Parks and Recreation (TV seriál)

Public Service

(neoficiální název)

Komedie

USA, 2009, 125x21 min

Amy Poehler, Rashida Jones, Paul Schneider, Aziz Ansari, Jim O’Heir, Aubrey Plaza, Nick Offerman, Frank Medrano, Retta, Lennon Wynn, H. Jon Benjamin, Chris Pratt, Meg Wolf, Kathleen M. Darcy, Gary Weeks, Jeryl Prescott, Adam Scott, Rob Lowe, Jon Glaser, Pamela Reed, Louis C.K., Natalie Morales, Kirk Fox, Justin Theroux, Sarah Wright, Yvans Jourdain, Patricia Clarkson, Don McManus, Lennon Parham, Jessica St. Clair, Jay Jackson, Billy Eichner, Kathryn Hahn, Jonathan Erickson Eisley, Damion Poitier, Jordi Vilasuso, Marcus Folmar, Lyle Kanouse, Sean Hayes, Jason Mantzoukas, Windell Middlebrooks, Daniel Bridges, Lucy Lawless, Jon Paul Burkhart, Katie Dippold, Carlos Carrasco, Nick Kroll, Izzy Eggerling, Todd Berger, Kevan Peterson, Mara Marini, Annalise Basso, Alison Becker, Ryan Hartwig, Danielle Bisutti, Vanessa Vander Pluym, Alex Calloway, Kristen Bell, Adam Harrington, Christopher Frontiero, Annabeth Gish, Gloria Henry, Katie Gill, Jane Morris, Debra Mooney, Josh Pence, Hugh O'Brien, Jama Williamson, Heidi Klum, Ben Schwartz, Jenny Slate, Megan Mullally, Peter Serafinowicz, Henry Winkler, Tania Pilar, Greg McKenna, Kay Hanley, Julie Wittner, Brady Smith, Nick Armstrong, Blake Lee, Chelsea Peretti, Jon Daly, Joseph Russo, Alyssa Shafer, Pete Ploszek, Rachael Markarian, Mark Saul, Alan Yang, Jack Carter, Bonnie Bartlett, Michael D. Roberts, Sam Elliott, Keegan-Michael Key, Jeff Tweedy, Bo Burnham, Richard Burch, June Diane Raphael, Brian Huskey, Todd Sherry, Will Arnett, Carl Reiner, Cole Sand, Erinn Hayes, Eric Edelstein, James Greene, Andy Kreiss, Rodney To, Rosanna Pansino, Katerina Kopel, Jill Basey, Brendan Hunt, Greg Votsos, Nicole Alexandra Shipley, Caitlin Carver, Tina Morasco, Tahmus Rounds, Murray Gershenz, Lauren Shaw, Kamala Jones, Steve Zissis, Neil Edmond, John Lee Ames, Brad Hall, Jake Elliott, Lillian Adams, Erin Gibson, Jacob Bertrand, Kyle Mooney, Jazmyn Simon, Caroline Fogarty, Maribeth Monroe, David Wells, Mary Holland, Jamie Denbo, James Harvey Ward, Anne Gregory, Terry F. Smith, Peter Allen Vogt, Julia Silverman, Ben Begley, Lee de Broux, Jeff Sloniker, Harvey J. Alperin, Bobby Reed, Jack Wallace, Judith Drake, Jen Oda, Hal Williams, Mo Collins, Blake Anderson, Peter Porte, Brad Leland, Barbara Niven, Dan Hewitt Owens, John Dragonetti, Stephanie Erb, Elizabeth Sandy, Tim Acres, Kelly Holden Bashar, Ahmir-Khalib Thompson, Jeff Harlan, Shawn Parsons, Guy Stevenson, Jason Boegh, Carrie Wampler, Barbara Boxer, Bruce Jarchow, Emily Spivey, August Emerson

