Počas obdobia Veľkej čistky v Sovietskom zväze (30. roky 20. storočia) je profesorka literatúry Evgenia Ginzburg (Emily Watson) falošne odsúdená za protisovietsku agitáciu na 10 rokov ťažkých prác v táboroch nútených prác. Nevládze ďalej žiť, no osud ju spojí s doktorom Antonom Walterom (Ulrich Tukur), nemeckým politickým väzňom, ktorý vykonáva funkciu táborového lekára. Zamilujú sa do seba a Evgenia sa pomaly prebúdza k životu. (Biopler)

Fiftis

Smutnú a depresívnu snímku som si pozrel kvôli obľúbenej Emily Watson bez ktorej by to nebolo ono. Jej herecké umenie vytiahlo inak ničím nevýraznú snímku na priemer filmového umenia. Veľmi z toho cítiť lacnosť a fakt, že bola snímka vytvorená v Nemecku a Poľsku a takéto filmy vždy pôsobia ako B-čkové TV filmy, na ktoré možno so šťastím natrafíte akurát tak na druhom programe Slovenskej televízie s titulkami. Film je z prostredia druhej svetovej vojny, mohol by som vychváliť množstvo vecí ako dramatickú hudbu, herecké výkony či kostýmy - obzvlášť v úvode slušivý bledý kostým Emily Watson, ale to sú všetko drobnosti, ktoré nedokážu snímku vyhrabať z obyčajného priemeru. Je možné, že som kritickejší, lebo mám napozeraných nespočetne veľa filmov podobného typu a som vyberavejší. ()

JFL odpad!

Emily Watson v krajně schematickém a exploatačně prvoplánovém melodramatu na téma těžkého života ve stalinském Rusku. V poslední třetině se film zvrtne do naivity, kde hrdinka v gulagu získává nový smysl života staráním se o spoluvězně a mezi tím vede zamilované tlachty s tamním doktorem. ()