Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

Rozpočet $30miliónovTržby USA $115,646,235Tržby Celosvetovo $215,196,627Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,730,077 //počet predaných kusov 1,168,081Tržby za predaj DVD v USA $35,102,277 //počet predaných kusov 1,821,424 ║ Tak Neill Blomkamp(len mu dajte natočiť toho Votrelca) sa teda ukázal v plnej paráde, popcorňákom leta 2009 dáva jasne na frak. Za minimálny rozpočet natočiť takúto mimozemskú "mačaciu" delikatesu, no fúha. Aj keď treba spomenúť, že samotný úvod príbehu je trošku rozvláčni, natočený dokumentárnym štýlom, je tam moc rozhovorov z obyvateľmi Johannesburgu o tom aké majú pocity z ich susedmi – kreveťákmi, cez to prichádza nejaké spleť záberov ukazujúcich pôsobenie kreveťákov na tomto území. V tejto etape filmu sa človek vôbec nedokáže zahľadieť do deja. Až príchodom organizácie MNU do Okrsku 9 sa dej rozbehne do obrátok a až do konca dej graduje a vtiahne nás do sveta kde spoznávame život na tomto nehostinnom území. Potom si už len vychutnávame jednu vypätú scénu za druhou a dych berúca akcia sa tu tiež dostane rázne k slovu. Sympatie si postupne nájdeme aj k mutujúcemu hlavnému predstaviteľovi Wikusovi, či aj k malému kreveťákovi. Technická stránka filmu poteší, rovnako ako vytvorenie podstaty kreveťákov a ich života, akčný mecharobot je len čerešničkou na torte. District 9 je jednoznačne jeden z najlepších filmov roka 2009 a pre tých čo radi sci-fi to musí byť slasť. /videl v kine: 95%/(15.11.2009)

Jo, asi takhle nějak by se podle mě lidi zachovali, kdyby nad Zemí ztroskotala loď plná nevábných mimozemšťanů. Tak trochu jiná "invaze" přináší neuvěřitelné množství nápadů a dokazuje, že ne všechno již bylo natočeno. Místy ruční kamera, proložení záběry z bezpečnostních nahrávek a k tomu zajímavá dokumentární forma dodávají příbehu jistou dávku autentičnosti a formě značnou originalitu. I žánrově jde o dost pestrý počin, na což mnozí nadávají, ale mně tenhle mix sci-fi, dramatu, thrilleru, místy snad i romance opravdu zaujal, mimo jiné i tím, jak věrohodně je napsaná (i zahraná) v podstatě jediná hlavní postava... 85%(11.10.2009)

Kreveťáci byli roztomilí :-) Prvních 60 minut totální nuda a já si rval vlasy, co jsem to zase sehnal za sračku..... po té hodině se to ale rozjelo a alespoň byla i nějaká akce. Ale abych z tohoto filmu spadl na prdel, tak to ani náhodou.(18.11.2009)

Připomíná mi to situaci, kdy měl Jackson pár šupů a točil si pro radost svoje žánrovky, kde šťavil přiškrcený rozpočet na maximum. Blomkpamp má tím pádem pod jeho vedením dobrou školu. Doba je samozřejmě jiná, žánr je úplně jiný a přiškrcený rozpočet dnes znamená třicet milionů. Ale výsledek zůstává tam, kde se kloubí radost z filmařiny, dokonalé triky se raději klaní před chytrými filmařskými nápady a kde se nikdo nevymlouvá, že na něco nezbyly prostředky - zkrátka se to natočí béčkově a špinavěji, což mi je osobně mnohem bližší, protože si na to můžu "sáhnout". Dokonalý příklad toho, že z poctivé snahy vzniká to nejlepší. O tom třeba několikanásobně nákladnější čtvrtý Terminátor neví zhola nic.(21.8.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)