Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

• DaViD´82

Kreveťáci by jistě rádi (s)kupovali Whiskas, ale já osobně bych si pro příště raději zaplatil vstupné za film, který má jasno v tom zda chce být na koleně dělaným béčkovým sci-fi kde se znouze stává ctnost, E.T. mimozemšťanem, Transformery, Potomky lidí či Válkou s mloky. Neříkám, že by to nešlo spojit v jeden celek, ale určitě ne tak, že co čtvrthodinu násilně změním žánr, zapomenu na vše předchozí a maniakálně do toho "šejkuju" kamerou ukradenou z pokladen v Albertovi. Držel jsem se tedy Blomkampem nastoleného trendu a do patnácti minut zapomněl, že jsem to vůbec kdy viděl.(21.9.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)

Dlouho předlouho jsem odolával svůdnému volání DVDripu, to proto abych mohl tento film poprvé vidět v kině - a teď můžu říct, že kdybych byl podlehl, hodně bych si nadával. Neil Blomkamp natočil skvělou sci-fi, rozhodně nejlepší za poslední dobu (a velice příjemné je, že toto neříkám letos poprvé - a možná ani naposled viz Moon a Avatar). Razantní změnu stylu mezi první a druhou půlí respektuju, více se mi však líbila ta první, neboť to je opravdu něco neuvěřitelného, co jsme v tomto žánru a v této podobě současně ještě nikdy neviděli. (Více než loňskému Cloverfieldu se to podobá takřka neznámému japonskému hororu Noroi, který si podobu dokumentu zachovává bez přerušení po celou stopáž.) Děj druhé půlky by však "dokumentárně" zachytit nešel, to je mi samozřejmě jasné. Ale ačkoli film prožije svůj "wooo" vrchol už někde na začátku, je i zbytek tak úderný a dechberoucí, že je na to prostě radost pohledět. A občasné lapsy ve scénáři se dají lehce přehlédnout - nejsou zdaleka tak veliké, jak jsem z některých recenzí pochytil. Doporučuji. Edit: Druhá projekce snižuje na čtyři.(17.9.2009)

Nebola to zase az taka pecka ako som cakala, ale rozhodne to bolo nieco nove, minimalne v tom, ze aliens su vlastne ti dobri a v urcitych chvilach mi bolo az na grc za to, ako som sa hanbila, ze som clovek a ze patrim k ludskej rase, pretoze presne takto sa spravame ku vsetkym a vsetkemu, co je ine. Hendikepovani, ludia s inou farbou pleti, ludia so slabsich socialnych skupin, punkaci, anarchisti, potetovani, ku vsetkym sa my "normalni" spravame ako k odpadu. District 9 je vyborna sonda do mentality ludskej rasy, ktory ma v sebe neuveritelne hlboky subkontext, z ktoreho by sme si mali vsetci zobrat len to najlepsie. Ale aby som presla aj k filmu, viac mi sedela prva polovica filmu, ktora bola skor dokumentarneho charakteru, ako ten akcny narez z druhej polovice, kde lietali casti ludskych tiel, a to bol este ten lepsi pripad, inak skoncili hned na kasu :) A musim povedat, ze krevetaci su naozaj na zjedenie a tie ich uzasne ocicka. Christopher patri medzi mojich naojoblubenejsich filmovych mimozemstanikov :) PS: Vyborny herecky vykon podal absolutne neznamy Sharlto Copley, za co mu samozrejme tlieskam, pretoze tento film stoji a pada hlavne na nom :)(6.9.2009)

Naprosto nečekaně úžasné!! Neuvěřitelný spád filmu, jízda jako prase ... Velice zajímavá myšlenka, která mi připadala naprosto logická .. "vždyť takhle by to asi přibližně mohlo být ...", říkal jsem si. Excelentní zpracování, úžasné triky, fantastická akce a navrch pořádná porce brutality, která se držela na hranici "tak akorát" a nedělala z filmu samoúčelnou řezničinu, ale spíše "fantazijní dramatickou výpověď". Ten film se musí vidět, těžko popisovat ... Zatím naprosto nejlepší film s použitím "1sth person view"/všudypřítomná dokumentární kamera... Opravdu úžasné!!(26.11.2009)

• - Dvacet let kreveťák Christopher a jeho syn sbírali danou kapalinu po kapičkách jako palivo, až jí měli dost na to, aby se mohli s modulem dostat do lodi. Ale po té, co značné množství vystříkne hlavní hrdina Wikus (Sharlto Copley) sobě do obličeje, to najednou ničemu v odletu nevadí. (Bohnice05)

• - Nápad s posedlostí mimozemšťanů po konzervách s kočičím žrádlem vyvstanul na mysli Neilla Blomkampa při procházení chudinských čtvrtí Johannesburgu, kde lidé prodávali levné sýrové „cosi“ v plechovkách. Že to budou právě plechovky s kočíčím žrádlem rozhodl jeden z producentů, který toto jídlo používal při chytání krevet ve Vancouveru. (HellFire)

• - Filmaři natočili celkem 6 různých finále snímku. (don corleone)