Habermannův mlýn

Habermannův mlýn

Habermann's Mill

Drama / Válečný / Historický

Česko / Německo / Rakousko, 2010, 104 min

Na naše české končiny se jedná o nadprůměrný filmový počin, který se Herzovi povedl. Hodně tomu pomohli herci a taky scénář, který ještě více podporuje fakt, že se je o skutečnou událost. Posledních 15 minut je výborných. Roden možná mohl dostat trochu více prostoru a ve filmu mohlo být více emocí. Slabší 4/5, kdyby se jednalo o zahraniční film, šel bych asi na 3/5.(21.11.2010)

na české poměry velmi dobrý film, s uvěřitelnými hereckými výkony a pro mně jako čecha dost nepříjemným dějem. Když jde lidem o peníze, nezastaví se před ničím ani ti celou dobu slušně vypadající jedinci. A ani Češi. Krutý příběh, smutný příběh, ale jsem rád, že byl připomenut. Všechny národy mají svou temnou část historie. Technicky zvládnuto taky výborně, bylo zajimavé sledovat německé herce mluvit.(27.6.2011)

• canakja

Tim se všechno vysvětluje! Konečně vím, co je to nepříjemný šimrání v břišní dutině, se kterým se každé ráno budím, a konečně chápu, proč když vidím němce, mám tendenci klopit zrak a nesměle špitat omluvné litanie! Je to zděděný pocit viny za odsun. Konečně vím, o čem to ten Posselt hajluje. Už mu nebudu říkat prase. Co se filmu týče, technicky jo, až na ty postsynchrony teda, obsahově nechutně černobílej, nereálnej a hlavně celkem hloupej extrakt všech klišé, které o odsunu známe z našich nezávislých médií(20.4.2013)

• - Arnošt Lustig po přečtení scénáře napsal, že připravovaný film svým příběhem, odvážným obsahem, etickým zaměřením slibuje pozoruhodné dílo, které plně doporučuje k realizaci právě na základě výtečného, pravdivého scénáře. (Taninaca)

• - Film Habermannův mlýn (v Německu uváděný pod distribučním názvem Habermann) byl z 60 německých (a koprodukčních) filmů vyrobených v roce 2009 oceněn dvěma Bavorskými filmovými cenami udělovanými ministerským předsedou Bavorska – a to za režii pro Juraje Herze a za herecký výkon v hlavní roli pro Marka Waschkeho. (Zdroj: Bontonfilm)

• - Autor předlohy Josef Urban se původně Habermannův mlýn chystal natočit s Filipem Renčem. Nesehnali ale dostatek peněz a práva k filmu se ocitla v Německu, kde vznikly i další verze scénáře včetně poslední jedenácté, podle které byl snímek natočen. [Zdroj: MF DNES] (zdeny99)