Ip Man 2

Edmond Wong

Hang-Sang Poon

Kendži Kawai

Ann An

// Production Companies: China Film Co-Production Corporation //(14.6.2011)

Je to skvelá akčná historická dráma s Donnie Yenom, ktorá je pokračovaním vynikajúcej jednotky. Má dosť dobrý príbeh o majstrovi bojových umení, Ip Manovi, ktorý so svojou rodinou prichádza do Hong Kongu, aby tu začali odznovu a založil si školu bojových umení. To sa mu aj podarí a čoskoro si získava dostatok žiakov, ale zároveň sa dostáva aj do problémov so žiakmi a majstrami ostatných škôl a tak si svoju pozíciu musí vybojovať. A navyše je Čína plná cudzincov z Veľkej Británie, ktorí Číňanov ponižujú, ale Ip Man sa len tak nevzdá a urobí všetko preto, aby udržal národnú hrdosť. So spracovaním som veľmi spokojný, síce už tu chýba taký silný motív, akým bola v predchádzajúcom diely japonská invázia, čo tomu dodalo perfektný náboj a pribudlo aj pár trochu béčkovejších prvkov, ale aj tak si určite nemôžem sťažovať. Hlavný hrdina je stále tou vynikajúcou postavou, ktorá si ma naplno získala, nájde sa tu viacero vydarených motívov, ako snaha získať žiakov, konkurencia medzi školami a našťastie aj môj obľúbený, boj o udržanie si národnej hrdosti, v tomto prípade kvôli britskému vplyvu. A tak síce pár menších nedostatkov sa tu nájde, ale stále sa mi to mimoriadne páčilo od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a je skvelá. Ako aj pri spracovaní, tak aj pri akčnej stránke platí, že v porovnaní s predchádzajúcim dielom chýba taký ten dokonalý nezabudnuteľný súboj, ktorý až berie dych, akým bol boj s desiatkov japonských karatistov, ale aj tak majú všetky súboje skvelú choreografiu, sú výborne natočené, dostatočne dlhé a tak až na tie niektoré zbytočne nereálne skoky im vlastne ani nemám čo vytknúť. Najviac sa mi páči stret s majstrami na stole, hromadná bitka na rybom trhu, ale aj ten finálny, len pri ňom by som ocenil iný priebeh, toto bolo až moc blízko k americkým béčkovým filmom. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, vynikajúci Donnie Yen vo svojej životnej úlohe, skvelý Sammo Hung, z ktorého tu vyžaruje nesmierny rešpekt a plno zaujímavých vedľajších postáv, či už nových, ale aj už známych, len tentoraz je Simon Yam úplne zbytočný, neviem, prečo takýto dobrý herec dostal takúto hlúpu a zbytočnú postavu a Darren Shahlavi síce nemá problém v akcii, ale na kvalitného záporáka mu chýba charizma. Réžia a technická stránka sú skvelé, Wilson Yip patrí medzi súčasnú žánrovú špičku a až na pár detailov tu opäť predviedol prvotriednu prácu. A opäť sa mi páči aj hudba. Takže za úžasnou jednotkou už toto pokračovanie trochu zaostáva, ale aj tak o plnom hodnotení nepochybujem, stále je to skvelý akčný film, ktorý patrí medzi to najlepšie zo svojej kategórie. 86%(12.5.2010)

Tak to byla pecka. Na tempu to ve srovnání s jedničkou vůbec nepolevilo. Západní boxer je hroznej korbič, ale Donnie Yen mu neuvěřitelně spraví fasádu. A malej Bruce Lee je super třešničkou na závěr.(10.10.2011)

Čínska variácia na Rockyho s bielym anglickým Mr. T, ktorý ma plnú hubu svojej neporaziteľnosti. Potom všetko ide podľa starej omletej predlohy. Ty si urazil naše bojové umenia, dostaneš na prdel. Nájde sa niekto, kto by našu česť bránil? No jasné váš priateľský sprostredkovateľ IP adries IP man. Každý vie ako to skončí, každý je však celý pokakaný aby vyhral a to je gro bojových filmov, to ľudia chcú... ozaj okrem toho dáky dej zo žiakmi, malérami kde udierať do dreveného panáka (Majster má zlého realitného agenta) a + jedno dieťa.(17.6.2010)

Druhý díl ságy glorifikující Ip Mana jako národního hrdinu z lidu využívá stejný koncept jako první část, pouze místo japonských okupantů nyní mistr hájí čínskou národní hrdost proti zástupcům koloniální moci v Hongkongu 50. let. V souladu se zastřešujícím tónem oslavy čínské národní hrdosti jsou britští protivníci vykreslení až karikaturně démonicky. Zatímco první díl teprve budoval persónu Ip Mana, tentokrát se vyprávění cele soustředí na propojení bojových sekvencí s melodramatem po vzoru "Rockyho". Ačkoli je od začátku jasné, jak se bude vše vyvíjet, díky promyšlené dramaturgii vyprávění i jednotlivých sekvencí a výbušné hudbě Kendžiho Kawaie je účinek filmu naprosto ohromující. "Ip Man 2" je v zásadě řemeslně precizní naplnění úspěšného schématu a díky tomu také funguje skvěle. Bojové sekvence výstižně porovnávají rozličné styly kung fu a posléze i čínská bojová umění vůči boxu a opakovaně potvrzují, že tvůrčí tým Wilson Yip - Donnie Yen představuje naprostý vrchol současných hongkongských bojových filmů. Choreografie se jako v prvním díle soustředí na vyjádření efektivity wing chunu, k čemuž využívá sekvence krátkých, převážně blízkých záběrů a kontrasty rychlých výměn úderů se zpomalenými obrazy jejich následků. V hrstce případů tvůrci sáhli k užití speciálních efektů, ale pouze aby tím stupňovali dramatičnost či ustanovili kontrast jako v případě famózní sekvence poměřování sil mezi hongkongskými mistry. ___ PS: Možnost vidět film na velkém plátně s takřka tisícovkou diváků znalých hongkongských filmů, kteří euforicky reagovali na ustanovující záběry každé hvězdy a ve finální bojové sekvenci rykem a potleskem dělali z kina čtvrtou stěnu hlediště boxerského ringu ve filmu, byl nezapomenutelný zážitek. Lze pak jen litovat, že v českém kině se nic takového nikdy nemůže stát, a to ani na festivalu.(2.5.2010)