Willy Kufalt

Na jediný režisérský počin slavného japonského herce Toširó Mifuneho jsem byl hodně zvědavý a od pohledu i nažhaven na velkou chlapskou řezbu plnou dobrodružství, napětí, potu a akce. Ta se v jádru konala a v nejedné scéně mě přikovala dostatečně, ale zároveň ve mě ani v pohnutém závěru nevyvolala žádné hlubší emoce. Celý film je parádně nasnímaný, ale zatímco úvodu z velkoměsta a honosných kanceláří ta černobílá kamera svědčí, uprostřed japonského dažďového lesa, kamenolomu a řeky kouzlo černobílé kamery vyprchá a výjimečně jsem u některého z černobílých filmů pomyslel nad tím, jak by lépe vyzněl v barvách! Ta černobílá by mi jistě tolik nevadila, kdybych si k alespoň z některé postav vytvořil hlubší vztah. Postavy mi však občas splývaly dohromady a ani výkony japonských herců jdoucí místy až do menší přepjatosti mě dvakrát nenadchly. Zůstalo to perfektně nasnímané, byť značně odosobněně dobrodružství s putováním, unešením a hledáním pokladu.... tak perfektně, žebych se ani nedivil, kdyby šlo o vysoce ceněný film. Můj pocit z něj však navzdory mnoha skvělým scénám a kladům byl na první dobrou trochu chladný. Nicméně, jak mám pomalu u každého druhého staršího japonského filmu dojem, jakoby vznikl ještě o jednu až dvě dekády dřív, tak tohle alespoň po technické a filmařské stránce jde plně ve stylu šedesátých let. [70%] ()