Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

Jsem Wikus van de Merwe z Oddělení mimozemských záležitostí (MNU) a mám za úkol spolupracovat s kreveťáky nejen jménem MNU, ale jménem celého lidstva …. JE MNOHO TAJEMSTVÍ V OKRSKU 9! Jak zajímavé je pohrávat si smyšlenkou INTEGRACE NÁVŠTĚVNÍKŮ. V reálném světě MÁME MNOHO SPOLEČNÉHO. (,,Musí prostě odejít. Nevím kam. Hlavně ať odejdou.“) I když to předpokládám nebylo hlavním cílem filmu. Tím snad měla být snaha pobavit, která v mém případě našla naplnění. Ačkoliv nejsem příznivcem filmů ,,v dokumentárním stylu“, tak zde mi to vůbec nevadí, protože ten styl je jinej, než třeba v Monstru atd.. . Je tu vše co mám rád: emzáci, akce, napětí, syrové efektní ,,fujtajbl“ záběry a také závěr, který pobaví. A přestože existují doslova tisíce rozličných teorií jak emzáci vypadají, jaké jsou jejich cíle a priority na naší planetě oceňuji, JAK SNADNO se s tím tvůrci vypořádali. Spousta záběrů a hudba mi připomínala jiné filmy, které mám rád, tak proč by District 9 měl být výjimkou? Vždyť je určen (hlavně) POUZE PRO LIDI! PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Moc by mně překvapilo, pokud by tomu bylo jinak než: O 3 roky později…(29.9.2009)

Odvážný a originální námět a excelentní realizace, District 9 v akčně dokumentárním stylu rozprostírá před divákem kompletní nový svět v jeho vlastním světě a jako sociologická sonda se spouští do povrchního nitra společnosti, na němž naprosto uvěřitelně demonstruje naši krutost a nespolečenskost, co se týče přístupu k jiným rasám/národům/živočišným druhům a nebo i komukoliv, kdo nápadně vyčnívá z řady (viz přerod hlavního hrdiny). District 9 však zde nekončí, ladně přechází z dokumentu na emocionálně prožité, úzkostné (avšak o poznání "jednodušší") drama o boji o lidství a neustále zrychluje, až vrcholí v klasickou sci-fi akci, která sice intelektuálnímu prožitku lehce podráží nohy díky několika klišé, menším bugům v logice a zkrátka přesunu z originality do klasické akce, ovšem i tak je fajn, že se film neustále mění a vyvíjí. Divácky prožitek se nestačí stabilizovat, stále vidíme nové nápady, v hektickém tempu není čas si ani vydechout a právě v tom spatřuji filmařsky opojnou práci s publikem. 9/10(18.9.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)

Ano, tohle jsme přesně my lidi. Vše, co se liší hezky odseparovat od "normálu" a za zamčené dveře postavit na stráž armádu, nebo jinou "mírotvornou" složku. Snaha o pochopení? Ale ne, kdepak, to je ztráta času. A o tomhle je vlastně celý tenhle hodně zajímavý film. Ale samozřejmě, dá se to brát i tak, že je to prostě jen další povedená sci-fi, nic víc...(6.7.2013)

když jsem viděla trailer, čekala jsem nadupaný akčnák.. takže jsem z "dokumetárního příběhu" nebyla příliš nadšená.. na druhou stranu musím uznat, že to je vynikající nápad :-) opravdu si člověk myslí, že se tohle děje :-) ale pak druhá polovina filmu nabrala směr, který jsem předpokládala :-) přeměna hlavního aktéra změnila můj názor na tento film.. k tomu sympatiční "kreveťáci", kterým začnete fandit a vojsku by jste nejradši nakopali zadek :-) a roztomilej prcek rozehřál můj mateřský pud :-) sečeteno odečteno.. film jsi určitě nenechte ujít :-)(22.9.2009)

• - Jako producent na film dohlížel Peter Jackson. (Karlos80)

• - Všichni „kreveťáci“ byli vytvořeni pomocí počítače, kromě jedné vyjímky, té na operačním stole v lékařské laboratoři. (TomikZlesa)

• - Obrněný transportér, který používá MNU, je Casspir-S využívaný v Jihoafrické republice po třicet let. Autem, kterým uniká Wikus van de Merwe (Sharlto Copley), je Toyota Hilux. (Steewe)