Lékář a šarlatán

• Itálie Il medico e lo stregone (více)

Komedie Lékař a šarlatán se odehrává v malém italském městečku, kde víra v zázraky místního šarlatána doposud vítězila nad lékařskou vědou. (oficiální text distributora)

Radko

Odľahlá dedinka na kopci v moci ľudových liečiteľov. Najvýznamnejším je šarlatán, kombinujúci katolícke poučky s pochybnou liečbou, založenou na moci kameňov, zvláštne namiešaných sirupov a viere, dodávajúcej sily placebo liekom. Mladý lekár, prichádzajúci do dediny, to v konkurencii váženého dona šarlatána nemá ľahké. Povinné očkovanie proti týfusu odmieta i doktorova sestrička. Vlastná neschopnosť oficiálneho doktora zmeniť daný stav (aby mu ľudia uverili a podrobili sa medicínskej liečbe) v kombinácii s lekárovou prchkou povahou spôsobí, že dva razy od zlosti zdemoluje vybavenie vlastnej ordinácie. Potom, čo miera rozhodovacieho despotizmu samozvaného liečiteľa zatlačí na otlak pár obyvateľom obce, dovtedy mu bezvýhradne slúžiacim a platiacim, podá lekár proti nemu obžalobu. Nad donom šarlatánom sa tak zbiehajú mraky, no predsa akú-takú nádej má. Skvelo podaná atmosféra komunity v moci tmára, ktorý ale nie je len absolútnym služobníkom zla (viď posledná scéna filmu, kde jedna z jeho pacientiek mu vďačí za zachránený nový život), je podarenou sociálno-kritickou komédiou. ()

classic

Taliansky režisér Mario Monicelli sa mi momentálne javí iba tak, ako priemerný tvorca, i keď na jeho nadpriemerné I COMPAGNI, určite nikdy nedám dopustiť. Prečo? Jednak si v tomto filme z roku 1963 rovnako zahral i Marcello Mastroianni, ale už našťastie bez priamej účasti Vittoria De Sicu. Tým chcem v podstate naznačiť najmä to, že De Sica mi príliš nepasuje rovno pred kameru, ako povedzme nádejný herec, za to, ako progresívny režisér, priam exceluje v niekoľkých, významných, neorealistických počinoch, akými Ladri di biciclette a Umberto D. , jednoznačne sú! Minimálne sa nehodí hneď vedľa Mastroianniho, pričom v ostatných filmoch ho naopak mimoriadne šikovne (z)režíruje, a to napríklad v Ieri, oggi, domani a Matrimonio all'italiana, kedy Marcellovi v obidvoch prípadoch zručne sekundovala pôvabná "lorenka". / Nateraz bolo dosť týchto štatistík, keď sa namiesto toho už konečne posuniem k aktuálne recenzovanému Il medico e lo stregone, ktorý mi i napriek zaradeniu do komediálneho žánru, príliš úsmevu na tvári jednoznačne nevyčaril, a opäť som mal pocit, že sa na mňa rúti akási, scenáristická lavína s metrom snehu! \ Zo začiatku to vyzerá i celkom nádejne, keďže príchod lekára Francesca Marchettiho (Marcello Mastroianni) do malej, ospalej obce Pianetta, vskutku ponúka široké množstvo všelijakých, (ne)predvídateľných situácií, ako budú vlastne miestni občania reagovať na tohto odborníka, ktorý sem sprvoti prišiel najmä kvôli tomu, aby zaočkoval čo najviac ľudí, čo mi tiež niečo pripomína! Na druhej strane zase domáci nedajú dopustiť na Dona Antonia, alias "šarlatána" (Vittorio De Sica), ktorý si medzitým v Pianette stihol vybudovať dobrú povesť, čiže tým pádom sa začína medzi týmito dvomi mužmi vytvárať potenciálna zrážka, na ktorú asi nebude divák veľmi dlho čakať → psychologická vojna sa môže smelo začať, pritom do úvahy ešte spadajú i ďalšie dejové línie, ktoré už vnímam, ako určitý, rušivý element, kvôli ktorému nedostávajú kľúčové postavy toľko priestoru, koľko by si možno zaslúžili. / Totižto, scenáristi si zaumienili, že tento príbeh taktiež i trochu „ozvláštnia”, a to priamou vsuvkou troch ženských, vedľajších postáv, menovite Mafaldou, Clamideou a Pasquaou, keď má každá z nich, čím osloviť, aspoň podľa scenáristov, by to tak malo byť. Mne to tak ani nepripadalo, skôr naopak, totiž, väčšinou na mňa pôsobili naprosto hysterickým dojmom, ktorý filmu celkovo uberal na atraktivite, pretože namiesto sledovania čistokrvnej "komédie", som mal skoršie pocit, že sa pozerám na dramatický snímok s komickými prvkami, lebo miestami neurotické správanie Dr. Marchettiho, u mňa vyvolávalo rozporuplné pocity, čo podtrhujú scény z ambulancie, kedy sa cíti byť totálne zlomeným, tak... \ Akonáhle som spozoroval záverečný zápal po vakcinácii, i keď proti týfusu, tak som vari automaticky zbystril pozornosť, že sa zrovna na tomto mieste, minulosť pretína s prítomnosťou, čo u mňa mimochodom vzbudzuje nemalé obavy, keďže dnešná "očkovacia propaganda", stále nemá konca kraja, a preto znižujem o stupeň smerom nadol! () (méně) (více)

Flego

Je obdivuhodné, ako sa v silne veriacej krajine dokázal natočiť film o zadubenosti obyvateľov malého mestečka, kde všetky medziľudské či lekárske problémy "vyrieši" šarlatán. Ironizujúci pohľad na spoločnosť však nevybočuje z mier únosnosti a príjemným sposobom opúšťa staré zvyky a dáva priestor novým metódam. Predstaviteľ tejto vlny je mladý lekár, ktorý musí bojovať o svojho pacienta práve so spomínanými vlastnosťami miestnych obyvateľov. Snímok je natočený sviežo, s dorazom na dialógy, má v sebe mnoho vtipných scén, ale aj mnohé na zamyslenie. Prvý komentár. ()

Martin741

Keby reziser Mario Monicelli nebol natocil Miei Amici 1 - 3, tak by takymito filmami asi tazko prerazil. Priemerny namet o tom, ako v zaspalom italskom mestecku vitazi viera domorodcov v zazraky miestneho sarlatana nez v serioznu lekarsku vedu. Vatovo plane plky, otrasne tempo, nuda,.... a tak stale dookola : 50 % ()