Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Hmm. The Eagle jsem dostal na disku od kámoše nedávno a musím se přiznat, že nazév mi vůbec nic neříkal. O to větší překvapení na mě čekalo, jak jsem si ho pustil. Do děje jsem se doslova ihned "zažral" a hltal po celou dobu filmu. I přesto, že akce bylo v tomto filmu méně, tak na dramatičnosti neubíral, což někdy mi u jiných filmů dělá a místy se nudím. Tady to nehrozilo. Po Robinu Hoodovi pro mě další skvělý Historický film.. Víc takových filmů!!! 5* a upřímně nemůžu jinak!!!(9.6.2011)

Kdo by hádal, že se z toho vyklube něco na způsob Valhalla Rising nebo dokonce Gladiátora? Já čekal mírně nadprůměrnou historickou řežbu ve stylu nedávného Centuriona a místo toho na mě vybafne slušné atmosférické drama se skvělým hudebním doprovodem a ne-zas-tak-hroznými herci... Zdaleka nejvíce překvapili Strong se Sutherlandem, Tatum s Bellem ale nikterak nezaostávali a Channing film od filmu dokazuje, že od něj v budoucnu můžeme čekat velké věci - ten příslib tam je hmatatelný. Suma sumárum je Eagle poctivým historickým dramatem a v roce 2011 zatím jedním z nejzručněji natočených snímků... výsledný dojem je prostě výborný, škoda jen toho zbytečného klišé, které Macdonald tak rád využívá, a které z toho občas smrdí až na půdu.(22.4.2011)

Po dlouhé době kvalitní film o Římu, který stojí za zmíňku. I když mě na začátku odrazoval pohled na "krasavce" Channig Tatuma, ale zhruba od poloviny jsem to už nevnímal a nakonec se do role hodil perfektně. Na první pohled jsem nedoufal, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Režisér Kevin Macdonald se předvedl a The Eagle se stává jeden z lepších filmů roku 2011, poněvadž jsem těch kvalitních "zatím" moc neviděl... 8/10 = 85%(18.4.2011)

Není to lepší než Centurion, ale není to ani horší než Centurion. Macdonald sice narozdíl od Marshalla trochu zklamal, protože měl podle předchozích filmů navíc, ale stále je to velmi slušný čtyřhvězdičkový zážitek. Tatum je skvělý, Bell se na roli opravdu nehodí, ale na druhou stranu hraje slušně a mám ho docela rád, takže taky pohoda a Strong není tak symatický jako ten v Centurionovi, ale taky narozdíl od něho nemá mnoho prostoru, a přesto z něho zase číší charisma (a pěkné ho vidět pro jednou v nezáporácké roli - ano, jde mu to i jako kladasovi). A ten sever Anglie za barbarských časů má obrovský potenciál, doufám, že ještě pár dobrých (snad i lepších) filmů odtamtud uvidím. Samotná zápletka je pro obyčejného člověka trochu padlá na hlavu, riskovat tolik kvůli "ničemu", ale kdo ví, jak by mi to připadalo tehdy. A nakonec, závěr naznačil, jak to nakonec vnímal i hlavní hrdina (to, že ten závěr byl jak z nějakého úvodního filmu seriálu a podivně moderní rozebírat nebudu, ale je to jedna ze slabin filmu). Po technické stránce nemůžu nic vytknout, kamera se vyžívá v mých oblíbených záběrech nespoutané a krásné divočiny, samotný kmen barbarů pak vypadá jako indiánský kmen, a je první záběry mi přišly jako z nějakého dokumentu, no nevadilo to, a scéna rituálu byla úžasná. A závěrem? samozřejmě není to nic originálního, zase jednou římán utíká divočinou před hordami zvířecích a stejně tak výkonných barbarů, ale stále to funguje. Stačí dobří herci, krásná příroda a úžasná kamera. A dechberoucí hudba. Hned po skončení filmu jsem doslova skočil po OST, a teda urodil se další klenot.. Úvodní scéna s podkresem jedné ze skladeb je tomu důkazem.(19.5.2011)

Kdyby někdo natočil remake pro dospělé, tedy s opravdovými herci, místo modelů značkového prádla (Tatum = Hugo Boss, Bell = Victoria's Secret); s kameramanem, co v brutálních scénách nečumí s kamerou někam do korun stromů; se střihačem, který neusekne scénu v nejdrastičtějším okamžiku, aby divák nebyl stresován stříkající krví; se scénáristou, co si dá práci s přemýšlením a nenechá osoby teleportovat prostorem i časem; s režisérem, který nebude trvat na tom, že je nutno pohled na holá lidská hýždě něčím "přirozeně" zakrýt - křovím, tlustou větví, procházejícími dělníky se širokou fošnou atd... Zkrátka mě tahle soft verze pro citlivé školáky příliš neuspokojila, jakkoliv se na ni dalo dívat bez pocitu nudy. 60%(30.10.2012)