Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Je to blbé... Objektivně max. *** ... ale nevím proč, docela dobře se na to kouká i víckrát :-)(3.12.2006)

• H34D

Největší problém u Ronalda Emmericha mám s nezajímavými postavami, necharismatickými figurkami, které neprochází takřka žádným vývojem a tedy nejsou mi schopny "zpřístupnit" příběh, jak by se slušelo. Námět filmu může být slibný, jakože zde samozřejmě je, prostředky na jeho realizaci dostupné, ale když sleduji dění skrz oživlé "automaty na čtení scénáře", jenž přináší jedno klišé za druhým, nebaví mě to. Svět za bránou je téměř identický s tím naším, fantazii nebyla popuštěna uzda, sci-fi elementy nejsou propracované, film je zkrátka jen na "efekt" a ne na opravdové zamyšlení (přitom atmosféra je chabá). Možná je to jen tím, že Emerichovův "opus" zestárl více než seriál (nejen formou), ale tento druh hvězdné brány v ničem nepřevyšuje průměr... 5/10(1.8.2012)

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75%(9.3.2009)

Jak jinak si vysvětlíme, že egypťané postavili pyramidy (( ::(27.11.2005)

Čím častěji to zhlédnete, tím víc vás to nudí...(28.1.2004)

• - Spoiler: Ve filmu je zmiňováno, že hvězdná brána se dá použít pouze tak, že se "zavolá zpátky", tedy že když se hvězdná brána zapne z jedné planety, musí se poté zapnout z té druhé, což je ve filmu také hlavní problém o myšlence návratu zpět na Zemi. Není poté jasné, jak je možné na začátku filmu otevřít bránu při vyslání sondy a poté týmu. (Sign)

• - Roland Emmerich a Dean Devlin byli jedním studentem egyptologie obviněni, že použili příběh, který jim předložil už deset let před natáčením, ale který tehdy odmítli. (džanik)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jack O'Neil (Kurt Russell) připravuje bombu a Daniel Jackson (James Spader) a Shauri (Mili Avital) stojí v mistnosti s ním, objeví se za nimi mimozemšťan a střelí Shauri přímo do hrudníku. V dalších záběrech v místnosti však na hrudi nic nemá a když ji Daniel pokládá do Sargofáku, je vidět velmi zřetelně velká rána. (Sign)