Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Konečne po dlhej dobe CHanning Tatum dostal poriadnejšiu rolu, než ako sme u neho zvyknutý a musím povedať, že sa jej zhostil velice dobre. Mal som na začiatku obavy, či mu hranie tejto roly vyjde, keďže bol doteraz obsadzovaný skôr do romantických žánrov, a naozaj mu vyšlo. Tiež sa mi veľmi páčila prvá bitka, pri defenzívnom útoku v podaní korytnačky a ochranného kruhu, ktorá bola zrealizovaná podľa skutočnej taktiky, ktorú Rimania využívali v 1-3 storočí. Atmosféra filmu krásne zodpovedá danému žánru obohatenému vydareným soundtrackom, čiže veľká spokojnosť.(5.5.2011)

Channing Tatum, kdysi tanečník hip hopu (film Let’s Dance), nyní drsný Říman. Jamie Bell, kdysi baleťák (film Billy Elliot), nyní otrok se srdíčkem na pravém místě. Musí vám být jasné, že tady se žádné plejády geniálních hereckých výkonů nedočkáte, ani brilantní myšlenky či inteligentních dialogů. Má to ale švih, je to vtipné (i když to vtipné být nemá, ale to až jindy) a souboje v sobě skrývají dokonce i nějaké to napětí. Takže palce nahoru!(11.11.2011)

Srovnání s nedávným Centurionem se samozřejmě nabízí samo. Je zvláštní že režiséry v poslední době začlo nějak lákat dobývání Británie Římany. Eagle by mohl být lepším filmem, kdyby hlavní roli nehrál docela nevěrohodný Channing Tatum, já už nevím co s tím klukem. Jamie Bell je zajímavá volba a Marka Stronga jsem projistotu nepoznal. Úvodní akce je slušná a nápaditá. Poté se dostaví docela delší cestopis, nějaký ten zvrat a závěrečný úprk ve stylu Apocalypta. Film není na škodu vidět, přece jen na režisérské stoličce nesedí žádný zelenáč. 55%(21.4.2011)

Kdyby někdo natočil remake pro dospělé, tedy s opravdovými herci, místo modelů značkového prádla (Tatum = Hugo Boss, Bell = Victoria's Secret); s kameramanem, co v brutálních scénách nečumí s kamerou někam do korun stromů; se střihačem, který neusekne scénu v nejdrastičtějším okamžiku, aby divák nebyl stresován stříkající krví; se scénáristou, co si dá práci s přemýšlením a nenechá osoby teleportovat prostorem i časem; s režisérem, který nebude trvat na tom, že je nutno pohled na holá lidská hýždě něčím "přirozeně" zakrýt - křovím, tlustou větví, procházejícími dělníky se širokou fošnou atd... Zkrátka mě tahle soft verze pro citlivé školáky příliš neuspokojila, jakkoliv se na ni dalo dívat bez pocitu nudy. 60%(30.10.2012)

Tady si hodnocením nejsem moc jist... dal jsem 3. hvězdy, ale možná si tenhle snímek zaslouží o něco víc,možná o něco méně... Sice to není žádná převratná věc, ale je to koukatelné po všech stránkách a příběh je zajímavý (i když průhledný). Trošku mi tam asi chybělo větší seznámení,(potažmo možné ztotožnění) s hlavnímy hrdiny... film mě zcela nepohltil,stále jsem se koukal jen na ""ukecanou bednu""...To je asi největší mínus této věci. Ale,Jamie Bell je před kamerou stále lepší a lepší.:-) a Kevin Mcdonald za kamerou je také výborný. Bohužel Tatum je pro mě pořád jen "namakaný dřevo"..:-( Takže za mě 60.až 70%(11.4.2011)

• - Během Putování Marca (Channing Tatum) a Escy (Jamie Bell) venkovskou krajinou si lze všimnout třmenů. Ty se ale v Evropě až do 7. století vůbec neobjevovaly. (Conspi)

• - Spoiler: Podle všeho nebyla Legio IX Hispana rozprášena, jak ukazuje film, ale byla po několika porážkách převelena z Británie. Mezi možná další působiště se řadí mimojiné dnešní Holandsko, oblast dolního Rýna a Judea, přiblině dnešní Izrael. S jistotou je však známo, že za Marka Aurelia v 50. léta 2. st. nl. již neexistovala. (Chufu)

• - Tvůrci byli nadšeni z přístupu hlavních protagonistů Channinga Tatuma a Jamieho Bella k nácviku bojových scén. Oba rychle zvládli techniku boje, jízdu na koni a dokonce i sjíždění vodopádů. Ve výsledku proto takřka nepotřebovali kaskadéry a téměř všechny náročné scény zahráli sami. (dan.pacino)