Blbé - leč kupodivu vcelku zábavné... I v rámci žánru však za víc jak za tři hvězdičky nestojí - z toho jedna za zvláštní efekty... Dojemná zde je úloha pohádkové postavy amerického prdzidenta. Obávám se však, že ten současný už jedenáctého v dvoutisícímprvním dokázal, že by se při jakékoli invazi podělal strachy. No, ještě že je to jen taková hloupá hollywoodština... :-)(28.1.2006)

Vypnout mozek, udělat si pořádnou porci popcornu, dát volume doprava (vidět to mimo kino ať již domácí či klasické nemá sebemenší smysl), vsugerovat si lživou formulku "obsahuje to nadsázku", a hlavně nic neřešit. Pokud to zvládnete a dokážete si opravdu nalhat, že to nadsázku obsahuje, tak je to vydařený, velkorozpočtový, katastrofický béčkový popcorňák se známými, ale většinou úděsnými hreci (s výjimkou hláškujícího Willa Smithe) a slušným tempem. K tomu přílišná délka a americký patos v takové míře, že ho dokázal trumfnout jen sám Emmerich ve svých následujících snímcích.(22.4.2005)

Další konzumní Emmerichova podívaná, kterou bych mohl úplně odstřelit za přihlouplý příběh zabalený do pořádně mastného papíru z milionů bankovek, ale to já neudělám. Tenhle film vznikal za účelem pobavit masy, nervat jim do hlavy násilím moudra a filozofické názory, prostě jen a jedině pobavit. Jistě, že myšlenka silnýho amerikanismu je tam hodně cítit, ta všeobecná hrdost pod vlajkou s hvězdičkama a pruhama i když jim za zadkem UFOuni kropěj White House. Ale taky onen zvláštní fakt, že až něco katastrofického dokáže národy spojit v jeden. Efektová část, na které si tenhle německý velkorozpočtář vždycky dost zakládal, a na kterou mu studia hojně přispívala, je onou hlavní hnací silou celého filmu. Bohužel někdy je to jak se říká příliš a divák se v tom topí jako v zahradním bazénku, do kterýho vlítnul po hlavě když uklouznul po gumové kachničce. Samotné talíře či vesmírné lodě vetřelců jsou monumentální, stejně jako likvidace amerického majestátu, už méně zajímavou částí je návštěva u UFOunů doma, mimo povrch Země, kde už si to na velkolepost jen hraje. Když si zpoza kýble popcornu usmyslíte, že to poselství stejnak najdete, tak klid. Zobejte dál, krom toho výše zmiňovanýho stmelení národů tam fakt není a jen vás to ochudí o dojem. Will Smith opět hláškuje a jeho přivítání návštěvníka na naší planetce nemá chybu. Žel ostatní herci, včetně velkých jmen jako Pullman nebo Goldblum hrají už jen do standardu. Ale co víc chtít od týhle absolutní komerce? Já dávám za 4, nechávám u ledu kupu chyb co film má, ten už zmíněnej nulovej příběh, dokonce i přeefektovanost a stupiditu spousty momentů a prostě se bavím. Mozek stranou, všeobecná pohoda.(13.11.2004)

6 / 10 Hodiť tento filmu do odpadu by bolo príliš jednoduché a hlavne neprofesionálne, takže sa pripravte na moju vyčerpávajúcu etudu s názvom "Patriotizmus v priebehu vekov", pohodlne sa usaďte do kresla, zavrite oči a nechajte si predčítať : "Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, bola raz jedna Amerika. Kedysi dávno ju založili kolonisti z Európy, ktorí tam prišli hľadať bohatstvo, náboženskú slobodu a plodinu, ktorá sa mala čoskoro stať základom rýchleho občerstvenia. Prvé roky neboli vôbec jednoduché - bola im zima, nemali čo jesť a do cesty sa im neustále plietli podivné červené tvory napádajúce ich rečami typu "Me Vinettou, me lovez you so much!", alebo "Me have food, me give you one!" - po takomto očividnom prejave agresie ich preto žiadny normálny človek nemôže súdiť za to, že všetkých príslušníkov tejto rasy pracne, jedného po druhom vystrieľali. Poriadok musí byť! Samozrejme, že to nebolo zo dňa na deň, ale trvalo to dlhé roky - za ten čas sa kedysi panenská príroda zmenila na nepoznanie : lesy spravili miesto pre prvé osady, prvé osady pre prvé mestečká, prvé mestečká pre prvé mestá a tie zas pre prvé veľkomestá; krištáľovo čisté rieky sa postupne zmenili na zmes zlatokopného odpadu, krvi a ohnivej whiskey a vzduch sa naplnil pušným prachom a telesným pachom. Po dobre odvedenej práci, tj. po pochovaní posledného červeného brata, sa ich zmocnili nepríjemné výčitky svedomia, no zároveň aj pocit hrdosti - hrdosti na všetko, čo vlastnými rukami dokázali. No a odvtedy ju manifestujú na každom kroku : americké vlajky, červeno-modro-biele tričká a čiapky, oslavné ódy, ohňostroje, sošky, plagáty, odznaky a filmy. A tu začína náš príbeh..." Už je vám to jasné?(4.1.2006)

Kdo by chtěl v tomto sci-fi thrilleru hledat nějaké životní moudro, bude těžce zklamán. Jde totiž o čistokrevnou popcornovou podívanou, při které je doporučeno nepřemýšlet nad tím, co se na plátně nebo v TV děje a prostě jen hltat a hltat (očima). A tady toho k hltání je opravdu hodně. Záplava supermoderních triků se na člověka z plátna doslova vylije a chvílemi je jich tolik, že je divák ani všechny nepostřehne. Po této stránce - všechna čest. Co mě ale (jako už mnohokrát) dokonale odrovnalo, to je ten americký patriotismus. Pro mě osobně už je to ta nejzprofanovanější věc na světě. Ale ještě více mě začínají unavovat američtí prezidenti - akční hrdinové. Pro mě osobně je daleko realističtější skutečná návštěva mimozemšťanů na Zemi.(24.8.2002)