Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Není tomu tak dávno, co jsem viděl film o Deváté legii. Ten s názvem Devátá legie byl příšernej, ale také se tu před nedávnem objevil film Centurion, který o tom samém příběhu vyprávěl taky a už se na to docela dalo i koukat. Nakonec mě ale překvapil hlavně tenhle film, který pokračuje v příběhu, kde Centurion skončil a nutno dodat, že strašnej není prakticky vůbec. Američani si topí pod kotel a začínají se zajímat o Římské legie. Dobře dělají. Ve filmech je to konečně zase něco jiného a rozhodně to zaujme. Mě to zaujalo a doufám, že si toho pod pracky narvou víc. Nějaký velkofilm by mi třeba vůbec nevadil. Tady v tom případě jsem třeba vůbec nevěděl, že nějaký takový film vůbec vzniká. Ale je to dobře. Konečně také Američani pitvají něco jiného.(9.5.2011)

Centurion ostal neprekonaný. The Eagle pôsobí serióznejšie, no čo z toho keď divák sleduje menej záživnejšiu verziu v ktorej je všetko chudobnejšie – herci, dej, boje a celková veľkoleposť, resp. krv a vtipná partia žiadna.(15.4.2011)

Mladší bratříček Centurionu. Podobně nízkorozpočtové, ale notně lépe zvládnuté. Resp. lépe atmosfericky zmáklé a pořekadlo "raději žádná krev, nežli digitání krev" si tady tvůrci vzali k srdci obzvláště důsledně. Výsledký produkt sice není excelentní, ale neurazí. Kamera a celkový středověký feeling je mnohem promakanější a za pomoci výtečné hudby i věrohodnější. Akce je sice podobně nepřehledná jako v Centurionu, ale jak již bylo řečeno, nesnaží se být stůj co stůj šokující. A tak i když je pro mne PG13 věc nepochopitelná, až debilní, vyřešilo se to poměrně s grácií. Děj trochu ztrácí dech v druhé polovině, kdy se hlavní hrdinové dostávají do nepřátelské vesnice. Více keců, méně akce. Ale dá se to naštěstí vydržet. Herecky výtečně obsazená, ryze chlapská záležitost. Fassbendera solidně "nahradil" Tatum, což se nečekalo.(23.7.2011)

Začíná to fakt dost dobře a docela drsně, pak se z toho stane popcornová verze historie, ale je to pořád zábava. Nevím, jak vypadaly a chovaly se kmeny za Hadriánovou zdí, ale tvůrci nám zde, bez prdele, servírují indiány z Posledního mohykána. Úvodní bitka dobrá, i když zase nevím, kde barbaři sehnali válečný vozy se sekáčkama na kolech. Důležité je, že i přes tyto nedostatky má ten film parádní atmosféru. Hlavně oceňuji příjezd ke zdi a následní putování v divočině. Prostě já historický řežby můžu. 7/10(7.5.2011)

Tady si hodnocením nejsem moc jist... dal jsem 3. hvězdy, ale možná si tenhle snímek zaslouží o něco víc,možná o něco méně... Sice to není žádná převratná věc, ale je to koukatelné po všech stránkách a příběh je zajímavý (i když průhledný). Trošku mi tam asi chybělo větší seznámení,(potažmo možné ztotožnění) s hlavnímy hrdiny... film mě zcela nepohltil,stále jsem se koukal jen na ""ukecanou bednu""...To je asi největší mínus této věci. Ale,Jamie Bell je před kamerou stále lepší a lepší.:-) a Kevin Mcdonald za kamerou je také výborný. Bohužel Tatum je pro mě pořád jen "namakaný dřevo"..:-( Takže za mě 60.až 70%(11.4.2011)

• - Předlohou snímku byla kniha "Orel Deváté legie" z roku 1954 od oblíbené britské spisovatelky Rosemary Sutcliffové, jejíž jméno je spojováno s dobrodružnými a historickými romány pro děti. (Conspi)

• - Jméno hlavního hrdiny je Marcus Aquila. Aquila je latinský výraz pro orla. (neff)

• - Devátá legie byla založena roku 65 př. n. l. římským vojevůdcem Gnaeus Pompeius Magnus, v češtině Pompeiem Velikým, v Hispanii, dnešním Španělsku. Legio IX Hispana byla nejen elitní legií, ale také jednou z nejstarších a nejvýznamějších legií římské armády. (Chufu)