Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Neviem ako ostatným, ale mne sa to ľúbilo.Má to atmosféru,dá sa povedať od začiatku do konca a povedal by som ,že aj od začiatku do konca je to niečim zaujímavé.Kosými,masky a celý ty Mimozemšťania sa mi veľmi páčili.Jediné čo sa mi nepáčilo boli herci.Kurt Russell zrovna môj obľúbenec nieje, ale po čase som si naňho zvykol skôr mi vadil James Spader a ten jeho zbytočný románik a zbytočný koniec filmu.Ale inak fajn. 80% - 4*(8.8.2010)

Horsi nez serial, ale nebejt toho filmu tak asi serial nebude. Emmerich ma sice lepsi kousky, ale za tohle se urcite stydet nemusi. Jinak samotnej napad na Stargate je dobrej, akorat skoda, ze se film vic venuje objevovani cizi planety, takze to je jako cumet na historickej film z egypta a misty to je krapet stereotypni. Nicmene triky, hudba a akce jsou v pohode. Ale serial vlasne vsechno prevysuje, lepsi dej, lepsi triky a hlavne daleko lepsi herci. Proti Russellovi nic nemam, ale Spadera fakt nemusim, ale nejde ani tak o ne, ale o to, ze serialovi herci jsou vetsi sympataci. Film sem sice videl hodnekrat a vzdy bylo moje hodnoceni nekde mezi 2,5 az 4 hvezdickama, ale kdyz sem film ted videl v nezkracene verzi a v originale, tak musim dat ty 4*.(1.2.2005)

Film, který započal vytvoření jednoho z nejlepších a nejkultovnějších seriálů všech dob, je sice pouze jen rozjezd, ale i tak svou originalitou a postavami ihned ohromí.(19.10.2008)

• tron

Spočiatku výborné: extravagantný James Spader ako okuliarnatý kýchajúci (je alergik) vedec, kultový béčkar Kurt Russell ako namakaný macho so samopalom, baretkou a slnečnými okuliarami, jeho tím, ktorý sa s ničím zbytočne dlho nepára, púštne duny, mrazivo tiché pyramídy plné šokujúcich tajomstiev, nádherná ústredná hviezdna brána a šikovne vystavaná mytológia okolo nej a chlapčenské vzrušenie, prameniace z neznáma. Lenže keď sa dej v druhej polovici rozhúpe k akcii, rozhúpe sa v skutočnosti iba k sérii triviálnych klišé, ktoré ponižujú sci-fi žáner. Naivné laserové zbrane, trápne obrovské vesmírne lode, treťotriedni zlosynovia, zbedačené národy vyrážajúce do boja napriek tomu, že pravdepodobne zomrú (ale s vztýčenou hlavou ach jaj) a láska, tá vraj nesmie chýbať. Je obdivuhodné, že takáto milo naivná hračička (toto snáď fakt nikto s vážnou tvátrou nemôže označiť za "seriózne sci-fi") stvorila taký úspešný (ku kvalite sa nevyjadrujem) seriál. Pred rokmi som na nej bol v kine a počas prvých desiatich minút omylom pustili tuleniu melodrámu ANDRE. Bola lepšia. Kino Považan 1994(1.11.2004)

Velice solidní sci-fi, pro mě osobně příjemné překvapení. Dobře vystavěný scénář a sympaticky kladný James Spader, jenž bývá jinak málo obsazován do podobných trháků, to jsou hlavní záruky úspěchu tohoto filmu. Šťouralové jistě pár chybiček najdou, ale já si myslím, že je tento film kvalitnější, než mnohé do nebe vynášené velkofilmy.(25.4.2003)