poster

Velká žranice

 • francouzský

  La Grande bouffe

 • italský

  La grande abbuffata

 • slovenský

  Veľká žranica

 • anglický

  Big Feast, The

 • anglický

  Great Feed, The

Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1973, 135 min

 • Jeanne
  *****

  Naturalistické, surové i syrové, zbaveno veškerých příkras a krásy (v běžném pojetí) vůbec. Fakt je, že svým projevem a dojmem, který zanechá je to kousek výjimečný. Je snad tohle tím, co bysme na něm měli nejvíce ocenit? Je těžší vytvořit obraz takovýto nebo iluzi klasické krásy? Nevím, ale Velká žranice je v jakémsi smyslu "úžasná". Docela promýšlí i detaily (závěrečná scéna s masem na zahradě a na stromech), společenské zažazení hlavních postav apod. Vadu Velké žranice bych ani tak nehledala v možná prázdném příběhu, ale v chronologické souslednosti. Původně vyzní tak, že se žranice odehrávají během víkendů a toto je jeden z nich. Ale ten víkend není nikterak ohraničen ...příběh se odehraje během jakoby několika dnů, ale přesto se v něm vystřídá podzim (začátek dělá ten dojem), zima (sníh, umrznutí,...) a zdá se, že jarem končí (poslední svačina na lavičce). No, naštěstí návaznost scén v tom pořadí není ničím narušená (jako je tomu ukázkově např. v Noci na Karlštejně).(26.3.2004)

 • sepp
  ****

  Nejhorší na to filmu je, jaký úžasný pochutiny tam do sebe celou dobu ládujou. Člověk by nejradší celou dobu žral s nima.(30.12.2015)

 • gogo76
  **

  Často som o tomto filme počúval ako o kultovom a kontroverznom a keďže tomu zodpovedá i rozporuplné hodnotenie užívateľov, rozhodol som sa pri premiére na stv2 urobiť si vlastný názor. Keďže pred recenziou svietia iba dve úbohé hviezdy je jasné, ku ktorej strane divákov som sa pridal. Nie nebavilo ma to, dej bol nielen že na hlavu, ale často i veľmi nudný. Nahé baby, ktoré tu pobehovali, boli väčšinou tak škaredé, že vás nebude baviť pozerať sa na nich. Takže o čom to bolo? O partii blbcov, čo nenašli lepší spôsob ako odísť zo sveta len sa prežrať?? Guľka do hlavy to vybaví za sekundu a mohli sme si ušetriť toto zbytočné predstavenie. A existuje toľko spôsobov ako odísť zo sveta... 40%.(25.12.2014)

 • LiVentura
  *****

  Geniální film o neuvěřitelném setkání, které končí strašlivou smrtí....Těžká kritika společnosti se tu odráží spolu se zbídačelou myslí mnohých jejích jedinců..Mimochodem, sešli se zde největší herecké individuality tehdejší Itálie a možná, největší hvězdy současnosti stále ještě nikým nepřekonány.!!(20.7.2008)

 • Cervenak
  ****

  Fúúúha! Aj po tých rokoch celkom slušná úchyláčina a humusáčina. A zároveň veľmi dobrý, svojím zvláštnym spôsobom zábavný film. Výborne vygradovaný, spôsob, ako sa to postupne zvrháva, je strhujúci. No a samozrejme Michel, Marcello, Philippe a Ugo tu predvádzajú prvotriedny herecký koncert.(19.3.2008)

 • - Snímek byl v době uvedení považován za kontroverzní a byly pokusy jej zakázat. (contrastic)

 • - Film získal Cenu FIPRESCI na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1973. (contrastic)

 • - V závěrečné scéně na zahradě můžeme na lavičce číst báseň Dorothy Frances Gurney. Hovoří se v ní mimojiné o tom, že “na zahradě jsi blíže Božímu srdci, než na jakémkoli jiném místě na světě“. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace