Občan Havel přikuluje

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák
  • kingik

O tom jakých krutých křivd se totalitní režim dopustil na lidech bylo napsáno a vysloveno dost a dost. A proto tenhle dokument nepřichází s ničím novým, ale s fakty, která jsou dobře známa. To že Havel dělal nějakou chvilku v pivovaru jen aby měl povinný "štempl" v občance fakt nepovažuji za zajímavé a stejně se tam nepředřel a navíc hodně se tam chlastalo. O této ponižující životní etapě být Havlem bych spíše pomlčel než se s ní chlubil. Odpůrci režimu to neměli snadné, to přece každý ví, tak proč o tom točit dokument jehož výpovědní hodnota je nízká. Kdyby se aspon tvůrci pokusili o nějakou kontrverzi, ale kdepak. Havel je zde líčen jako polobůh bez slabin a to je asi tak všechno. Pod kůži tenhle dokument nevleze a Jiřina Bohdalová svým účinkováním to celé zachránila. Jinak je to celé celkem nudné a stereotypní.(18.11.2009)

• honajz

O Václavu Havlovi vznikly v poslední době hned tři dokumenty, nebo možná dokonce čtyři? Nic proti, ale nestačilo by to? Už vzhledem k tomu, že tyhle dokumenty vlastně o Havlovi jako osobnosti nic moc neříkají. Nikde jsem se nedoslechl žádný jeho světonázor, nic o vnitřních stavech duše, nějaké sebekritické sebezhodnocení uplynulých let... Spíše jde o oslavné pandány, a to mne na těchto snímcích štve nejvíc, protože čtyři dokumenty v řadě za sebou, to už vypadá jak agitace za dob komančů, kdy se podobně natáčely oslavné dokumenty o Klémovi a Husákovi a kdovíkom ještě. Podobně tento dokument, který se věnuje tomu, jak občan Havel kdysi manuálně pracoval... Každý, kdo někdy manuálně pracoval, si řekne, no a co? Makal stejně jen pár dní a pak zase filozofoval ve svém luxusním bytě nebo zahraničním autě, jež tehdy měl, díky podpoře ze zahraničí (že mu to nezabavili, co?). Pro pivaře je dokument zajímavý vhledem do dění uvnitř pivovaru. Celkově mi však důvod natočení tohoto snímku uniká. Nedává totiž prostor druhé straně. Jsou v naší republice tací, kteří za komančů taky byli pronásledovaní, ale navíc měli o hodně těžší kriminál a manuálně nejen pracovali, ale se i fyzicky a zdravotně odrovnali. Někteří odpůrci režimu byli popraveni. Sám netuším, kdo má, a kdo nemá pravdu, ale tenhle dokument mi prostě přijde jako neskutečné adorování a v tom případě i neskutečné tlachání o ničem. Zvlášť když tvůrci dokumentu bývalého prezidenta Václava Havla nutí, aby třikrát, čtyřikrát opakoval větu z konce své divadelní hry Aduience: "Je to všechno na hovno." Už napodruhé to i Havlovi evidentně přijde trapné. Dal bych jednu hvězdičku aspoň za ty vhledy do chodu pivovaru, ale nejsu pivař. :-)(15.10.2009)

Takové poctivé, chlapské, frajerské, ale moc jsem se toho nedozvěděl. Snesl bych dalších 20 minut hutnějších informací. V zásadě je celá optika na tu dobu strašně přednastavená. Kdyby člověk nevěděl, o co disidentům šlo, tak to z filmu nepozná. Je to hlavně taková hra na četníky a lupiče, nebo spíš exhibice klackování.(8.5.2009)

Dokument, který především osvětluje vznik Havlovy aktovky "Audience" se nese v podobném duchu jako předchozí dokument "Občan Václav Havel jede na dovolenou". Autoři téma zkoumají z mnoha stran a v podstatě nijak výrazně neprosazují nějaký "kanonizovaný" výklad. Spíše nekomentovaně konfrontují jednotlivé názory, postřehy, postoje a přinášejí řadu drobných střípků výpovědí jednotlivých aktérů. To, že se dokument točí kolem jediné divadelní hry je také zřejmě důvodem toho, že zde na CSFD mnoho lidí mluví o nudě a o "informační jalovosti". Člověk totiž musí nejprve znát samotnou Audienci, aby mohl dokument dostatečně docenit. Celkový dojem: 75%(20.11.2009)

Zajimavy, ale nic moc vypovidajici. Resp. mluvi se tam dost, ale zajimavyho zas tak moc nezazni. A chybi tomu vetsi ucelenost. Ale zajimavy.(2.11.2009)