Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

„PRETO ich rovno grilujeme.“ Ak je slávny režisér múdry, snaží sa ísť dopredu. Experimentovať, hľadať nové cesty a okrem svojej vily a okrem víl pre svoju rodinu, financovať i provokatívne pokusy začínajúcich chudobných filmárov s fantáziou. Niečo také urobil Peter Jackson (ktorý mal v rovnakom roku v hre aj „vlastné“ PEVNÉ PUTO, to ale nebol príliš dobrý film), keď štúdio odmietlo dať jeho zverencovi, začínajúcemu režisérovi Blomkampovi, stomiliónový rozpočet na adaptáciu krvavej počítačovej hry „Halo“ a tak mu sám z vlastného vrecka vyplatil hravú sci-fi DISTRICT 9 (alias celovečernú verziu Blomkampovho kraťasu). A je to paráda, ani sa mi sem viac písať nechce, ale o čosi viac je v mojej recenzii na Recenzie.org.(10.12.2010)

Scénář: Neill Blomkamp, Terri Tatchell .. V hlavě i srdci mi z toho intenzivního sci-fi zážitku, kořeněného paradokumentárním stylem a politické nekorektnosti, lítá stále tolik myšlenek a extaticky příjemných pocitů, že ani netřeba dalších slov navíc. Oblast 100%. ___ ☼ FILM ROKU(20.9.2009)

S přiškrceným rozpočtem si Neill Blomkamp pohrál na výbornou a efekty byli k pokoukání. Film výhradně s Dolby Digital na maximum, kde vám snímek prostřelí přes obrazovku s velmi akčními scénami. Hlavní role Copleyovi pasovala a filmaři si nedělali servítky s propracování a vyplatilo se. Velmi odlišný sci-fi řemeslo např. se Spielbergovým (War of the Worlds), kde jsem zvedal hodnocení jak za zvuk, tak pro propracovanost, ale mohl jsem se přesvědčit, že rozpočet a ruka umělce přidána do práce udělá jiný filmařský sousto. ALE i přesto musím tleskat Blomkampovi, který vyždímal každý dolar a přinesl velmi dobrý sci-fi nálož, který jde zaslouženě hodnocením dopředu a nestojí v průměru.(7.2.2012)

Ano, tohle jsme přesně my lidi. Vše, co se liší hezky odseparovat od "normálu" a za zamčené dveře postavit na stráž armádu, nebo jinou "mírotvornou" složku. Snaha o pochopení? Ale ne, kdepak, to je ztráta času. A o tomhle je vlastně celý tenhle hodně zajímavý film. Ale samozřejmě, dá se to brát i tak, že je to prostě jen další povedená sci-fi, nic víc...(6.7.2013)

Člověk s dobrou pamětí a třicítkou na krku se u tohohle produktu musí tetelit blahem A není se čemu divit. V tomhle filmu je skoro všechno, co za svůj „mediální“ život dokázal prožít a vstřebat. Od nostalgie reprezentované ošoupaným VHS lookem, přes dokumentární naléhavost budící potřebu zapojení se do právě probíhajícího humanisticko válečného konfliktu prostřednictvím pasivního sledování obrazovky, až po tradiční herní libůstky (FPS), vytvářející co možná nejsilnější dojem interaktivity. Druhou stranou mince tak logicky musí být jistá přeplácanost motivů a nápadů. Bohužel už trochu nadplán jsou tady všechny ty oslí můstky a vytrhující nelogičnosti. Krevetí IT dítě se smutnýma očima je ještě mile oživlou vzpomínkou, ale pletky s mobilním telefonem a žoldácké komando už trochu kopou do koulí. Ale i přes tyhle peripetie nezbývá nic jiného, než tvůrcům pogratulovat a poděkovat. Do popkultury se zaslouženě zapsali během jediného víkendu.(19.9.2009)

• - Většina zmrzačených zvířecích zdechlin ve filmu byla pravých, vyjma několika, které byly umístěny přímo v chatrčích kde se filmovalo. (TomikZlesa)

• - Všichni „kreveťáci“ byli vytvořeni pomocí počítače, kromě jedné vyjímky, té na operačním stole v lékařské laboratoři. (TomikZlesa)

• - Jazyk "kreveťákov" bol docielený trením tekvíc. (kri.tino)