Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Soundtrack David Arnold: 1. Stargate Overture [3:02] ,2. Giza, 1928 [2:14] ,3. Unstable [2:11] ,4. The Coverstones [1:01] ,5. Orion [1:31] ,6. The Stargate Opens [4:03] ,7. You're On the Team [1:58] ,8. Entering the Stargate [2:59] ,9. The Others Side [1:48], ,10. Mastadge Drag [1:02] ,11. The Mining Pit [1:37] ,12. King of the Slaves [1:18] ,13. Caravan To Nagada [2:17] ,14. Daniel and Shauri [1:57] ,15. Symbol Discovery [1:16] ,16. Sarcophagus Opens [0:58] ,17. Daniel's Mastadge [0:53] ,18. Leaving Nagada [4:12] ,19. Ra ­ The Sun God [3:24] ,20. The Destruction of Nagada [2:10] ,21. Myth, Faith, Belief [2:19] ,22. Procession [1:44] ,23. Slave Rebellion [1:03] ,24. The Seventh Symbol [0:59] ,25. Quartz Shipment [1:28] ,26. Battle At The Pyramid [5:02] ,27. We Don't Want To Die [2:00] ,28. The Surrender [1:48] ,29. Kasuf Returns [3:07] ,30. Going Home [3:11],(27.5.2011)

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí.(1.1.2006)

Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich .. Pokud není Egypt vaše srdcová záležitost, přežijete bez jakékoli újmy scénáristické vyvrcholení příběhu o bráně, jenž lze projít do cizích či paralelních světů. Emmerichovu dobrou režii podtrhují skvělé vizuální efekty a solidní herecké výkony. Mnohými zatracovaná sci-fi, která se mi velmi líbí i přes určité nedostatky a chyby!(9.10.2005)

Kdyz prekousnete nektere pateticke sceny (zejmena salutovani domorodcu), zustane vam kvalitni sci-fi, na ktere se da koukat i po letech.(4.9.2003)

V podstatě se v nejdelší části filmu, a sice na Abydosu, jedná dějově o naprosto standardní díl pozdějších skvělých seriálů, s několika zásadními rozdíly; film byl prostě první, nabízí úvod do problematiky, na svou dobu (i mimo ní) se skvělými triky a vyniká zejména dvěma věcmi, úžasnou hudbou Davida Arnolda, který tak pokračuje v sympatické tradici filmově seriálových hudebních veličin se "Star" v názvu a také snahou o věrohodnost, kterou seriál již neoplývá. Ale až StarGate: SG-1 povýšila a rozvedla tenhle nadějný námět do takřka obludných rozměrů a zákrut a vznikl tak nejdelší sci-fi seriál všech dob, který je ještě navíc rozváděn (a nutno říci i trochu rozmělněn) do dalších a dalších filmů a spin-offů. A za to vděčím původnímu filmu, ačkoliv moje sympatie příliš nemá, snad i kvůli mně nesympatickým hercům. V současnosti si nedovedu představit, že by byl jen film StarGate....a nic víc...(18.6.2005)

• - Filmu se inspiroval kontroverzní teorií spisovatele a záhadologa Ericha Antona Paula von Dänikena, který je znám především knihami, v nichž píše o tom, že Zemi měli v minulosti navštěvovat mimozemšťané a ovlivňovali tak historii lidstva. A také, že lidé stavěli pyramidy pro bytosti přicházející z vesmíru, které uctívali jako své bohy. (CANNIBAL)

• - Při objevení Hvězdné brány říká starý archeolog norsky, “Můj Bože, co je to?“ a mladý mu švédsky odpovídá, "Rád bych to věděl“. (džanik)

• - Brána mala mať pôvodne tvar trojuholníka, aby pripomínala pyramídu. (rezanec1003)