Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• H34D

Největší problém u Ronalda Emmericha mám s nezajímavými postavami, necharismatickými figurkami, které neprochází takřka žádným vývojem a tedy nejsou mi schopny "zpřístupnit" příběh, jak by se slušelo. Námět filmu může být slibný, jakože zde samozřejmě je, prostředky na jeho realizaci dostupné, ale když sleduji dění skrz oživlé "automaty na čtení scénáře", jenž přináší jedno klišé za druhým, nebaví mě to. Svět za bránou je téměř identický s tím naším, fantazii nebyla popuštěna uzda, sci-fi elementy nejsou propracované, film je zkrátka jen na "efekt" a ne na opravdové zamyšlení (přitom atmosféra je chabá). Možná je to jen tím, že Emerichovův "opus" zestárl více než seriál (nejen formou), ale tento druh hvězdné brány v ničem nepřevyšuje průměr... 5/10(1.8.2012)

Originální nápad, jen scénář jej trochu utápí.(2.7.2005)

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera.(12.2.2005)

Já fakt nevím. Hvězdná brána mi v Emmerichově kabátku moc k srdci nepřirostla. Hodně mi nesedí casting, ať už Kurta Russella, který sice hraje dobře, ale nějak mi stále nesedí. A James Spader je vyloženě divný. Po příběhové stránce jinak úžasná záležitost s nadprůměrnou výpravou, kostýmy a triky. Jen ten seriál mám mnohem radši. Na takhle malém prostoru, jakým 2 hodiny jsou, se podle mě nemohl pořádně projevit všechen potenciál a vývoj postav.(31.1.2007)

V case premiery v kinach v roku 1994 by som dal urcite 100%, ale dnes po reprize uz to pochopitelne nebol ten isty zazitok, avsak stale to bolo zabavne. Len jedno ma nastvalo, ze cesky dabing na CT 1 akosi zabudol doplnit titulky v scene, v ktorej vypraval tym divnym hrubym hlasom Boh Ra a vysvetloval tie svoje vrazedne plany. Divak sa len dival, ako na cinsky film v povodnom zneni a vobec nechapal, o co tam ide, co velmi uskodilo filmu, pretoze v kine si presne pamätam, ze prave jeho plan, ktoremu som vtedy rozumel robil film omnoho napinavejsim. Reziser Roland Emmerich sa po akcnom UNIVERZALNOM VOJAKOVI (1992) rozhodol natocit dobrodruzny sci-fi film s vyssim rozpoctom a podla mna sa mu tento popcornovy film vydaril... 16.12.2010 ________ Kurt Russell - (Plukovník Jonathan ´Jack´ O´Neil) +++ James Spader - (Dr. Daniel Jackson) +++ Alexis Cruz - (Skaara) +++ Viveca Lindfors - (Catherine Langford) +++ Mili Avital - (Sha´uri) +++ John Diehl - (Poručík Kawalski) +++ Djimon Hounsou - (Horus) +++ Erick Avari - (Kasuf) +++ Jaye Davidson - (Ra) +++ Produkcia: Dean Devlin, Mario Kassar +++ Hudba: David Arnold +++(16.12.2010)