2Bobule

2Grapes

Komedie / Romantický

Česko, 2009, 94 min

Celkem vlazny dej, ale hvezdicka navic za uzasneho Krampola!(6.5.2010)

• Sobis87

Slabý výtažek z Bobulí_____Říká se, že víno s přibývajícími roky nabývá na kvalitě. Já jsem s přibývajícími hodinami po projekci druhého dílu Bobulí začal nabývat dojmu, že jeho starší bratříček, ač ho nepovažuji za nijak výjimečně vydařené dílo, jako poetický film z vinařského prostředí docela dobře obstál, a že film s takovouto tématikou mohl dopadnout o poznání hůře. Třeba jako jeho volné pokračování s rádoby originálním názvem 2Bobule. _____Z prvních Bobulí se stal nečekaný tuzemský hit pro rok 2007, který se sice nedočkal nijak převratně pozitivních reakcí od domácích kritiků, divákům se ale očividně líbil, a tak si producenti nejspíše řekli, že by nebylo marné znovu užít receptu, který se tak dobře osvědčil a vydělat nějaké ty peníze navíc. Vznikl tak uspěchaný destilát z prvních Bobulí, jehož existenci si nemohu odůvodnit ničím jiným než touhou po penězích diváků, neboť po příběhové stránce 2Bobule nepřinášejí vůbec nic nového, ba dokonce bych si troufl říci, že scenárista v mnoha situacích takzvaně vaří z vody a postavy místo toho, aby někam směřovaly, jen přešlapují na místě a trousí převážně laciné fóry, aby tu příběhovou prázdnotu nějak zamaskovaly._____Scenáristova bezradnost je navíc umocněna křečovitou gangsterskou linií, kdy si Jirka (Lukáš Langmajer), kamarád hlavního hrdiny Honzy (Kryštof Hádek), začne románek s dívkou z mafiánské rodiny, načež je odhalen jejím otcem (Jiří Kramol). Jirka pak prchá před rozzuřeným mafiánem právě za Honzou do moravských vinic a svým nevypočitatelným a dětinským jednáním tak naruší Honzův jinak poklidný vztah s Klárou (Tereza Voříšková), která má problém tolerovat Jirkovo impulzivní chování. Celou situaci navíc zkomplikuje příjezd zabijáka Tichého (Jiří Korn), který má na přání mafiánského bosse Jirku zabít, což nakonec vyústí v řadu nijak vynalézavých pokusů o vraždu, které místo toho, aby pobavily, spíše vzbuzují lítost nad nevynalézavostí tvůrců. Největší přešlap ze strany tvůrců ale vedle nešťastného obsazení pánů Jiřího Krampola a Jiřího Korna, kteří v některých situacích podávají téměř amatérské výkony, spatřuji v začlenění jakýchsi snových sekvencí do příběhu, v nichž se postavě Honzy zjevuje jeho mrtvý děda, aby se s ním podělil o nějaké to moudro. Takové scény jsou pro příběh naprosto nepodstatné a zdá se mi, že se ve filmu vyskytují jen proto, aby se na plátně mohl znovu objevit Lubomír Lipský, který Honzova dědu hrál už v prvním díle. _____Abych ale jen nekritizoval, musím uznat, že po vizuální stránce jsou 2Bobule celkem příjemnou podívanou. Kameraman Klaus Fuxjager plně využívá krás moravského kraje a pokud je na tomto filmu opravdu něco poetického, jsou to právě prosluněné záběry jihomoravské krajiny. Něčeho takového se nám ale dostalo už v prvních Bobulích, které byly i lépe napsané a o poznání zábavnější. 40%(3.11.2009)

• becki_tu

Slabý odvar skvělé jedničky, tentokrát navíc s mafiánem Krampolem, podivným zabijákem Kornem, trapnou Švandovou a s jinak starými známými postavami z prvního dílu, jejichž potenciál, zábavnost a forma právě druhému dílu nejvíc chybí. To samé se dá říct i o režii a scénáři, který spíš působí jako sloh žáka sedmé třídy na téma "Co jsem dělal o prázdninách". 2Bobule nejsou ničím jiným, než vydařeným marketingovým tahem, který měl za úkol opět přilákat diváky na osvědčenou značku a místo toho servíruje průměrné krabicové víno z vesnické sámošky.(16.5.2010)

• paascha

Kdyby to nebylo o víně, byla by to sračka. Každopádně je dobré vidět, čeho všeho jsou některé hvězdy schpné. Korn, Krampol, Švejdová, Táborský a Duchoslav by měli okamžitě začít dělat něco jiného, protože po tomhle už je nikdo nebude chtít vidět. No, asi všichni by měli dělat něco jiného. Doufám, že nějaké chamtivé hovado vymyslí, že by bylo dobré natočit trojku!(10.5.2010)

• ChewieDC

Začátek je jedním slovem příšerný, ale postupně se ty komediální situace docela rozjíždí a faktem je, že v druhé půlce je pár momentů, kdy jsem se jakože pousmál. Jednička je ovšem o úroveň lepší.(20.10.2009)