Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2011, 109 min (SE: 123 min)

• PinokKio

Stejně je to nespravedlivý. Arabela by totiž byla lepším (a vedle všech těch škaredých mimozemšťanů určitě i nejpohlednějším) strážcem galaxie, jelikož její prsten uměl vykouzlit zajímavější kousky než ten Lanternův. Jenže se nejspíš zrovna při výběru nového majitele nabíjecí lucerničky toulala kdesi v pohádkovém království a ne u nás na Zemi, tudíž k mání zelenáčům zbyl leda Ryan Reynolds. Musím napsat bohužel, protože v komiksovém světě se pohybuje jako slon v porcelánu. Respektive kam jeho noha vstoupila, tam už superhrdinům pšenka nekvetla. Co naplat, že je na co se díky slušné CGI dívat, když akce je prabídná, herci toporní a děj k uzoufání nudný. Ještě klika, že s pokračováním se počítá až někdy kolem roku 2020, což je dost času k sepsání mnohem zajímavějšího příběhu, než byl k vidění teď ..(14.12.2014)

• 3DD!3

Nebetyčný průser, který se dá vidět jenom díky povedené trikové stránce. Scénář je pouhá zhovadilost díky které na komiksové universum spousta lidí nahlíží z patra. A přišlo mi jako by se Campbell ani nesnažil. Vysověně odporný (bože to čelo!) záporák v podání Petera Sarsgaarda je pro "příběh" zbytečná postava a Reynolds Jordana zvládá uhrát taky jen tak tak. Opravdu se mi líbil, sice máklý, koncept prstenu zhmotňujícím představy nebo policie vesmíru, protože nabízel materiál pro prvotřnídí zábavu a ne tenhle odvar. Ani nevím proč tomu ty tři dávám. Možná Blake Lively, možná.(23.9.2011)

• choze

Žádný z greenlanternovských komiksů jsem nikdy nečetl, ale předpokládám, že nebudou tak zlé, aby z nich 4 scenáristé nebyli schopní poslepovat víc než tuhle předraženou primitivní storku bez jediné kvalitní hlášky, dialogu nebo akční scény, kde se Zlo dlouho démonizuje, ale když se s ním Hrdina konečně střetne, trapně rychle a jednoduše ho zneškodní. Jediné, co bych tu ocenil, byl Peter Sarsgard, jehož osud mě od začátku zajímal výrazně víc než Hrdinův, ale i jeho linka mě ve výsledku zklamala. Jeden z největších komiksových failů dekády.(11.11.2011)

Když mi u epických trailerů instinkt napovídal, že Green Lantern bude pecka, měl jsem na něj dát a nenechat se na čas odradit posměšnými prvními reakcemi. Sice uznávám, že vůdce mimozemských ochránců pořádku v podobě červeného mudrce radícího se se šedými hlavami, nemusí sednout každému, ale zároveň nepřestávám žasnout, jak do sebe dokáže i takhle zdánlivě nesourodá mozaika zapadnout. Strážci, Lanterni, traumatická minulost, vlastní pochyby i love story s překrásnou Blake Lively. Být takhle sympaticky rozháraný a přitom komiksově komplexní není žádná sranda a díky tomu, že to scénář zvládá s přehledem, pošilhává místy snad i po nejvyšším hodnocení. Třeba by se ho bývalo dočkalo pokračování. 85% pro nečekaně zdatnou konkurenci letos vražedně kvalitnímu Marvelu.(24.9.2011)

• Kaka

Bohužel je to opět to samé. Záchrana světa, nezničitelný záporák, jakási magická imaginární energie, ty správné hodnoty. Tohle od nudy a ohranosti nedokáže záchránit ani osvědčený hitmaker Campbell, jinak znamý jako velký inovátor již zavedených značek (Zorro, Bond). Ne snad, že by opět bezprostřední Reynolds nebyl super, jenomže ty šíleně přepálené kulisy vesmírných světů jsou jen o chlup horší, než celá ta pofidérní mytologie. Takže hold trikařům ano, ale chtělo to lepší projekt, potažmo lépe ho zpracovat. Velkou výhodu má Blake Lively, která by klidně mohla jenom někde stát ve večerní róbě a všechno by bylo v pořádku. To je ale na filmový zážitek málo, specielně pokud jde o komiks, kde je přetlak jako blázen a ničení planet na dvacátý způsob už by odradilo i zarytého fandu zelené barvy.(14.5.2016)