní kukuč, ale ani ten nezastře, že nemá co hrát, protože ho Corbucci nutí do polohy italského Luďka Soboty. Holt pohádky o tom, jak outsider ke štěstí přišel, se točí všude.(9.8.2009)

Zločin a lá Neapol si vyžaduje oddýchnutého diváka, pretože Sergio Corbucci režijne zamiešal do jedného filmu naraz kriminálku so zložitou zápletkou, príbeh fyzicky postihnutého profesora mandolíny, ktorý ťahá z malérov svojho tatka, všetko prehrávajúceho v hazardných hrách, odvalenú taliansku deštrukčnú bláznivinu, milostný príbeh aj nejednoznačnú hru s policajtom, ktorý síce všade je, no tvári sa ako prísny neschopák a predsa vie oveľa viac. Vyznať sa v tejto mäteži je preto naozaj len pre oddýchnutých. No netreba skláňať hlavy, výsledok umne balansuje na lane a neskĺzava ani do jednej z uvedených polôh. Vyvážená skvelá práca a vďaka spomenutým namiešaným rôznorodým žánrom aj netradičný, no dobre pozerateľný film.(9.10.2016)

Kdysi už viděný film, který jsem si nyní připoměl a který mi udělal radost. Velmi solidní kriminální komedie plná černého humoru, ironické nadsázky a slušných dialogů. Navíc je velmi dobře obsazená, Marcello Mastroianni je výborný charakterní herec s charismatem a Ornella Muti v 70. letech na plátně zářila díky svému půvabu. Není to až tak skvělá herečka, ale v jejím případě stačí ve filmu prostě jen být a mužská část publika jihne. Pokud jde o klasickou krásu, asi bych dal přednost Catherine Deneuve, ale pokud jde o smyslnost, ty hluboké oči Ornelly Muti spolehlivě vítězí. Film má funkční scénář a dobře napsané postavy. Funguje jednak jako detektivka, jednak jako veselohra a má i zajímavou pointu. Celkový dojem: 75 %.(13.5.2009)

• - Ve scéně, kdy kráčí Victor Navarro (Michel Piccoli) a Raffaele Capece (Marcello Mastroianni) společně chodbou a broukají si melodii, kulhá Capece (Marcello Mastroianni) na levou nohu a Navarro (Michel Piccoli) na pravou. Při záběru zezadu pak ale oba kulhají přesně na opačnou nohu. (Hennes)