Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

Jedním z pozoruhodných aspektů „District 9“ je, kterak se ho diváci i recenzenti zoufale snaží ocejchovat (má to prvky z toho a tamtoho, je to béčko, akčňák, sci-fi, drama atd.). V základu této snahy je tendence napasovat něco osobitého do tradičních škatulek, nekonfrontovat se s tím a získat vůči tomu nadřazený pohled. Jak příznačné pro film, který mimo jiné tematizuje rasismus, přesněji řečeno jeho živnou půdu v lidské omezenosti a egocentričnosti. „District 9“ je v prvé řadě nová zkušenost, nová mediální forma vzniklá z již existujících dílů, která coby celek představuje mnohem více než pouhý součet svých částí. Je to dokument, fikce, žánrový film či autorské dílo? Takovéto otázky nás mohou nasměrovat dál, ale pokud u nich zůstaneme jsou pouze zavádějící a zpátečnické. Prvky různých formátů se spojily do symbiózy, z mišmaše postmoderny vzešla kyberpunkově nadřazená forma mediální existence. Jednotlivé formáty se vzájemně prostupují - stejně jako ve zdejším vyprávění na jedné straně dokumentární záběry mluvících hlav coby médium infovize prostupují existenci hrdiny a současně hrdinův dramatický příběh coby schematická fikce prostupuje životy osob z realistických záznamů. Výsledek přináší vzrušující zážitek ze sledování něčeho naprosto nového a bořícího hranice dosavadních konceptů. „District 9“ je na poli kinematografie vpravdě zjevením. ___ Více v recenzi pro Cinepur.(21.8.2009)

Bezprostřední autenticita a intenzita dění přebíjí vše, co se dá Districtu vyčítat. Infernální akce na konci je jeden z nejvíce pohlcujících zážitků (emocionálně-adrenalinových), co jsem kdy v kině dostal. 100%.(20.9.2009)

"Whatever is not commonly seen is condemned as alien."(24.8.2009)

Dlouho předlouho jsem odolával svůdnému volání DVDripu, to proto abych mohl tento film poprvé vidět v kině - a teď můžu říct, že kdybych byl podlehl, hodně bych si nadával. Neil Blomkamp natočil skvělou sci-fi, rozhodně nejlepší za poslední dobu (a velice příjemné je, že toto neříkám letos poprvé - a možná ani naposled viz Moon a Avatar). Razantní změnu stylu mezi první a druhou půlí respektuju, více se mi však líbila ta první, neboť to je opravdu něco neuvěřitelného, co jsme v tomto žánru a v této podobě současně ještě nikdy neviděli. (Více než loňskému Cloverfieldu se to podobá takřka neznámému japonskému hororu Noroi, který si podobu dokumentu zachovává bez přerušení po celou stopáž.) Děj druhé půlky by však "dokumentárně" zachytit nešel, to je mi samozřejmě jasné. Ale ačkoli film prožije svůj "wooo" vrchol už někde na začátku, je i zbytek tak úderný a dechberoucí, že je na to prostě radost pohledět. A občasné lapsy ve scénáři se dají lehce přehlédnout - nejsou zdaleka tak veliké, jak jsem z některých recenzí pochytil. Doporučuji. Edit: Druhá projekce snižuje na čtyři.(17.9.2009)

Originalita a myšlienka je úspech filmu...........Soundtrack Clinton Shorter: 1. District 9 ,2. I Want That Arm ,3. She Calls ,4. Exosuit ,5. Harvesting Material ,6. Heading Home ,7. A Lot of Secrets ,8. Back to D9 ,9. Wikus Is Still Running ,10. Get Him Talking ,11. Prawnkus ,(7.1.2011)