Orel Deváté legie

Orol Deviatej légie

Eagle of the Ninth, The

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

„Žiadny muž by nemal prosiť o svoj život.“ Oproti CENTURIONOVI Neila Marshalla (čo je v podstate prequel k ORLOVI DEVIATEJ LÉGIE, čo je celkom vtipné) vsádza režisér PÁDU DO TICHA a POSLEDNÉHO ŠKÓTSKEHO KRÁĽA viac na príbeh a postavy, než krvavú akciu, ale, paradoxne neparadoxne, je to stále približne rovnako priemerné, ako solídny CENTURION. Ústredná dvojica Jamie Bell & Channing Tatum tomu dosť dáva a výprava je miestami krásna. Akcie je však málo a je slabá, scenár je plný banalít a klišé a na snímke je poznať slabší rozpočet. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(27.4.2011)

Kdyby někdo natočil remake pro dospělé, tedy s opravdovými herci, místo modelů značkového prádla (Tatum = Hugo Boss, Bell = Victoria's Secret); s kameramanem, co v brutálních scénách nečumí s kamerou někam do korun stromů; se střihačem, který neusekne scénu v nejdrastičtějším okamžiku, aby divák nebyl stresován stříkající krví; se scénáristou, co si dá práci s přemýšlením a nenechá osoby teleportovat prostorem i časem; s režisérem, který nebude trvat na tom, že je nutno pohled na holá lidská hýždě něčím "přirozeně" zakrýt - křovím, tlustou větví, procházejícími dělníky se širokou fošnou atd... Zkrátka mě tahle soft verze pro citlivé školáky příliš neuspokojila, jakkoliv se na ni dalo dívat bez pocitu nudy. 60%(30.10.2012)

Ve srovnání s Centurionem je režie Kevina Mcdonalda o poznání střízlivější, bez přítomnosti divoženek s nánosem make-upu a bez hektolitrů stříkající digitální krve a odlétajících odseknutých končetin a hlav. Jeho realističtější přístup je mi bližší, a tak jsem po 2/3 filmu uvažoval o čtvrté hvězdičce, protože jako historický dobrodružný snímek Orel Deváté legie fungoval do té doby bez vážnějších kiksů. Ovšem v poslední třetině přišel nástup početného zástupu římských veteránů, kteří si po 23 letech vzpoměli na svou vojenskou přísahu a které patrně otrok Esca mobilizoval internetem, protože se ze všech koutů říše Piktů vynořili v příslušné soutěsce ve skutečně rekordním termínu. Tady nemohl zafungovat jenom internet, ale patrně i vrtulníky. Vedle toho zaskřípaly i další scénáristické motivy, jako když pronásledující Keltové, kteří absolvovali dlouhodobé vysilující pronásledování, demonstrativně popraví dětského "zrádce", kterého patrně vláčeli celou dobu v koši na zádech. Ona závěrečná bitva mladých bojovníků s dědečky ve zrezivělé římské výzbroji by taky v reálu dopadla určitě úplně jinak, věk dožití tehdy byl zhruba poloviční proti naší éře... Přes to všechno oceňuji psychologičtější styl Orla Deváté legie se snahou o propracované charaktery oproti povrchně efektivnějšímu Centurionovi. Navíc oba hlavní hrdinové jsou přiměřeně sympatičtí, takže divák se s nimi může ztotožnit. Celkový dojem: 60 %.(6.6.2011)

Není tomu tak dávno, co jsem viděl film o Deváté legii. Ten s názvem Devátá legie byl příšernej, ale také se tu před nedávnem objevil film Centurion, který o tom samém příběhu vyprávěl taky a už se na to docela dalo i koukat. Nakonec mě ale překvapil hlavně tenhle film, který pokračuje v příběhu, kde Centurion skončil a nutno dodat, že strašnej není prakticky vůbec. Američani si topí pod kotel a začínají se zajímat o Římské legie. Dobře dělají. Ve filmech je to konečně zase něco jiného a rozhodně to zaujme. Mě to zaujalo a doufám, že si toho pod pracky narvou víc. Nějaký velkofilm by mi třeba vůbec nevadil. Tady v tom případě jsem třeba vůbec nevěděl, že nějaký takový film vůbec vzniká. Ale je to dobře. Konečně také Američani pitvají něco jiného.(9.5.2011)

Hmm. The Eagle jsem dostal na disku od kámoše nedávno a musím se přiznat, že nazév mi vůbec nic neříkal. O to větší překvapení na mě čekalo, jak jsem si ho pustil. Do děje jsem se doslova ihned "zažral" a hltal po celou dobu filmu. I přesto, že akce bylo v tomto filmu méně, tak na dramatičnosti neubíral, což někdy mi u jiných filmů dělá a místy se nudím. Tady to nehrozilo. Po Robinu Hoodovi pro mě další skvělý Historický film.. Víc takových filmů!!! 5* a upřímně nemůžu jinak!!!(9.6.2011)