Velká žranice

Big Feast, The

Great Feed, The

Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1973, 135 min

Stále častejšie si pri určitých typoch filmov vravím, aký nezmysel je percentuálne hodnotenie filmu. Špeciálne pri tých kultových, kde sú naše očakávania vopred dané. Veľká žranica ma bavila, ale emocionálne nezasiahla. No a nechápem týpkov, ktorí majú možnosť sa k smrti prešukať a oni dajú prednosť bolestivému sa prejedeniu na onen svet. Niektoré momenty sú vizuálne premyslené a paradoxne nemám na mysli tie explicitné.(7.12.2014)

Naturalistické, surové i syrové, zbaveno veškerých příkras a krásy (v běžném pojetí) vůbec. Fakt je, že svým projevem a dojmem, který zanechá je to kousek výjimečný. Je snad tohle tím, co bysme na něm měli nejvíce ocenit? Je těžší vytvořit obraz takovýto nebo iluzi klasické krásy? Nevím, ale Velká žranice je v jakémsi smyslu "úžasná". Docela promýšlí i detaily (závěrečná scéna s masem na zahradě a na stromech), společenské zažazení hlavních postav apod. Vadu Velké žranice bych ani tak nehledala v možná prázdném příběhu, ale v chronologické souslednosti. Původně vyzní tak, že se žranice odehrávají během víkendů a toto je jeden z nich. Ale ten víkend není nikterak ohraničen ...příběh se odehraje během jakoby několika dnů, ale přesto se v něm vystřídá podzim (začátek dělá ten dojem), zima (sníh, umrznutí,...) a zdá se, že jarem končí (poslední svačina na lavičce). No, naštěstí návaznost scén v tom pořadí není ničím narušená (jako je tomu ukázkově např. v Noci na Karlštejně).(26.3.2004)

Tenhle film mě nadchnul. Člověk se sice nic nedozví, na povrchu zůstane jenom špička ledovce, ale to vůbec nevadí, protože film je natočený bravurně. Všichni hlavní protagonisté hrají skvěle postavy, které si sprostě užívají a jejichž konec se neodvratně blíží.(29.11.2004)

O ničem. Prostě vcelku dobře natočená tragikomedie (tak vidím tenhl žánr já). Některé scény jsou vyloženě samoúčelné a jen k dosažení onoho kýženého nechutného efektu. Což se moc nedaří - dnes je to spíš k smíchu, nebo to nese rysy teenage komedie (to bohužel není to samé).(28.4.2005)

Připomínalo mi to Saló aneb 120 dnů sodomy...(6.5.2006)

• - Film získal Cenu FIPRESCI na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1973. (contrastic)

• - V závěrečné scéně na zahradě můžeme na lavičce číst báseň Dorothy Frances Gurney. Hovoří se v ní mimojiné o tom, že “na zahradě jsi blíže Božímu srdci, než na jakémkoli jiném místě na světě“. (džanik)

• - Snímek byl v době uvedení považován za kontroverzní a byly pokusy jej zakázat. (contrastic)