Sice nepřiznaný, ale o to lepší „remake“ zámořské verze Kanclu, který si namísto kancelářských krys a vztahů na pracovišti bere na paškál místní samosprávu, byrokracii a tak vůbec. „Jakože dokumentární forma“ i „jakože bereme se smrtelně vážně“ styl humoru zůstaly zachovány. Navíc si to již pěkných pár sezón drží vysokou úroveň kvality (resp. ji stále navyšuje, jelikož první dvě sezóny jsou nejslabší, jakkoli ne špatné, spíše nevyrovnané). Přes veskrze sympatické obsazení plné nosných postav to však z velké části stojí na Amy Poehler, která si naštěstí svou ústřední neschopnou ambiciózní optimistickou političku „puntičkářsky dodržující veškeré pravidla, tak až je to otravné“ (a tak trochu naivní tupou blondýnku) nebývale užívá. A tam kde byl Carrel excentrický, je ona za všech okolností sympaticky civilní a v důsledku toho mnohem více vtipná. Každopádně jestliže již původní Kancly nikdy nebyly sitkomy k popukání, tak zde to platí dvojnásob. Je to nekonfliktní a v jádru vlastně mile přátelské a spíše konstantně zvedající koutky úst než vyvolávající salvy smíchu.(15.9.2014)

Parks & Recreation je v zámoří populární seriál, který u nás patří mezi ty nejpřehlíženější. A nutno říct, že tomu tak je naprosto neprávem, protože jde o opravdový klenot mezi komediálními seriály. Natáčen je také "mockumentary" stylem jako předchůdce jeho tvůrce The Office. *** Upřímně řečeno, první série (6 dílů) opravdu jen načrtne seznámení s postavami a je dost možné, že vás nezaujme, protože pořádně se seriál rozjede až ve druhé řadě a začne krystalizovat to, co je na této show neodolatelné. Největším kladem jsou totiž bezesporu postavy, jež se v Pawnee nachází, a jejich vzájemná interakce, ve které nechybí vtip a zábava. Jen málokdy se mi stane, že bych měl rád všechny postavy, ale právě tohle je ten případ. V průběhu seriálu jsou totiž vybroušeny opravdu k dokonalosti. *** V čele je samozřejmě Leslie Knope, snaživá a zapálená byrokratka, která si jde rozhodně za svým cílem postavit v Pawnee park a nezáleží na tom, jak tvrdě narazí či jak velkou překážku musí překonat. Mojí nejoblíbenější postavou (možná dokonce napříč celým seriálovým světem) je však Ron Swanson. Jde o nadřízeného Leslie, který se netají tím, že je libertarián a touží dokázat, že vláda je zbytečná. Kromě toho je to pravý muž, který nepovažuje zeleninu za jídlo a podle kterého se o sebe musí muž umět postarat. Na jeho obličeji se jen málokdy ukáže úsměv, ale když už tam je, tak jde o upřímnou radost. Ale nejen oni skvělé pobaví, jak už jsem říkal, tak opravdu celá parta dokonalá. Je tady i Andy, neuvěřitelný flákač, který se s oblibou vydává za agenta FBI Burta Macklina. Věčně napruzená April, které nic není po chuti. Podnikavý Tom, který střídá jeden neúspěch za druhým nebo Jerry, který je terčem žertů a na kterého se hází všechno selhání. Nelze opomenout ani Donnu, věrnou parťačku Toma nebo Ann, nejlepší přítelkyni Leslie. I dvojice později příchozích (Ben a Chris) do seriálu skvěle zapadne a dotváří tento dokonalý mix. *** Po nevýrazné první sérii přichází druhá, která má za úkol nás hlavně pořádně seznámit s postavami. Oblíbil jsem si i Andyho, o kterém jsem si po první sérii myslel, že je to jen trouba. Ale když po sobě s April pokukujou, tak mě to asi donutilo mu začít fandit. Upřímně lituji Jerryho, pokaždé když mu je ublíženo, musím si říct "chudák Jerry". V závěru pak dojde k oživení, když do města přijede dvojice Ben a Chris a zdrží se v Pawnee. *** Pokud mě druhá série přesvědčila o tom, že si seriál lze oblíbit, tak třetí mě donutila si ho zamilovat. Na pozadí všech epizod se opět odehrávají vtipné příběhy a skupina z Parks a Recreation baví pořád víc a víc. Úžasný je například díl s Ronovou exmanželkou a skvěle mě pobavil i díl s obrazem. A po odchodu Marka (který jsem zaznamenal až po několika dílech) mi tam nepřijde žádná postava zbytečná či nezábavná. *** Čtvrtá série se převážně zaměřuje na Leslie a její politickou kampaň a samozřejmě končí volbami. Cestou se však odehrává mnoho vtipných situací a přichází nespočet komplikací, které Leslie a její parta řeší svým osobitým způsobem. Pro mě byla jedna z nejlepších epizod ta, ve které se na scénu dostává Ronova první manželka, Tammy One a skvěle mě pobavila také bowlingová epizoda. *** Pátá série nás trochu posouvá v ději. Stane se toho totiž hrozně moc. Kromě očekávaného prvního roku Leslie v pozici radní, dojde také na Tomův nový obchod, Ronovou novou přítelkyni, Benovo novou práci, Andyho snahu stát se policistou, Jerryho odchod do důchodu nebo na to, že Ann požádá Chrise o to, aby ji udělal dítě. Komických situací je nesčetně, skvěle se bavím a vím, že u tohohle seriálu už ani nepřestanu. Jediné co mi vadí je Jean-Ralphio a Mona-Lisa, tuhle ukřičenou sourozeneckou dvojici by mohli vyškrtnout. (Jenže by bez ní nebylo Pawnee kompletní) *** Šestá série se nese v duchu změn. Leslie je nucena opustit svou pozici radní, Tom otevírá opět nový podnik, Ron má syna, Ben získá novou práci a hlavně nás opustí dvojice Ann a Chris. Ale ani po jejich odchodu seriál netrpí nedostatkem vtipných scén. V této sérii se dočkáme i fajnových hostů jako například Tatiany Maslany nebo Kristen Bell. V závěru se dozvídáme, že Leslie je těhotná a přijme novou pracovní nabídku, ale jen za specifických podmínek. Vyžádá si, aby se nová kancelář otevřela v Pawnee. V úplném závěru přichází časový skok o tři roky a malá ochutnávka toho, na co se můžeme těšit v závěrečné sedmé sérii. *** Bylo oznámeno, že sedmá série bude závěrečná a tak tvůrci měli šanci opravdu dokonale seriál zakončit. A vyšlo jim to na jedničku. V úvodu to sice bylo zvláštní, když šel Ron a Leslie proti sobě, ale jakmile se udobřili, tak začala jízda k dokonalému rozloučení. V několika posledních epizodách se našli dojemné okamžiky (Andyho poslední show, Jerryho let balónem), které vyvrcholily v jedno z nejlepších seriálových zakončení vůbec. Vím, že už se začínám opakovat a dost možná i nadměrně užívat slovo "dokonalé", ale o závěrečném dvojdíle a rozloučení se všemi postavami se prostě nedá říct nic jiného. Pawnee mi bude opravdu chybět. *** Partičku z Pawnee jsem si prostě zamiloval a s chutí se k ní brzy znovu vrátím a nechám se bavit, protože to rozhodně stojí za to.(25.9.2014)

