Kazašská pohádka o dvou šibalech.  Dva šibalové vylákají z naivního mladíka peníze pod záminkou, že jim je dluží jeho zesnulý otec. Abaj však s penězi zmizí a jeho žena tvrdí Žabajovi, že náhle zemřel. Žabaj se rozhodne truchlit s ní a přitom zjistí, že žena odnáší jídlo do sklepa. Když se dozví, kde peníze jsou, uteče s nimi zase on. Do závěrečné hádky přichází mladík a oba šibalové mu peníze vrátí. Hrají B. Rychlík, M. Maršálek, J. Sedláčková a další. Režie E. Sokolovský ml.(1988) Scénář napsal K. Tachovský, publicista, dramatik, spisovatel a dramaturg, který v 60. letech uvedl do rozhlasu M. Rejnuše, A. Přidala, M. Uhdeho a další osobnosti tehdejšího literárního života. Rozhlas byl centrem tvůrčí činnosti K. Tachovského a díky němu se rozhlasová hra dostala na evropskou úroveň. Po roce 1968 musel Československý rozhlas opustit a našel si práci pomocného dělníka v Královopolské strojírně v Brně, poté pracoval několik let v brněnské Moravské galerii. Koncem 80. let se podařilo natočit podle jeho scénáře dvě pohádky, pod jménem jeho manželky B. Budínové. Jednu z nich, Abaj a Žabaj, jsme vybrali do archivních návratů, protože letos uplynulo dvacet let od smrti K. Tachovského. (oficiální text distributora)

ostravak30

Jak kdysi poznamenal ironicky Miroslav Donutil, tyhle typy pohádek se k Brnu vyloženě hodili. Celá pohádka je postavená na naivitě jednoho muže, který věří dvěma otrapům, že jejich otec někomu dlužil a tak jim prostě jen tak svěří peníze. A poté se ti dva okradou navzájem, přičemž jeden nepozná ženu od svého kumpána. Na konci, kdo ví proč, peníze zase vrátí. Snad z toho pro děti vyplyne poučení, že krást se nemá a diváci si mohou užít hlavně ten tanec na začátku a na konci. Chybí mi tu alespoň ta klasická arabská moudrost nebo něco takového, nějak to postrádá hlavu i patu. ()

otík

Vcelku chytrá pohádka o dvou vychytralých mužích, kteří vylákají ze smutného mladíka peníze. Jeden z nich je ukryje doma a schová se, aby si druhý šibal myslel, že zemřel. Jenže onen druhý šibal zůstane u "zemřelého" manželky a hodlá truchlit 40 dní. To ovšem taky znamená, že ho ona manželka musí živit. A to není vůbec snadné. Samozřejmě brzy onen kamarád přijde na to, že druhý šibal nezemřel a je schovaný. Ke konci se pohádkové story jaksi obrátí a z obou šibalů se stanou zase poctivci. Pohádka navazuje na spoustu pohádek brněnské televize v duchu arabských pohádek. Má vše, co tyto pohádky mívají a nemá nic, co by bylo špatné nebo nezábavné. I vzhledem k minutáži hodnotím kladně jako lepší průměr. ()

Kri-kri

Námětem orientální normalizační studiovky patří mezi mé oblíbené české pohádky, ovšem tato mě příliš nezaujala. Děj je jednoduchý i na tak krátkou stopáž, moudrost i humor jaksi schází a tentokrát ani kostýmy nic moc. Jediné, co pohádku trochu vyzdvihuje je docela pěkná orientální hudba a kreace břišní tanečnice. Jinak se tam na můj vkus až příliš sténá, huláká a ječí. Tentokrát to na víc jak lepší 2 * není. 40% ()

Jezinka.Jezinka

Jednoduchý, na hlavu postavený, příběh rámuje vystoupení tanečnice s hezkým tělem, trhanými pohyby a výrazem tak křečovitým, že člověk přemýšlí, zda trpí zácpou nebo nějakou otravou. Dva výtečníci nemají na útratu, neuvěřitelným způsobem okradou přehrávajícího šilhavého mladíka a pak se jeden pokusí okrást druhého, přičemž daný chytrák nepozná svou ženu od vousatého muže (aniž by žena byla vousatá). Druhý z výtečníků vzápětí okrade prvního, aby na konci nakonec zcela nelogicky vrátili peníze onomu šilhavému blbounovi a padli si do náruče. A jak se tak chlapci objímají, předvádí kolem nich své křeče ona urputná tanečnice. ()