Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• tron

Spočiatku výborné: extravagantný James Spader ako okuliarnatý kýchajúci (je alergik) vedec, kultový béčkar Kurt Russell ako namakaný macho so samopalom, baretkou a slnečnými okuliarami, jeho tím, ktorý sa s ničím zbytočne dlho nepára, púštne duny, mrazivo tiché pyramídy plné šokujúcich tajomstiev, nádherná ústredná hviezdna brána a šikovne vystavaná mytológia okolo nej a chlapčenské vzrušenie, prameniace z neznáma. Lenže keď sa dej v druhej polovici rozhúpe k akcii, rozhúpe sa v skutočnosti iba k sérii triviálnych klišé, ktoré ponižujú sci-fi žáner. Naivné laserové zbrane, trápne obrovské vesmírne lode, treťotriedni zlosynovia, zbedačené národy vyrážajúce do boja napriek tomu, že pravdepodobne zomrú (ale s vztýčenou hlavou ach jaj) a láska, tá vraj nesmie chýbať. Je obdivuhodné, že takáto milo naivná hračička (toto snáď fakt nikto s vážnou tvátrou nemôže označiť za "seriózne sci-fi") stvorila taký úspešný (ku kvalite sa nevyjadrujem) seriál. Pred rokmi som na nej bol v kine a počas prvých desiatich minút omylom pustili tuleniu melodrámu ANDRE. Bola lepšia. Kino Považan 1994(1.11.2004)

V první půli se moje duše sci-fi fanouška tetelila blahem, ve druhé jsem měl sto chutí scénáristu uškrtit. Jediným ospravedlněním pro tuhle nebetyčnou kravinu je až následný seriál, který alespoň téma velmi správně usměrnil do zábavnější roviny.(8.10.2005)

To boli ešte časy, keď Roland Emmerich točil také normálnejšie filmy, ktoré už síce tiež boli celkom veľkolepé, ale vsádzal pri nich na to dôležitejšie a zbytočne to nepreháňal, či už efektami, trápnym humorom alebo samoúčelnými epizódnymi postavičkami. A tak je tu Hviezdna brána, ktorá priniesla parádne univerzum, vďaka čomu je dej veľmi zaujímavý, hlavne v počiatočnej fáze, kedy sa to celé postupne odhaľuje a navyše mám slabosť pre ľudí, ktorí sú všetkými podceňovaní a nakoniec vyriešia po chvíli niečo, na čo nestačí celý tím špecialistov po dlhú dobu. Následne ma síce trochu mrzí to dobrodružnejšie prevedenie cielené na trochu mladšie publikum, čo vidno aj na nízkom ratingu, ale ani toto nie je určite nejaký problém, ktorý by to dokázal pokaziť, univerzum sa tu rozvíja a prinesie mnoho zauímavého, takže aj druhá polovica ma stále dosť bavila. A môžu za to určite aj výborné postavy na všetkých stranách, či už hlavní hrdinovia, medzi ktorými vyniká Kurt Russell ako charizmatický vojenský veliteľ, takéto úlohy mu pristanú, ale aj vedec James Spader. K tomu skvelý výber vedľajších postáv medzi domorodcami ako starešina, mladá žena, alebo chlapec, ale aj záporáci. Vizuálne sa tu tiež nedá moc čo vytknúť, jedine by som ocenil trochu pestrejšie lokácie, ale inak je všetko úplne ideálne, pričom aj efekty a vzhľad mimozemskej techniky sú výborné. Po akčnej stránke sa síce nejedná o nič výnimočné, ale prestrelky sú obstojné, útoky mimozemských štíhačiek tiež a občas sa nájde aj nejaký slušný nápad, takže ani tu ni som sklamaný, Takže Hviezdna brána je už klasika, ku ktorej sa rád občas vraciam a navyše vďaka nej vznikol najlepší seriál mojej mladosti, takže ju nemôžem nemať rád. 76%(25.3.2012)

Z daného námětu se dalo určitě vytěžit víc. Nevím, jestli se scénárista šetřil, nebo to Emmerich zprznil, ale zůstal ve mě pocit, že to bylo dobrý, ale mohlo to být mnohem lepší. 50%.(3.3.2003)

Film, který započal vytvoření jednoho z nejlepších a nejkultovnějších seriálů všech dob, je sice pouze jen rozjezd, ale i tak svou originalitou a postavami ihned ohromí.(19.10.2008)