Orel Deváté legie

Orol Deviatej légie

Eagle of the Ninth, The

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Historické nepřesnosti v historických řežbách dávno neřeším. Když chci fakta, pustím si dokument. Co ale vyžaduju je zajímavý příběh. Toho se mi vcelku dostalo a i trubka Tatum se dal přežít bez potíží .Co mi ovšem chybělo, je větší důraz na brutalitu v podání barbarských kmenů. A to nemluvím o PG13 kinoverzi, ale unrated z modré placky. Pár litrů digitálních cákanců (jako v Centurionovi) by mi tu sedělo mnohem víc. Jinak jsou bitvy i atmosféra na slušné úrovni, ale celkový dojem mi mírně pokazil "friends forever" happyend, který vyznění filmu zbytečně zlehčil. Takhle jen silnější 3.(14.6.2011)

Mladší bratříček Centurionu. Podobně nízkorozpočtové, ale notně lépe zvládnuté. Resp. lépe atmosfericky zmáklé a pořekadlo "raději žádná krev, nežli digitání krev" si tady tvůrci vzali k srdci obzvláště důsledně. Výsledký produkt sice není excelentní, ale neurazí. Kamera a celkový středověký feeling je mnohem promakanější a za pomoci výtečné hudby i věrohodnější. Akce je sice podobně nepřehledná jako v Centurionu, ale jak již bylo řečeno, nesnaží se být stůj co stůj šokující. A tak i když je pro mne PG13 věc nepochopitelná, až debilní, vyřešilo se to poměrně s grácií. Děj trochu ztrácí dech v druhé polovině, kdy se hlavní hrdinové dostávají do nepřátelské vesnice. Více keců, méně akce. Ale dá se to naštěstí vydržet. Herecky výtečně obsazená, ryze chlapská záležitost. Fassbendera solidně "nahradil" Tatum, což se nečekalo.(23.7.2011)

Konečne po dlhej dobe CHanning Tatum dostal poriadnejšiu rolu, než ako sme u neho zvyknutý a musím povedať, že sa jej zhostil velice dobre. Mal som na začiatku obavy, či mu hranie tejto roly vyjde, keďže bol doteraz obsadzovaný skôr do romantických žánrov, a naozaj mu vyšlo. Tiež sa mi veľmi páčila prvá bitka, pri defenzívnom útoku v podaní korytnačky a ochranného kruhu, ktorá bola zrealizovaná podľa skutočnej taktiky, ktorú Rimania využívali v 1-3 storočí. Atmosféra filmu krásne zodpovedá danému žánru obohatenému vydareným soundtrackom, čiže veľká spokojnosť.(5.5.2011)

Historická dobrodružná věc, jaký se bohužel už netočej, bez bombastickýho zachraňování světa, luštění skrytejch hieroglyfů na Deklaraci nezávislosti a bez přemoudřelejch akčních ženskejch. Chlapský přátelství, rodinná čest a čelení překážkám. Jé, to byl balzám na duši. Nebál bych se to skoro přirovnat ke vztahu Aubreye a Maturina v Master and Commander, i když na jednodušší úrovni (předloha je pokud vím určená mládeži). Kromě až moc naivního konce, kde se na pomoc přidávají legionářští důchodci za životní jistoty mě fakt potěšilo, že někdo má odvahu přijít s takhle staromilsky pojatým filmem, ozdobeným vynikající kamerou. Samozřejmě se člověk neubrání srovnání s nedávným Centurionem, vedle kterýho Orel vypadá jako jeho sequel. Nicméně přístup Macdonalda a Marshalla je jinej, Marshal je úspornější a soustředí se čistě na živočišnej boj několika vojáků o přežití, Macdonald si vedle hrdinskýho úkolu víc všímá okolní přírody, dokáže pracovat s psychologií a měnit atmosféru scén. Úvodní Testudo - lepší želvičku jsem ještě neviděl. Škoda, že je film PG-13, film tím ztrácí v živelnosti a zemitosti, když by k tomu prostředí naopak sedělo řádně zemitý řezání v protikladu k digitální krvi ve sračkách typu 300. Na závěr - Orel i Centurion jsou dle mýho srovnatelně dobrý filmy, každej trochu jinej, ale oba mi padly do nálady. P. S. zcela se ztotožňuju se salahadinovým komentářem.(24.4.2011)

Adaptace lepší než samotná předloha. Tam, kde Sutcliffová jde příliš doširoka a na detail (což způsobí, že se v knížce do poloviny skoro nic neděje), Macdonald k dobru věci redukuje, zlehka dramatizuje a vyostřuje. Neříkám, že to bylo zrovna drama antických rozměrů (což rozhodně mělo:-), ale tahle cesta na Sever nakonec místy dokázala docela strhnout. Škoda Escy (o co mu šlo? proč neutekl? nechápu...) a wtf finále "v civilizaci". Oceňuju, že to má celé určitou vznešenost a majestátnost, vedle které Centurion působí hrozně těžkopádně a natvrdle. 7/10(21.4.2011)