Emmerich vnesl a znovuobjevil spolu s jiným Němcem Wolfgangem Petersenem do americké kinematografie zejména v devadesátých letech minulého století divácké jistoty v akčním/dobrodružném žánru, který zdůrazňoval americký patriotismus. To, že nejameričtější filmy umí nejlépe cizinci, se tak prokázalo hned několikrát. A diváci na jejich vábení dokonale slyšeli. Tu a tam to ale byla křeč, Patriot nakonec zůstal někdy na půli cesty, ale zarputilý otec-farmář-hrdina je toho tu a tam ideálním příkladem.(30.5.2012)

Je vtipné, jak někteří vyčítají filmu, který se jmenuje "Patriot" přemíru patriotských řečí, scén a podobně. Já jsem s tím neměl výrazný problém, ty dvě a půl hodiny uplynuly jako voda a navíc, některé scény (první přestřelka v lese, závěrečná bitva) si budu pamatovat ještě dlouho. A během filmu mě nejednou napadlo, jestli tohle nebyla Emmerichova pocta za to, že mu dali vízum… :-) No, kdo ví… Vzhledem k tomu, že jsem se fakt bavil a taky k tomu, že dnes slavím 18ctku, tak dám čtyři hvězdičky.(14.8.2009)

Megalomanský příběh, epika, grandiózní hudba, tuna klišé, patosu, a neohrožený hrdina Mel Gibson. Jasona Isaacse od tohoto filmu nemůžu ani vidět, heh. A navíc: poprvé sám v kině, to je prostě absolutně neopakovatelný zážitek!(9.1.2008)

Tenhle film má smůlu, že hlavní roli ztvárnil ten, jenž má pětioscarové statečné srdce. Díky tomu snímek dává méně, než se původně zdálo, že nabízí...(11.9.2002)

• paascha

Fanatický modroočko začíná pomalu, ale jistě aspirovat na členství v klubu mých největších neoblíbenců, známém pod jménem Top Shitters. Za scénář nemůže, režii zprasil Emmerich, ale jinak...(31.10.2011)

• - Ve scéně z roku 1781, kdy francouzská a americká vojska dobývají Yorktown, je krátký záběr na francouzské námořníky na lodi, kteří jsou oblečeni do trikolórních uniforem s kokardami, které se začaly nosit až během francouzské revoluce po roce 1789. (M_J_Adler)

• - Po explozi nákladní lodi vidíme (nebo spíše slyšíme), jak Tavington rozbíjí svou sklenku. Ve skutečnosti vidíme pouze, jak Tavington sklenku pokládá na stůl. Zvuk praskajícího skla byl dodán jako vtip. (liquido26)

• - Mel Gibson trval na tom, že jeho postava bude mít sedm dětí, namísto původních šesti. On sám jich totiž také měl sedm. (cariada)