poster

Jerichow

Drama

Německo, 2008, 93 min

 • Hortensia
  ***

  Škoda, že to ke konci púsobí trochu jako formální cvičení a "hra se žánrem". I když jde o celou dobu o zajímavé rozkrývaní nečitelných postav, dobrou napjatou "thrillerovou" atmosféru a zároveň její popíraní všedností/obyčejností dramatických situací /tak jak to berlínská škola umí/. Občas krásné momenty, až trochu symbolické - objětí na budoucím místě činu. Precizní minimalizmus s návratem motivú, rekvizit, nepríliš okatě. I melodrama je téměr, až na konec, únosná. Jenže co z toho, když bych chtěla vidět ten Petzoldúv Přesah ještě pár minut po "dokonání" filmu... "Nemůžeš milovat bez peněz" přeci skvěle pojmenovává téma filmu, problémy postav a zdroj konflitku!(25.8.2016)

 • bassator
  *****

  DER FILM 2009 - FESTIVAL DEUTSCHSPRACHIGER FILME - Festival německy mluvených filmů - Jerichow / Jerichow - 3. 10. 2009 - kino Světozor - Velký sál - Praha - 90%(10.10.2009)

 • Houdini

  Zlatý Lev - výběr(7.6.2009)

 • gogo76
  ****

  Film som chcel vidieť hlavne kvôli Nine Hoss, ale v prvej polovici nedostala veľký priestor. Jej čas prišiel neskôr keď prepukne tajná láska...Manželstvo medzi tureckým podnikateľom Alim a krásnou blondínou nie je tak romantické ako by sa na prvý pohľad zdalo. Jej počiatočný nezáujem k novému pomocníkovi v ich podnikaní Thomasovi je iba skrytý strach. Ali je neskutočne podozieravý a žiarlivý a nový šikovný pomocník prinesie iba ďalšie problémy... Režisér jednoduchým spôsobom dokázal navodiť dusnú atmosféru. Divákovi je naznačené , ža Ali neodletel do Turecka a tak netrpezlivo čakáme čo tento podozieravý a chytrý Turek vymyslí. Herecky výborne zahrané, vystačili si traja herci a zopár komparzistov. Finančne možno nie príliš náročný film, ale kvalita sa fakt zadarila. Nemci valcujú. +++ Netušil som čo má názov Jerichow znamenať, ale tento nápis si možno všimnete na Aliho dodávke, takže je to buď názov mestečka alebo sa tak volá jeho firma. +++ 80%.(22.1.2017)

 • Exkvizitor
  ***

  Existují na tomto světě literární náměty, které byly zfilmovány už tolikrát, že si i volnomyšlenkář klade otázku, zda by se taková forma přebujelého parazitování neměla na příslušném úřadě zatrhnout. Dobře, uznejme, že výjimečně i nějaká nesčetná variace na stotisíckrát převařené, strávené a vydávané téma může přinést něco nového či přinejmenším provokativního (že si pak člověk spokojeně povzdechne: "To jsem se zase nasral."). Ale kdo chce proboha ještě vidět tisící prvou mdlou filmovou verzi všech těch Fantomů opery, Bídníků, Dr. Jeckyllů a pánů Hydeů... Kdo chce po tísící prvé vidět neinvenční uchopení Pošťáka, co zvoní vždycky dvakrát - se kterým přichází tento Petzoldův film? - Snímek Jerichow disponuje ne zas tak často vídanou magickou harmonií: Všechny jeho formální i obsahové složky jsou pozoruhodně harmonicky nezajímavé (aniž by se snad daly označit za vyložené špatné) a do paměti se mohou vrýt zřejmě jedině právě tímto svým paradoxním rysem. Jerichow připomíná postavu kolemjdoucího důstojníka ze známé Vodňanského povídky, o němž autor praví, že "byl příliš neurčitého zevnějšku, než aby stál za zevrubnější popis". A proto se nezlobte, že zde s textem končím a jdu si dát sklenku vína.(3.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace