Syn lva

Dějištěm filmu je oblast na severozápadní hranici Pákistánu, kterou obývá militantní etnikum Paštunů, jež proslulo např. v boji proti okupaci SSSR v Afghánistánu. Plachý a uzavřený chlapec Niaz žije se svým tvrdohlavým otcem ve vesnici, která je sepjatá s výrobou zbraní. Niaz však touží chodit do školy, k čemuž ale musí přemluvit svého otce… Snímek se snaží o téměř dokumentární zobrazení aktuálního stavu, problémů i názorů asijského etnika. Všímá si fundamentalistických tradic a kořenů, ale důraz klade na obecnou lidskou stránku obyvatel. U šálku čaje se scházejí muži, kteří debatují o Usámovi bin Ládinovi, válce proti terorismu i o současné roli USA v Afghánistánu. Síla filmu tkví v jeho jednoduchosti a precizní obrazové kompozici. [FebioFest 2009] (oficiální text distributora)

Real Tom Hardy

"I CAN SENSE SOMETHING FROM YOU THAT MAKES ME SUSPECT YOU WOULD TAKE THE DOLLARS!" --------- (31.5.2020) Viac autentickejšie ako toto bude už len máločo. Žiadni herci, všetko miestni obyvatelia, prakticky žiadny scenár, všetko prevažne improvizácie a miesto, kde sa dej odohráva, je vážne to isté, kde sa aj natáčalo – Darra Adam Khel alias tam sa nedostaneš a ak áno, tak sa už nevrátiš alias hypermarket pre Tálibán. Hodnota celej snímky môže byť pre niekoho nulová a pre niekoho nevyčísliteľná, pretože nespočíva v jej filmárskej stránke, ale vo faktoroch vyššie uvedených. Pre mňa nulová nie je, kmeňové oblasti Afganistanu a Pakistanu ma dlhodobo zaujímajú, Darra je ich unikátom a Syn leva je unikátom tiež. Myslím, že vďaka nemu bolo možné nazrieť do vnútra mentality predmetného obyvateľstva a regionálnych pomerov oveľa lepšie a vernejšie, než v kdejakom dokumente (ekvivalent pre Irak tu). A práve v tomto pre mňa spočíva jeho "nevyčísliteľná" hodnota. ----------- "If you agree with someone's interests they call you a freedom fighter but if you oppose their interests then you're a terrorist. For example, Osama. Once a freedom fighter against Russia and now against America – a terrorist. One minute, if you had Osama, would you take the bounty, or protect him?" --------- (1.6.2020) Presunul som si komentár a hodnotenie o deň neskôr, nech si film môžem dať potom na konci mesiaca do top 5 už za jún, nie za máj... Lebo deň hore dole x) Čekni aj zaujímavosti. ()

• Keďže konkurz nebol vôbec možný kvôli obavám z odhalenia, väčšina "hercov" patrila k rodinám spriaznených klanov. Väčšina pochádzala práve z rodiny Khana Shinwariho, napr. hl. postava Niaz je jeho syn. (Real Tom Hardy)
  • V prvom návrhu scenára sa film volal "The Bullet Boy". (Real Tom Hardy)