Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• H34D

Největší problém u Ronalda Emmericha mám s nezajímavými postavami, necharismatickými figurkami, které neprochází takřka žádným vývojem a tedy nejsou mi schopny "zpřístupnit" příběh, jak by se slušelo. Námět filmu může být slibný, jakože zde samozřejmě je, prostředky na jeho realizaci dostupné, ale když sleduji dění skrz oživlé "automaty na čtení scénáře", jenž přináší jedno klišé za druhým, nebaví mě to. Svět za bránou je téměř identický s tím naším, fantazii nebyla popuštěna uzda, sci-fi elementy nejsou propracované, film je zkrátka jen na "efekt" a ne na opravdové zamyšlení (přitom atmosféra je chabá). Možná je to jen tím, že Emerichovův "opus" zestárl více než seriál (nejen formou), ale tento druh hvězdné brány v ničem nepřevyšuje průměr... 5/10(1.8.2012)

• tron

Spočiatku výborné: extravagantný James Spader ako okuliarnatý kýchajúci (je alergik) vedec, kultový béčkar Kurt Russell ako namakaný macho so samopalom, baretkou a slnečnými okuliarami, jeho tím, ktorý sa s ničím zbytočne dlho nepára, púštne duny, mrazivo tiché pyramídy plné šokujúcich tajomstiev, nádherná ústredná hviezdna brána a šikovne vystavaná mytológia okolo nej a chlapčenské vzrušenie, prameniace z neznáma. Lenže keď sa dej v druhej polovici rozhúpe k akcii, rozhúpe sa v skutočnosti iba k sérii triviálnych klišé, ktoré ponižujú sci-fi žáner. Naivné laserové zbrane, trápne obrovské vesmírne lode, treťotriedni zlosynovia, zbedačené národy vyrážajúce do boja napriek tomu, že pravdepodobne zomrú (ale s vztýčenou hlavou ach jaj) a láska, tá vraj nesmie chýbať. Je obdivuhodné, že takáto milo naivná hračička (toto snáď fakt nikto s vážnou tvátrou nemôže označiť za "seriózne sci-fi") stvorila taký úspešný (ku kvalite sa nevyjadrujem) seriál. Pred rokmi som na nej bol v kine a počas prvých desiatich minút omylom pustili tuleniu melodrámu ANDRE. Bola lepšia. Kino Považan 1994(1.11.2004)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.9.2012)

Vždycky pláču na svatbách. Blockbuster, který mě neuráží, blockbuster, který mě neskonale baví!(9.7.2012)

V první půli se moje duše sci-fi fanouška tetelila blahem, ve druhé jsem měl sto chutí scénáristu uškrtit. Jediným ospravedlněním pro tuhle nebetyčnou kravinu je až následný seriál, který alespoň téma velmi správně usměrnil do zábavnější roviny.(8.10.2005)