Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Rolandův tvůrčí Mt.Everest, ovšem z globálního filmového hlediska je to stále jen podhůří Zugspitze. Vše zkazila bezradnost příběhu v druhé polovině filmu, za což by odpovědná osoba ze Stuttgartu zasluhovala poslat Hvězdnou bránou do jiného časoprostoru. Nemám Emmerichovy filmy vůbec v lásce, ale nelze mu upřít, že ho jeho práce naplňuje a navíc to občas docela slušně vynáší. Kolik procent režisérů tohle může o sobě říct?(30.9.2008)

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera.(12.2.2005)

Vždycky si to budu spojovat se seriálem, kterému jsem jako kluk na chvíli propadl. Dnes už se u seriálu leda směju, ale u Emmerichova filmu jsem schopný se bavit stále stejně.(7.9.2008)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

• gudaulin

Tradiční Emmerich, spousta klišé, hrdinní američtí vojáci, naivita, která v závěru, kdy vypukne revoluci egyptského lidu proti zlému mimozemšťanovi, jak jinak než podnícená americkou misí, přechází až do karikatury sebe sama. Kdysi jsem ten film považoval za žánrový průměr, vzhledem k tomu, co se dnes točí, je to možná i pravda, ale viděno mýma dnešníma očima, je to na slabé 2*. Celkový dojem: 35 %.(8.7.2012)

• - Když Ra (Jaye Davidson) vyslíchá dva z mimozemšťanů, Horuš stojí na levé straně a druhý na straně pravé, avšak v dalším záběru, kdy si oba klekají na zem a Ra se chystá jednoho popravit, Horus klečí na straně pravé a druhý na straně levé. (Sign)

• - Vo filme miestni obyvatelia Abydosu hovoria jedným z autentických dialektov starovekej egyptčiny, D. Devlin a R. Emmerich sa veľmi starostlivo pripravovali a nenechali nič na náhodu. O odbornú pomoc požiadali špecialistu, egyptológa Stuarta Tysona Smitha z Kalifornskej univerzity. Získať originál titulkov všetkých dialógov je bez licencie aj dnes nemysliteľné. (Piri)

• - Dean Devlin oznámil na Comic-Cone 2006, že pôvodne plánovanú filmovú trilógiu oficiálne dokončí. Samozrejme, bez akýchkoľvek nadväzovaní na seriálovú adaptáciu, ktorá je úplne oddelená od príbehu z filmu. (Piri)