• Česko

Láska ze sousedství

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 95 min

"My favorite children's book is about a little prince who came to earth from a distant asteroid. He meets a pilot whose plane crashed in a desert. A little prince teaches the pilot many things but mainly about love. My father always told I was like little prince but after I met Adam I realized I was the pilot all along." Slibný začátek, sympatický konec. To mezitím je jen další z průměrných příběhů o lidech s autistickou poruchou, který ale bohužel nedosahuje kvalit Rain Mana nebo Forresta Gumpa. Přesto je to ale milý film o složitém hledání lásky a přátelství se sympatickými herci v hlavních rolích, podkreslený hodně povedeným písničkovým soundtrackem.(7.12.2009)

Rose Byrne bol jeden jediný dôvod, prečo som si to pozrel. A úprimne? Má omnoho lepšie filmy. Adam je taký malý nezávislý film snažiaci sa byť aj úsmevný aj dojemný aj dramatický. Ale že by priniesol niečo pamätné, zaujímavé, alebo skutočné sa nedá povedať. Je to len príjemné. To je všetko. Mayer možno ani nemal úmysel spraviť zaujímavú vzťahovku. Ale motivácie postáv mi častokrát unikali. Naozaj po tak dlhom čase môže Byrneova trepnúť takú vetu, akú trepla mi príde ako hlúposť. Zmena sa dá predsa znázorniť aj inak. Plus ak už film na túto tému tak Dedication. Omnoho výraznejšie postavy aj scény. Adam je film, ktorý neurazí ani nenadchne, ale zapadne prachom skôr ako bolo asi tvorcovým úmyslom. Ale nejako ľúto mi to nie je.(26.12.2013)

• Subjektiv

Že trpí Aspergerovým syndromem jakýsi Adam, no prosím. Ale proč, proboha, jeho Aspergerovým syndromem musí trpět i stejnojmenný film, mi již jasné není. Skutečnost, že jeho Aspergerovým syndromem musí trpět Subjektiv, je skutečně k uzoufání. Už bez syndromu je Adam přeslazená kýčovitá vyprávěnka, která si však byla tak moc vědoma své nicotnosti, že se rozhodla: "A já budu něčím zvláštní." Zkoumajíc wikipedii zklamaně prohlásila: "Aj, aj, autismus už je pasé - Rain Man, Malaton..." Ale vyprávěnka to nevzdala a proklikala všechny odkazy od autismu směřující, Aspergera nevyjímaje. Spolykala to, natrávila a na diváka vyvrhla, ve vysvětlovacích chvílích i s encyklopedickou dikcí (žel informační hodnota trochu degradovala). A tak teď i Subjektiv ví, že musí být tolerantní, až se zamiluje do dívenky, která tuhle nemoc má, protože je to moc, moc citlivá bytůstka - miluje třebas hvězdičky, mývaly a mě. Jenom neví, jestli jsou citliví lidé hollywoodští filmaři.(8.3.2010)

Váhala som a stále váham medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Samotný dej a celkové vyznenie príbehu na mňa dá sa povedať nijako nezapôsobili. Zdal sa mi napriek citom chladný, čo sa v prípade aspargara, asi aj dá očakávať, ale mne sa práve tie city zo strany Adama zdali oveľa skutočnejšie ako tie zo strany Beth, tam som o láske nebola presvedčená skôr mi to pripomýnalo zvedavosť..Čo sa týka, ale samotnej tématiky bola skutočne zaujímavá a Aspargarov syndróm asi zatial najlepšie vystihnutý s tých málo filmov čo na túto tému poznám. Nakoniec sa teda prikláňam k tej štvorke, nakoľko si predsa len myslím, že táto téma vzhľadom k jej komplikovanosti, bola v tomto filme zvládnutá nadmieru dobre.(10.6.2013)

• seale

Nerozumím, jak tento filmek mohl získat nad 70%. Je nemastný neslaný.(9.3.2013)