Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

V case premiery v kinach v roku 1994 by som dal urcite 100%, ale dnes po reprize uz to pochopitelne nebol ten isty zazitok, avsak stale to bolo zabavne. Len jedno ma nastvalo, ze cesky dabing na CT 1 akosi zabudol doplnit titulky v scene, v ktorej vypraval tym divnym hrubym hlasom Boh Ra a vysvetloval tie svoje vrazedne plany. Divak sa len dival, ako na cinsky film v povodnom zneni a vobec nechapal, o co tam ide, co velmi uskodilo filmu, pretoze v kine si presne pamätam, ze prave jeho plan, ktoremu som vtedy rozumel robil film omnoho napinavejsim. Reziser Roland Emmerich sa po akcnom UNIVERZALNOM VOJAKOVI (1992) rozhodol natocit dobrodruzny sci-fi film s vyssim rozpoctom a podla mna sa mu tento popcornovy film vydaril... 16.12.2010 ________ Kurt Russell - (Plukovník Jonathan ´Jack´ O´Neil) +++ James Spader - (Dr. Daniel Jackson) +++ Alexis Cruz - (Skaara) +++ Viveca Lindfors - (Catherine Langford) +++ Mili Avital - (Sha´uri) +++ John Diehl - (Poručík Kawalski) +++ Djimon Hounsou - (Horus) +++ Erick Avari - (Kasuf) +++ Jaye Davidson - (Ra) +++ Produkcia: Dean Devlin, Mario Kassar +++ Hudba: David Arnold +++(16.12.2010)

Já fakt nevím. Hvězdná brána mi v Emmerichově kabátku moc k srdci nepřirostla. Hodně mi nesedí casting, ať už Kurta Russella, který sice hraje dobře, ale nějak mi stále nesedí. A James Spader je vyloženě divný. Po příběhové stránce jinak úžasná záležitost s nadprůměrnou výpravou, kostýmy a triky. Jen ten seriál mám mnohem radši. Na takhle malém prostoru, jakým 2 hodiny jsou, se podle mě nemohl pořádně projevit všechen potenciál a vývoj postav.(31.1.2007)

Horsi nez serial, ale nebejt toho filmu tak asi serial nebude. Emmerich ma sice lepsi kousky, ale za tohle se urcite stydet nemusi. Jinak samotnej napad na Stargate je dobrej, akorat skoda, ze se film vic venuje objevovani cizi planety, takze to je jako cumet na historickej film z egypta a misty to je krapet stereotypni. Nicmene triky, hudba a akce jsou v pohode. Ale serial vlasne vsechno prevysuje, lepsi dej, lepsi triky a hlavne daleko lepsi herci. Proti Russellovi nic nemam, ale Spadera fakt nemusim, ale nejde ani tak o ne, ale o to, ze serialovi herci jsou vetsi sympataci. Film sem sice videl hodnekrat a vzdy bylo moje hodnoceni nekde mezi 2,5 az 4 hvezdickama, ale kdyz sem film ted videl v nezkracene verzi a v originale, tak musim dat ty 4*.(1.2.2005)

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera.(12.2.2005)

Nemôžem si pomôcť. Neviem čím, ale asi tak celkovým vyznením si ma tento film chytil. Jeho atmosféra vás vtiahne do deja. Ani niektoré excesy týkajúce sa vojenského doprovodu za neznámou civilizáciou mi nedali dôvod, aby som mu nedal plný počet *****(4.5.2003)

• - Spoiler: Ve filmu je zmiňováno, že hvězdná brána se dá použít pouze tak, že se "zavolá zpátky", tedy že když se hvězdná brána zapne z jedné planety, musí se poté zapnout z té druhé, což je ve filmu také hlavní problém o myšlence návratu zpět na Zemi. Není poté jasné, jak je možné na začátku filmu otevřít bránu při vyslání sondy a poté týmu. (Sign)

• - Roland Emmerich pôvodne napísal príbeh, v ktorom ľudia na Zemi objavia vesmírnu loď, nie bránu. (rezanec1003)

• - Když Ra (Jaye Davidson) vyslíchá dva z mimozemšťanů, Horuš stojí na levé straně a druhý na straně pravé, avšak v dalším záběru, kdy si oba klekají na zem a Ra se chystá jednoho popravit, Horus klečí na straně pravé a druhý na straně levé. (Sign)