Zpočátku se možná mohlo zdát, že jde o zbytečnou kopii Kanclu, ale postupem času se z toho vyprofilovala jedna z nejzábavnějších komediálních záležitostí na televizních obrazovkách těžící ze skvělých postav, zábavně-trapných okamžiků a utahování si především (ale nejen) z byrokracie. A byť chápu, že podobný styl humoru nemusí sednout každému, tak hodnocení nižší než dvě hvězdičky je pro mě záhadou.(14.11.2013)

Pozvolna se rozjíždějící komediální nálož s mnoha skvělými postavami, jimž ale s přehledem vládne ikonický Ron Swanson. Herecké obsazení je nadstandardní. Tolik výborných komiků na jednom místě se jen tak nevidí a na výsledku je to znát. Absolutorium nedávám, protože naplno to vypukne až ve třetí sérii, kdy přibudou postavy Bena a hlavně zdravým životním stylem posedlého Chrise, kterého geniálně hraje Rob Lowe. Jeho pozitivní držka mě fakt rozesmívala snad v každé scéně. Poslední (sedmá) série už bohužel taky není úplně to pravé ořechové. Až příliš se hraje na dojemnou notu a ani Jerry už není tolik stíranej. Každopádně rozhodně doporučuji.(22.9.2016)

Marně přemýšlím, kterej seriál má tolik geniálních charakterů jako PARKS AND RECREATION. Ron Swanson a Tom Haverford mluví za vše.(5.9.2013)