Epizody(13)

Subjektiv

V jisté fiktivní zemičce zuří občanská válka a modré přilby dle svého zvyku a jim svěřených pravomocí jen nečinně přihlížejí. Díky jedné čestné fotografce však existuje naděje. Zvěčnila totiž jistou událost, při které se radostně mávalo jakousi vlajkou. Ta vlajka je teď symbolem rodícího se míru. Někdo ji však uzmul. Nedá se nic dělat, ten kus látky se musí najít, jináč se do sebe znesvářenci zase jistojistě pustí. Tudíž je třeba vytvořit speciální výbor OSN, jehož zvláštní podvýbor, tajná sekce 3, oddělení patnáct ovládá modropřilbáky ze speciálního 23 úderného komanda na hledání vlajky se spešl mechem a vrchtulníkem. Mocné UN PR na misi přidělilo i naši slavnou fotografku... Pokud se vám, milí kolegové, náhodou nezdá, že kuchání proběhne kvůli nepřítomnosti jistého kusu hadru, podívejte se na příklady do historie. Třebas válka o Jenkinsovo ucho. Že tam o šlo o nějaké kolonie? Ech, co vás nemá, kolonie byly pouze průhlednou záminkou... Tudíž je třeba vyzdvihnout politický, sociologický a lidský vhled, který seriál poskytuje (ehm, to neberte vážně). A navýsost originálně a nepateticky! A věrně! No řekněte, který válečný fotograf by pomyslel na službu propagandě a upravování snímků ve photoshopu? Samozřejmě žádný. A ani naše hrdinka a její kolegové to nedělají. Tento seriál je skutečně realistický a dává poznat denní chléb fotožurnalistů. Nebo nedává? Nu, to posuďte sami - já osobně to vnímám tak napůl. Seriál naštěstí lehce vybočuje z průměrné anime produkce. Jednak nesvěřuje osud světa do rukou všemocného jedince či hrstky jedinců, druhak je netradičně vyprávěn skrze objektiv fotoaparátu formou interview, mnohdy útržkovitých, fotografky s různými dalšími postavami, především členy speciální jednotky UN PR. Je třeba říci, že tato forma vyprávění klade i mírně vyšší, byť ne dramaticky vyšší, nároky na pozornost diváka. Jako umírněného skorofandu vojenské techniky mě zaujaly i futuristické boje, které hodně staví na současném stavu válečniství a extrapolují jej mírně do budoucna (a přidávají mechy, naštěstí ve vcelku přijatelné podobě). V bojích předvedli autoři svou nápaditost asi nejpřesvědčivěji. Silné ***. Dosti slušně zpracovaná vojenská technika, zajímavé vyprávění "skrze objektiv fotoaparátu", ucházející forma "interview" útržkovitá, divácky náročná (na pozornost) *** ()