Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Potřebovalo by to přitlačit na scénář plný klišé (vzpoura otroků) a na akci, které je tu minimum, ale i tak je to příjemná rodinná sci-fárna, která by moc chtěla být velkolepou výpravnou podívanou, ale nato tu Emmerichovi ještě chyběly peníze. Nicméně udělal pro to maximum.(26.8.2007)

Vždycky si to budu spojovat se seriálem, kterému jsem jako kluk na chvíli propadl. Dnes už se u seriálu leda směju, ale u Emmerichova filmu jsem schopný se bavit stále stejně.(7.9.2008)

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75%(9.3.2009)

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera.(12.2.2005)

Jak jinak si vysvětlíme, že egypťané postavili pyramidy (( ::(27.11.2005)