Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Z daného námětu se dalo určitě vytěžit víc. Nevím, jestli se scénárista šetřil, nebo to Emmerich zprznil, ale zůstal ve mě pocit, že to bylo dobrý, ale mohlo to být mnohem lepší. 50%.(3.3.2003)

Neviem ako ostatným, ale mne sa to ľúbilo.Má to atmosféru,dá sa povedať od začiatku do konca a povedal by som ,že aj od začiatku do konca je to niečim zaujímavé.Kosými,masky a celý ty Mimozemšťania sa mi veľmi páčili.Jediné čo sa mi nepáčilo boli herci.Kurt Russell zrovna môj obľúbenec nieje, ale po čase som si naňho zvykol skôr mi vadil James Spader a ten jeho zbytočný románik a zbytočný koniec filmu.Ale inak fajn. 80% - 4*(8.8.2010)

Já to tvrdím taky - film nebyl ideově špatný, ale jeho potenciál je pořádně využit až v seriálu, který si ponechal všechno dobré ze své předlohy, včetně dokonalé symfonické hudby Davida Arnolda. John Williams se se svými Star Wars může jít zahrabat, protože Stargate je hudebně stejně silná od začátku až do konce, kdežto u SW stojí za ponechání v playlistu tak dvě tři skladby (Williams prostě témata umí, ale s tou "výplní" už to tak slavné není). A mimochodem, Andersona mám mnohem radši než Russella... I tak, za řemeslně precizní, na dvouhodinovém prostoru nenudící sci-fi s výbornou atmosférou (zase ta hudba), si Emmerich tentokrát zasluhuje 80%.(25.1.2003)

• H34D

Největší problém u Ronalda Emmericha mám s nezajímavými postavami, necharismatickými figurkami, které neprochází takřka žádným vývojem a tedy nejsou mi schopny "zpřístupnit" příběh, jak by se slušelo. Námět filmu může být slibný, jakože zde samozřejmě je, prostředky na jeho realizaci dostupné, ale když sleduji dění skrz oživlé "automaty na čtení scénáře", jenž přináší jedno klišé za druhým, nebaví mě to. Svět za bránou je téměř identický s tím naším, fantazii nebyla popuštěna uzda, sci-fi elementy nejsou propracované, film je zkrátka jen na "efekt" a ne na opravdové zamyšlení (přitom atmosféra je chabá). Možná je to jen tím, že Emerichovův "opus" zestárl více než seriál (nejen formou), ale tento druh hvězdné brány v ničem nepřevyšuje průměr... 5/10(1.8.2012)

Roland Emmerich v roce 1994 narazil na zlatou žílu, když nenachal portálem vlnící se vody projít vojenskou jednotku do vzdálené galaxie na pouštní planetu, kterou ovládal bůh slunce Ra. Ra však nebyl bůh, ale mimozemšťan, který si lidi podrobil tak, aby ho jako boha uctívali. Průzkumníci, vedení plukovníkem O'Neillem se však postavili na stranu utlačovaných a bojovali proti falešnému bohu. O tři roky později dal úspěch filmu vzniknout televiznímu seriálu, který využil obrovského potenciálu nápadu cestovat pomocí hvězdné brány do vesmíru a stal se ještě slavnějším než původní předloha. No ale zpět k filmu. Příběh je opravdu dobrý a triky jsou na tu dobu vynikající. Herecké výkony nejsou převratné, ale jsou dostačující, Kurt Russell je navíc ještě ve formě a James Spader je jako Daniel Jackson příjemně potrhlý, ale zároveň i chytrý a hlavně je to "klaďas" :-) . Dlouho jsem nad hodnocením váhal. Původně jsem tady měl **** a uvažoval jsem, že je tam i nechám, ale to bych si lhal do kapsy. *****(2.7.2006)